Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR DDS
 
Témaindító: solti_imre, idő: Dec 23, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 3
(#) solti_imre hozzászólása Dec 23, 2010 /
 
Sziasztok!

Megépítettem az alábbi kapcsolást:

http://www.scienceprog.com/avr-dds-signal-generator-v20/

működik is, csak 1 kHz felett kezd egyre rondább lenni a négyszög... Mennyire befolyásolja a 2R/R lánc ellenállásainak az értéke a jelalakot (én 0,3%-ra válogattam össze) Megépítette valaki? Tapasztalat?
(#) Hp41C válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Szia!

Mivel a kapcsolás 8 bites, azaz a legkisebb helyiérték relatív súlya 1/256 = 0,0039 azaz 0,39%. A válogatás tehát elég pontos jelalakot tesz lehetővé. Lényeges, hogy a 20k és a 10k ellenállások arány nagyon közel legyen a 2:1 arányhoz.

  1. Felbontás és a tűrés összefüggése.
  2. 8  bit 0.39%
  3. 10 bit 0.097%
  4. 12 bit 0.024%
(#) solti_imre válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Köszi, az általad írtak stimmelnek - sajnos a torzulás nem pár tized %, hanem jóval több.
(#) Medve válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Szerintem az ellenállás-hálózat nem befolyásolja a négyszög jelalakot. Jól vélem, az a HS kimenet? Ha igen, akkor mérési, illesztési hibára gondolok, orvosolható egy OPA-s illesztővel, vagy Schmidt-triggerrel... Amúgy is kell rá valamilyen leválasztás...
(#) sirály12 válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Az ellenálláslétrán néztél rá, vagy a műverősítő kimenetén?
(#) solti_imre válasza sirály12 hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Mindkét helyen. A műveleti erősítő kimenetéről inkább ne is beszéljünk, a létra kimenete az, ami necces.
(#) solti_imre válasza Medve hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Igen, én is ezt gondoltam - ha valami torzít, hát a sinus lesz az - de ez a lökött kapcsolás ezt nem tudja!

p1000498.jpg
    
(#) Medve válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Összefoglalva részemről:
Egy szélessávú OPA-t Schmidt trigger kapcsolásban, vagy visszacsatolás nélkül, vagy TTL SN7413-at, vagy hasonlót kellene a megfelelő kimenetre tenni. Utána a szint állítás...
(#) p_istvan válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
A létrahálózatot kapacitásra is kompenzálni kellene, vagy legalább kis kapacitású kivitel vagy kisebb ellenállás értékek kellenének, egy kép sokat mondana a kivitelezésről.
De ebből korrekt négyszöggenerátor csak a HS kimeneten lehet, ha megfelelően van illesztve...
Meg azt sem tudjuk hogy és mivel méred és a jelalakról is lehetne képet mellékelni!
István
(#) solti_imre válasza Medve hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Ez akár jó is lenne, ha nem lenne hasonlóan sz@r a háromszög, a fűrész és a reverse fűrészjel is...
(#) solti_imre válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
#871524

Kapacitásra kompenzálni 10kHz-en? Nemá... A kivitel megegyezik a belinkelt oldalon található NYÁK-kal. A kisebb ellenállásérték viszont elgondolkodtató!! Köszönöm, egy próbát mindenképp' megér!
(#) solti_imre válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
HS kimenet, 1MHz négyszög...

p1000502.jpg
    
(#) p_istvan válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
A kompenzáció valóban elég reménytelen egy létránál de a kicsi és egyforma kapacitásra azért érdemes törekedni, pl 0.1 W ellenállások. A jeltorzulást ha nincs elkötés akkor csak a kapacitások okozhatják. És mivel állításod szerint frekvenciafüggő, csak a kapacitásokkal lehet gond.
Amúgy nálam is tervbe van véve, érdekel mire jutsz vele!
(#) p_istvan válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
És ha a HS kimenetet lezárod a lehető legkisebb ellenállással amit az AVR elvisel?
(#) solti_imre válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
75 Ohm-os lezárással 1 és 8 MHz-en
(#) solti_imre válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Első körben kipróbálom 1 és 2 kOhmosakkal (bár kétlem, hogy a kapcsolás alkotójának ez ne jutott volna eszébe) , ha nem használ, akkor kicserélem a 0.125W-os SMD-ket furatszereltekre. Ha az sem használ, akkor marad az XR2206-os - még annak is szebb a jelalakja!
(#) proba válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Amikor ilyet akartam építeni ,igaz még 74xx ic-vel azon törtem a fejem ,hogy ez a kapcsolás ugyan ideális kapcsolókkal jó,de mit kezd a tranzisztorok maradékfeszültségével.(ez TTL kimenetre különösen igaz ,de szerintem egy bizonyos pontosság felett a CMOS kimenetek is számottevően befolyásolják a kimenő jel minőségét (ha jobban terheled még inkább).
Ami a másik kérdésem ugyan a mikrovezérlő 16 Mhz-en működik ,de a kimeneti frekvencia növekedésével egyre inkább előtérbe kerül a lassúsága.Pl ha egy utasítást 1/4 órajel alatt hajt végre akkor a legnagyobb frekvencia amit tudhat az 1Mhz négyszög.Ha a szinuszt 20 ponton állítja elő akkor szinuszból már csak az 50 Khz-t tudhatja.
Ha viszont az órajellel/4/leképezési pont hányados nem egész a kívánt frekvencián, csak torz szinusz keletkezhet.(lásd LCD tv nem natív felbontással használva),mivel a szinusz oldalán lesznek olyan pontok amik a kerekítések miatt ismétlődnek ,vagy kimaradnak.(gondolom én)
(#) solti_imre válasza proba hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
De akkor csak azt nem értem, hogy miért pont a színusz az, ami viszonylag jó és miért a négszögjel a legrusnyább!?
Egyik barátom anno épített egy hasonló (létrahálózatos) kapcsolást printerportra, neki 20kHz-ig 3% alatt maradt a torzítás - ünnepek után beültetem a vallatószékbe!
(#) proba válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Szerintem a gyári oszcillátorok kimenete is hasonlóan túllövéses ,ha illesztetlenül zárják le.A szkópzsinór viszont mindennek tekinthető csak illesztett lezárásnak nem.
(#) p_istvan válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
A kisebb ellenállásértékeknél figyelembe kell venni az AVR kimeneti ellenállását.
A szkópjel egyértelműen illesztetlenségre utal:
- a szkóp mérőfeje, ha állítható a kompenzációja, nincs elállítódva, ellenőrizted a szkóp beállítójelével?
- Egy korrekt kimenőfokozat mindenképp kell a HS kimenetre
(#) p_istvan válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Mert a szinusznak nincs felharmonikusa, amit kiemelhetnének a frekvenciafüggő impedanciaviszonyok.
A túllövés a négyszögjelen emiatt van.
(#) solti_imre válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Állítható és ellenőriztem is. Kipróbáltam másik zsinórral is, valamint egy 1/10 -ed osztású mérőfejjel is. Mindegyikkel minden, csak nem négszög.
(#) solti_imre válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Ha megnézed a 871524 sz. hozzászólásomhoz linkelt képet, láthatod, hogy ott szó sincs túllövésről - egyértelműen olyan, mintha a lezárás kapacitíven beterhelne és levágná a felharmonikusok egy részét - ezt pedig 10KHz-en egy 1MOhm/18pF -os mérőcsúcsnál kissé nehéz elképzelni!
(#) p_istvan válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Azután egy pár képet tettél fel túllövéssel...
Viszont az egy jó jelalak 10 kHz-en ettől a kapcsolástól. (melyik kimeneten?)
Ennek nincs sok köze a torzításhoz.
Mértél már "szögletesebb" négyszögjelet? Illetve nézted a szkóp hitelesítőjelén a jelalakot (ha van olyan neki)?, Látom nézted...
(#) solti_imre válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
A "túllövések" a HS kimeneten vannak/voltak - 8MHz-en pedig (mint látható) már jelről sem igen beszélhetünk...
"Szögletesebb" négyszöget természetesen mértem - mint írtam, még az ótvar XR2206-osnak is szebb a jelalakja! (A 8038-asról már nem is beszélve...)
Ebben a kapcsolásban még nem mértem szebbet - de ha ez minden, amit tud, akkor ez max. zajgenerátor, nem funkciógenerátor! (Viszont egyelőre képtelen vagyok elhinni, hogy ekkora rakás trágya lenne, ezért is indítottam ezt a topicot, hogy van-e valakinek ezzel kapcsolatosan valami tapasztalata)
(#) p_istvan válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Az igényeidhez képest, rossz kapcsolást választottál!

Ez alapvetően egy "hangfrekvenciás" jelgenerátor precízen állítható frekvenciával és jelalakokkal, egy manapság nem túl gyors MCU-val, néhány kommersz alkatrésszel, kis költséggel. Szerintem erre a célra megfelel. Bár egy kis tuningolásra látok lehetőséget. Ettől sokkal jobb minőség nagyságrendekkel nagyobb költséggel hozható ki.

A speciális generátor IC-kel nem sortszerű egy az egyben összehasonlítani, van amiben gyengébb de van amiben többet tud.

Nekem nem szimpatikus a hozzáállásod, valaki dolgozott a hardveren és a szoftveren amit ingyen közzé tett, mivel nem fizettél érte nincs erkölcsi alapod oly módon minősíteni, mint ahogy tetted. Előtted a pálya, hogy jobbat készíts kevesebből...
(#) solti_imre válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Lehet, bár nem hiszem, hogy az igényeim maximalisták lennének. 10Hz-20Khz, 1% alatti torzítás, színusz, négyszög. Ennyi. Te melyik kapcsolást ajánlanád erre a célra?
(Egyszerűen nem vagyok képes elhinni, hogy egy, a 70-es években még iskolásként megépített Wien-hidas oszcillátorom szebb jelalakot produkált, mint a mai "csúcstechnika" !!)
(#) solti_imre válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Bocsánat, ha félreérthető voltam!! A fejlesztőjének maximális és hála - arról nem Ő tehet, hogy ez a ... ennyit tud csak! Valószínűleg az AVR-ek a mai fejlett(len)ségi szintjükön ennyire képesek.
Visszatérek a Wien-hídhoz és a Schmidt-triggerhez, ha színuszt és négyszöget akarok!
(#) p_istvan válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
A szinusz torzítását még nem mérted, nincs szoros korreláció a négyszögjel átvitelével.
A négyszögjelhez pedig csak egy Schmidt-triggeres kimeneti fokozat kell, mint már a Medve fórumtárs is írta.

Ha nincs szükséged a pontosságra és extra jelalakokra akkor tényleg az XR2206 való neked (a MAX38 jobb de drága és nem gyártják már)

Ez a kapcsolás csak egy kis költségvetésű DDS (Direct Digital Synthesizer Signal Generator) megvalósítás (tanulmány). Nekem is csak tartaléknak kell. (a digit szkópomban van jelgenerátor is)
Vannak speciális cél DDS chipek is akár 50-100 MHz-ig is:
DDS
Ha igazán komoly kell akkor, ezeknél érdemes kereskedni.
(#) proba válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 23, 2010 /
 
Hát igen ,ha valami mindenre jó ,az nem jelenti azt hogy mindenre tökéletes.
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem