Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Ez azt jelenti, hogy nem is akarod továbbfejleszteni? Vagy arra építesz másikat?
Ha megnézed a neten a detektorosokat, láthatod, hogy nem nagyon szokták "dobozba rejteni" a szerkezetet. Talán azért, mert ez "úgy szép", vagy azért, mert úgy is mindig "belepiszkálunk", de nincs is benne olyasmi, ami laikus számára veszélyes lenne, (pl.) áramütés. Természetesen nem is "tilos" bedobozolni, és jó gyakorlat a későbbi készülékek építéséhez.
Érdekes... Nem is tudtam, hogy ennek is van "szabálya"... Én mindig szerettem a dolgok "meghatározott" helyét.. Most ez így marad, a következőt majd nem "öltöztetem" fel. Azt hittem jobb így...
Ismerem az oldalakat... Eddig én azt hittem, hogy azért nincsenek jobban bedobozolva a detektorosok, hogy létszódjék a belső szerkezete... Gondoltam, hogy fotózás után, visszateszik a tetejét is, amit csak a bemutatás céljából vettek le róluk, ideiglenesen. Laikus vagyok.
Azért ez a legszebb!
(Na, jó! A Rudas Gabié nekem is jobban tetszik!) Talán úgy foglalhatnám össze a dobozolási technikát, hogy mindössze a kezelőszerveknek kialakított fix pontok, és egy alaplemez a többieknek. A szépen politúrozott dobozokba is szinte csak a madzagokat rejtették.
Ugy van, megalmodtam, egyszeruen elkeszitettem.
Egy tekercsen nincs mit sokat filozofalni. Veszed a tekercstestet_elozoleg teszel egy kozelito szamitast, kapsz egy erteket _a menetszamokkal addig jatszadozol amig egy megfelelo erteku induktivitas erteket szamolsz. Az elsodleges szamitasok alapjan 225,88 uH jott ki ha a menet lepes 0.7 mm. A tekercseles kovetkezteben tortent menetek kozti lepestavolsag novekedesevel (~0.78mm) az induktivitas meg csokkent. Miutan feltekertem az 54 menetet lemertem a tekercselesi hoszt amely 41 mm lett a 37.8 helyett. Az uj adattal az induktivitas ~216 uH -re adodott. Az n=54 menet a vegzodesekkel egyut ~13 meter 0.7-es huzalt kovetelt. A teketrcs josagi tenyezoje: Q = 224_ 500 kHz-en nem beterhelt allapotra ertelmezve. Az induktiv antenna csatolas lehetove teszi az egyenletes antenna jel atvitelt a telyes atfogasi savban a modulator tekercs fele. Az induktiv csatolas egyben levalassza az antennat a modulator tekercsrol , igy annak kapacitasa ellenallasa nem terheli es a josagi tenyezo is egy jo erteken marad. Kozephullamon az antenna tekercs altalaban 20-30 menet szokott lenni. Nallam az 22 menet mert nem volt tobb huzalom. Vannak ugyan szamitasi levezetesek de a fenti menet adat a gyakorlatban megfelel. Az adott forgokondenzatorral _ma kimertem_ 9,7 - 512pF _ a frekvencia atfogas : 478 - 3477 kHz.
Nezegetve a kosarfenek tekercseket, semmivel sem jobb a Q ertekuk mind egy jol elkeszitett hagyomanyos tekercsnek.
Annyi az elonyuk, hogy az onkapacitasuk alacsonabb mind az egymas melle tekert huzalos megoldasnak. S igy a kezdeti frekvenciat kevesbe befolyasolja a tekercs onkapacitasa. Na meg jol neznek ki , mutatosak mind egy szepleany.
Fog az menni Zolikám! Vedd elő a horgolótűt!
Egy kicsi tovabb fejlesztve a rajz:
Det Radio: Link
Koszonom!
Ez ugy sikeredett, hogy reggel bemegyek dolgozni, megnezem a Hobbielektronika forumot. Latom, hogy köbzoli osszedobott egy radiot. Mondom a kollegamnak, hogy, te reamjott a tekercskeszites. Nagy hirtelen korbeneztem , hogy miboli is tudnak egyet kesziteni. Szoval elokerult minden es nagy hirtelen osszedobtam a teketcset. Nem kell mondjam, hogy az ujjaim ugy elzsibbadtak a tekercselestol, hogy alig ereztem. Mar ott tartottam, hogy abba hagyom. Szumma szummarum, meg lett a tekercs, webcammal le is fotoztam es beszurtam a forumba. Kozben besi99 felvitte a cukromat egy kicsit a hozzaszolasaval (Bővebben: Link) es ereztem egy belso kenyszert, hogy egy kicsit tovabb fejlesszem a dolgokat. Tehat igy szuletett meg az egy oldalas akarmicsoda. Nem nevezhetnem egy telyes dokkumentacionak. Nemi eligazitast ad egy kezdonek. Igazabol szerettem volna levezetni matematikailag a kis radio tervezeset. Nem nagy dolog, csak sok idot vesz fel. Egyszer talan levezetem az antennatol a halgatoig illeszto transzformator kozbeiktatasaval. Az illeszto trafo kerdese egy erdekes tema lenne. Nem ugy szamitjak mind a kimeno trafokat mind egy csoves vagy tranzisztoros erosito eseteben. Ott egy adott ismert impedanciara kell illeszteni a trafo primeret, a detektoros radio eseteben ez nem igy van mert a cell az, hogy minnel nagyobb impedancian fogadd a dioda utani jelt, hogy az azon megjeleno HF feszultseg minnel kisebb veszteseggel tudjuk a halgato fele kozvetiteni. A dioda nyitoiranyu ellenallasa kicsi, lennyegeben ugy lehet felfogni a halgatot es a dioda nyitoiranyu ellenallasat mind egy feszultseg osztot. Minnel nagyobb a halgato belso ellenallasa annal nagyobb feszultseg jelenik meg a sarkain es forditva. Stb.........
A rajz a Visio programmal volt keszitve.
Altalaban ketszer szurom be mert metortent, hogy a forumra belinkelt kep nem nyilik meg telyes meretben. Igyekeztem minnel tomorebben egy oldalban ossze zsugoritani a dolgokat. A beszurt kepen lathatod a tekercs egy reszletet 400x-os nagyitasban.
telyes -> teljes
össze zsugorítani -> összezsugorítani Szép, engem a régi Ezermester rajzokra emlékeztet. Kedvesek, hiszen azokon szocializálódtam
Tekerjel 4 menetet a ket tekercs koze (~2 uH).
Leagazas 3 menetnel. Igy a rovidhullamokat fogod. Az adott forgoval 5 - 35 MHZ kozott tudsz fogdosni. Idézet: „nincs időm a gondolatom kipróbálására” Mit nagyzolsz?
Tiszteletem! Ma bevittem a detektorosomat a munkahelyemre, hogy lábakat tegyek neki. Persze be kellett mutassam pár kollégámnak a müködését, sőt el is kellett magyarázzam nekik. Nem is volt gond a magyarázással, egész addig, míg a földeléshez értem. Itt felsültem, mert nem tudtam megmagyarázni, hogy mire szolgál a földelés. Mi a szerepe? Meg tudná valaki értetni velem, hogy miért kell az?
Szól a rádióm!
Köszönöm mindenkinek aki segített nekem........... főleg Köbzolinak és LLacinak ..l....
Gratula, Henykém!
Mondtam én, hogy ügyes csajszi vagy!
Hurrá! Príma! Gratulálok! Mit fogsz vele? Már úgy hiányoztál nekünk! :wave:
"Mutassatok egy fix pontot, kimozdítom a földet a helyéről". Vagy valami ilyesmi.
A legfrappánsabb magyarázat erre amit valaha hallottam ;
Köszönöm a választ, de nem erre gondoltam... Elektronikailag szeretném... ha lehet.
Tényleg?! Az enyém csak egy adót fog be! Igaz, más a tekercs...
Üdv!
Asszimetrikus antennánál a föld (valóságos értelmében) az antenna része. Közép, és hosszúhullámon a fizikai méretek miatt nem lehet szimmetrikus antennát (dipólt) készíteni, illetve lehet, de akkora a mérete, hogy egy jó nagy mező kell hozzá, vevőanennaként általában a "hosszú drót (longwire)" típusú antennát használunk, ami mindíg rövidebb a fél hullámhossznál (ezért van az, hogy minél hosszabb, annál nagyobb feszültséget szolgáltat). Az ilyen antennának része a föld felszíne is, ezért fontos a jó föld. Az antennát úgy foghatod fel, mint egy nagyfrekvenciás generátort, melynek egyik pólusa az antenna levezetése, másik a föld. Az antenna levezetése és a föld között folyó RF áram gerjeszti a tekercset, amelyből a rezonanciára hangolt körön megjelenő jó nagy jelet demoduláljuk.
Köszönöm, már dereng...
Az adó is a toronyra a földhöz képest adja a kisugározandó jelet, nagyságrendileg a solti 2000kW-os nagyadó ~30kV feszültséget kapcsol a talppontra. Amikor a légkörben elhelyezett antennád ezt veszi, akkor a végponton a földhöz képest jelenik meg a jelfeszültség. Az energiát akkor tudod munkára fogni, ha rezgőkört kapcsolsz az antennahüvely, és a föld közé. Ezt az energiát a rezgőkör kiemeli (ha rá van hangolva), a többit elnyomja. A hálózati vevők antennaköre a hálózaton keresztül kap földelést. Ezért kell az egyenirányító fokozatot (nagyfrekvenciás szempontból) rövidrezárni, hogy a hálózati frekvenciával működő egyenirányító ne jelentsen a készülék számára változó ellenállású (ti. a hálózati váltófeszültség hatására a diódák nyitnak-zárnak) földelést. A telepes tranzisztoros rádiók Ferrit-antennásak, ennek segítségével veszik az adást.
Az említett adó körül rengeteg vashuzal van a földben, hogy a megfelelő "ellensúly" kialakuljon.
Köszönöm, tiszta! Remélem, hogy többé nem fogok felsülni! Pedig egyszerű!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |