Fórum témák
» Több friss téma |
Szerintem 4x2,12 is elég. De ha tovább akarod kímélni a feszítő izmaidat, akkor 5x1,9. Még az sem szentségtörés, ha csak 4x2 vagy 5x1,8-at használsz. Hogy alakulnak a menetszámok, mennyit kell feltekerned?
3 menetet kell rátekerni
3 menet = 11,5 volt?
Akkor azt bármiből megtekerheted . De nekem nagyon kicsinek tűnik ez a menetszám....
Plusz 3 menetet tekertem rá a meglévő menetszámra nem csak 3-at
Látod nem figyelek... Azt a hármat tényleg bármiből megtekerheted!
Olyan kérdésem van még, hogy zománcozott vezetékre rá szabad tekerni ezt?
ezt Vagy ha nem akkor mit ajánlasz erre a célra? Előre is köszi.
Szia!
Én nem tekernék semmi ragasztós dolgot a trafóra szigetelésként. Normál esetben alkalmazott szigetelő anyagok sem ragasztósak. CSak simán a szalag, mit feltekersz - egyes menetek átfedéssel. A végét kell csak leragasztani és nem jön le. A ragaszó csak elöregszik, "taknyossá" válik. Nem tudom, hogy hétköznapi felhasználó tud-e alahol venni szabályos szigetelőt. Amit keresned kell: Mylar, vagy hosaphan fólia. A kétszer lakkozott vezeték 400 Volt körüli szigetelési tulajdonsággal bír, jórészt, csak a lakk megóvásáról kell gondoskodni, mert könnyen sérül.
Sziasztok!
5-600 watt körüli vasmagomra tekernék primert. Nem toroid, hanem El vasas, de a lényeg ugyan az. Szerintetek hány ohmosra tekercseljem? Én olyan 5-6 ohmra gondoltam, de ez csak tipp. Elég nagy mag, kb 500 wattot szeretnék kihozni belőle. Idézet: „5-6 Ωra gondoltam, de ez csak tipp.” Annál is inkább, mert egy transzformátort nem ellenállásra, hanem feszültségre tekerünk.
Igen, de úgy akarom méretezni a primer tekercset, hogy a legjobb legyen a hatásfoka. Ne legyen túl nagy a terheletlen áramfelvétele, emellett erős is legyen. Ha ez megvan, a szekundert majd kiszámolom, és úgy tekerem meg.
Add meg a vasmagod méreteit, akkor tudunk neked segíteni.
7,5X9,5X8,5 és több mint 2,5 kg. De kutya egy mag, nehéz vele dolgozni a kialakítása miatt. Mikrosütő trafónak a magja volt.
Ezekre az adatokra van szükség.
Nincs meg az eredeti primerje? Egyébként a mikrotrafóknak 1 Ohm alatt szokott lenni a primer ellenállásuk. Csak meg kellene toldani néhány menettel és jó.
Holnap lemérem ezeket az adatokat. Sajnos az eredeti primerből csak részletek maradtak
Nem lehetett megmenteni, mert ki volt öntve, és nem jött ki a trafóból. A vezeték megvan, csak 3 darabban. Egyszer jó lesz még valamire. Egy napig dolgoztam, mire szétszedtem. Egyébként 2x63 voltot szeretnék kihozni belőle, és egy mono 500 wattos végfokot hajtana sub célokra.
Egy trafót legyen az toroid vagy E I lemezes, nem ellenállás méréssel szoktuk sacra méretezni, hanem vasmagkeresztmetszet kiszámolása után, a primer 230V, és a szekunder x,feszültségre méretezzük.
A trafó teljesítményét nem te határozod meg, szükség szerint, hanem a magkeresztmetszethez A, tartozó teljesítmény VA. A mag keresztmetszete CxD, ami a mag/csévetest magasságának szélességének a szorzata. Ezután a Nv=voltonkénti menetszámot kell ki számolni, F/A, ahol F=50Hz, A=keresztmetszet. A transzformátor névleges teljesítménye P=A, a négyzeten VA, adják meg. A primer/szekunder huzal vastagságot keresztmetszetet az adott teljesítményhez tartozó max.áramra kell méretezni, ezt az egyes Cu-Z huzalok terhelhetősége-áramsűrűsége határozza meg. Lásd tekercselők által is használt táblázat. pl.mikrosütő trafó 900W-os, primer tekercs 0,85-0,95mm.Cu-Z ból van tekerve gyárilag, az 1mm.átm.Cu-Z 3,5-4Ampert tud átvinni, a gyakorlatban.
A keresztmetszetre van valami tablazat ? (toroidhoz)
pl. van egy 3 cm2 meg egy 7 cm2. Ezek mekkora teljesitmenyt kepesek "atvinni" ? 50Hz-en illetve 35KHz-en ?
Van igen, a neten kellene utána nézni, ha nincs a közelben tekercselő a lakhelyeden, aki segítene.
7cm2, keresztmetszet kb.50-60VA, 50Hz,en, 35KHz-en ennek akár a nyolcszorosa is lehet, hatásfoktól függően, kb.400VA Már ha jól sikerül méretezni a trafót, 35KHz-en párhuzamos rezgőkörként is működik,/ induktív reaktancia/ Idézet: „1mm.átm.Cu-Z 3,5-4Ampert tud átvinni, a gyakorlatban” 1mm átmérőjű huzal keresztmetszete 0,785mm2. Ha ezen valóban 4A áram folyik, akkor az 5,1A/mm2 áramsűrűséget jelent. Ettől már melegedni fog a huzal. Transzformátorok esetében -ahol elég rosszak a hűlési viszonyok-, nem szokás 3-3,5A/mm2 fölé engedni az áramsűrűséget.
A keresztmetszet nem határozza meg egyértelműen a teljestményt. Elméletben még sok mindenen múlik a dolog - vas, vagy rézszegény tarfót akarsz, mekkor a megengedett indukció, mekkora toroid mag közepén a lyuk = elférnek-e a menetek azzal a keresztmetszettel amit kigondoltál, stb, stb. A gyakorlatban a trafógyártó cégek gazdaságossági számtásokat is figyelembe véve döntik el, hogy milyen geometriájú magra milyen trafót gyártanak. Csak példként: 3cm2 az nekem 50VA-es trafó lenne, 7cm2 160VA-es. (50 HZ-en) 35 Khz-n viszont semmit nem tudok igérni. A hálózati transzformátorokhoz gyártott vasmagok iránytott szemcseszerkezetű transzformátor lemezből készülnek. A legnagyobb teljestményközlő frekvenci 1 Khz körül van.
Így gondolom én is: J= 3 - 3,5 A/mm2 :yes:
Hát ez elég bonyolult.
Inkább elküldöm egy tekercselőnek, aki ért hozzá, báz azt hittem, hogy én is megoldom, de nem valószínű... Igaz, már tekertem egy 250VA körüli trafót találomra, és tökéletes lett. Igaz, csak véletlenül Na jó nem tökéletes, de elmegy. Hulladék drótból nem is olyan rossz
Miért lenne bonyolult?
De ha odaadod egy hozzáértő tekercselőnek, biztos, hogy alá fogja méretezni, mert nem ismeri a vas minőségét. Kisebb lesz a kivehető teljesítmény. De 400 W-os erősítőhöz még akkor is jó lesz.
Igazából 500 watton egy kis túlterheléssel szoktam őket hajtani. Elég komolyan szólnak.
Én arra gondoltam, hogy ha pl az egyszerűség kedvéért 100v váltó a primer, aminek 100 a menetszáma, akkor, ha a sekunder 10 menetszámú, akkor 10v-ot fog adni. De ez csak találgatás, nem értek a trafókhoz. Lehet, hogy hülyeség...
Sziasztok
Valaki tudna nekem segíteni olyan dologba hogy szétbontottam egy pc tápból kiszedett folytó tekercset én ebből szeretnék csinálni egy pici toroidot és érdekelne mekkora teljesítményre lenne képes. Ha elég hozzá akkor egy aktív hangváltót hajtana ha nem akkor nem hiszem hogy foglalkozom vele. A vasmag mérete: külső átmérő 26mm belső átmérő 15mm magassága 10mm Ha valaki meg tudja mondani ezek alapján a kihozható teljesítményt azt nagyon szépen megköszönném. Az aktív váltó teljesítményét még nem mértem le ezért nem is írok semmit.
Tudomásom szerint az csak nagy frekire jó. Az ferritből van,vagy nem jól tudom?
Hát nem tudom miből van mert ez külsőre nem olyan mint a hangszóró mágnese hanem van rajta valami kék bevonat meg egy számsor :A-930157-2 296 +1 Konkrétan ez. Jó lene vmi király kis trafót összeraknom ,mert ami most benne van az egy 100-130w os E magos lemezes trafó vmi német bakelit lejátszóból szedtem ki aztán ez kicsit sok meg egy alap bugás is van a hangváltómba ami nem túl jó.
Mire arra megtekernéd a primert befonnád a hajadat, meg valószínüleg rá se férne. Egyébként sem lenne jó, mert a tápokban az a lényeg, hogy magasfrekin dolgozzon ezért
valószínüleg ferrit magos, csak be van vonva valami szines zománccal. A legegyszerűbb megoldás lenne egy nyáktrafó, vagy valamilyen magnóból próbálj kukázni kis trafót. Érdemes valamilyen vasdobozba szerelni és akkor nem fogja búgatni az áramkört. |
Bejelentkezés
Hirdetés |