Fórum témák
» Több friss téma |
Hi kedves olvasók,
A következő kéréssel szeretnék hozzátok fordulni: Írtam ARM cpu-ra egy assembler programot, amit majd egy linuxos gépen -Ubuntu for ARM- szeretnék futtatni. A program neve: NAP. A program kiszámítja egy beadott dátum napját, majd kiadja a képernyőn. Valahogy így képzeltem el: begépel: NAP 2012.08.21. (enter) kiír: #2 kedd 1.kérdés A kiírást a képernyőre SWI xxxx (EF...... assembler) szeretném megoldani. Tudja valaki melyik számot kell beírni ahoz, hogy egy text ami a memoriában van (címe R0) és a text végén nulla van (text,#00) a SWI a feladatot elvégezze? 2.kérdés Gondolom linux beolvasná a "NAP" programot és valamikor elkezdené futtatni. A paraméter "2012.08.21." hol található a memoriában és mikor tudom a programomnak átadni? Remélem tud valaki segíteni, előre is köszönöm. weberlars.tata@gmail.com Lenne még egy kérdésem. Az ARMv6T2 CPU és újabb változatai már tudják a THUMB2 parancsokat is. Ezek közt találhatók 32 bit hosszúságúak is. Ilyen a MOVW-MOVT parancspár is. Ezzekkel bármilyen 32 bit intergert betudunk a regiszterbe tölteni. R0 = #12345678 Pl: E3050678 MOVW R0,#5678 E3410234 MOVT R0,#1234 Kérdésem az lenne, hogy ezeket csak Thumb módban lehet használni? Tehát még mielőtt ARM módban kitudnám használni ezeknek az előnyeit, úgy előtte át kell váltanom Thumb módra és utánuk meg visszaváltani ARM Módra? -mert akkor nem sok előnyét látom.-
Szia!
Szerintem nézz be ebbe a topicba (át kéne helyezni?) ARM - Miértek, hogyanok.
Talán egy másik "jobb" forum is megtenné. Ahogy elnézem nem sokan értenek itt a matériához.
Ötlet esetleg Link?
Progizással talán a prog.hu
Nem jobb, más!
A hup.hu-n szokott még előfordulni néhány ilyen érdeklődésű troll.
Linuxra nem szokás assemblyben programozni.
Nem szokás. Lehet, de nekem magában az assemblerben van a szorakozásom ARM procira! (no THUMB)
Majd ha a Windows RT megjelenik, majd... talán lesz lehetőségem akkor azon programozgatni. Addig is kénytelen vagyok beérni Linuxal és különböző emulátorokkal. grrrrr A hup.hu már ismerem, de ott úgy tudom csak meghívásos alapon lehet beregisztrálni. Amúgy meg tényleg kevés az infó amit fellehetne használni. Nagyon jól beszélek németűl is, keresgélek ott is sokszor (mikrocontroller.net ...) de ott sem több az infó. És mégegyszer nem akarok C, Pearl vagy tudjam is én, minek nevezik őket programozni. Az akinek a hobbyja a kerékpározás az sem fog áttérni a vasúttal való közlekedésre szabadidelyében csak mert jobb és könnyebb!!! Feltettem egy pár -nekem nem világos- kérdést és ebben kértem a segítségeteket. Az olyan válaszokat, hogy mit nem szokás és mivel könnyebb nem érdekelnek!!! Bocsika ha valakit megsértettem vele. Tisztelettel: Egy ARM assembler -hobbyszinten- programozó.
Utána tudtam nézni interneten egy-két dolognak.
Ha valakit érdekelne: A "MOVW és MOVT" parancsok vannak külön az ARMv7-ben is! -tehát nem csak a Thumb2-vel bővítették, hanem hozzáadtak pár új parancsot is. Többek között bit-tükrözést, div lehetőség... A MOVW kódja: *E30#R### A MOWT kódja: *34#R### és ezt már ARM-módban használja! Thumban mások a kódok.
Ez a fórum abszolút kihalt, pedig szerintem érdekes téma.
A másik fórum tele van pl. STM armekkel, pedig a NUVOTON legegyszerűbb processzora felülmúlja a PIC-ek többségét mind árban , mind tudásban. Én procit csakis ASM-ban programozok, tehát ha van vállalkozó szívesen váltanék szót erről.
Szia!
Engem is érdekel a téma, de egyenlőre csak tájékozódom, utána olvasgatok. A másik fórumban is volt szó többször az assembler programozásról ARM-ek processzorokhoz. Ha végigolvasod azt a nem kevés hozzászólást, láthatod, többen is képben vannak a témában. Szerintem nem véletlenül népszerűek az STM processzorok. Ár/teljesítmény arányban én ezeket tudom a legjobbaknak, az STM8S családtól a legnagyobb ARM processzorokig. Kínában szerintem ezeket használják leggyakrabban, és a nagy tömegtermelés miatt olyan olcsóak. A fejlesztő eszközeik is filléresek. Ránéztem most a Novuton termékeire, amik hasonlóan jóknak tűnnek. Te milyen beszerzési forrásról tudsz?
Először Atmel AT89c2051-esekkel kezdtem. Aztán ár miatt áttértem a PIC-ekre. A múltkorában véletlenül
akadtam rá a Chipcad kínálatában erre: M052LAN ARM Cortex-M0, 32bit, -40 to 105 C, 8K Flash, 4K SRAM, UART, SPI, I2C, ADC, PWM, EBI , 310 HUF (és akkor még olcsóbb is volt, valamint ez a tudás már rengeteg feladathoz elég). Szemem felcsillant, gondoltam sitty-sutty áttérek ezekre. Sajnos a sitty-sutty nem megy ilyen könnyen. Utánanéztem mi fán is teremnek ezek a procik. Először is minden program C-ben van.(én idegenkedek a C-től, némi gögyögős Delphi után egyelőre nem tudom megszokni ezeket: {} a begin end helyett (talán minden ilyen: { után teszek egy begint (Hi))). Aztán a fejlesztőkörnyezet. A CooCox jónak tűnik (mivel ingyenes), de nem nagyon támogatja az asm-t. A Keil támogatja, de nem ingyenes. Az az ötletem támadt, hogy a Keil demóiból valahogy kifilézem az asm-t. Fejlesztő panelt gyártottam magamnak. Jelenleg itt tartok, ha valamit csinálnom kell, még mindig a PIC-hez kell nyúlnom (affene). A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2016
Mennyire bonyolult dolgokat csinálsz assemblyben? ARM platformnak általában már nem asm-el esik neki az ember. Odáig oké, hogy egy-két dolgot, amit nagyon fontos erőforrás kímélően megoldani azt kihozod asm-ből, dehogy mindent?
Ezt nem tudom megítélni (egyrészt nem ismerem más munkáit, de nyilván nem led villogtatásról van szó (bár volt egy 2x2 méteres led mátrix kijelző is)). Mindenesetre 8 k-ba még mindig belefértem.
Szeretem az asm-t, a C-t meg nem. (bárcsak az arm-mel már a led villogtatásnál tartanék) A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2016
En is feliratkoznek az erdeklodok koze, jo kis procinak nez ki, az USB-n kivul minden benne, ami csak kell. Az ara valoban verhetetlen. Talan egy picivel tobb laba lehetne, de biztosan lehet olyat is kapni.
Az okom ugyanaz, mint neked, ASM fan vagyok es a 32 bites PIC-ek mar nem tetszenek. Allitolag a Silicon Image keszit valamifele forditokat ehhez. Idézet: „A Keil támogatja, de nem ingyenes.” A Keil MDK_Lite ingyenes, 32 K kódméret korlátozással. Ez a 32K pont négyszerese a M052LAN ARM Cortex-M0 8 K Flash méretének, tehát bőven megfelel.
Én is nézegettem már hogy az ismertebb 32-bites mikrovezérlők közül melyiket lehet Assemblyben jól programozni, viszont jelenleg a 16-bites PIC családnál nem találok jobbat ( de hasonlót sem) ilyen téren.
Nem tudom hogy milyen jelentős különbség van a MIPS32 és az ARM processzorok között, de így elsőre elég hasonló felépítésűnek tűnnek. A RISC utasításkészlet használata meg nem túl élvezetes - szerintem. A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2016
Itt egy jó irodalom a témában, de szerintem ekkora energiabefektetéssel és egy jó könyvvel C-ben is el lehet jutni alapszintre.Ezen a terepen már lehet hogy önkínzás az asm, de kinek, hogy.
Szerintem nem is az asm-al van itt a gond (aki foglakozott egy kicsit assembly programozással hamar beletanul (kevés utasítás, csak egy kis logika kell hozzá) hanem a proci megismerésével (NUVOTON - ról meg az adatlapon kívül alig találtam infót) és a kezdő lépésekkel. Ahogy elnéztem a fejlesztő programok egy csomó utasítást elhasználnak amíg a proci működőképes állapotba kerül. Ha ezeken átrágom magam, utána menni fog.
(No meg a fejlesztő program is belejátszik valamennyire. A PIC-et pl. azért is szeretem, mert az MPLAB annyira kézre áll nekem) A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2016
Rolandgw altal belinkelt irodalmat olvasgatva feltunt, hogy ez is mas sorrendet ker az egyes regiszterekbe/bol irashoz. Szoval ha az ember tobbfele procival dolgozik egyszerre, ohatatlanul belekeveredik es utana bogaraszhatja, hogy a latszolag jonak tuno kod hol van elrontva megis...
Azért nagyon durva (összetett) utasítások vannak.
Hatékonynak tűnik.
Az operandusok sorrendje pont a fordítottja annak, amit megszoktam. A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2016
Nekem egy bajom van, hogy nem kapni pamutzoknit (ezt nem magyarázom, mert az irónia halála a magyarázat).
A másik bajom viszont az , hogy nem tudok ARM-et programozni assembly-ben. A legegyszerűbb ARM-ről van szó (ami a legolcsóbb is , de tudása felülmúlja pl. a PIC-ekét) Szóval, aki egy LED villogtatásra rá tud vezetni, azt ezentúl csak Mester-nek szólítom. (ami van: CooCox, Keil, emBlocks, M052LAN)
Szerintem kezdjed a szakirodalom olvasásával.
Ezen az oldalon találsz 3 PDf-et: Nuvoton M052LAN Data Sheets Generic User Guide 953,546 bytes Reference Manual 3,584,751 bytes Technical Reference Manual 472,236 bytes A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2017
Én is gondolkodom hasonlón, de STM32F0.. sorozatban gondolkodtam. Találtam is hozzá ledvillogtató programot: Bővebben: Link
Ha tudnék arm-et asm ban programozni leváltanám az összes PIC-et (azokat is asm-ban programozom), miért ? mert egy nagyobb tudású procihoz jutnék olcsóbban.
A c akármilyen nyelvet per pill nem akarom megtanulni (elég a Delphi hogy egy programozási nyelv kommunikáljon egy kúlső eszközzel (egy nagy tudor Java-s pl. ezt nem tudta megoldani)) Tul. kép tudok arm-et asmban programozni (minden utasítást és szintaktikát ismerek), csak elindulni nem tok.
Kb. 1 éve én is teszek erőfeszítéseket, de egyenlőre még nem értem célba.
Egyrészt rengeteg az olvasni való. Másrészt kínlódok a fejlesztő környezetekkel; a Keil nekem túl bonyolult és kódlimites, a Coocox meg néha úgy tűnik, mintha nem csinálná a dolgát. Most éppen egy újabb környezetet keresek. Mivel az STM32-ket néztem ki, előtte még megtanultam az STM8-as család programozását. Ez könnyen ment assemblerben, az ST Visual Develop-pal (C-ben más szerint nem túl jó), de a támogatottság azért hagy kívánni valókat. A perifériák nagyon hasonlóak, vannak 16 bites utasítások, és ezek is nagyon olcsóak. |
Bejelentkezés
Hirdetés |