Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Digitális óra TTL áramkörökkel
Digitális óra TTL áramkörökkel
Szerző: SKY, idő: Ápr 10, 2012, Olvasva: 20219, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 5

A fordított polaritású tápfeszültségtől egy dióda védi az óra áramköreit, amelyre azután közvetlenül rá van kötve a TTL IC-knek szükséges 5V-ot előállító stabilizátor IC és a  kijelzők anódja. Ha a kijelzőket is a stabilizált 5V-os feszültségről hajtanánk meg, akkor megvan az esélye, hogy a stabilizátornak túlzott hőt kellene eldisszipálnia. Nem mellesleg a kijelzők tápfeszültsége így szélesebb határok között változhat (persze a kijelző szegmensek előtét ellenállásainak értékének figyelembevételével), mert a kijelzőket meghajtó 74LS47-es IC kimenete nyitott kollektoros.

Az 1MHz-es órajelet két NAND kapuval felépített kvarcoszcillátor szolgáltatja (U14 IC), majd a keletkező négyszögjelet 3db 74LS390-es IC-vel felépített osztóláncra vezetjük (U10, U11, U12 IC). Az IC-kben található számlálók mindegyikével 10-es osztást valósítunk meg, így 6db számláló sorba kötésével végül 1Hz-es jelet kapunk.

Az óra beállítása a jelenlegi időre két nyomógombbal történik, a lényege, hogy az óra számlálólánca alap állapotban az 1Hz-es jelet kapja meg, de amikor ennek a többszörösét vezetjük rá, akkor a működése felgyorsul, amely aztán egyszer eléri a valós időt. Ezért az osztóláncról szükségünk van egy magasabb frekvenciájú jelre is. Két NAND kapu (U13C és U13D) egy FLIP-FLOP áramkört alkot, amelynek a kimenetét a két nyomógombbal gombnyomásra kapcsolhatjuk, bár itt nem lényeges, de így a nyomógombok is pergésmentesítve vannak. Az R10-es ellenállás az egyik bemenetet földpotenciálra húzza, hogy a tároló áramkör stabil állapotot vehessen fel az első bekapcsolásnál. A tároló kimeneti állapotától függően a maradék két NAND kapun keresztül (U13A, U13B) az 1Hz-es vagy a 100Hz-es jelet kapcsolhatjuk a számlálóláncra.

A számlálólánc szintén 3db 74LS390-es IC-ből készült, amelyek egyenként számolják a másodperceket, perceket és órákat. A másodperc tízeseknek akkor kell lépni egyet, amikor a másodperc egyesek elérték a " 10"-et. Ezt egy egyszerű átkötéssel megoldhatjuk, azzal, hogy a számláló a lefutó élre kapcsol, így az egyesek 4. bitjét ami decimálisan 8, rákötjük a következő számláló bemenetére, amely akkor vált alacsony szintre, amikor az előző számláló a 10. impulzus hatására újraindul.

Másodpercekből percekbe, percekből órákba való átváltásnak és a tízes számlálók újraindításának abban a pillanatban kell történnie, amikor a tízesek BCD kódja a 6-ot mutatná. Ezt legegyszerűbben ÉS kapcsolattal oldhatjuk meg, a 2. és 3. bit figyelésével, amelyik pillanatban mindkettő állapota magas, azaz elérte a decimális 6-ot, akkor az ÉS kapu kimenete magas szintre vált, ami újraindítja a tízesek számlálóját a törlő bemeneten keresztül, majd az ÉS kapu megszűnő jele impulzusként szolgál a perc vagy óra egyesek számlálója számára.

Az órák mindkét számlálóját a 24 óra elérésekor indítjuk újra, az óra egyesek 3. bitjének és a tízesek 2. bitjének ÉS kapcsolatakor.

A számlálók 4 bites kimeneteit, BCD (bináris) kódból hétszegmenses kijelzőt meghajtó kóddá 74LS47-es dekódoló IC-kkel alakítjuk át.

A tízes helyiértékű kijelzők meghajtója körül beépített néhány dióda és ellenállás azt a célt szolgálják, hogy a kijelzőket kioltsák amikor azokon 0 lenne. Ha a 74LS47-es IC bemenetén a bináris érték nulla, akkor az R1; R2 vagy R3 ellenállás az RBI bemenetét alacsony szintre húzza, ami által a kimenet nagyimpedanciás állapotba kerül, így a kijelzőkön nem folyik áram. Amint nullától eltérő jel van a bemeneten, a diódákon keresztül magas szintre kerül ez az engedélyező bemenet.

Megjegyzés: A kvarcot meghajtó IC-nek nem mindegy a fajtája, nálam csak régebbi fajta LS IC-vel indult be a rezgés.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem