Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Discolitez 32 Deluxe
 
Témaindító: Sly, idő: Szept 12, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 13
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Szia!

Az ULNxxx csak egy tranzisztor sor aminek a collektorai ki vannak vezetve és közös védődióda kivezetése is van. Ez akár "külső" táp.fesz.-ről is mehet az OC ( nyitott kollektoros kapcsolási elv ) szerint. D természetesen a 74574-nek kell egy 5V-os tápegység. Sajnos az LTP-protról ezt nem lehet megoldani... Az LTP-portot védő diodák után lehet hogy kelleni fog lehúzó ellenállás. De lehet alkatrész függő lesz, hogy ténylegesen be kell-e építeni a 74574-es bemenetei és a GND közé azokat az ellenállásokat.

Idézet:
„Elvileg ugye a táphoz kell egy trafó egy 7805-ös stabilizáló IC és két kondenzátor?”

Gyakorlatilag is :yes: .
Az egyik közzétett kapcsolásodban a tápegység is benne volt.
Én abban első ránézésre, nem találtam hibát.

Természetesen leellenőrzöm ( le ellenőrizzük ) a kapcsolásodat!
Bár nekem kicsit gondot okoz a "munkafájl" megnyitása. :no: ( V4.11 )
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Utána számolva a várható legnagyobb áramerősségnek ( LED-enként 15mA-rrel számolva, ) 1.5A lesz, ha minden kimenet terhelve van. Így ajánlott a 7805-ös megfelelő hűtéséről is gondoskodni! Arra számítva, hogy a készülék nem lesz csúcsra járatva az 1A-es (általános) tipus is megfelel. Persze egy nagyobb áramú feszültség szabályzó beépítése, megnyugtatóbb lenne.
(#) raiman válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
szia
majdnem mindent értek
csak annyi kérdésem van, lehet, hogy nagyon-nagy hülyeséget kérdezek...
Tehát az LTP-ról jönnek a jelek ugye 8 db és a 4db
ebből jön össze a 8*4=32. Na most ez LTP-n, ha nem tévedek +5V-ok jönnek ki és az ehhez tartozó GND (18-25láb) na most ha már a GND-t nem az LTp-ről veszem akkor hogy fog működni a +5Vok az LTP-rő a GND meg a külső tápról így nem lessz jó (szerintem)
félig a sz.gép tápját kapja félig meg a külső tápot....
Hogyan fog záródni az áramkör ??? Az LTP +5Voltjához az LTP GND-je kell hogy működjön. Nem igaz??
Bocs lehet, hogy hatalmas badarságot írtam
(#) raiman válasza raiman hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
szia
ráraktam a tápot, be is kötöttem
Így jó?
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Szia Ez a kapcsolás így szerintem jó. :yes: :yes: :yes:
Csak az LTP port diódáival vannak fenntartásaim.
Egy próbakapcsolást kellene össze ütni egy 74574-ell...
Vagyis ki kellene próbálni, hogy a diódák után kell-e lehúzó ellenállás!

Az előző kérdésedre is válaszoljak.
Ha nyitott kollektoros kimenetként külső tápról táplálod az ULNxxx-t, akkor minden GND, közös potenciálon lesz! Azaz az adatokat szolgáltató LTP-port GND-je és a kimenet (ULNxxx) GND-je azonos potenciált fog alkotni. Így galvanikus leválasztás sem lesz! De a sok-LED-es készülék meghajtásra én merem ajánlani, amiatt is, mert ( valószínűleg, nagyon remélem, stb, ) egy biztonsági transzformátorról lesz megtáplálva a sok-LED-es áramkör. Így a hálózattól biztonságosan el lesz választva a PC és minden kapcsolódó eszöz. Egyedüli veszély forrás a SZTATIKUS TÖLTÉS. De bizonyos alapvető biztonsági eljárásokkal ez is kivédhető!
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Idézet:
„Ha nyitott kollektoros kimenetként külső tápról táplálod az ULNxxx-t,”


... Ilyenkor az ULN2803, mint kapcsoló eszköz van jelen az áramkörben...
(#) peppejoe hozzászólása Okt 27, 2009 /
 
Sziasztok! meg szeretném kérni azt akinek van egy discolitez 32 deluxe készen és a gépén működik is az próbálja már ki ezzel a programmal hogy minden ledet tud-e vele külön villogtatni. nagyon megköszönném
(#) peppejoe hozzászólása Okt 27, 2009 /
 
lemaradt a progi

setup.zip
    
(#) Dancsi válasza peppejoe hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Helo! Kipróbáltam, és nekem működött. Mindegyik ledet vitte.
Betöltötted a DLO_Deluxe32.dll-t? Anélkül nem viszi.
(#) peppejoe válasza Dancsi hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
kösz hogy megnézted. engem igazán nem a deluxe light érdekel hanem most akarok egy fényeffektrendszert összerakni 3*8+1*6 ledből és még2 két stroboszkóp (egy strobiba 50 darab led) és ezzel a programmal akarom vezérelni és a multiplexelést a discolite kapcsolással akarom megoldani. ezek szerint működik az elképzelésem
(#) raiman válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
szia
na megterveztem a vezérlő áramkört képet majd rakok róla fel


És csináltam egy áramkört a ledek meghajtására...Az lenne a kérdésem hogy ez így jó-e és működőképes-e???

az előző válaszod: "De bizonyos alapvető biztonsági eljárásokkal ez is kivédhető!" ... ez alatt pontosan mit értesz???

köszönöm a válaszod!
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Szia. A mellékelt áramkör igy szerintem jó.
A külső áramkör teljes optocsatolós leválasztás,
mind a nagyáramú LED-meghajtás meg van oldva.

A mellékelt Link a legdurvább szerelési hibákra figyelmeztet! Legalapvetőbb, hogy bekapcsolt gépre nem csatlakoztatunk külső perifériát (( PL egeret, billentyűzetet, monitort, nyomtatót, STB.) ( kivételt képeznek azok az eszközök, amik a feszültség alatti csatlakoztatásra fel vannak készítve. PL USB... )). De az áramtalanított gépnél is az legyen a legelső, hogy a földpontok egyen potenciálra legyenek hozva. Jó megoldás ha egy földelt dugalj védőföldeléséhez érünk legelőször és csak ezután a PC-hez és a csatlakoztatni kívánt készülékhez. ...
(#) raiman válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
értem
és a kapcsolásban a ledek meghajtására... az ellenállások értékei is jók?
ebből persze 8-at csinálnék
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Ebben a kapcsolásban a kimeneti pontokon nincs ellenállás.
Gondoltam , hogy a szükséges előtét ellenállások értékét egyedileg fogod méretezni
az adott LED-ek számától és áramerősségétől függően. :awink:
(#) raiman válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
szia
Nos kész vannak a kapcsolások(remélem a véglegesek
itt van a vezérlő modul amire már csak egy trafót kell rakni (elvileg) remélem ez így már jó és működőképes is lessz
Megterveztem a kapcsolási rajzát a 12V-os és a 220V-os meghajtó mudulnak (ezek a modulok kábellel lesznek a vezérlő elktronikához kapcsolva, ezekből 32- 32 db készül majd) és 8-asával lesznek dobozolva.
8 kimenetű ledes dobozból 4 db készül majd 8*4=32
8 kimenetű 220Vos dobozból 4 db készül majd 8*4=32
légyszi nézz rá hogy minden okés-e, az tudom hogy a 12V-os meghajtó mudul kimenetére majd ellenállást kell rakni a led sorok elé, (talán akkor nem kell ha 4 ledet kapcsolok sorba és azokat kapcsolom párhuzamosan).
Lehet, hogy a 4N35-ös optokapunak a bekötése nem jó de lehet hogy mág gondóok is vannak a kapcsolásban. Lehet, hogy az ellenállások értékei is hagynak maguk után kivetnivalót!
Légyszíves ha van szabadidőd nézz rá hogy jók-e a kapcsolások. ha jók akkor végre meg is valósítom őket
két kérdésem lenne még ezen kívűl:
-1.:mekkora trafó kell a vezérlő modulhoz 6V-os trafó kell az biztos de hány amperos és hány VA-os
-2.:ugyanaz a táp ami a vezérlő elektronikát hajtja az jó lenne a led modulos (led meghajtó) részhez is persze gondolom hogy nagyobb amper számú trafó kell hozzá, de azon kívűl jó lenne? Ehhez mekkora trafó kellene Amper, VA? legfeljebb 30*8=240 led lessz rajta.
elvileg a 220-as meghajtó modulhoz nem kell semmi más. tehát nem kell hozzá külön táp
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Szia!

A vezérlő áramkör PCB terve és sematikus rajza már késznek mondható.
( Már amennyire egy festő is késznek tekinti a műveit. )

Viszont a LED-es perifériánál lenne egy két észrevételem.
A LED-ek: Ha PL, fehér vagy kék LED-et kötsz igy sorba, akkor nem biztos, hogy a stabilizált 12V -os feszültség elég lesz a LED-ek meghajtására. 4 * 3.2V = UT 12.8V! Viszont ha stabilizálatlan 12V DC-ról táplálod a LED-panelt, akkor a csúcsfeszültség (megközelítőleg 16V! ) miatt mindenféleképp kell a LED-füzérek elé egy-egy ellenállás, amit az üresjárati csúcsfeszültséghez kell méretezni. :felkialtas:

A tápellátás:
Szerintem a teljesítmény áramkört és a vezérlő áramkört célszerű külön transzformátorról megtáplálni. Ha már az optocsatolók be vannak építve...

A vezérlő áramkörhöz, optimálisan 20-30VA-(W)-s transzformátor fog kelleni.

Viszont a LED-ek teljesítmény áramkörénél hiányos az infóm.
Lehet, hogy írtad a LED-ek paraméterét,
de most valahogy nem találom.
Viszont egy példával szemléltetem a trafó teljesítményének kiszámítását:

Ut = 12V AC

I/1db = 15mA
I/1füzér = 2 * I/1DB = 2*15mA = 30mA ( Mivel a legek sorosan vannak kapcsolva. S két LED-füzér van egy kimeneten.)
Iösz = 32 * I/1füzér = 32 * 30mA = 96mA ( Vagyis kerekítve 1A )

P = U * Iösz = 12 * 1A = 12AV (W) toroid transzformátor. De ezt is érdemes kicsit túlméretezni. ( Javasolt érték 20-30VA, )


Természetesen a TRIAK-os panelhoz nem kell transzformátor.
Ja. A triakos panelnál az optocsatoló helyett jó lett volna az OPTOTRIAC alkatrészét megkeresni, és -vagy az alkatrész tipusát is megadni. Mert egy kezdőt _ez_a_rajz_ megtéveszthet! Valamint a triakkal párhuzamosan kötött RC szűrőt is fontos beépíteni. Lásd az eredeti forrást. Ez nem csak a könnyebb gyújtást segíti, hanem a kapcsoláskor keletkező RF-zavarokat is szűri. ( Ennek a rádió hallgatók fognak elsősorban örülni. )

Bocs, egy kicsit hosszúra sikerült.
De remélem sikerült egy kicsit tovább lendíteni a kapcsolásodat!
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
UI: A tápegységek lehet, hogy kicsit túlméretezettnek tűnnek. De az alulméretezett eleve kicsi tápegység, sok gond forrása lehet.
(#) raiman válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
szia

akkor a vezérlő áramkört kilőttük

maradnak a meghajtó modulok:

akkor a 220V-os modul (amiből 1 db van a képen viszont valójában 32 db készűl majd belőle) az is jónak mondható (mellékelek róla egy javított képet) és az alkatrészeket is jól kötöttem össze?
és az értékek mik legyenek?


és végül akkor a ledes modulnál:
32 csatorna van összesen én ezt 8-asával szeretném felosztani tehát 4 db 8-as dobozt szeretnék építeni mindegyikben lenne külön táp! Egy doboznak összesen 8 kimenete lenne, ezekre a kimenetekre szeretném a ledeket rakni, 1 és 25 led között lenne a terhelése attól függően hogy épp mennyit kötök rá..(EGY KIMENETRE!)
tehát ha minden kimenetre rákötöm a max 25 ledet és mindegyik egyszerre világít akkor 25*8 led fog világítani az az 200 led világítana. ennek mekkora tápigénye van?
és akkor a ledes meghajtó modul így ahogy a képen volt úgy jó?

még egy kérdés az opto kapukat jól kötöttem be és a triacokat?
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
A tápegységet vagy helyileg oldod meg, azaz minden 8-LED-es modulnak külön tápegysége lesz. Vagy egy közös tápegységről táplálhatod a 8-LED-es egységeket. Ez akár a vezérlő áramkör egy különálló része is lehet. ( Mert, így is megvalósítható a galvanikus leválasztás! Bár ez nem épp a megszokott módszer... ) Ekkor nem csak az "adatjelet" hanem a tápfeszültséget is a vezérlő áramkör biztosítja. Persze galvanikusan leválasztva a PC-s egységtől , mert ŐT egy saját tápegységről illik megtáplálni!...
(#) raiman válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
szia
igen minden 8-as led vezérlőnek külön tápot szeretnék minden dobozba!!!
majd töltök fel még 1 képet hogy hogy nézne ki
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
OK!
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
[off] Letöltöttem egy demó programot a te verziódhoz. Szóval az SCH is jöhet...
(#) raiman válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
szia
itt a kép 220V-os meghajtó modulhoz
viszont az optokaput és a triacot szeretném valami olcsobbra és könnyebben beszerezhetőbbre cserélni
mondjuk a beszerezhetőség az fontosabb.
Remélem ez így jó, de ha ezt a két alkatrészt kicsrélnénk akkor gondolom a többialkatrész értékén is kéne változtatni...?

A másik... mert már eléggé belebonyolódtam a ledes részbe ....
ha nem gond lerajzolnád nekem 1 doboznak (amiben ugye 8 csatorna van,) az egyik csatornáját aminek egy kimenetére max 25 ledet tehetnék rá, ez nem azt jelenti hogy annyi is kerül rá csak az a vége tehát max 25 led. nagy fényerejű 5 mm-es kék, zöld, piros, sárga ledekre gondolok.

és még annyi hogy egy dobozhoz mekkora trafót vegyek?
Tehát 1 dobozban 8 csatorna, és csatornánként max 25 led! ÉS dobozonként szeretném a trafókat rakni.

ja és itt a 220-as modul.

ELŐRE IS KÖSZI
(#) raiman válasza raiman hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Üdv még annyi kérdés merült fel bennem hogy a vezérlő kapcsolásban a diódákat kicsrélhetem-e 1N4148-ra?? és hogy akkor hány ohmosak legyenek az ellenállások a ledek és az optocsatolók előtti ellenállásokra gondolok
és még annyi hogy hol lehet beszerezni a 74HC574N-IC-t?
köszi
azért itt van róla a kapcs rajz
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 29, 2009 /
 
Szia!

A 230V-os kapcsolásban az OPTOTRIAK LED-jeit meg kell fordítani. Azaz az anódokat kell közösíteni! S a közös pont (9.) nem GND hanem Vcc (azaz +5V)!

A LED-MODUK tápegységét elsősorban a rákapcsolt LED-ek MAX darabszámától és áramerősségétő lfügg.
LED-füzérek esetén a füzérek száma és árama...


FONTOS! :felkialtas: H. a törpefeszültség és a 230V-os áramkörök vezetékei
A HELETŐ LEGTÁVOLABB LEGYENEK EGYMÁSTÓL VEZETVE. :felkialtas:

S mellékelem a két áramkör kiegészített elvi kapcsolási rajzát.
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 30, 2009 /
 
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 30, 2009 /
 
Elvileg jó az 1N4148-is.
( De én vagy 1-20ohm körüli ellenállásokat vagy átkötéseket építenék be, az LPT-port minden kimeneti pontjára... )

Alkatrész ügyben a legközelebbi elektros bolt lesz a a megoldás.
De ha neten keresztül rendelsz akkor vagy kipostázák vagy csomagküldő szolgálattal kiszállítják a kért alkatrészeket ( Persze ez kicsit költségesebb de biztosabb ).
(#) _JANI_ válasza raiman hozzászólására (») Okt 30, 2009 /
 
Idézet:
„viszont az optokaput és a triacot szeretném valami olcsobbra és könnyebben beszerezhetőbbre cserélni.”


A 4N25-sem túl drága. De (szinte) bármilyen lábkompatibilis tipus megfelel.

A MOC3041--est ne helyettesítsd mással.
( Kivéve ha tudod mit miért teszel! Lásd link. )

Triaknak én a BT139/600 -at ajánlom.
De kisebb áramú tipus is megfelelhet.
Szükség esetén hűtőfelületről is gondoskodni kell.
Következő: »»   6 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem