Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Tirisztor vezérlése egyenáramú körben
Témaindító: panther2000, idő: Márc 25, 2007
Témakörök:
képen valószínűleg látható áramkör működését kellene elemezni. Mi történik a tirisztor nyitott illetve zárt állapotában, az impulzusok hossza mitől függ, és mekkora áramimpulzusok alakulhatnak ki egy kitüntetett esetben. Erősáramú szakemberek figyelmébe ajánlom. ez egy létező berendezés.
Az áramkör egy kapcsolóként fog működni. Ha a tirisztor begyujt az úgy is marad egész addig amíg ki nem kapcsolod az áramkört, mivel egyenáramra van kapcsolva(nincs 0 átmenet ahol kikapcsolna).
Így túl egyszerű lenne ,ha így működne nem tettem volna fel a kérdést, ez a gyakorlatban folyamatosan megy, én a számszerű adatokra vagyok kiváncsi
Az a kérdés, mi van a plusz és mínusz kapcsokon:
akkumulátor, vagy graetz-egyenirányított (nem pufferelt) egyenfesz?
Hát igen , nullátmenet pedig tényleg van, méghozzá nem is egy, valószínüleg több is . Ez a kapcsolás így hasonló, egy tirisztoros autógyújtáshoz. A tirisztor kikapcsolt állapotában a kondenzátor a terhelésen keresztül feltöltődik a betápfeszültségre. A gyújtóimpulzus a tirisztort begyújva összenyitja az induktívitással, így egy rezgőkört alkotva. Attól függően hogy a gyújtó impulzus mennyi ideig marad fent , a tirisztor több periódus alatt is begyújt....
Stabil egyenfeszültségnél tényleg úgy van, ahogy 925 írta, de ha lüktető egyenárammal táplálják az áramkört, (pl. a táp egyenirányítója nincs pufferelve) akkor amikor a félszínusz túlhaladt a csúcspontján és a feszültség pillanatértéke zuhanni kezd, akkor a tirisztor negatív előjelű zárófeszültség van jelen, amítől az lezár.
Egyébként is a kondenzátor DC szempontból leválaszt, csak az áram gyors változású összetevőit engedi át magán, tehát a zuhanó pillanatnyi feszültséggel zárja le a tirisztort. A tekercs azért szükséges, mert ennek hiányában gyújtáskor a feltöltött kondenzátort zárná rövidre, ami nagyon nagy impulzusszerű áram kialakulásához vezetne. A tekercs pedig úgy korlátozza a gyors áramlökéseket, hogy ideális esetben nincsen wattos teljesítménye, tehát nem disszipál.
A kapcsokon szűrt egyen feszültség van tehát a több perióduson át történő vezetés ki van zárva. A feszültséget egy inverter biztosítja, a load pontok között víz van
Ebben az esetben szerintem külső beavatkozás nélkül kizárt a tirisztor kikapcsolása! Biztos, hogy gyújtótirisztor van benne?
Ez működik a gyakorlatban egy 100 amperes tirisztorral és egy 2n2646- tal felépített relaxációs oszcillátorral.
És a 100A-es tirisztor típusát nem tudod?
De tudom: TT102/12 Mezei, ipari tirisztormodul.
A kapcsolás valóban müködik. A müködési elve pedig nem nehéz csak kicsit szokatlan.Tulajdonképpen egy méretezett kioltó áramkör a tekercs és kondenzátor kombinációja. A tekercsen az áram Lenz törvénye értelmében az áram 90 fokot késik ideális esetben ha az ohmos öszetevőket leszámitjuk. A kondenzátor árama viszont 90 fokot siet. Tehát a bekapcsolást trigger követően a kondenzátoron a feszültség az anódon átvált negativba és lezárja a tirisztort. Az áram folyási ideje az LC aránytól és triggerelő frekvenciától függ. Ezzel a megoldással szükségtelenné válik a kioltható tirisztorok alkamazása. Egyébként minden egyes egyenáramú szaggatónak ez a lelke.Ezeket a vezérléseket elég bonyolult kiszámolni mert sajnos valamihez illeszkedni kell neki.
Úgy látom a legutóbbi hozzászóló foglalkozik legtöbbet a tirisztorok lélektanával. Nem hiszem hogy szikatlan megoldás a villanypásztor is így működik, azokat gyártom, csak nem ezen a teljesítményszinten. Ez is létező készülék csak nagy homályba van burkolva, sokat küzdöttem vele mire valami működést produkált nem tudom más fórumon folytathatnánk e mert utálok ennyit írni. A Tungsram /nevű/ hozzászóló segítségét kérem!
Én olyan kapcsolást is ismerek, ahol a tirisztorral paralel van az LC kör és működik primán... egy gyújtóimpulzusra egy "rúgással" válaszol..
Sziasztok.
Engem is érdekel ez a tirisztoros téma, mert nagyfeszültségen "DC" szeretnék nagy áramokat kapcsolgatni, a fetek már ki estek, sajna a tudomány oltárán. Vizet szeretnék bontani. Ugyan a Pályer Tibor honlapján, van egy két leírás, többet megépítettem közűlük, működnek is, de nem kielégítő a hozam. Ezért Adtam a fejem a tirisztoros kapcsolás felé. Viszont hatalmas problémába ütköztem, vannak öklömnyi méretű tirisztoraim, orosz gyártmányúak, viszont adatlap még a neten sem található róluk, pedig még cirill honlapokat is megkerestem. T-50-5.58 ebből csak az 50 a tiszta ez a max tartós áram amit elvisel, csúcsban kb. a tizszerese, de a feszültségét nem tudom és ezért nem merem a kapcsolásba illeszteni, annyit tudok még róla, hogy 200Vos áramkörben működött, "ipari akkutöltő", Jó lenne ha valaki tudna segíteni, hol lehetne utána nézni, az adatainak. Köszi: Attila
Szia !
230V-300V DC egyenáramban egy tirisztort vezérelne potival 1-100Hz között. Van valakinek működő kapcsolása erre a feladatra ?
Van ide megfelelő FET, vagy IGBT, ebben tudok segíteni, 1600 volt-ig. és 100--200 Amperig.
Van ide megfelelő FET, vagy IGBT, ebben tudok segíteni, 1600 volt-ig. és 100--200 Amperig.
Üdv.ismerni kell a tirisztor adatait,de ha nincs róla semmi akkor is +oldható csak tovább tart.
Pl.egyszerű Ne555 Ic.vel előállítod 10V tápról az 1-100Hz-et,amit potival tudsz szabályozni. Aztán a vezérlő panelra/555Ic. tervezz darlington tranzisztort Tip122,ez kapcsolgatja a tirisztor vez.lábát és kész. Használj árammérőt és fesz.mérőt. Amennyiben nem tudja rendesen +hajtani az 555Ic.darlingtonnal sem,tehetsz fetet utána,igy már biztos ok.lesz. A tirisztorral már akár 300V dc.is kapcsolgathatsz.
Az nem ennyire egyszerű, mint FERZO írta. Az impulzus végén a tirisztor begyújtva marad ebben az esetben, gondoskodni kell a kioltásról ami nem annyira mindennapi feladat. Ezért javasoltam a Fet ill. IGBT-s megoldást. Könnyebben reprodukálható otthoni körülmények között. Ezek már valóban működnek az 555.ös generátorral is mindenféle erősítés nélkül.
Idézet: „Van ide megfelelő FET, vagy IGBT, ebben tudok segíteni, 1600 volt-ig. és 100--200 Amperig.” Na erre kíváncsi lennék! Minden nap 400V 315A bejövőtáppal dolgozom (csarnokonként...), és igen csak nagyújjnyi rézkábelek futnak... Még a legjobb kötéseknél is eléri néha az 50 Celsiust... Akkor mekkora borda kell? Mekkora a FET? 1600V és 200A az 320kW! Nem egy nyáklemezes munka.... Vízbontáshoz már 5V/1000A is elég, a megfelelő elektrolittel. És ez már egy 2 köbméteres kádban működik! Tolmácsi Attila ! Csak nem a Meyer féle vízbontót akarod megépíteni? Vagy a Tesláét? Abban van egy-két kanyar... pont a lényeg hiányzik... Ők sem voltak hülyék.. csak valahogy korán haltak meg....
BGSF-nek! Ne írj véleményt olyan dologról amihez nem értesz! Ezt a technikát NEM villanyszerelők működtetik.
Hogy számszerű legyek csak egy közepes teljesítményű eszköz adatát írtam le. Egy kis ízelítő: FF200R17KE3 FF300K17KE3 300 Amper 1700Volt BSM150GT170DN2 150 Amper 1700 Volt tripack És még sorolhatnám. Az eszköz disszipációja párszáz Watt, forszírozott hűtéssel nem nagy borda kell hozzá, viszonylag.
Elnézést! Nem villanyszerelő vagyok hanem elektronikai műszerész..
És még 230V -on is 200A igen csak 46kW... Ugye nem tévedek? Az más hogy több ezer amperrel játszok minden nap.... De ez már nem hobbi szintű téma! A minap egy ezer amperes sínt készítettem, de még így is csúcskor melegszik! Olyan 50 fokra.. (lézeressel mérve...) Amúgy az Ohm törvényéből kiszámolva hogy mekkora az áram a vezetőn, nem igen ajánlanál ekkora teljesítményű FET-et vagy IGBT-t... hobbistáknak... Mellesleg megjegyzem hogy egy sima lakás főbiztosítékja 16-25A!(de legyen 50-63A fázisonként...) Tehát nem fog tudni levenni belőle 200-1600V között 200 Ampert. De szólj ha tévedek.... Bár nem hiszem.... amúgy nagyáramú PLC-s vezérléstechnikával foglalkozom... Nem hobbi szinten.... S ha megkérhetlek a bgsf-et ne írd BGSF-nek... Nagybetűvel csak a készülékeimen jelenik így meg a nevem... Ezt betudom egy elgépelésnek! Előre is köszi!
Sziasztok!
Cegléden gyártanak ám sokféle finomságot...
Még sosem jártam ott, csak átutazóba... De ott van 200A-es hálózatibizti egy sima családi házban?
A finomságot mire érted? Haverok, csajok, buli, Fanta?
Szia!
Idézet: „És még 230V -on is 200A igen csak 46kW... Ugye nem tévedek?” Ezzel kapcsolatban nem tévedsz, csupán annyiban, hogy ez nem a teljesítmény eszközön (tirisztor, FET, IGBT, stb... ) keletkező veszteség!
A csajok is finik, de ezek is:Bővebben: Link
Nem hiszem , hogy ezt a kérdést itt kell megvitatni, főként ha a vita tárgya nem mindenki előtt ismerős.
Valóban Cegléden gyártanak nagyáramú teljesítményelektronikai eszközöket IGBT és bipoláris kivitelben, mint tájékozott hozzászólónk is mondta, tehát én kicsit képben vagyok ezen a téren, nem villanyszerelő, és nem is technikus szinten a méréstechnikán. Elnézést a Készülékeiddel még nem találkoztam, nem tudtam hogy a nevet kell ráírni. Mikor régen a MEEI-nél vizsgáltattam az általam gyártott berendezést nem így volt. Ez az egész meddő vita én csak segíteni akartam önzetlenül egy kisérletező embernek. De azért úgy látom van itt olyan hozzászóló aki képben van!
De rajta áthalad ez a teljesítmény. Abban egyetértünk hogy 200A nem kis keresztmetszeteket produkál 230V-os hálózaton....
Amúgy nincs harag, valamelyik nap egy kétújjnyi rézkábel olvadt el a szemem előtt.. csak lestem....5V-on. 1000A.... nem semmi látvány volt.. még videózni is elfelejtettem.. |
Bejelentkezés
Hirdetés |