Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED Léptető potenciométerrel
Lapozás: OK   1 / 6
(#) hbe hozzászólása Feb 12, 2009 /
 
Üdvözletem!

Tudna valaki egy kis segítséget nyújtani nekem?
Hogyan lehet megoldani hogy egy potenciométerrel 19 db led fényét úgy léptetni,
hogy ha balra tekerem a potit akkor elindul balra ha jobbra tekerem
akkor meg jobbra lépeget a fény!
Tehát mindig csak egy led ég és ha változtatom a potival az ellenálást (emelem-csökkentem)
akkor (oda-vissza) lépeget a fény.

Valahogy igy:

Nem véletlenül nincs kép beszúrási lehetőség!
mod:-szamóca

lepteto.gif
    
(#) foxi63 válasza hbe hozzászólására (») Feb 12, 2009 /
 
uaa170 Ic de sajnos csak 16 ledet vezérel
(#) hbe válasza foxi63 hozzászólására (») Feb 12, 2009 /
 
annyira nem nagy probléma viszont hogy hogyan is kell összekötni az ic-t a ledekkel meg a potival az már annál inkább...
(#) bbalazs_ válasza hbe hozzászólására (») Feb 12, 2009 /
 
Egy 40 labu 18F-es PIC onmagaban elvegez mindent. Van belole DIP-es toku vagy kortokos smd, akkor pici helyen is elfer. kb ezer Ft, de a progit neked kell ra megirni.

Kozben latom, hogy lovesed sincs a temahoz, szoval akkor keress valakit, aki megirja neked a programot es beegeti a PIC-be. A bekotes egyebkent itt igen egyszeru, 5V, GND a PIC-nek, a potmeter egyik vege 5V, masik vege GND, kozepe a PIC valamelyik AD labara, a PIC reset laba 4K7-tel felhuzva 5V-ra, a PIC-bol jovo vezetekek meg egyenkent mondjuk 330 Ohmos ellenallason at a LED-ekre, azoknak a vege mind osszekotve es a GND-re. Ennyi.

(#) szamóca válasza hbe hozzászólására (») Feb 12, 2009 /
 
Itt az adatlapja.

UAA170.pdf
    
(#) hbe válasza szamóca hozzászólására (») Feb 12, 2009 /
 
Megnéztem az adatlapot, jónak tűnik!

Láttam azt a kapcs. rajzot a pdf-be potival meg 16 leddel gondolom az pont úgy csinál tehát lépteti a ledeket jobbra-balra csak meg kell építeni ami az ábrán van!?

Lehtet finomítani az ellenálásokkal a poti kitérésén
vagyis kissebb kitérésnél többet ugrik vagy fordítva?

Elnézést kérek a kép miatt csak gondoltam ha látható a kép akkor érthetőbb a kérdésem!
Mégegyszer elnézést!
(#) hbe válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 12, 2009 /
 
A PIC-es megoldás is nagyon jó csak az a helyzet hogy nem ismerek senkit aki megírná a progit!
(#) kaszarobert válasza szamóca hozzászólására (») Feb 12, 2009 /
 
Nem inkább a 180-as a megfelelő, a futópontok miatt?Bővebben: Link
(#) potyo válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 12, 2009 /
 
Nem kell ehhez 40 lábú. Elég hozzá egy 14 lábú is, ha nagyon akarjuk
(#) aderka hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Helló!
Én megírom neked a programot. Csak annyit mondj meg nekem, hogy milyen PIC-ed van, és milyen osszcillátorod? Ird le és elkészítem!

üdv: aderka
(#) hbe válasza aderka hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Üdvözöllek!

Nagyon köszönöm a nagylellküséged!
Az a helyzet hogy nincsen PIC-em se de ha tudnál ajánlani egy megbízhatót, annak nagyon örülnék!
Már gondolkoztam rajta hogy építek egy PIC égetőt, itt az ideje!

Mellékeltem az égető kapcs. rajzát. Megnéznéd hogy ez megfelelne a célnak?
A program ami van az égetőhöz:
mikroBasic 7.0.0.2
PicFLASH 7.11

Előre is nagyon köszönöm!

pic_egeto.gif
    
(#) aderka válasza hbe hozzászólására (») Feb 13, 2009 / 4
 
Szevasz!
látogasd meg az oldalam: http://aderka.try.hu. Itt fenntvan egy oshon-os programozó, és én a 16F877-es PIC-et ajánlom, viszonylag drága ( 1.300 Ft ) de megéri. Ehhez a típushoz megírtam neked a programot. Amit most fel is töltök neked. Égető programnak a WinPIC800-at ajánlom.
Itt a hex fájl. Ha készen van az égető, és megvan a PIC ezt a fájlt kell majd beletőltened, a PIC-be!
A PIC-et egy 8Mhz-es kvarcal üzemeltesd mert arra írtam meg. De ha változik valami szólj, ezeken könnyen módosítok!
A honlapomon találsz elérhetőséget, is ha valami kell, írj a honlapon.

üdv: aderka

lk.HEX
    
(#) aderka hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Esetleg még annyit, hogy érdemes lenne leglább egyszer végigolvasnod ezt a cikket: http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/nullarol_a_robotokig_-_pic_mi...z.html

Ebből elég sok mindent megtudhatsz a PIC-ről!
Azért nem írtam le a lábakat mit mire kötöttem, mert látom PIC témában még nem vagy túl jártas.
Akkor kezd el építeni a programozót, szerezd be a PIC-et. Írok alkatrészlistát ami kell a kapcsoláshoz.

Alkatrészek:

16F877(A) típusú PIC
19db 330ohm-os ellenállás nem kell nagy teljesítményű
1db 10kohm-os R.
1db 8Mhz-es kvarcz kristály
2db 33pF-os kerámia kondenzátor.
1db 5k-s potenciométer

Naggyából ennyi.
A kapcsolási rajzot majd elkészítem hozzá, ha kész vagy a programozóval!

üdv: aderka
(#) hbe válasza aderka hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Ezer köszönet a segítségedért!
Nekiállok az alkatrészek beszerzésének, majd megépítésének!
Ha kész vagyok értesítelek!

Üdv: hbe!
(#) aderka válasza hbe hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Szívesen segítek! Én is sok segítséget kaptam ezen az oldalon, és nekem is eszméletlen jól jött.
Remélem hogy hasznát fogod venni a segítségemnek!
(#) potyo válasza aderka hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
A legfontosabb kimaradt: két darab 100nF-os kerámiakondenzátor a táp szűrésére!
(#) aderka válasza potyo hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Nem kell szűrni a tápot. Ha fogsz egy 7805-öst az bőven elég.

Köszönöm a pontot!!

üdv: aderka
(#) Szárnyas válasza aderka hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Szerintem potyo arra gondolt, hogy a PIC mind a két Vdd lába és a föld közé kell tenni egy-egy 100nF-os kerámia kondit.
(#) szamóca válasza kaszarobert hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Pont fordítva van! A 170-es az futópontos 16 LED-es, a 180-as fénycsíkos 12LED-es.
Üdv.
(#) aderka hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Jah igen! Azt a 2db 100nF-os kondit kihagytam, most hirtelen nem ugrott be mire gondol potyo. Azokat sem árt megvenni.

üdv: aderka
(#) kaszarobert válasza szamóca hozzászólására (») Feb 13, 2009 /
 
Csak felmerült bennem a probléma, s mivel az adatlap eléggé angol volt, így utánnanéztem a google-ben, mely a hobbielektronika megadott linkjét adta ki hivatkozási alapnak. Ha ez így van kérném kijavítani a megadott topikban is, mert megtévesztő lehet!
Köszönöm!
(#) karpi válasza hbe hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Ha elolapra kell szerintem olcsobb e egyszerub egy optikai megoldas.Van is egy bontasbol ilyen potmeter gombom amibe LED van .Amit te rajzoltal egy LED -el meg lehet oldani , ami szepen elvonul a lyukak mogott es eppen ot vilagit ahol a potmeter /kapcsolo pozicioja van.
Kulonben ha egy hangolo /allito feszultseg is van a dologban van egy kapcsolasi rajz egy konyvben ott egy URH radioskalakent a hangolo feszultseggel "szinkronba" setal egy pont de nem a gomb korul hanem viszintessen egy hosszu LED-sor menten amilyen szeles a radio .Bar ott is tulkomplikacio az egesz mert volt radiom ahol egy darab LED "setalt" a skala mutatora szerelve.
Hely volt eleg a radioba a mechanikanak .

Meg lehet AD convertorral ket SN442 -esel dekodolva 20 LED-et kapcsolgatni.

Lehet tranzisztorral is "pontot" lepteni csak akkor nagy feszulseg kell A 19 LED-hez.

Vagy ablak komparatorokka attol fuggoen hogy mi van othon a fiokba es menyi hely , aram ,feszultseg all a rendelkezesre.
(#) hbe válasza karpi hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Köszi az ötleteket, nem előlapra kell hane a lényeg hogy potival tudjam léptetni a ledeket.
Egyébként hogyan lehetne megoldani tranzisztorral?
(#) aderka válasza hbe hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Akkor most PIC-el szeretnéd, vagy tranyókkal?
(#) hbe válasza aderka hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Természetesen PIC! (Ezzel sok lehetőség megoldható egyszerűen!)
gondolom...
Kiváncsi vagyok hogyan lehet tranzisztorral megoldani egy ilyen problémát!
(#) aderka válasza hbe hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Jólvan. Készül a programozó?
(#) hbe válasza aderka hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Folyamatban van!
(#) hbe hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
Találtam itthon egy PIC16C57C ic-t!
Szerinted ezzel lehet kezdeni valamit?
(#) Szárnyas válasza hbe hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Bár nem tőlem kérdezted, de ezzel nem tudod, mert nincs neki ADC bemenete!
(#) karpi válasza hbe hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Valami Or -exclusive kapcsolas ( ha jol emlekszem )en egy oszciloszkopot akartam csinalni vele aminek a horizontalis bontasat egy forgo tukor teszi .

Csinaltam egy LED matrix kijelzos oszciloszkopot egy AD konvertorral de csak max 3KHz amit le tud "tapogatni".4,5 V-os elemrol kb 25mA fogyaszt .Lassu az AD converter .

Ekkor kerestem a kapcsolasokba es talaltam a tranzisztoros "pont" kijelzot ahol mindig csak egy LED vilagit es mukodik nagy sebessegel is de a tapfeszultseg a diodakra eso feszulseg osszegenell kicsit nagyobb kell legyen.Hordozhato cuccnal problema .

Szerintem egy parhuzamos AD konvertor mnint az ADC0800 es ket kaszkadolt SN7442 a 10-bol dekodolo(demux) skalanak ok.
Ezek regi TTL alkatreszek biztos ott fekszenek sok raktarba .
Vagy SN4154 1:16 demux ez 4 bitet dekodol .

Az elony hogy 5V-al mukodik .

Hetfon ha lessz idom a meloba megkeresem a tranzisztoros kapcsolast .


Ha jol emlekszem letezik ICL 7109
voltmeter aminek digitalis kimenete van (bninary out) erre csak ra kell kotni a decodolot !! ez nekem a oszciloszkophoz lassu .



binaris cod kimenettel az ICL7109
12-Bit A/D Converter with 3-State Binary


Következő: »»   1 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem