Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység LM317T-vel
Lapozás: OK   7 / 51
(#) Baxi hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Hi

Kész van, igaz vannak kisebb problémák de megyen szépen.

1: hogy az 5K poti már fél fordulatnál eléri a csucsot azaz 9 voltott.
Nem lehetne ezt szétosztani a teljes fordulatra?

2: a mutatós óra csak félig megy ki gondolom ezt az elötte lévő ellenállással(27k) orvosolható, kisebre cserélésével.
Ja és kb.: 3,5V - 4V között indul ell a mutató,
Több amper kell neki, mi?
(#) Medve válasza Baxi hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
1: Hogyne lehetne, csökkentsd a poti végellenállását, vagy egy kisebb potival, vagy söntöld ki az 5k-sat. Hogy mennyinek kell lennie a potinak 9V-on, arra az adatlapon van a képlet...(Vout=..), függ az R2-től...De ha a felénél éri el a 9V-ot, akkor jóeséllyel, egy 4,7K a potival párhuzamosan jó lesz. Ha a poti lineáris.
(#) Baxi válasza Medve hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Milyen adatlapra gondoltál?
(#) Krisz03 válasza Baxi hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Gyanús, hogy az LM317 adatlapjára gondolt.
De ez egyébként mindennél így van, hogy ha építesz valamit, akkor az abban szereplő alkatrészek adatlapját áttanulmányozod.
(#) Baxi hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Hi

Na bekötöttem párhuzamosan egy 5K potmétert igy lement a végellenállása.
Próbáltam 2K-3K de semmi ugyanott a vége azaz a csucsa, fél állásba.
Cseréljem az r2-est? Milyenre?
Ja ugye a lineáris az a B jelű poti.
(#) Medve válasza Baxi hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Krisz: kösz!
Baxi: Ennek a log-lin dolognak legjobb, ha utánanézel! De mérd meg: feleúton kb. hány Ohm-ot mérsz rajta? Az R2-höz (240 Ohm) ne nyúlj!
(#) vicsys hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Egy kis segítség...

LM317Calc.zip
    
(#) kobold válasza Baxi hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
Bocs, hogy beleszólok... Az LM317-nél ugyebár Uki = 1,25 * (1 + (R2 / R1)) (nagyjából). Ebből, ha 9 V a max. kimenő feszültség, és 240 Ohm az R1, akkor 1488 Ohm adódik R2 legnagyobb értékére, vagyis 1.5 kOhm-os potinál nem kell nagyobb.
Remélem, nem számoltam el...
(#) Krisz03 válasza Medve hozzászólására (») Szept 21, 2008 /
 
A lineáris az "A" jelű (de nem igazán szokták jelölni).
A logaritmikus pedig "B" jelű (ezt mindenképpen feltüntetik).
(#) Baxi hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Kösz mindenkinek, végüli jó volt a párhuzamosan rá kötni csak Én bénáztam de megyen.

Az 5K poti mellé raktam párhuzamosan egy 5K még, és ez 2K ohmnál volt jó.
Azaz itt lehetett teljesen leosztani a 1,2V-9V-ig a P1-el. Ezután kiszedtem és bele raktam egy ellenállást(2K).

Az óránnál pedig a 27K ellenállás helyet egy 7K került és egy 50k potencióméterrel belöttem.

Közben rályöttem hogy csal a drága!
Én ugyanis viszintbe hangoltam össze a multival, de mihelyst a talpára állítottam(fügőbe) a mutató elindult pedig nem volt tekergetve a poti.
Hát ezért jobb a digis, de az lassabb is, ezt tapasztaltam a "kalibrálásnál".
Azért maradok a fürgébnél csak fektetve fogom használni , meg jobban is tetszik.
(#) Moderátor hozzászólása Baxi hozzászólására (») Szept 22, 2008
 
Kérlek, hogy használd a "Válasz" gombot! Az "Új kérdés felvetése" a nevében hordozza a feladatát!

Köszönöm.
(#) Directors hozzászólása Okt 17, 2008 /
 
Üdv

Megépítettem ezt a kapcsolást.Bővebben: Link
Olyan problémám van vele,hogy a potival nem tudom beállítani a feszt mert túlságosan érzékeny a poti kis tekerésre is.
Ez miért van?Mit lehetne vele csinálni?

Ilyen poti van benne:Bővebben: Link
(#) Tomi111 válasza Directors hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Üdv!

Szerintem ez alapból nagyon érzékeny, hisz a potival állítod 1.2-tól a maxig. Gondolj bele, kb 200 fokot mozdul a poti és ezalatt állít kb 25-35 voltot. 5-8 fok elmozdulásra esik 1 volt.
A potid lineáris? Azt hiszem ezeknél A betű jelöli a végén. Ha B vagy C , akkor logaritmikus, az ide nem jó.
Esetleg többfordultos potival lehetne pontosan állítani, de akkor meg skálát nem tudsz tenni rá, mindenképpen műszerrel kell jelezned a kimenő feszt.

Üdv! Tomi
(#) Directors válasza Tomi111 hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Nincs erre a potira írva semmi.
(#) Krisz03 válasza Directors hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Hali!

Ez egy trimmer poti. Olyan helyekre jó, ahol valamit beállítasz, és az életben többet nem kell hozzányúlnod. Tápegységhez egyszerűen hasztalan, nem ilyen helyekre találták ki. Vegyél rendes tengelyes potmétert!
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Dec 26, 2008 /
 
Mi van akkor, ha egy 400mA-es tápról hajtok egy Lm317-tel épített áramgenerátort, és azt túlvezérlem?
Azaz pl 600mA-t állítok be rajta?
Az egy dolog hogy melegszik a tápegység, meg nem bír leadni annyi áramot, de hogy viselkedik az LM317?
Vagy ha a bemenetén pl 30V és 400mA rohangál, akkor a kimenetén lehet pl 800mA és 5V?
(#) lapose válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Szia!

Az elektronika törvényeit nem lehet megkerülni!
Az általad leírt áramkör egy soros áramkör, ezért ha az egyik alkatrészen 400mA folyik keresztül, a többin is annyi fog!
Innen tovább pedig csak az ohm törvénye van!
Ha az áramkörödben a tápegység belső ellenállása, és a terhelések ellenállása, az adott feszültségen lehetővé teszik a 600mA-es áram kialakulását, akkor annyi fog folyni, ha nem, akkor kevesebb!
De mivel az áramkörben van egy 600mA-es áramgenerátor egy biztos: az áramkörben nem lehet nagyobb az áram az áramgenerátor beállított áramánál!
Most azért azt feltételeztük, hogy egyik alkatrésznél sem léptük át a katalógus adatokat!
(#) kendre256 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Az LM317-tel kialakított áramgenerátor és a terhelés sorosan kapcsolódik. Ekkor az LM317 egy változó ellenállásként működik.
Az LM317 csak addig működik áramgenerátorként, amíg nagyobb a terhelés (kisebb a terhelőellenállás), mint a beállított áram. Ekkor Ut=I*Rt feszültség lesz a terhelésen. Ha csökkented a terhelést (növeled a terhelőellenállást) növekedni fog a terhelésen a feszültség, egészen addig, míg nem kezd el "elfogyni" az LM317-en lévő feszültség (vagyis mikor a bemenete és kimenete közötti feszültség kisebb lesz kb. 3 V-nál). Ekkor már nem tudja szabályozni az áramot, az áram csökkenni fog növekvő Rt esetén.
Ha nagyobb áramot állítasz be, mint amit elbír a táp, ugyanez fog történni, csak nem a kimenőfeszültség növekedése miatt fog elfogyni az LM317-en a feszültség, hanem a bemenőfeszültség csökkenése miatt (nem bírja a terhelést a táp). Ekkor ugyanúgy kisebb áram folyik, mint amit beállítottál.
Ha az LM317 bemenetén 30V van és belefolyik 400 mA áram, a kimenetén ugyanúgy 400 mA lesz. Mindig akkora áram lesz a kimenetén, mint a bemenetén, a soros kapcsolás miatt.
(#) Sir-Nyeteg válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Igaz!
Köszi mindkettőtöknek!
Hirtelen összekevertem egy kapcs üzemű táppal, és nem azt néztem, hogy soros áramköri elem.

Esetleg ha az eredeti tápot használom fel és az LM317-et (vagy lényegében bármilyen stab IC-t, pl 78XX-et) használok feszültség csökkentésre tehát nem áramgenerátorként, akkor is ugyanez lesz a helyzet az árammal? Azaz max 400mA? Vagy ott már lehet nagyobb?

Vagy ha elé raknék egy kapcsolóüzemű tápegységet, akkor ott már létrehozható nagyobb áram is, cserébe kisebb feszültséget lehet csak kivenni belőle. Viszont a hatásfoka 90-95% feletti, Így 30V/400mA bemeneti fesz mellett lehetne pl 15V/750mA vagy 9V/1A kimenetet elérni.
(#) lapose válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Szia!

Feszültségstabilizátornál is ugyan ez a helyzet, az is egy soros szabályzó!
Kapcsoló üzemű tápnál az észrevételed helyes, cserébe kicsit bonyolultabb!
(#) Sir-Nyeteg válasza lapose hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Affene, azt nem gondoltam volna, hogy ez is soros
Akkor vázolom legújabb ötletemet:
Blokkok:
1: 30V/400mA-es hálózati dugasztáp
2: Kapcs üzemű táp, 90% feletti hatásfokkal, ugyebár itt már lehetne akár 8V/1A is a kimeneten
3: Ide egy áramgenerátor LM317: max 1A/5V
4: LM 317 feszültség szabályozó: max kimenet: 2V/1A

Viszont a kapcsoló üzemű táp állításával lehetne így is belőni a feszültségeket/áramokat:
1: eredeti
2: 20V/500mA
3: 500mA/17V
4: 14V/500mA

Ezáltal a végső kimenet egy kétváltozós függvényként alakulna ami kicsit bonyolult, de cserébe bőven át lehetne lépni a 400mA-es eredeti határt.

Ez olyan, mintha egy eredeti LM317-es áramkorlátozós tápot csináltam volna, de a bemeneten cserélgetném a dugasztápokat
Vélemény? Nagyon fáradt vagyok már így hajnalban?

a lényeg, hogy mindenképpen szeretnék áramkorlátot adni a dolognak. Kapcs üzemű tápot csináltam már nem egyet.

Szerk:
Ez olyan szempontból lenne jó, hogy ha nem kell áram, akkor hagyom eredeti fesz közelében a kapcs üzeműt, vagy egyből ki is iktatom a sorból, így nagy fesz tartományban dolgozhatok.
Ha viszont pl teljesítmény ledeket akarok tesztelni, akkor a kapcs üzeműn beállítok egy kb 10V/800mA-es állást, és akkor a kimeneten lesz 4V/800mA leszabályzás nélkül, ami két párhuzamos cree lednek tökéletes!

Jah és persze az lenne a legegyszerűbb, ha vennék egy nagyobb teljesítményű bemenetet, pl trafót, de az nem jelentene kiívást
(#) lapose válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Szia!

Egy alternatíva:

LM2575-D.PDF
    
(#) Sir-Nyeteg válasza lapose hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Pontossan! Ezzel az IC-vel már csináltam 3-4 db tápot, nekem nagyon bevált, erről megy a szobavilágításom is.
Egy ilyen tápon mértem 92%-os hatásfokot, és még csak nem is méreteztem. Csak elsőre összeraktam.

Szerk: Az LM317-nek mindig kell a kb 3 volt ami rajta esik? Akár 50ma, akár 1A folyik rajta keresztül?
(#) lapose válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Az Ic-nek a referencia feszültsége 1,25V plusz kb. 2V a drop-out feszültsége. Ennyi kb. mindig kell, ha áramgenerátorként használod! De a katalógusában van egy diagramm a drop out feszültségről!
(#) Sir-Nyeteg válasza lapose hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Köszönöm!
Megtaláltam, elég neki a nagyon minimumra 1.5-2.25V terheléstől függően. Ez viszont jó hír!
Köszönöm mégegyszer!
(#) lapose válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Dec 26, 2008 /
 
Szívesen!
(#) fazekas hozzászólása Jan 28, 2009 /
 
Sziasztok tudnátok nekem segíteni! szeretnék 12v-ról 8v-ra csökkentenem ehez vettem egy feszültségszabályzót: http://bolthely.hu/mikroshop/id/01490_KIT___szabalyozhato_1A_tapegy...317-el
sikerült helyesen bekötni namost én a greatz híd helyett áthidalásokat tettem be a illetve az 1000nano farád helyett 10nano farádos kondit így elméletileg működnie kellene namost a Dc in sorkapocsba a pozitívon kívül mit lehet bekötni ? kérlek madjarázzátok el nekem mert nem értem előre is köszönöm!
(#) mex válasza fazekas hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
DÉJA VU!!! Nézz át ide:
(#) otisz hozzászólása Feb 10, 2009 /
 
sziasztok! megépítettem ezt a kis kapcsolást az lm317t-vel és 32v-ról csinálok vele 12v-ot amivel egy ventit hajtok!a venti motorja melegszik de csak egy idő után!meg mint ha egy kicsit égett szaga lenne de attól függetlenül még forog!ez normális vagy egy idő után pápá a ventinek?mi lehet a baj?
(#) Novak válasza otisz hozzászólására (») Feb 10, 2009 /
 
Mondjuk alapvető kérdés, hogy 12V előállításhoz miért az LM317-et használod, és nem 7812-t??? De ízlések és pofonok. Hamár 317-tel csináltad, akkor csak olyanra tudok gondolni, hogy nem 12 V a kimenő feszültséged, hanem nagyobb. Ettől lehet szaga. És tartósan nem is fogja elviselni. Előbb-utóbb tönkre fog menni.
Következő: »»   7 / 51
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem