Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegység
 
Témaindító: Szabiiiii, idő: Jan 17, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 54
(#) Tomee válasza csikosgabi hozzászólására (») Szept 11, 2006 / 4
 
Itt mindent megtalálsz a táppal kapcsolatban...
(#) csikosgabi válasza csikosgabi hozzászólására (») Szept 11, 2006 /
 
Nagyon köszönöm
(#) pacshu válasza hzsolt77 hozzászólására (») Szept 12, 2006 /
 
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy van egy kiszuperált tápegységem egy régi PC-ből még megy!

Használhatóm ezt a áramköreim táplálására? mert ügye 5 és 12 V -os kimenete van...

Vagy mi a baj ezzel?
(#) Norberto válasza pacshu hozzászólására (») Szept 12, 2006 /
 
Azt hiszem, valahova műterhelést (vagy mit) kell bekötni, különben a 12V-os ág (vagy az 5V-os?) nem indul el...magyarul nem lesz rajta fesz. Ezt valahol valaki már leírta itt a HE-n, csak utána kell nézni, hogy is van pontosan
(#) pacshu válasza Norberto hozzászólására (») Szept 12, 2006 /
 
És ha rácsatlakoztatok egy alaplapot ügye akkor lesz rajta terhelés is, nem üresbe jár, és még kapcsolgatni is lehet

vagy inkabb probáljak meg építeni egy sajátot?
Hülyeségeket beszélek amugy, vagy csak lusta vagyok?
(#) Stefan válasza Norberto hozzászólására (») Szept 12, 2006 /
 
Az ATX es bekapcsolása csak annyi hogy a zöldet a földre(fekete) kell kötni és már megy is.
(#) pacshu válasza Stefan hozzászólására (») Szept 12, 2006 /
 
Azt tudom, hogy kell bekapcsolni, de olvastam valahol a forumon hogy üresjáratba ne nagyon használjuk... :/

Vajon mi lehet ez a műterhelés?
(#) fureszk válasza pacshu hozzászólására (») Szept 13, 2006 /
 
egy ellenállás a föld a és a 12 volt közé?
(#) csikosgabi válasza csikosgabi hozzászólására (») Szept 20, 2006 /
 
Tudnátok ajánlani valami "dobozárúházat".
Mert még nem tudom hogyha kész lessza táp mibe pakolom bele.Gondolom ide jobb lenne fém doboz.Előre is köszi
(#) csikosgabi válasza csikosgabi hozzászólására (») Szept 29, 2006 /
 
Egyépként akinek van ilyen jellegű tápja az legyenszíves felrakni egy képet róla mert még nem nagyon döntöttem a kivitelezésről,hátha az segít!Ezer köszönet
(#) fureszk válasza csikosgabi hozzászólására (») Szept 29, 2006 /
 
http://elektronikai-alkatresz.hu
árlista/muszerdobozok
(#) Stakypot hozzászólása Okt 4, 2006 /
 
Helló!

Nem tudom, hogy megépítette-e már valaki az alábbi linken található cuccot!?

[link=http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html]http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html[/link]

Merthogy én megépítettem, egyből négyet csináltam belőle! (Modellvasút tápegységnek) A rajz rendben van! Csak a nagy gond az, hogy hiba van a paneltervben!

Ha valaki már elkészítette volna ezt a cuccot, akkor írja már le a tapasztalatait!

A segítséget előre is köszönöm!

Szabó Péter

(#) _JANI_ válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 4, 2006 /
 
Nemjó a nyákterv? Nemtudja a kapcsolás a megadott paramétereket?
(#) Stakypot válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 5, 2006 /
 
HElló!

A maga a rajz jó!
Jól is van összerakva, mindent kétszer is megnézek, és megmérek azóta amióta...
Szóval az alkatrészek vadiújak, és kipróbáltak!
Összerakás után, bemértem!
A tranyók nincsenek munkapontban!
Az u1-es IC 8 lábából 6-on körülbelül 30 volt van!
Szóval?????
És olyan hír is járja, hogy rossz a panelrajz!!!!
ÉS azért írok ide, mert hátha valaki már olvasott valamit róla a neten, és tud segíteni!

Amit előre is köszönök!


Szabó Péter
(#) kenny válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 5, 2006 /
 
sziasztok,

bocs ha offtopic dehát végül is tápegység is..
Egy traforol ha nincs rajta semmi cimke már, hogy állapithatom meg hogy mekkora a teljesítménye , hány amperrel terhelhetö még egészségesen?
kettö ilyenem is van, az egyik egy régi(1982) Videoton hordozhato (12 V-os TV) tápegység trafója. (üresjárati fesz kb 16 Volt) A másik egy ipari 24V-os trafó ami tekintélyes darab, sulyra is van ugy kb 5-6 kilo. mindkettö jól müködik..a kisebbet 4-5 A ra saccolom a nagyot nem is tudom..
köszi a véleményeket :kenny
(#) Stakypot válasza kenny hozzászólására (») Okt 5, 2006 /
 
Helló!

Örömmel segítünk! NE aggódj ha offolsz! Hiszen azért van a fórum hogy kérdezz!!

Nos
azt mondtad hogy a kissebbet 4-5 a ra tippeled???
Hát az 12 volton az 48-60 W!
A tv-k tápja minimum 100 W, az 12 volton, 8,3 A, de mivel nem 100%-os a hatásfok ezért körülbelül olyan 6-7 amper a terhelhetősége!

A nagyobb ipari trafó, ami 24 voltos (Azt írtad).
Hát nem tudom, ha toroid akkor olyan 700-750 W, nekem is van ilyenből kettő! HA lemezelt akkor kb, 600-650 W!

ha 650 W-al számolom akkor kb 20-22 amper



(Ja és még mindig nem jó az electronics-lab-os panelterv!!4 tapasztalatokat várok!! )
(#) _JANI_ válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 5, 2006 /
 
Az R7 áramfigyelő ellenállás jó? Nincs megszakadva? Elég nagy a teljeítménye?
(#) kenny válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 5, 2006 /
 
sziasztok..

köszi a választ akkor alábecsültem..ugy gondoltam egy Lm338 (5A-os) stabkockával megcsinálom 1,32-12 Volt közt állitható stabilizált tápnak és sokmindere jo lesz..
a 24 voltos trafo nem toroid, sima lemezes de igy is komoly teljesitmény akkor)
még egy kérdés..van stabkockákban LT sorozat pl.LT1083 (7.5A, 5A, 3A Low Dropout Positive Adjustable Regulators) ezek legalább dupla árban ,(vagy több) vannak mint az azonos terhelhetöségü Lm sorozat...ez mit jelent hogy Low Dropout? mivel tud mást esetleg többet egy ilyen?
bocsi lehet hogy alap egy ilyen kérdés, nekem is az lesz ha valakitöl megtudom))
üdv: kenny
(#) Dudus válasza kenny hozzászólására (») Okt 5, 2006 /
 
A DropOut azt jelenti, hogy a stabilizátor ahhoz, hogy szabályozni tudjon a bemenetén nagyobb feszültségnek kell lennie, mint a kimeneten. A kettő különbsége a DropOut. Egy 7812-nél kb 2,5V szokott lenni, de egy LowDropOut regulátornak elég 500mV is.

Zoli
(#) kenny válasza Dudus hozzászólására (») Okt 5, 2006 /
 
köszi, így mostmár világos
(#) Stakypot válasza kenny hozzászólására (») Okt 7, 2006 /
 
Helló!

Mellékeltem egy rajzot!
Szerintetek jók rajta az értékek?

táp.JPG
    
(#) Norberto válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 7, 2006 /
 
Szerintem 21V-ból még simán lehet csinálni 7805-tel 5V-ot...az egyszerűbb talán
(#) Dudus válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 7, 2006 /
 
Szerintem nagyon sok a kapacitás a zeneren és kicsi a kimeneten. Amúgy ha jól nézem 1,5W körüli zener kell, ami melegedni fog ha nincs rajta terhelés.
Az ellenállás pedig 3,3W - ot disszipál, tehát szerintem 5W-ra válaszd. De egy stabilizátor IC szerintem is jobb megoldás.

Zoli
(#) Stakypot válasza Norberto hozzászólására (») Okt 7, 2006 /
 
Helló!

Tudom hogy stab IC vel egyszerűbb lenne!
De zeneres módszerrel kisseb zajt érhetünk el!
Jó O.K, a zéner alabból zajt termel, de erre való a 10µF-os kondenzátor vel párhuzamosan kapcsolva!
(#) Stakypot válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 7, 2006 /
 
Nekem igazából, a zenerrel sorosan kapcsolt 67 ohmos ellenállásal van bajom!
Mert:
A zenerdióda 1,3 wattos, ebből kifolyólag a max Iz 230 mA!
Én csak 200 al számoltam, nomost ez a zeneres alapkapcsolásoknál rendben van! De nem tudom mennyi áram fog a diódán folyni! Mert ha a kimenetet mondjuk 150 mA rel terheljuk, akkor a bc 301 bázisán (ha bétája ~120) 1,25 mA fog folyni! ÉS akkor a zeneren menyi??
HA ugyanannyi, akkor nem jó a 67 ohm!
Erre lennék kíváncsi!
(#) Dudus válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 7, 2006 /
 
Az a gondom a zenerre rakott kondival, hogy rontja a zener szabályozását, mert "lustává" teszi. A zeneren terheletlenül fog a legnagyobb áram folyni, erre is kell méretezni, ha elkezd a keresztágban a bázis felé áram folyni, akkor a zener kisebb árammal képes fenntartani a feszültséget. ( itt gond lehet, hogy a kondit is rántgatja és így túlterhelődhet!) A másik méretezési szempont, hogy a max bázisáram esetén is maradjon a zeneren áram, hogy mekkora azt a zener adattáblájáról ki kell keresni.

Zoli
(#) Dudus válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 7, 2006 /
 
A dióda áramával ne görcsölj, mert kicsit egyszerűen fogalmazva úgy működik, hogy annyivel fogja a saját áramát csökkenteni, amennyi a bázisra elfolyik, tehát stabilizálja a 220mA körüli áramot a 67Ohm-os ellenálláson. Pont ezért folyik rajta akkor a legnagyobb áram, ha nem folyik semmi a bázis felé, és illik áramot hagyni rajta akkor is ha a bázis felé a max kimenőáramhoz tartozó bázisáram folyik.

Zoli

De 15,4V*,2A=3W!! a 67 Ohmos ellenálláson!!
(#) Stakypot válasza Dudus hozzászólására (») Okt 7, 2006 /
 
helló!

Köszönöm válaszod! Akkor a 67 ohm jó? Maradhat!



I max : 3 W/67 Ohm (a gyök alatt) : 211 mA
Umax : 3 W*67 Ohm (A gyök alatt) : 14,1 V

Ezek a maximálisan megengedhető értékek, az ellenáláson, ha 3 Watt a teljesítménye!

És ugye erre akartál kilyukadni azzal hogy 3 wattos ellenállás kell???
(#) Dudus válasza Stakypot hozzászólására (») Okt 7, 2006 /
 
Egyik részről arra hogy ha ennyit disszipál illik legalább 5W-os ellenállást használni.
És arra is, hogy ha megnézed a zener adatlapját látsz egy maximális és egy minimális áramot. Úgy kell az ellenállást meghatározni, hogy se kisebb se nagyobb ne legyen az árama ezektől.

Nézd meg ezt a zener-t, amit belinkeltem.

Max 250 mA és ne engedd 50mA alá.

Zoli

1n6491.pdf
    
(#) kenny válasza Dudus hozzászólására (») Okt 8, 2006 /
 
sziasztok

még egy trafos kérdés.. van egy szintén ipari régi"leválasztó trafom bedobozolva készen,ami nem sokkal kisebb és könyebb egy hegesztötrafonál 1:1 áttételü, tehát 220 jön ki is belöle. egy ilyen mire való?a teljesitménye tuti hogy több száz W..
állitolag a kijövö 220-at nem szabad földelni és az áramütés veszélye igy nem ál fent..az akvárium áramellátásához használtam amig volt. gondolván hogy ott vizeskézzel fogdosok sokmindent meg fütés van benne meg vizszürö és mind 220-as..Ha pl egy erösitöt tápostól mindenestül ebböl müködtetek az jobb lesz? nem lesz bugása stb..?
Következő: »»   6 / 54
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem