Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   895 / 3971
(#) peter1995 válasza Akashi hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
De ha eddig jól ment és most nem akkor más a hiba.Egyébként a kipuffba szokott lenni folytás.De az nem motoros oldal.
(#) kadarist válasza peter1995 hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Szia!
Egy pici SMD-ellenállás formájú NTC lehet a hőmérő érzékelője. Nem egy feltűnő alkatrész.
(#) Bulldog1796 válasza Action2K hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Köszönöm hogy segítettél!
(#) peter1995 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Aha.Más dolog mérésére akartam használni de ha smd azt meg se próbálom kiforrasztani és vezetékelni.Egyébként hogy néz az ki?Mint egy rendes smd ellenállás?
(#) spyker hozzászólása Jún 7, 2010 /
 
Sziasztok
Ki mit javasol smd forrasztasra, normal paka is megteszi kissebb pakaheggyel vagy jobb a gazpaka. Jah es jol tudom, hogy smd-hez mar mas forrasztoon szukseges? Valami profibb gondolom?
(#) spyker válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Wow! Koszonom!
(#) MolnarG hozzászólása Jún 7, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy frekvencia-feszültség konvertert szeretnék csinálni, a bemenő jelem 0 és 2,5 Hz között változhat. Eddig úgy próbáltam, hogy egy astabilt kötöttem a jelre majd integráló tag, de nem hozott túl jó eredményt. Valami ötlet?
(#) qvasz2 válasza spyker hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Gázpákát semmiképp! Azzal a profiknak is nehéz dolgozni: nem szabályzott, hamar nagy kárt csinál.
A forrasztó ón legyen vékonyabb, és létezik ezüst tartalmú, azt ajánlják hozzá, de a sima is jó.
(#) Thomm hozzászólása Jún 7, 2010 /
 
SZiasztok
Egyszerü egy kábeles vezérlésre volna szükségem, vagyis
8db LEDnek kéne bekacsolni ha egy vezetékre + feszültséget kapcsolok és kikapcsolni ha ha nincs rajta feszültség.
(#) pcroland válasza vladcepes hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Szia!
Hát... szerintem az nem úgy működik én is próbáltam dc motort szabályozni de a max fordulatszámot csak feléjig lehet szerintem lecsökkenteni,egy bizonyos pontnál nem kap elég áramot és megáll(szerintem)
(#) kadarist válasza pcroland hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Szia!
Ez igaz, ha nem PWM-szabályzóval végzed a fordulatszám csökkentést. PWM-es fordulatszám csökkentővel még kis fordulatszámon is van erő a motorban.
(#) nagy_david1 válasza Thomm hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Szia!
Elsőre én tranzisztorral futnék neki. Ha a tranzisztor bázisára áram kerül akkor kinyit. Tedd le az emitert a testre és a kollektorra kössed a ledeket.
(#) Thomm válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
A problémám az hogy a ledek tápellátásától független forrásból kell hogy érkezzen a ki/bekapcsoló pozitív feszültség.
Én is tranyóra gondoltam de úgy csak akkor müködik ha a ledek tápjáról húzom le a kapcsolószálat.
(#) kadarist válasza Thomm hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Szia!
Akárhonnan adhatsz áramot a bázis-emitterre, ki fog nyitni a tranzisztor.
(#) Thomm válasza kadarist hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Ezek szerint valamit elbénázok, kérhetnék egy minimál rajzot, mondjuk 2n2222höz?
(#) proli007 válasza Thomm hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Hello!
Egy példa. A GND vezetéknek, persze közösnek kell lenni a vezérlő feszültséggel. Persze a tényleges kapcsoláshoz ismerni kellene a kapcsoló feszültség és a Led tápfeszültségének nagyságát , a Led-ek nyitófeszültségét (színét) és meghajtó áramát is..
üdv! proli007
(#) kadarist válasza Thomm hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Egy beszédes rajz:Tranzisztor, mint kapcsoló
A kapcsolófeszültséget tehát nem kell a LED-ek tápfeszültségéről venni, de arról gondoskodni kell, hogy a kapcsolófeszültség negatív pólusa összeköttetésben legyen a kapcsolótranzisztor emitterével.
Még több rajz:Bővebben: Link
(#) Thomm válasza kadarist hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Épp az a problémám hogy nem megoldható az összeköttetés a negatív póluson.
A helyzet a következő, adott egy airsoft fegyver amire torkolattűz imitációt szeretnék készíteni méghozzá úgy hogy csak felcsavarok egy hangtompítot aminek az elejébe be van építve 6-8db vörös led, az elképzelésem az volt fogy a fegyver motorjának pozitivját letestelem a burkolathoz ami a fém hangtompítón kereszül kapna meg a vezérlés és ez kéne müködtesse a ledeket.
(#) kadarist válasza Thomm hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Ezek szerint van közös test. Semmi gond, használj PNP-tranzisztort, annál az emitternek kell pozitívabbnak lennie a kollektorához képest. PNP-nél az emitterhez képesz negatív árammal kapcsolod be a tranzisztort. Persze a LED-ek polaritását is fordítani kell.
(#) HDD hozzászólása Jún 7, 2010 /
 
Sziasztok
Segítséget szeretnék kérni
Meg építetem ezt a kapcsolást de, nekem nem megy a 4 lábra ledet kötöttem, hogy teszteljem, hogy működik de, csak felvillan, ha meg nyomom a gombot

flip2.gif
    
(#) labu01wx hozzászólása Jún 7, 2010 /
 
Sziasztok!
Ezt a motorvezérlést szeretném megépíteni és érdekelne, hogy milyen diódákkal tudom helyettesíteni a kapcsolásban lévőket?
A motorok 0,5A-t vesznek fel folyamatos üzemben, de tekintélyes tüskéket csinálnak irányváltáskor és pwm üzemben. A motorok 4,5 és 6V között mennek.
Azt szeretném még kérdezni, hogy nincs-e szükség diódákra a vezérlő lábakon(MCU vezérli)?

A választ előre is köszönöm!
(#) pcroland válasza labu01wx hozzászólására (») Jún 7, 2010 /
 
Ez talán segíthet és a dióda zener ha jól látom vagy tudom és az adatlapján azt írják hogy 60V-os 0.8A-es.Ennyit tudtam segíteni.
Üdv PcRoland!
(#) qvasz2 válasza pcroland hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Azt hol láttad, hogy zéner? Mert sem a rajzjele, sem az adatlapja nem utal rá. (a rajzjel inkább schottky)
Amúgy az adatlapon, ami izgalmas, az a 25A impulzus üzemben.
(#) qvasz2 válasza labu01wx hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Dobjál bele ilyet:
STPS2H100
Adatlap:
STPS2H100-adatlap
Szerintem az MCU-ra már nem kell külön dióda, elég a meghajtóra (a motor tekercseire), ahova rajzolták.
(#) proli007 válasza HDD hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Hello!
Ha helyesen követted el a kapcsolást, akkor működnie kellene. Lehet, hogy a Led-et előtét ellenállás nélkül kötötted rá a 4-es lábra. Ennek terhelésének hatására, nem jön létre akkora logikai feszültség ami öntartásba viszi az áramkört, a 100kohm-on keresztül. Használj a Led-el sorban, legalább 2,2kohm-os ellenállást.
üdv! proli007
(#) storm hozzászólása Jún 8, 2010 /
 
Sziasztok!
azt szeretném megkérdezni, hogy 1 leddel hogy lehetne áramot mérni? úgyértem ha folyik áram világít ha nem folyik nem világít és minél nagyobb az áram annál jobban vlágít minél kisebb az áram annál halványabban világít
eláre is köszi
(#) bbalazs_ válasza storm hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Bizonyos hatarok kozott biztosan. Csak ezek a hatarok elegge szukek a ki nem gyulladas es az elhalalozas kozotti keskeny tartomanyban...
(#) Action2K válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Simán megoldható, csak kell egy meghajtó áramkör. A LED PWM-el vezérelve, 0-100% között. A mért tartományt át kell alakítani erre. Pl: 0%=0A, 10%=0,1A, 50%=0,5A, 100%=1A. Csak nagyon jó szemnek kell leni, hogy valaki leolvassa az "értéket". De megoldható az alap feladat.
(#) bbalazs_ válasza Action2K hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Tudod, hogyan kell sundisznoval idot merni?
Kiteszed az ablakba egy negyedorara es az pont 15 perc.

Az eredeti kerdes nem egeszen errol szolt...
(#) storm válasza Action2K hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Igen erre énis gondoltam de én vezérlés nélkül gondoltam 1 leddel előtét ellenállással meg esetleg söntel
Következő: »»   895 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem