Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Szeretném a segítségeteket kérni a következő témában. Már eléggé régóta programozok PIC mikrokontrollereket, de most szeretném kipróbálni az ATMEL cég termékeit(AVR, ARM). Ahogy az interneten böngésztem, programozó illetve debugger után rengeteg verziót találtam. Találtam is egyet, ami jónak tűnik. Ez pedig egy AVR JTAG-ICE USB nevezetű. Kérdésem, kérésem az lenne, hogy akinek van vagy használt már ilyen eszközt, az ajánlja e megvételre, valamint ezt a JTAG-et. Támogatja e az összes AVR típust? Illetve használható-e ez az eszköz csak programozásra(STK500) ? Segítségeteket köszönöm előre is! Üdv: MaGor
Ha van egy asztali géped amin még van párhuzamos port akkor megvenni nemhiszem hogy érdemes.Pláne ha csak programozni akarsz akkor nem kell JTAG elég az ISP. Ha szeretnél debuggolni is akkor JTAG építési leírás innen ki tudod okoskodni a dolgot. Ha az elsőt felprogramozot ISP-n(vagy megkérsz valakit hogy tegye meg neked) onnantól van JTAGed is. Ha USBset szeretnél akkor a MAX232 IC-t ki kell cserélned FT232re vagy valami azzal kompatibilis USB-USART átalakítóra. Kb ennyi a JTAG, nemhiszem hogy 7500+ÁFÁért olyan nagyon megéri mikor kb 3000 HUFból megvannak az alkatrészek.Ja ATmegából tudsz DIPeset venni de FT232ből csak SMD változat létezik, ez esetleg gondot jelenthet.
Üdv : Elektroman
Szia!
Köszönöm szépen a gyors választ. Sajnos nincsen már párhuzamos port a gépemen Nagyon jó az a weboldal amit küldtél. Kicsit utána számoltam a dolgoknak. Igen, teljesen igazad van, hogy a az alkatrészköltség nem nagyon több 3000-4000Ft. Szerintem mindenképpen érdemes kipróbálni ezt a programozót. Te már megépítetted? Van már valami tapasztalatod ezzel a JTAG-gel(programozás, kompatibilitás stb)? Üdv: MaGor
Ezzel csak bizonoyos 8 bites AVR-eket tudsz programozni majd. (IMHO Atmega16< de lehet tévedek.) Kisebbeken csak ISP csatlakozó van. Továbbá a JTAG rétegein belül valami felsőbben dolgozik, ami nem teszi lehetővé azt, hogy pld. az UrJtag supportolja. Ez kb. azt jelenti, hogy nem tudsz vele új bootloadert tölteni a PDA-dra .>
Szia én is használok JTAG ICE-t (USB) és melette a 200Ft-os STK200-at (printerportos) Ma érkezett meg a JTAG ICE MK II.
Az STK200 ISP programozó, így az szinte mindegyik AVR-hez jó (kivéve ARM és XMEGA) Csak programozásra jó A JTAGICE korrekt cucc. JTAG-gel rendelkező AVR-ekhez jó, de nem mindhez. Atmega16/64/128/256 és pár variánshoz. Szerintem megéri az árát, 1 óra alatt nem rakod össze saját magad, és az idő amíg a netet böngészed, az alatt többet keres a munkahelyén az ember. Az idő is pénz. És a bolti JTAG ICE működik is. A debuggolás szerintem később fontos segítség lesz. A tuti megoldás a JTAG ICE MK II lenne, de irreálisan sokba kerül (68+FA) Neten rendelsz utángyártottat, postával $120 Na ez mindent programoz (Tiny Mega Xmega AVR32) Szóval kezdetnek csinálj egy STK200-t. Azzal kedvet kapsz az AVRre. (ha nincs printerport akkor ez nem jön be) És idővel vedd meg a JTAGICE-t (de nézz utánna mit programoz) Ha profi leszel jöhet a JTAGICEMKII
Szia!
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat. Erősen hajlok afelé, hogy megrendelem az az USB-s JTAG ICE-t és beszerzek egy párhuzamos portbővítő kártyát. Így aztán már meg tudom építeni az STK200-at. Már csak egy kérdésem lenne. Melyik AVR-t ajánlod kezdésre? Olyan kontrollerre lenne szükségem, amin az AVR-ekre jellemző perifériákat megtalálom. Köszönöm segítségedet!
Én Atmega16/32-t javasolnék. Mindkettő van DIP40-es tokban, így minimális idő/ktsg. ráfordítással el lehet kezdeni a gyakorlatozást.
Sziasztok!
Köszönöm mindenkinek a választ. Rendeltem magamnak egy ATmega16-ot, ez jónak tűnik kezdésnek. Még egyszer köszönöm mindenkinek a segítséget!
Ha már megvan nem baj.
De ha most lennék kezdő, nem azt használnám... ez nem egy motor, hogy a túl sok lóerő veszélyes lehet kezdőknek. Pár 100 forinttal többért kapsz erősebb procit. Ami ugye nem 1/2 óráig tart mint egy üveg sör Én a helyedben 2 felé gondolkodnék, ATMEGA64/128 a nagy memória miatt, mert hamar kevés tud lenni a M16, ha LCD-kkel foglalkozol. Vagy nem a sima 16-os, hanem pl ATMEGA324P ami 20Mhz és gyorsabb, mint a sima 16. Idő kérdése és kicsi lesz a sima MEGA16 és veszel egy nagyobbat és bukod az első MEGA16 árát... Hameg nagyratörő terveid vannak (ARM) akkor ne szenvedj kicsikkel, mehet egyből ARM vagy AVR32... De egy XMEGA a minimum Szerintem...
Én megépítettem a saját JTAG ICE-om.
Megjegyzem, ezen az oldalon található összeépítési útmutató ugyan stimmel, de a feltöltendő bootloader nem működik atmega16 -tal annak ellenére, hogy azt állítja. Viszont ezen az oldalon helyes a sematika és a bootloader is. Amúgy én egy usb-s verziót készítettem, amin nem egy ft232 van, hanem egy atmega8 emulál soros portot, így nem csak olcsóbb is lett pár száz forinttal, hanem könnyebb is volt beültetnem a TQFP 32 tokozását mint az ft 232 -t SSOP28 tokozással. Az alkatrészek kerek 2 ezer ft-ba kerülnek. A saját készítésű nyákom meg biztos nem lehet többe 500 ft-nál. Amúgy itt találtok pár képet róla.
A kapcsrajz és a többi doksi(PCB, Hex stb.) nem publikus?
Egyelőre még nincsen teljesen letisztázva, mert néhány permutációja létezett a bekötésnek amit jumperekkel oldottam meg egyelőre, hogy élesben tapasztaljam ki, hogy melyikkel működik helyesen.
A működő jumperezést a kapcsolási rajzon kijavítom a napokban, és felteszem nagy valószínűséggel majd akkor ide. Egyébként arra is gondoltam, hogy cikkben foglalom össze a tapasztalatom ezzel kapcsolatban. De azon akkor kellene egy ideig ülnöm, hogy az oldalnak megfelelően igényes legyen. Szóval szerintem a napokban várható egy kapcsolási rajz.
Hello!
Kicsit késve de mellékeltem. Röviden a lényeg: Eagle 5.6.0 -ban készült a kapcs rajz + a nyákterv. Megépítésénél csak annyi a fontos, hogy az usb melletti led piros legyen. Az atmega8 szolgál az usb->rs232 átalakításra, bővebben itt: http://www.recursion.jp/avrcdc/cdc-232.html Az atmega8-ra a cdc232 hex mappában található hexet kell égetni. Az atmega16-on fut a debugger. Arra az evertool hex mappában található hexet kell égetni. Ez gyakorlatilag egy bootloader, amit az Enable Bootloader jumperrel lehet indítani. Mindkét atmegahoz egy 6 pines ISP interface van. A kimeneten lévő JTAG interface a szabványos változat. Működéséhez fel kell tenni az USBtap jumpert. Élesztéséhez az kell, hogy egyrészt miután a windowsra dugtuk, fel kell telepíteni a driver mappában lévő drivert. Utána huzzuk le, tegyük fel az EB jumper,t majd dugjuk vissza a gépre. Indítsuk el a legújabb AVRStudiot, majd a "Tools/AVR Prog..." menüpontot indítsuk el. Itt alul ki kell írnia, hogy egy ATMEGA16-ot lát. Tallózzunk a C:\Program Files\Atmel\AVR Tools\JTAGICE\Upgrade.ebn fájlra, majd nyomjunk a "Program Flash" gombra. Ha minden rendben ment, akkor lehúzhatjuk, levesszük a BE jumpert, majd a továbbiakban egy működő JTAG ICE debuggerünk van. A 3,3V jumper arra szolgál, hogy a piros ledet párhuzamosan megkerülve 5 voltot kapjon az atmega8, elvileg 3.3 volttal kell működnie, tehát azt csak akkor tegyük fel, ha nem működne valamiért. Az evertool hex innen van: http://www.siwawi.arubi.uni-kl.de/avr_projects/evertool/index.html A megépítéshez sok sikert!
Frissítettem a nyáktervet, ki lett javítva egy-két baki.
Az előző tömörített fájl maradjon fent az oldalon, vagy legyen kiszedve, esetleg lecserélve a mostanira? Vagy elég csak egy figyelmeztető szöveget kiírni az előző hozzászólás végére?
Szia!
Átnéztem a kapcsi rajzot. Hogy is van az, hogy a JTAG és az ISP csatlakozó is ugyanarra a pontra megy ? Akkor az JTAG vagy ISP ? A MOSI és MISO vezetékeknek nem sok közük van a JTAG-hoz. Vagy csak nem értem ? Kiborg
Az egy JTAG port kimenet. Azon a Jtag porton te nem az atmega16-ot Jtageled, hanem az atmega16 jtageli azt az avrt, ami annak a túloldalán van.
Elkészítettem egy apró javított verziót. Itt már két db. zéner dióda segítségével állítódik elő az usb 3.3 voltos jelszintjéhez való jel a D- D+ porton. A piros ledes megoldással annyi volt a gond, hogy a nagy áramfelvétel miatt a piros led "elfáradt" és nem táplált már megfelelően a szükséges jelszinten.
A HEstore-ban is találsz programozáshoz dolgokat.
http://www.hestore.hu/kat_302.html pl. a listában rögtön a legelsö...
Sziasztok!
Nemrég építettem meg egy JTAG ICE-t, méghozzá MCP2200-val. A kapcsolás valami régi fajta, ez alapján terveztem meg a panelt meg minden. Az ATMega8-as USB-vel korábban már próbálkoztam, az eredmény lesújtó, mert nagyon lassú volt... Jelenleg úgy történik a felprogizás, hogy a JTAG kimeneteire egy ISP programozóval a megfelelő szálakat bekötöm, és a 2-es kapcsolót átbillentem. A 2-es kapcsoló az ATMega16 RESET lábát kivezeti a JTAG csatlakozó N/C (asszem 8-as) kimenetére. Kérdésem, hogy bootloaderből mit ajánlatok? Láttam ezt az evertool-os dolgot, de sajna a "BL" jumpert nem vezettem ki a panelen a DIP kapcsolókhoz. Persze egy bootloader sem ártana hogy ISP-t nélkülöző emberkék is tudják használni, meg a megfelelő hex beszerzése is gondot okozhat régebbi AVR Studio esetében... Vagy marad az Evertool és a BL jumper kényszerű kivezetése?
Sziasztok.
Ezt a JTAG programozó egységet szeretném megépíteni egy Mio P 550-es PDA újraprogramozásához mivel elszált belőle az eprom és nem reagál semmire sem. A kérdésem hogy látok benne egy tranzisztort vagy valami hasonlót és nem tudom pontosan hogy milyen típusú kell bele. Ha esetleg valakinek van egy jobb rajza vagy ötlete azt nagyon megköszönném. A segítséget előre is köszönöm.
Sziasztok.
Tegnap apa beállított a munkahelyéről egy eredeti SAM-ICE nevű dobozkával és a kezembe nyomta hogy próbálgassam,az enyém. Én nagyon meg is örültem neki egészen addig amíg azt hittem hogy ez egy sima programozó és meg nem láttam a kivezetéseit meg az angol nyelvű leírását. Azt se tudom hogy mi fán terem ez a cucc. Eddig stk500-al programozgattam a kis attiny45-ös jószágomat a saját kis 6 kivezetésével,most meg kaptam egy 20 vezetékes bivalyt. Ha valaki lenne olyan kedves és írna egy kezdőnek arról hogy ezzel egyáltalán tudok e sima AVR-t programozni(pl.ATmega8) vagy csak küldene egy linket, nagyon megköszönném.Ez az.
Ja és google-t használtam de nem jutottam sokra és hát nincs is magyarul anyag róla angolt meg még csak 5 éve tanulok .
Azért egy ilyen apuka sokunknak jól jönne
Sziasztok!
Nekem van egy problémám egy JTAG-gel. Ez konkrétan egy STAR Elektronic AVR USB JTAG (benne FT232 és ATMEGA16 természetesen smd). Az a bajom vele, hogy van rajta 2 db led az egyik piros (gondolom az azt jelenti, hogy kap tápot az áramkörből) a másik pedig egy sárga színű led. A sárga színű led nem világít, ha rádugom az elektronikára csak a piros. Illetve az AVR STUDIO nem találja a JTAG-et. Az eszközkezelőben a virtuális soros portot látom, ebből gondolom, hogy az jól működik. Amikor még működött a sárga led is világított, és tudtam hozzá csatlakozni. A kérdésem a következő lenne: szerintetek ehhez honnan lehet firmware-t szerezni. Mert én arra gondolok, hogy sérült az ATMEGA16-ban a program és emiatt nem lehet csatlakozni. Vagy ha valaki tud valami más megoldást várom. Köszi a válaszokat!
Szia!
A topicban van hogy hogyan kell egy usb-s JTAG-ot elkészíteni. Sikolymester pontosan leírja. Nálad az a különbség, hogy meg kell keresned, hogy a hardwerhez melyik sw illik és fogod magad megkeresed a neked való bootloadert és utána meg hajrá az ott leírt lépéseknek megfelelően. Másik: a FT232 rx és tx lábát kösd össze (mega16 leválasztva) és ha terminállal csatlakozol, akkor amit küldesz vissza kell hogy kapd, így le van ellenőrizve a kommunikációd is. Üdv Kiborg
Egy pár szavas howto-t tudna valaki mellékelni a Sikolymester által linkelt jtag/ice cucchoz (ft232-vel)? Van a kis doboz a ledjeivel, meg van egy mega8-as. Xp látja mint virtuális soros port. Hogyan tudom vele felprogramozni a mega8-at, és hogyan tudom debuggolni a feltöltött programot?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |