Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanytűzhely bekötése
 
Témaindító: Lacika2000, idő: Márc 20, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   9 / 9
(#) szs válasza erbe hozzászólására (») Feb 10, 2024 /
 
Idézet:
„Keress rajta gyári számot!”

Reggel a címkéjét is lefényképezem. Tényleg azt is mutathattam volna...
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Feb 10, 2024 / 1
 
Ha már nincs meg a bekötő panel és mindenképpen barkácsolni kell.:
Az ötös csatlakozóból a sárga a nulla, amit a mellette levő 4-essel lehet összekötni. A három első vagy 1-1 fázis, vagy közösíthető 230 V-on. A másiknál a zöld-sárga egyértelmű. A másik kettőt ki kell mérni, van-e összeköttetése pl. a nullával. Ha nincs összeköttetés, a szürke a nullával, a barna a fázissal közösíthető.
A négy fekete és a nulla között mindenhol mérhető ellenállásnak kellene lennie. Ha a sütő nem működik, szerintem lehet hozzá betétet kapni. Orczy alkatrész
(#) szs válasza erbe hozzászólására (») Feb 10, 2024 /
 
Oké, köszönöm neked is. Úgy látom, én vagyok elsőre megrettenve, ketten is egybevágó tanácsot adtatok a háromfázisú részről.

Az egyfázisúnak kinéző részről még annyit: erős, szemüveges fókuszálás után a szürkének kinéző szál valójában kék. De ez még meg is erősítheti a gondolatmeneted, valóban barna-kék szokott lenni...

Reggel (bár csak reggel van szabadidőm) ezeknek igyekszem utánajárni, este beszámolok, meddig juttam.
(#) szs hozzászólása Feb 11, 2024 /
 
Na, ezért kár volt korán kelni. Összeállítottam a három fázist közösítőt csokiban, kimentem -esik az eső... Bőrig ázás közben azért az első elmélet szerint bedugtam az ötös kivezetésbe, ellenállást mértem volna kapcsolgatás közben, semmi érték, csak egy pillanatra. Mikor véletlen (ellenállásnagyságrend váltogatás közben) feszültségmérésre átkattintottam, akkor egy folyamatosan csökkenő feszültséget mutatott. Mintha feltöltenék egy kondenzátort ellenállásméréskor, feszültségméréssel kisütném. De többre nem jutottam most az esőben, bánatosan visszafóliáztam (nejlonzsákoztam), bejöttem.
No, hátha lesz a héten szabadnapom. Ha nem, akkor a jövő hétvégére marad.

Ui: közben azon gondolkodom: ha ez is már olyan, mint a maiak, hogy amíg nem működik az óra, addig a sütő sem hajlendó -akkor szétszerelés nélkül hiába is dugdosok?
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2024
(#) Gallion hozzászólása Szept 3, 2024 /
 
Sziasztok,
Vásároltam egy használt elektromos tűzhelyet, és annak a bekötéséhez kérem a segítségeteket.
Típus, Elektrolux LKR560000X.
Egy fázis áll rendelkezésemre, 32A . A hátfalon lévő adattábla szerint beköthető 32A re vagy 16 A os osztásban is.
Ami zavar a hátfalon lévő bekötés sémában, hogy a 16 amperes osztásban, a nullát nem jelöli a 400 voltos bekötésnél feltüntetett ' N' , mint nulla jelzéssel, hanem a fázisbekötési pontokon szereplő, L1, L2 jelöléshez hasonlóan az L3 jelölést alkalmazza.

Ide mehet a nulla, és 2 szál fázisvezeték (vezetőnként 16 amperes kismegszakítóval), plusz értelemszerűen a 6. bekötési pont a földelés?

Remélem sikerült feltöltenem a bekötési séma képet.

Köszönöm előre is a segítséget a bekötés megértéséhez.
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2024
(#) elactrofan válasza Gallion hozzászólására (») Szept 3, 2024 /
 
Hello!

neked az első kép felső ábra szerint kell bekötnöd (véleményem szerint ezt a készüléket 230v 1 fázison a 16A nem fogja bírni, főleg ha ütő és főzőlap is üzemel)
2 pont fázis
4 pont a nulla "de fordítva is ugyan azt éred el."
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2024
(#) Gallion válasza elactrofan hozzászólására (») Szept 3, 2024 /
 
Szia,
köszi az infót.

Viszont a bekötési séma 2X16 ampert is megoldhatónak ír.
Lehet szét osztja a terhelést a sütő és főzőlapok között, ezért tetszik ez jobban, nomeg a nem brutál vezeték miatt. 2,5 ős vezetékkel meg tudom oldani, 4 ér az egész, fázisonkénti kismegszakítóval.
Nem szertném kimaxolni a max 32 A bejövőt, ezért gondoltam a harmadik bekötési sémát.
Itt 2x 16 amper az igénye a tűzhelynek.
A nullát nem tudom hova kössem, az L3 ra?
A 400 voltos bekötésnél az L3 az N, de a sémán L3 ként jelöli a 230 voltos bekötésnél.
Ki tudom mérni esetleg?
A hozzászólás módosítva: Szept 3, 2024
(#) elactrofan válasza Gallion hozzászólására (») Szept 3, 2024 /
 
az a "3" nem véletlenül van oda biggyesztve 3 fázis.
egy fázison hogy osztod szét?
hiába osztod szét ugyan azt az egy fázist terheled.
(#) Tomi111 válasza Gallion hozzászólására (») Szept 3, 2024 /
 
Szia! Neked csak az első ábra a jó! A harmadik 230V vonali feszültségű, háromfázisú hálózatra vonatkozik, ahol a fázisfeszültség 127V. Magyarországon nincs ilyen.
Az első ábra szerint kösd be! Esetleg az 1,2 és 3. csatikat külön veheted és kötheted külön kismegszakítókra. De a 2,5-es vezetékből négy ér így kevés lesz! Ha odaviszel két ( vagy három fázisvezetőt 16A-ral biztosítva, ezek árama mind a nullán megy át. Ott mehet 32A, ha annyid van. Oda mindenképpen vastagabb vezeték kell!
(#) Gallion válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 4, 2024 /
 
Szia!
Köszönöm az infót.
A nullán átfolyó áramerősségre nem is gondoltam
Réz vezeték esetén elég a 32 amperhez a 4 es, vagy inkább 6 os a javasolt ehhez a terheléshez?

Amennyiben nincs különbség a készülék működtetése szempontjából abban, hogy egy vastagabb vezetéken ( 4 es vagy 6 os) viszem a 32 ampert, vagy 3 X 16 amperrel megoldható 2,5 ös vezetékkel a fázis, akkor inkább az utóbbit választanám.
Arra gondolván, amennyiben a berendezés egy fűtő egysége meghibásodik esetleg (leveri a kismegszakítót), a többi ettől még működésre bírható legyen a javításig, az osztás miatt.
(#) Gallion válasza Gallion hozzászólására (») Szept 4, 2024 /
 
A 4 es vagy 6 os vezetékigényt a nullára értettem.
Természetesen a 32 amperes, nem osztott bekötésnél is ezt alkalmaznám.
A 3x16 amper bekötésnél a fázisonkénti 2,5 ös vezetéket, a nullára a javaslat szerint 4 est vagy 6 ost mindenképp.

Még anyi infót szeretnék pluszban kérni, hogy a nullába esetleg érdemes egy 32 amperos kiszmegszakítót beépíteni? Laikusként azért jutott eszembe, mert a 3X16 amper az nagyobb terhelésként jelentkezhet totál zárlat esetén a nulla vezetéken. Lehet hülyeség, de eszembe jutott mivel ez arra a vezetékre akár 48 amper terhelést is adhat, ami komoly vezetékmelegedést okozhat (faház)
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2024
(#) kadarist válasza Gallion hozzászólására (») Szept 4, 2024 /
 
Szia!
Azt ne gondold, hogy a nullán fog az összes fűtőlap árama átfolyni. Az egyes fázisok között is folyik áram, ha több, eltérő fázisra kötött lap van bekapcsolva, hisz nem egy időben folyik az összes fázis árama, hanem eltoltan. A nullába kötött kismegszakító gondolatát pedig felejtsd el nagyon gyorsan.
(#) Gallion válasza kadarist hozzászólására (») Szept 4, 2024 /
 
Köszönöm az infót. Nem lesz kismegszakító a nullában
(#) Tomi111 válasza kadarist hozzászólására (») Szept 4, 2024 /
 
Szia! De neki csak egy fázisa ( !!!) van, 32A. Azt szeretné elosztani több áramkörre. Így a nullán is 32A mehet.
(#) kadarist válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 4, 2024 /
 
Jó, ez az infó elkerülte a figyelmemt. Azt viszont tudni érdemes, hogy egy készülék bekötésénél az összes vezetőnek (beleértve a védővezetőt is) azonos keresztmetszetűnek kell lennie.
(#) Tomi111 válasza Gallion hozzászólására (») Szept 4, 2024 /
 
A nullába nem kell kismegszakító. 4-es vezetéket legalább tegyél ! 6-osat kellene, de úgysem lehet akkorát bekötni a tűzhelybe, (arról nem is beszélve, hogy a tűzhely belső vezetékei meg csak 1-esek, esetleg másfelesek.) Én most havernál 5*2,5-est viszek a tűzhelyhez. Egyelőre egy fázisa van, összekötök két-két eret, egyik lesz a fázis, másik a nulla. Úgyis kevés lesz neki, így ha bővít 3 fázisra akkor is jó lesz a kábel. Ezeknek a tűzhelyeknek a használata 230V-on úgyis kompromisszumos. Mindent nem kapcsolhatsz be egyszerre, mert a 32A kevés, le fog oldani, úgy, hogy a lakásban/házban más is üzemel közben róla. A tiéd is 8305W-os, ez 230V-on 36A!!
(#) Gallion válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 5, 2024 /
 
Összegezném az infók alapján.
Fázis: 3 szál 2,5 ös vezeték, szálanként 16A kismegszakítóval. Bekötési pontok? L1,L2,L3 áthidalás nélkül.
Nulla: egy szál 4 es vezeték. L4 Ide kell a gyári áthidaló az L5 re? egy szál a nulla Bekötési rajz szerint áthidalva.
Földelés: 2,5 ös vezeték.

Az kismegszakítók és a tűzhely bekötőpont közötti vezetékhossz 8 méter.
Nem tudom, hogy ez a vezetékhossz ront a helyzeten vagy nem számottevő.

Mivel úgy is vennem kell a 4 es vezetéket, az sodrott legyen, vagy egy szálas?
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2024
(#) Ge Lee válasza Gallion hozzászólására (») Szept 5, 2024 /
 
Első körben én csak megmértem volna annak a tűzhelynek a fűtőszálait, meg hogy melyik üzemmódban melyik hogy van vagy nincs bekapcsolva, mert csak ezek alapján lehet bármi konkrétat mondani. Vannak az alap tűzhelyek amik eleve 1 fázis 16A-re vannak méretezve, ezekhez gyárilag is csak egy 3x1,5-ös dugvillás kábelt adnak, a névleges áramfelvétel 9A és ha minden megy akkor 13A, aztán van a többi készülék fogyasztásban felfele, hogy a tiéd éppen milyen az méréssel derülne igazán ki.
A hátsó bekötésétől majdnem biztos, hogy 2,5-ös erek mennek belül tovább, de lehet hogy csak 1,5-ös.
Következő: »»   9 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem