Fórum témák
» Több friss téma |
Én vigyáznék a 106-os átalakítással, mert attól hogy a gomb középen áll, attól még nem biztos hogy belül a mechanika is középre áll.
Igen, ez benne van a pakliban és nem is kívánom így használni, amennyiben nem stabil az állapota. 24V-ot és pár mA-t kapcsolna csak, de nem szeretem az instabil dolgokat...
Köszönöm ! Sikerült megoldani, a biztosítékok szerencsére egyformák, és vettem egy hozzá való fázis sínt.
Köszönöm ! Sikerült megoldani,rosszul fogalmaztam a biztosítékok szerencsére egyformák, és vettem egy hozzá való fázis sínt.
Miért nem használsz mondjuk 4-es tasztert?
Kincony taszterek
Nem tudtam, hogy van ilyen. Dizájnra a Modul tetszik, de így legalább tudok másra is keresni. Köszönöm a tippet!
Sziasztok!
Egy kis segítséget kérek villanybojler szereléssel kapcsolatban, mert nem vagyok villanyszerő, a vonatkozó előírásokat nem ismerem . Adva van egy 1980 körül épült 4 emeletes társasház (beton tömbökből, de nem panel), a melegvizet átfolyós gázbojlerekrel oldották meg. Mára a kémények tönkrementek, ezek javítása lakásonként többszázezer Ft lenne, így a lakók többsége inkább villanybojlerre állna át. A kérdéses lakásba 1 fázis 25A jön be, mindenütt alumínium MMfal vezetékek vannak. Az egyszerűség kedvéért a bojlert nappali áramra kötnénk, így - ha jól számolom - 50, max. 80 literes bojler elég lenne 3 főre. A fürdőszobában 3 konnektor is van, ebből az egyik külön kismegszakítón van 4mm2-es Al vezetékkel. Kérdéseim: - A bojlerhez (max. 8-9A) én ezt használnám - szerintetek? - Lehet egyszerűen villásdugóval csatlakoztatni vagy fixen, kapcsolóval kell? - Védőföld vezeték "gyárilag" ki van építve, kell ide még Fi relét is szerelni? - Milyen bojlert ajánlotok, ill. kerüljek nagy ívben?
- Minimum 80 l-es bojler legyen, magyar, Hajdu.
- Nagyon megdobná a villanyszámlát ha nappali áramra lenne kötve, gyorsan elolvadna a helyzeti előny, igényeljetek vezérelt fogyasztásmérőt. - Mindenképpen legyen Fi-relé (ne csak a bojlerhez)!! - Fix bekötésű legyen, külön kábellel a fogyasztásmérőtől, külön kismegszakítóval.
Idézet: „A fürdőszobában 3 konnektor is van, ebből az egyik külön kismegszakítón van 4mm2-es Al vezetékkel. Kérdéseim: - A bojlerhez (max. 8-9A) én ezt használnám - szerintetek? - Lehet egyszerűen villásdugóval csatlakoztatni vagy fixen, kapcsolóval kell? - Védőföld vezeték "gyárilag" ki van építve, kell ide még Fi relét is szerelni? - Milyen bojlert ajánlotok, ill. kerüljek nagy ívben?” 1.A régi aluvezetékeket cserélném rézre. 2.A bojlert fixre kell kötni, a villásdugós megoldás nem megengedett. 3.Ha jól tudom szabvány szerint elég a védőföld, FI relé nem kötelező, viszont mindkét ágat szakítani kell (pontosabban megszakíthatóra kell szerelni) a lakáselosztóban.(Kettős kismegszakító) Mondjuk én személy szerint a villanybojler körében is használok FI relét, egy 16A/10mA-es ABB-t.(Gyerekek a családban) 4.Hajdút ajánlom, nagyon jó a szervíz, alkatrész háttér. Idézet: „A fürdőszobában 3 konnektor is van, ebből az egyik külön kismegszakítón van 4mm2-es Al vezetékkel.” Az a mosógép csatlakoztatására van. Ha rendesen működik, nem kell bolygatni. Természetesen ha már bővítés lesz, érdemes megfontolni a mosógép csatlakozás kiváltását is. A bojlernek úgyis önálló kiépítés szükséges, az pedig úgyis réz vezeték lesz. A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2020
Megérkezett a csomag, szét is kaptam.
A fölső a redőnynyomó, alatta a 106-os kapcsoló. 3 rugóban, illetve 2 műanyag elemben tér el. Nekem megéri ezeket pótolni, egy kapcsolópárra vetítve 3700Ft a különbség, és kell belőle majd pár darab...
Honnan szerzel olyan műanyag betétet, ami gondolom a középső állásban rögzíti a billentyűt?
Valószínűleg 3D nyomtató fogja elkészíteni.
Szerk.: De mielőtt nagyon elpepecselném az időmet, előtte lehet kérek árajánlatot egy nagyobb mennyiségre, azután eldöntöm megéri-e még ezzel az átalakítással foglalkozni. A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2020
Köszönöm mindenkinek a gyors választ!
Valóban minimális a különbség. Talán ha egyformák a billentyűt támasztó rugók, akkor nem is feltétlenül szükséges a középre állító műanyag elem, de ha jó áron tudod pótolni akkor mindenképp hasznosnak vélem. Egy tipp: ne a központi számot keresd fel, hanem valamelyik üzletet közvetlenül. Nekünk céges vásárlásra jobb kedvezményt adtak.
Szia ! Ismerem a lakótelepet, ez a XIII. kerület Gyermek-tér környéke, sok lakásban jártam már ott.
Amit javaslok : Fi-relé, külön áramkör réz vezetékkel, fix bekötéssel, kismegszakítóval, ha lehetséges vezérelt mérővel. Tudom sok lakás önkormányzati tulajdonban van, de ezt meglehet igényelni. A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2020
Alap esetben a mérőhely a lakáson belül van, ezt ki kell helyezni a folyosóra, amennyiben a vezérelt mérő is felhelyezésre kerül. Egy HB11KF doboz beépítése szükséges hozzá.
, amelyet egy regisztrált szerelő épít be.
Szia! Majdnem eltaláltad, de ez odébb, a Babér utcai templomnál van. Igazatok van, hogy mit kellene, lehetne csinálni vele, de én most csak minimális átalakításra törekszem (albérlők laknak ott jelenleg). A legközelebbi felújításkor, festéskor cserélném ki a vezetéket rézre, addig maradna az alu, konnektor helyett kapcsolóval. A mérő a folyosón van fali szekrényben, a biztosítéktábla (csengővel) a bejárati ajtó felett. A vezérelt megoldás is maradna későbbre. Most a bojler cseréje sürgős, mert novemberben lezárják a kéményt.
Attól, mert albérlők laknak ott még nem preferálandó a veszélyes kivitelezés. Külön kábel, Fi-relé minimum.
Idézet: „mert albérlők” Albérlők addig voltak, amíg a tanácsi bérlakást a bérlő (főbérlő) bérbe adta. Ez volt az albérlő. Ha a saját tulajdonú lakásodat bérbe adod egy bérlőnek, az nem lesz albérlő. Sőt ki is szokás kötni, hogy a lakás további bérletbe (albérlőnek) nem adható, mert annak igen súlyos következményei vannak. A bérlő albérlőjével a tulajdonos nincs jogviszonyban, és ha a bérlő eltűnik, óriási a probléma. Ez pont olyan, mint az ÁFÁ -s számla. Ha a számlán nincs feltüntetve az ÁFA tartalom, akkor nem számla, csak nyugta. A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2020
Én személy szerint a következő nagy felújításig egy új MT kábelt (3x1,5) a fal és a mennyezet találkozásában végig, oda felragasztva (a sarkokban a falat átfúrva) vinnék a fürdőbe a bizt.táblától (ott saját kismegszakító). Így minimális lenne a rombolás, és ott fent, a mennyezet alatt nem is látszana.
Lehet, hogy így lesz, új MT kábellel.
Csak nem igazán értem, miért tartjátok veszélyesnek a meglevő alu kábelt, ami most a biztosítéktáblán levő külön kismegszakítótól közvetlenül az egyik fürdőszobai konnektorhoz vezet? Ennek a helyére tennék egy kétáramkörös kapcsolót és mehetne tovább (új kábelen) a bojlerhez. Azért mert alu? Ez 4mm2-es, ami tudtommal >20A-t bír, míg a bojler csak 8-9A, más pedig nem kerülhet rá. A kötésekkel lehet probléma vagy mással is? (Az "albérlő" szó helyett a "bérlő" lett volna pontosabb, elismerem.)
Én még nem találkoztam olyan konnektorral, amelyikbe 4 mm2-es alumínium vezeték lenne bekötve.
Az alu vezetéknél a kötésekkel is probléma van és könnyen törik. Az alu vezeték úgy tudom a fürdőszoba mellett levő konyha elektromos tűzhelyig ment. Hidd el nem nagy munka azt kicserélni megfelelő rézvezetékre.
Ez nem olyan lakás, mint amire Te gondolsz, hanem 25-30 évvel később épült. A konyha nem a fürdőszoba közelében van, hanem másik irányban és gáztűzhely van benne. A vezetéket sublerrel mértem 2,2-2,3 mm-es átmérőjűnek - ezért gondolom, hogy 4mm2. Ha csőben menne, egy percig nem gondolkoznék a cserén.
Azt én sem értem, miért tettek a fürdőszoba egyik oldalára (ahol a mosógép helye van) egymás fölé 30 cm-re két konnektort külön áramkörön. Az egyik a mosógépé, de a másik? Borotvának van egy a tükör mellett, de fűtés sem lehet, mert azt kis gázkályhával oldották meg.
A másik a centrifugáé, vagy a hősugárzóé...
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2020
Szia!
Lehet hogy újabb --de a tervei akkor is 196x ben készültek. s kérdéses a kialakitása ; védővezető , külön földelés stb. Még 1 épületcsoportban , is ha 2-3-x villanyszerelő brigád szerelte ,már lehet más kialakitása . Tehát a fürdőben 3konnektor ; 1 villanyborotva 1 keverőtárcsás mosógép , 1 centrifuga ,ezek kb 1,70 m magasan .
Lehet, hogy eredetileg is bojlernek készült, csak végül nem lett mégsem kiépítve. Simán rákötheted. Külön áramkör, védőföld van, keresztmetszet megfelelő, akkor mi a gond? Tudom a szabály... csak a helyzet számtalanszor felülírja...meg a pénz. Azért én nem dugaljasra csinálnám, hanem tennék fel pl. egy KKM0-6002-t vagy fixre bekötve egy dobozban. Meg az elosztóban nézd meg, nem lazák-e a csavarok!
Köszönöm a bekötéssel kapcsolatos hasznos hozzászólásokat mindenkinek!
De visszatérnék az eredeti kérdésnek arra a részére, hogy milyen bojlert vegyek? Annyi már biztos, hogy Hajdú lesz és 80 literes, de ezekből is van többféle. Nem a beszerzési ár most a döntő, hanem hogy hosszú távon se kelljen rá sokat költeni. Alapvetően két típus között ingadozom: 1. Z80Erp: ha jól tudom ez hagyományos megoldású, elektronika nélkül. Hátránya, hogy 53 cm-t belóg a kád fölé. 2. Aquastic Flat: ez csak 35 cm-t lóg be (alig többet, mint a gázbojler), de a két tartály és az elektronika miatt tartok tőle - vagy nincs is ezzel semmi gond? (Fekvő megoldás nem jöhet szóba, a Cube pedig alig kisebb.) Szerintetek?
Egyikben sincs bonyolult elektronika. Fűtőbetét, szabályzó, hőkioldó. A laposban duplán. Ha állandó áramra lesz kötve akkor elég, egyébként kevés három főre a 80 l-es.
Ha hosszú távon nem akarsz sokat rákölteni itt jön elő ismét a vezérelt áram jelentősége, nemcsak a fogyasztás lesz kevesebb alacsonyabb áron, hanem a bojlert nem készteti állandó hőn tartásra, tehát jobban kíméli az alkatrészeket és kevésbé fog vízkövesedni.
Én nem szerelném a kád fölé, lehet annak találni jobb helyet is. |
Bejelentkezés
Hirdetés |