Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3885 / 3976
(#) gg630504 válasza Fidel hozzászólására (») Szept 11, 2023 /
 
Idézet:
„Lehet, teljesen félre értettem eddig a hangszóró működését de a nyugalmi állapotához képest hátrafelé már csak a membrán tömeg tehetetlensége viszi, nem?”

Nos, nem.
A membránnak ( és a rajta lévő tekercsnek ) van egy nyugalmi helyzete, ez középállás. A membrán pereme tartja itt, de rugalmas és kifelé és befelé is elmozdulhat. Ha "+" irányban kapcsolsz rá feszültséget ( áramot ), akkor kifelé, ha "-", akkor befelé. Körülbelül ugyanannyit.
(#) Udvari Zsombor válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 11, 2023 /
 
Pontosan. És mi a hangjel? Folyamatosan változó frekvenciájú váltóáram, ami intenzitástól és frekvenciától függően kisebb-nagyobb kitérésre készteti a hangszóró membránját a középállástól előre/hátra, azáltal, hogy a hangszóró membránjára rögzített tekercs egy állandómágnes közepében kiképzett résben foglal helyet. Remélhetőleg így már a kérdező is megérti.
Ha két egyforma hangszóró van egymás mellett és az egyik fordítva van bekötve, alapesetben (otthoni körülmények között) nem lehet észlelni különbséget.
(#) domel válasza gg630504 hozzászólására (») Szept 11, 2023 /
 
EcoPityu (gondolom jelen van itt is valami más néven) is valami ilyesmit mondott a videójában, hogy van egy nyugalmi állapot, és (+) kifelé, (-) befelé húzza a membránt (vagy fordítva)
(#) Lamprologus válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
A lényeg az, hogy amíg töltődik a kondi addig + van a kimeneten, amikor kisül, azaz megfordul az áramirány, akkor minusz lesz a kimeneten ... Tehát váltó feszültség kerül a hangszóróra!
(#) nagym6 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Szept 12, 2023 / 1
 
Idézet:
„Ha két egyforma hangszóró van egymás mellett és az egyik fordítva van bekötve, alapesetben (otthoni körülmények között) nem lehet észlelni különbséget.”
Ha közel vannak egymáshoz, a levegő a kettő között fog oda-vissza rezegni mivel ellenfázisban mozognak. Azonos fázisban kell működniük, ezért vannak a csatlakozók megjelölve + és - jellel.
(#) Ghoost hozzászólása Szept 12, 2023 /
 
Sziasztok!
Nem elektronika, inkabb villanyaszat.
De En vagyok a helicopter, tudom.
3fazisos halozatban a nullahoz merve 230V van.
Ha 2 fazis kozott merek, az 400V lesz.
Ez hogy jon ki?
Nem 2 sorba kotott tekercskent mukodik?
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2023
(#) pipi válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
Hát nem http://users.atw.hu/villanynebulo/letoltesek/Aharomfazisjellemzoi.pdf
Ha felrajzolod a fázisok hullám jelalakjait, látod hogy "nem mindenhol adódnak össze"
http://www.sze.hu/~bertam/Komplex_energetikai_rendszerek/3_fazis.pdf
(#) Ghoost válasza pipi hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
Koszonom!
Tanulmanyozom majd.
Jobban belegondolva, valoban itt 3db rgymastol 120fokra eltolt jelalak van.
(#) pipi válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
És így képbe jön a 230* négyzetgyök 3
(#) pucuka válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 12, 2023 / 1
 
De nehéz az iskola táska . . . Matek, vektor algebra.
Van három 230 egység hosszú vektorod, az origóból kiindulva, egymástól 120 fokra. Ha két vektort összeadva, az eredményt a két vektor csúcsai közti távolságot kapod. Magyarán, ez egy egyenlő szárú háromszög, aminek a csúcsszöge 120 fok, és a két egyenlő hosszú szárának hossza 230 egység.
Hány egység hosszú lesz a csúcsszöggel szemközti oldal?
Csak egyszer oldd meg ezt a példát, többé nem lesz gondod a háromfázisú rendszerekkel.
(#) Ghoost válasza pucuka hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
@pucuka
sin(60) * 230 = 199,185
S akkor a teljes tavolsag ennek 2x-se, azaz : 398,371 egyseg
Koszonom!

@pipi
Koszonom ismet segitsged
(#) pucuka válasza Ghoost hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
Na ugye, nem is olyan nehéz két vektort összeadni.
A 230 V a fázisfeszültség, a 400 V (398,185 V) a vonali feszültség.
És 230 * négyzetgyök3 =?
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2023
(#) Ghoost válasza pucuka hozzászólására (») Szept 12, 2023 /
 
Idézet:
„És 230 * négyzetgyök3 =?”

kiszamoltam (ezert is koszontem meg pipi-nek)

négyzetgyök 3 = 1.732
S 230 * 1.732 =398.36 (kerekitesi hibaval 400 )
(#) gg630504 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 13, 2023 / 1
 
Szerintem kivonni.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 13, 2023 /
 
Üdv!

50 volt anódfeszültséget kellene előállítanom egy telepes rádiónak, szemezgetek az egyszerű megoldásokkal vannak igen olcsón step-up konverterek vajon ezek mennyire zajosak? Rádióról van szó így ez hatványozottan számít, teljesítményben nem kell sokat tudni maximum 10mA, mivel ilyen kicsi az áramfelvétel jó lenne ha nem egy dög nagy akkupakkot kellene vinni hanem ez így működne. Van valakinek tapasztalata ezekkel?
(#) kadarist válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 13, 2023 /
 
Szia! Én 9 voltos elemeket vagy akkumulátorokat használtam sorba kötött felállással.
(#) harcipocok hozzászólása Szept 14, 2023 /
 
Az apróbb elektronikai alkatrészek (1N4148 dióda, 0,6W ellenállások, stb...) mekkora hőt képesek elviselni?
Mostanában a páravédelem miatt a lakkozáson túl még be szoktam ragasztó pisztolyozni is ezeket az alkatrészeket. Sőt, az Arduino nyáklapon is be szoktam teríteni rendesen a gyári IC-ket, smd alkatrészeket. Lehet hogy ezzel nagyobb kárt okozok?

Ha minden igaz ezek a pisztolyok max. 200 fokot tudnak. Elméletileg a forrasztások ekkora hőfokon még nem oldanak fel, viszont az alkatrészek lehet hamarabb elhaláloznak.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2023
(#) Skori válasza harcipocok hozzászólására (») Szept 14, 2023 / 1
 
A melegragasztót elviselik arra az időre amíg lehűl. Addig lehetőleg ne kapcsold be amíg ki nem hűlt a ragacs.
Amúgy ezzel esetleg megnehezíted az esetleges javítását az áramkörnek, ha valami probléma lépne fel. A meleg miatt szerintem nem kell aggódni, de használhatsz pl. savmentes sziloplaszot, vagy direkt elektronikák kiöntésére való szilorka gumit is.
(#) Sanyesz5 válasza kadarist hozzászólására (») Szept 14, 2023 /
 
Szia, persze lehet, de nem ártana ha kb fix lenne az az 50 volt, mert a munkapontok elmásznak ami nem túl pozitív.
(#) Gafly válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 14, 2023 /
 
Igazándiból régen volt olyan, hogy anódtelep.
Mostanság már nagyon szívom a fogam, ha valami régi készülék kipróbáláshoz szóbakerül, hogy elemet kellene venni...
(#) nagym6 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Csak az elem abszolút zajmentes. Ami zajt a kapcsolóüzemű tápok zöme generál, nagy erősítésű áramköröknél szívok rendesen.
Sokszor zselés akkut használok 78xx vagy LM337 stabilizátornak tápnak.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
(#) Gafly válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Értem én, csakhát egy laposelem majdnem egy ezres mostanság...
(#) domel hozzászólása Szept 15, 2023 /
 
Üdv! Szeretném a 230V jelenlétét érzékelni egy optocsatolóval, találtam is valami kütyüt ami erre hivatott, és annak a kapcsolási rajzát nézegetem, de nem értem. Légyszi nézzétek meg a csatolt képet, próbáltam berajzolgatni hogy mi merre, és a kérdéseim a következő, hány ohmos a nagyobbik ellenállás? Képtelen vagyok megállapítani a szélső színeket. Gondolom a graetz híd után az egy zener dióda, a sárga vonallal csak úgy gondolomra húztam be a vezeték útját, mert az nélkül nem lenne értelme.
Mennyi lehet a fogyasztása, nem melegszik? Én valami másik rajzon ahol 230V-ról ledet kellett meghajtani ott a nagyobbik ellenállás helyére nanofarádos kondenzátort raktak sorba, csodálkozok, hogy itt meg ellenállást. Ti is így csinálnátok?


Köszi a segítséget!
-domel
(#) bitmixer válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 15, 2023 / 1
 
Szóval ha zajmentes és stabil 50V-ra van szükséged, akkor tényleg nem túl egyszerű a feladat. Azért megfontolnám a 9 Voltos tölthető lítium akkukat, mert azok a teljes kimerülésig stabilan tartják a feszt. Igaz, hogy 6 db kellene belőlük, ami egy vagyon, és még valami komoly zajszűrés is kellene utánuk. Cserébe hosszú távon kifizetődnének (ha kell a hosszú táv).
Egy további ötlet: 6-9-12 VDC-ből csinálni egy igazi színuszos invertert, azaz trafóval felnyomni a kívánt feszre, egyenirányítani és analóg stabilizátorral megfogni. Nem is kell, hogy 50Hz legyen, azt a fél-egy wattot fazékvason, akár 20 kHz fölött is meg lehet csinálni. Ja és a primer oldal lehetne egy közönséges oszcillátor is...
(#) pipi válasza domel hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Soros kondi +soros védőellenállás kombóval jobban jársz. Skori társunk mindent leírt
http://skory.gylcomp.hu/kapcs/led230.html
(#) KU202M válasza domel hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
A forrasztási oldal valahogy furcsán tükrözve van.
(#) Fats Domino hozzászólása Szept 15, 2023 /
 
Üdv a tisztelt fórumozóknak. ! Ennek az akkunak a pótlására vásroltam egy méretben, kapacitásban pont megfelelőt. Az eredetin 3 kivezetés van, az újnak csak kettő. Kérdezném, okozhat-e ez az eltérés töltés, vagy terhelés közben bármi gondot? Mi a szerepe a fehér vezetéknek?
(#) Bakman válasza domel hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Én így csináltam/csinálom, lásd melléklet.
(#) antiktelefon válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
Hőszenzor. Nem fog menni, ha meg kijátszod az gondot okozhat ha túlmelegedne töltéskor. Drága cuccban lehetne kommunikáció is.
(#) Régi motoros válasza Fats Domino hozzászólására (») Szept 15, 2023 /
 
A panelra csatlakozó cellának is csak két kivezetése van nézd meg jobban.
A panelt tartsd meg, és csak a cellát forraszd le róla, majd forraszd rá az új celládat.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
Következő: »»   3885 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem