Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » 11 zónás öntözésvezérlő ATmega1284P-vel, RTC-vel, 1-vezetékes hőmérsékletérzékelőkkel, talajnedvesség-érzékelővel 11 zónás öntözésvezérlő ATmega1284P-vel, RTC-vel, 1-vezetékes hőmérsékletérzékelőkkel, talajnedvesség-érzékelővel
Szerző: Srajmund, idő: Márc 24, 2014, Olvasva: 24485, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Az élesztés: A lemaratott NYÁK tisztítását és a fúrást követően szakadásvizsgálóval ellenőrizzük a rajzolatot, hogy nem szakadt-e valahol. A beültetést a legalacsonyabb alkatrészekkel kezdjük - a panel két oldala közötti átvezetéseket én alkatrészlábakból készítettem el, egy oldalon beforrasztva az összest, majd átfordítva a panelt a másik oldalon. Ezt követően haladjuk a magasabb alkatrészek felé. Én minden IC-hez foglalatot használtam, és - mivel a lemezest nem szeretem, így - a precíziós mellett döntöttem. Az alkatrészek beültetését követően alaposan nézzük át a panelt, hibás vagy pacás forrasztás(ok) után kutatva, vagy kifelejtett panel-oldalak közötti átvezetéseket keresve. Ellenőrizzük le az elektrolit kondenzátorok polaritásának helyességét is, a LED-ek, diódák beépítési irányát, valamint a tranzisztorok beépítését stb. Ha minden rendben, akkor először IC-k nélkül kapcsoljunk tápfeszültséget a panelunkra, és kezdjük el megmérni, hogy mindenhol megvan-e az 5 V, ahol csak kell. Ha minden rendben, kapcsoljuk le a tápfeszültséget, ültessük be az IC-ket a foglalatukba. Ezzel az élesztés rész kész is van. Aki hozzám hasonlóan akkumulátort szeretne használni elem helyett a PCF áramkör feszültségekimaradás esetére az éeltben tartáshoz, nagyon fontos, hogy a D3 diódát nem kell beültetnie, így az akku töltése normál üzemben megoldott, valamint a CR2032 tartójába egy szigetelő múanyag lemezt kell csúsztatni, a zárlat elkerülése miatt. Az általam használt akkumlátor egy régi nokia 3,7 V-os BLS-2 akku. Az elem esetén célszerű évente cserélni a CR2032 elemet.
Az AVR felprogramozása: Aki nem akar az AVR felprogramozásával bajlódni az keressen meg privátban és szívesen segítek a 1284P, vagy a 644 felprogramozásában. Ami nagyon fontos, hogy nem elég csak a mellékletben szereplő hex állományt az AVR-be letölteni, a fuse biteket is át kell állítani a külső kristályról való működésre, valamint az EEprom NEM törlésre: (Low Fuse: 0xFF, High Fuse: 0xD1, Extended Fuse 0xFF). A firmware fejlesztése Bascom-mal történt. A forrásfile-t hex-be fordítottuk, majd a lefordított állományt a BIPROG programozómmal az AVR-Studio4 alól töltöttük bele a cél AVR-be.
Az ATmega1284P itthon nem könnyen beszerezhető, de aki szeret az ebay-en nézelődni ráakadhat könnyen, és az ára sem vészes. Az ATmega 644 könnyebben beszerezhető. A jelenlegi firmware az ATmega1284P-t 18 %-ra, az ATmega644-t 35 %-ra tölti ki.
Nagyon fontos, hogy a penelt összeállítás és sikeres élesztést követően fújjuk le lakkal, tekintve, hogy szabadtérben (igaz dobozolva) lesz majd használva! Ezzel megóvjuk a panel rajzolatát az idő előtti oxidáció okozta kellemetlen ellenállásváltozások hatásaitól.
A következő cikkben terveim szerint megoldást kínálok ennek a panelnek további 16 db zónával való bővítésére, vagy ETHERNET kommunikációval való távoli felügyeletére az ENC28J60 modult felhasználva. Addigra a saját vezérlőmet - ami itt bemutatásra került - be is dobozolom, és reményeim szerint be is mutatom a dobozolással kapcsolatos tapasztalataimat.
A következtetések: - Hasonló tudású, önözésvezérlő központ jelenleg bőven 100.000.-Ft-os ár felett kapható, míg a bemutatott eszköz megépítéséhez szükséges anyagok nagyjából 30.000.-Ft-ból megvannak - Nem kellett kompromisszumot kötnöm a vezérlő tudásában, valamint a megjelenítésben, mint a készen kapható eszközök esetében (nagyon fontos volt a kijelzésnél, hogy legyen a kertben egy olyan óra, ami messziről is leolvasható, a locsolási funkciók megtartása, és kijelzése mellett) - Érdekes kihívás volt ennek a központnak a megalkotása a tervezéstől a megvalósításig, beleértve a firmware kifejlesztését is, meghagyva a további fejlesztési lehetőséget - Egyéni igények esetén a firmware akár módosítható is, míg a készen kapható eszközöké nem - Teljes egészében saját tervezésű, és kivitelezésű, programozású a végeredmény, aminek a fejlesztése közben rengeteget tanultam. Igaz ez Desser kollégára is, akinek a firmware kifejesztésében "oroszlánrésze" volt.
Mindenkinek sok sikert kívánok a megépítéshez, és a használatához! Kérdés, vagy kérés esetén keressetek bátran privátban, mindenkinek igyekszem segíteni!
A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |