Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » AVR DDS
Témaindító: solti_imre, idő: Dec 23, 2010
Témakörök:
Sziasztok!
Megépítettem az alábbi kapcsolást: http://www.scienceprog.com/avr-dds-signal-generator-v20/ működik is, csak 1 kHz felett kezd egyre rondább lenni a négyszög... Mennyire befolyásolja a 2R/R lánc ellenállásainak az értéke a jelalakot (én 0,3%-ra válogattam össze) Megépítette valaki? Tapasztalat?
Szia!
Mivel a kapcsolás 8 bites, azaz a legkisebb helyiérték relatív súlya 1/256 = 0,0039 azaz 0,39%. A válogatás tehát elég pontos jelalakot tesz lehetővé. Lényeges, hogy a 20k és a 10k ellenállások arány nagyon közel legyen a 2:1 arányhoz.
Köszi, az általad írtak stimmelnek - sajnos a torzulás nem pár tized %, hanem jóval több.
Szerintem az ellenállás-hálózat nem befolyásolja a négyszög jelalakot. Jól vélem, az a HS kimenet? Ha igen, akkor mérési, illesztési hibára gondolok, orvosolható egy OPA-s illesztővel, vagy Schmidt-triggerrel... Amúgy is kell rá valamilyen leválasztás...
Az ellenálláslétrán néztél rá, vagy a műverősítő kimenetén?
Mindkét helyen. A műveleti erősítő kimenetéről inkább ne is beszéljünk, a létra kimenete az, ami necces.
Igen, én is ezt gondoltam - ha valami torzít, hát a sinus lesz az - de ez a lökött kapcsolás ezt nem tudja!
Összefoglalva részemről:
Egy szélessávú OPA-t Schmidt trigger kapcsolásban, vagy visszacsatolás nélkül, vagy TTL SN7413-at, vagy hasonlót kellene a megfelelő kimenetre tenni. Utána a szint állítás...
A létrahálózatot kapacitásra is kompenzálni kellene, vagy legalább kis kapacitású kivitel vagy kisebb ellenállás értékek kellenének, egy kép sokat mondana a kivitelezésről.
De ebből korrekt négyszöggenerátor csak a HS kimeneten lehet, ha megfelelően van illesztve... Meg azt sem tudjuk hogy és mivel méred és a jelalakról is lehetne képet mellékelni! István
Ez akár jó is lenne, ha nem lenne hasonlóan sz@r a háromszög, a fűrész és a reverse fűrészjel is...
#871524
Kapacitásra kompenzálni 10kHz-en? Nemá... A kivitel megegyezik a belinkelt oldalon található NYÁK-kal. A kisebb ellenállásérték viszont elgondolkodtató!! Köszönöm, egy próbát mindenképp' megér!
HS kimenet, 1MHz négyszög...
A kompenzáció valóban elég reménytelen egy létránál de a kicsi és egyforma kapacitásra azért érdemes törekedni, pl 0.1 W ellenállások. A jeltorzulást ha nincs elkötés akkor csak a kapacitások okozhatják. És mivel állításod szerint frekvenciafüggő, csak a kapacitásokkal lehet gond.
Amúgy nálam is tervbe van véve, érdekel mire jutsz vele!
És ha a HS kimenetet lezárod a lehető legkisebb ellenállással amit az AVR elvisel?
75 Ohm-os lezárással 1 és 8 MHz-en
Első körben kipróbálom 1 és 2 kOhmosakkal (bár kétlem, hogy a kapcsolás alkotójának ez ne jutott volna eszébe) , ha nem használ, akkor kicserélem a 0.125W-os SMD-ket furatszereltekre. Ha az sem használ, akkor marad az XR2206-os - még annak is szebb a jelalakja!
Amikor ilyet akartam építeni ,igaz még 74xx ic-vel azon törtem a fejem ,hogy ez a kapcsolás ugyan ideális kapcsolókkal jó,de mit kezd a tranzisztorok maradékfeszültségével.(ez TTL kimenetre különösen igaz ,de szerintem egy bizonyos pontosság felett a CMOS kimenetek is számottevően befolyásolják a kimenő jel minőségét (ha jobban terheled még inkább).
Ami a másik kérdésem ugyan a mikrovezérlő 16 Mhz-en működik ,de a kimeneti frekvencia növekedésével egyre inkább előtérbe kerül a lassúsága.Pl ha egy utasítást 1/4 órajel alatt hajt végre akkor a legnagyobb frekvencia amit tudhat az 1Mhz négyszög.Ha a szinuszt 20 ponton állítja elő akkor szinuszból már csak az 50 Khz-t tudhatja. Ha viszont az órajellel/4/leképezési pont hányados nem egész a kívánt frekvencián, csak torz szinusz keletkezhet.(lásd LCD tv nem natív felbontással használva),mivel a szinusz oldalán lesznek olyan pontok amik a kerekítések miatt ismétlődnek ,vagy kimaradnak.(gondolom én)
De akkor csak azt nem értem, hogy miért pont a színusz az, ami viszonylag jó és miért a négszögjel a legrusnyább!?
Egyik barátom anno épített egy hasonló (létrahálózatos) kapcsolást printerportra, neki 20kHz-ig 3% alatt maradt a torzítás - ünnepek után beültetem a vallatószékbe!
Szerintem a gyári oszcillátorok kimenete is hasonlóan túllövéses ,ha illesztetlenül zárják le.A szkópzsinór viszont mindennek tekinthető csak illesztett lezárásnak nem.
A kisebb ellenállásértékeknél figyelembe kell venni az AVR kimeneti ellenállását.
A szkópjel egyértelműen illesztetlenségre utal: - a szkóp mérőfeje, ha állítható a kompenzációja, nincs elállítódva, ellenőrizted a szkóp beállítójelével? - Egy korrekt kimenőfokozat mindenképp kell a HS kimenetre
Mert a szinusznak nincs felharmonikusa, amit kiemelhetnének a frekvenciafüggő impedanciaviszonyok.
A túllövés a négyszögjelen emiatt van.
Állítható és ellenőriztem is. Kipróbáltam másik zsinórral is, valamint egy 1/10 -ed osztású mérőfejjel is. Mindegyikkel minden, csak nem négszög.
Ha megnézed a 871524 sz. hozzászólásomhoz linkelt képet, láthatod, hogy ott szó sincs túllövésről - egyértelműen olyan, mintha a lezárás kapacitíven beterhelne és levágná a felharmonikusok egy részét - ezt pedig 10KHz-en egy 1MOhm/18pF -os mérőcsúcsnál kissé nehéz elképzelni!
Azután egy pár képet tettél fel túllövéssel...
Viszont az egy jó jelalak 10 kHz-en ettől a kapcsolástól. (melyik kimeneten?) Ennek nincs sok köze a torzításhoz. Mértél már "szögletesebb" négyszögjelet? Illetve nézted a szkóp hitelesítőjelén a jelalakot (ha van olyan neki)?, Látom nézted...
A "túllövések" a HS kimeneten vannak/voltak - 8MHz-en pedig (mint látható) már jelről sem igen beszélhetünk...
"Szögletesebb" négyszöget természetesen mértem - mint írtam, még az ótvar XR2206-osnak is szebb a jelalakja! (A 8038-asról már nem is beszélve...) Ebben a kapcsolásban még nem mértem szebbet - de ha ez minden, amit tud, akkor ez max. zajgenerátor, nem funkciógenerátor! (Viszont egyelőre képtelen vagyok elhinni, hogy ekkora rakás trágya lenne, ezért is indítottam ezt a topicot, hogy van-e valakinek ezzel kapcsolatosan valami tapasztalata)
Az igényeidhez képest, rossz kapcsolást választottál!
Ez alapvetően egy "hangfrekvenciás" jelgenerátor precízen állítható frekvenciával és jelalakokkal, egy manapság nem túl gyors MCU-val, néhány kommersz alkatrésszel, kis költséggel. Szerintem erre a célra megfelel. Bár egy kis tuningolásra látok lehetőséget. Ettől sokkal jobb minőség nagyságrendekkel nagyobb költséggel hozható ki. A speciális generátor IC-kel nem sortszerű egy az egyben összehasonlítani, van amiben gyengébb de van amiben többet tud. Nekem nem szimpatikus a hozzáállásod, valaki dolgozott a hardveren és a szoftveren amit ingyen közzé tett, mivel nem fizettél érte nincs erkölcsi alapod oly módon minősíteni, mint ahogy tetted. Előtted a pálya, hogy jobbat készíts kevesebből...
Lehet, bár nem hiszem, hogy az igényeim maximalisták lennének. 10Hz-20Khz, 1% alatti torzítás, színusz, négyszög. Ennyi. Te melyik kapcsolást ajánlanád erre a célra?
(Egyszerűen nem vagyok képes elhinni, hogy egy, a 70-es években még iskolásként megépített Wien-hidas oszcillátorom szebb jelalakot produkált, mint a mai "csúcstechnika" !!)
Bocsánat, ha félreérthető voltam!! A fejlesztőjének maximális és hála - arról nem Ő tehet, hogy ez a ... ennyit tud csak! Valószínűleg az AVR-ek a mai fejlett(len)ségi szintjükön ennyire képesek.
Visszatérek a Wien-hídhoz és a Schmidt-triggerhez, ha színuszt és négyszöget akarok!
A szinusz torzítását még nem mérted, nincs szoros korreláció a négyszögjel átvitelével.
A négyszögjelhez pedig csak egy Schmidt-triggeres kimeneti fokozat kell, mint már a Medve fórumtárs is írta. Ha nincs szükséged a pontosságra és extra jelalakokra akkor tényleg az XR2206 való neked (a MAX38 jobb de drága és nem gyártják már) Ez a kapcsolás csak egy kis költségvetésű DDS (Direct Digital Synthesizer Signal Generator) megvalósítás (tanulmány). Nekem is csak tartaléknak kell. (a digit szkópomban van jelgenerátor is) Vannak speciális cél DDS chipek is akár 50-100 MHz-ig is: DDS Ha igazán komoly kell akkor, ezeknél érdemes kereskedni.
Hát igen ,ha valami mindenre jó ,az nem jelenti azt hogy mindenre tökéletes.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |