Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » ICL7106/ICL7107
Ha a referencia állító poti előtt az 5V-ot megfognám 4,3V-on egy zénerrel az mennyire lenne stabil?
Toxennek is!
Ne ess túlzásokba. Általában a rossz vonalvezetésű nyákok okozzák a hibát. Maga a kijelző változása rángatja meg a GND-t, és ez hozza magával a labilitást. Ezen semmilyen stabilizálás nem segít, mert az mind a GND-hez képest dolgozik, de ha igazam van, akkor maga a GND imbolyog. Ez tipushiba, a készítők nagy része egyáltalán nem tudja hogyan kell nyákot tervezni. A gyári kapcsolás (amiben nincs TL431) tökéletes megoldást tud biztosítani, ha megfelelő nyák társul hozzá.
2 digit az éppen belefér a gyári specifikációba.
7805-nek nem kéne melegedni. Abból többféle árammal terhelhető típus van, szerintem egy kisáramút fogtál ki. Ha megnézed az én tervemet, azon egy kis hűtést is terveztem hozzá.(Ez és a következő két hozzászólás.)
Sziasztok.
Már egy ideje tervezgetem ezt a mérőkét. Ha minden jól működik rajta akkor 0-30V-ig és 0-5A-ig mér. Ha valaki hibát vesz észre rajta szóljon és kijavítom.
Sziasztok.
Van egy kis problémám. Módosítottam a neten található, kétféle kapcsolást. (gyári adatlap alapkapcsolását figyelembe véve) Mellékeltem a rajzot. A kapcsolást megépítettem. A műszer állandóan -1 értéket jelez ki. Ötletek? Elvi hiba a kapcsolásban? Vagy csak én voltam hülye, hogy próbanyákra építettem meg? (mondjuk nem lett nagyon ronda...) A tápellátást egy 7805 biztosítja (TO-220-as kivitel), ebből kap a 7660-as IC. Az IC bemenetén, 5V mérendő feszültség mellett 58,6mV feszültség jelenik meg. A 25 kOhm-os trimmer nagyjából középállásban van. Várom az észrevételeket, építő jellegű javaslatokat. Üdv, és előre is kösz! 002
Hello.
A 7660 5-ös lábára a 10µF negativ kivezetését kell kötni, a 3-ra pedig a pozitivat. A 2-4-re csatlakozó kondi helyesen van kötve.
Helló mex!
Igen úgy van kötve, csak ezt elfelejtettem átrajzolni. Tehát a 7660-nál a kondik rendben vannak, és a -5V is a 7107 26-os lábára távozik. A nyomtatott rajzomon már helyesen van, át is rajzoltam.
A 36-os lábon mennyi a referenciafeszültség értéke?
Megmérem. Egy pillanat.
36-os lábon a tápfeszültség földpontjához képest +2.64V feszültséget mértem.
Ez a böki. A referenciafeszültség ~100mV kell legyen.
A 30,32,35 lábak a testre kell, hogy csatlakozzanak, és akkor lehet a referenciafeszültséget is beállitani a 25k potival. Viszont akkor az árammérés nem fog működni, legalábbis nem úgy kell kivitelezni ahogy a rajzodon van. Megjegyzem, a 25k potival nem lehet finoman beállitani a referenciát, a helyedbe 1k tennék, és a vele soros ellenállás értékét 10k-ra csökkenteném. Régebben én is készitettem ilyen műszereket, csak még megfejeltem egy TL 431-es referenciával, ha gondolod elküldhetem a rajzot.
Helló!
Szóval akkor a 36-os lábon figyeljem a feszültséget, miután a 30-as lábat a tápfeszültség földpontjára kötöttem? (32, 35-ös láb a 30-ashoz csatlakozik) Sajnos ezt a TL431-est elég körülményesen tudnám csak beszerezni, tehát minimum jövő hét péntekre. Szóval akkor elégedjek meg egyelőre egy feszültségmérővel, aztán ha kell, később külön építsem meg az árammérőt? (mert kijelző meg 7107 még van itthon...) Üdv! 002
Módosítottam a kapcsolási rajzot.
Vetnél rá egy pillantást, hogy így jó lesz-e? És akkor ez egyelőre csak a feszültségmérő. Üdv! 002
Szia
Nézd csak, amit mellékeltem azon érthetően rajta van, hogy MEX kolléga mire is gondolt.
A módositott rajz már jó. Igen a 36-os lábon kell a 100mV feszt beállitani.
Arra gondoltatok, hogy a kijelző árama ne rángassa a tápot, be kéne tenni egy puffert és abból vehetne csúcsáramot. Azért, hogy a puffer ne a táp felé süljön ki, kell még egy dióda ami kvázi leválasztja a puffert. A csatolt képen pirossal kereteztem az elképzelésem. Ha valaki ki szeretné próbálni ezt a kis módosítást, szivesen venném a tapasztalatokat.
Üdv!
Beállítottam a 36-os lábra a 100mV-ot pontosan. Azonban a műszer még mindig elég rapszodikusan viselkedik. A tünetek: kiír egy adott értéket (amúgy nem tudom, honnan veszi, hiszen a bemenetére még feszültséget sem kötöttem), és azt oké, stabilan tartja. Egyszer szerelés közben viszont véletlenül meglöktem a 100k Ohm - 100pF párost, és totál elment a kijelzés, csak egy 1-es látszott a legelső digiten. Az ellenállást kicsit megmozgattam, amikor sikerült valami képet kiírni a kijelzőre, akkor ez mindig más volt. Viszonylag új a próbapanel, de lehet hogy kontakthibás? (bekarikáztam a 100pF és a 100k Ohm-ot)
Ugyan nem engem kérdeztél, és nem olvastam végig az egész diskurzust, de azért engedj meg nekem is néhányészrevételt látatlanban.
1. Sokan vélik másképpen, de attól még a 7660 alkalmazása TELJESEN FELESLEGES ide. Azt arra találták ki, ha a rendszerben csak és kizárlólag +5V-os tápfesz van, és sehol sincs váltó a közelben. Tehát az abban az esetben egy szükséges kiegészítés, de egyébként nem kell. Javaslom az IC adatlapjának áthézését, ott sem látsz ilyet sehol. 2. A tápegység, pontosabban annak +5V-ja nem igényel ennyi variációt. A kijelzők a legrosszabb esetben is 3-400mA-el terhelik a stabilizátort, ami annak semmiféle gondot sem okoz, simán kiszolgálja ezt a teljesítményigényt. Pl. az én rajzomon lévő tápegység, egyszerűsége ellenére is maximálisan elegendő. Még egyetlen példánynak sem volt semmiféle tápgondja. 3. Ez elég kényes kérdés, ezért értsd jól. Ez a kijelző-mérő áramkör viszonylag érzékeny szerkezet. Próbapanelon összerakni ilyesmit, az nagyon-nagyon kockázatos dolog. Ezt az IC-t még fogdosni sem nagyon illik, nem pedig pókhálószerűen összedrótozni. Nem állítom, hogy ne lehetne persze jól megépíteni tesztpanelen is, de azért nagyon észnél kell lenni. Fokozottan érzékeny a tökéletesen kialakított nyákra, ugyanis ha a legkisebb csillagponti hiba is van, akkor már a kijelző ingadozó áramfelvétele egyáltalán nem mindegy melyik ágakat terheli, és melyiket nem. 4. Rövidrezárt bemenettel illenék neki nullát mutatni, vagy esetleg +-1-et. 5. Ha nem akarsz valami miatt mindenképpen saját kialakítást, akkor sok fáradtságot spórolhatsz, ha már egy kipróbált, vélhetően jól átgondolt tervet próbálsz újraépíteni.
Mindenképpen meg szeretném építeni nyákon, itt is találtam sok jóféle NYÁK-ot. Csak gondoltam kipróbálom, hogy biztosra menjek.
A tanácsaidat pedig megfogadom. Keresek is egy nyáktervet, aztán majd valamikor csak eljutok a maratásig.
Szia!
Kipróbáltam a dióda puffer párost. A kijelzőn stabilan megjelent a 0 nem mászott el. Gondoltam oszcilloszkóppal megmérem a 36 ref. láb értékét. (eredmeny.xls) A mérések átlagát nézve 100,16mV a ref. lábon mérve. Dióda puffer páros beiktatása után 100,027mV az átlag. Persze tudom, hogy több mérés kellene de jelenleg erre volt időm Szerintetek a szkóp képén megjelenő impulzusokat a hálózati frekvencia okozza? (a képen az osztás: 10mV,10ms)
Próbáld ki,hogy rövidrezárt bemenetnél milyen kijelzésképet kapsz. Az ICL érzékenysége miatt összeszed mindent a környezeti zavarokból, ezért lehet látni "zöldségeket" a kijelzőn. Ha alacsonyimpedanciás pontra kötve használod, akkor a panaszok megszűnnek.
Idézet: „Szerintetek a szkóp képén megjelenő impulzusokat a hálózati frekvencia okozza? (a képen az osztás: 10mV,10ms)” Igen, ez látszik a frekvencián is. Többek közt erre is jó egy külön referencia, az kikompenzálja ezeket a tüskéket. Mindenesetre, ha a pozitiv táp vezetékelését is csillagpontosan alakitod ki, tehát külön fólicsikon viszed a referenciaosztó, és külön a kijelzők felé, nem pedig egymás után felfűzve egy csikra, akkor nem okoz gondot.
Bekapcsoláskor, rövidre zárt bemenetnél mindig -1. De ha teszek rá feszültséget, meg se moccan, a másodpercenkénti 3 mérés (vagy mennyi) nem történik meg...
Hello!
Sajnos nekem nincs. De ennek oka az is lehet, hogy az LCD kijelzők mérete és bekötése jelentősen eltérő lehet.. És akkor már semmi értelme a nyáknak. (Lehet nem is érdemes készíteni, mert LCD panelmérő, viszonylag olcsón beszerezhető. Nézz utána!) üdv! proli007
Ebben igazad van, de régről van itthon egy LCD és egy ICL7106. Hát gondoltam, hogy megcsinálom.
Sziasztok,most fogok belefogni 7107 es feszültség mérőbe,de a következőt nem értem,mint pl ebben a hozzászólásban Bővebben: Link
A kijelzők tizedesvesszőjénél,mi az az átkötés szerű ferde vonal? HA mindet bekötöm mindnél világítani fog? Automatikusan váltja a méréshatárt? Nem igazán értem,ha vki elmagyarázná,megköszönöm neki.
Nem vált automatikusan méréshatárt. Sőt nem is tud semmi mást mérni, csak 200mV-ot alapból. Mivel általában nem ezt akarjuk mérni, ezért nekünk kell gondoskodni a kiegészítő előtétekről vagy söntökről.
A tizedespont kapcsolható. A méréshatárhoz illeszkedő pontot kell éppen aktiválni (akár mind is világíthat, de ennek nem sok értelme lenne). A csatolt hivatkozásod miként kapcsolódik a kérdésedhez?
Gyakorlatilag itt az a lényeg, hogy amilyen méréshatárra építed meg, akkor oda kell tenni a tizedespontot. A hozzászólásban a csatolmányban a szaggatott rész azt jelzi, hova lehetne bekötni, de értelmetlenül. Nézz utána a kapcsolások között, utolsó előtti oldalon fent van ez a kapcsolás egy jó kis cikkel és nyáktervvel kiegészítve.
Kapcsolás Amúgy meg most rendeltem a MAXIM-tól néhány IC-t. Köztük 7107-est is. Idézet: „ICL7107: 392 Ft” Utána meg Magyarország fekete listára kerül (a sample listán), mert sajnos nincs 392 Ft.-unk...
Szia!
392 Ftért hol lehet megvenni ezt az IC-t?Én mindenhol 800-1000 Ft-ért látom,még a HE Store-ban is. Köszönöm Üdv Kicsa |
Bejelentkezés
Hirdetés |