Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Fényorgona
Fényorgona
Szerző: Skip, idő: Okt 12, 2008, Olvasva: 39907, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   2 / 5

Lássuk a kapcsolási rajzot:


 (A nagyobb, élesebb képhez kattints a fenti képre!)

A kapcsolást két nagy részre lehet osztani: Bal oldalon vannak a törpefeszültséggel működő sávszűrők, jobbra pedig a hálózati feszültségű rész.

VIGYÁZZ! MAGASFESZÜLTSÉG!

Bővebben:

Az OP1 egy invertáló erősítő, amelynek érzékenységét a P1 potenciométerrel tudjuk állítani. Az optimális kivezérelhetőség miatt az erősítők munkapontját fél tápfeszültségre kell helyezni. Ezt hozza létre az R2 és az R3 ellenállásosztó. Így az OP1 kimenetén is megjelenik ez a feszültség. Ez a pont összeköttetésben áll az OP2, OP3 és OP4 műveleti erősítőkkel és így azoknak is beállítja a munkapontját.
Az egyes színekhez tartozó szűrőknek ugyanaz a felépítésük, ezért elég csak az egyiket kivesézni. Beszéljük meg a kék színt. Az OP2 körül egy kettős "T" szűrő van felépítve. Ha jön egy magas hang, akkor ez a szűrő átengedi, és ekkor OPkimenetén megjelenik egy jel, amit egyenirányítani kell (D1,D2). A C12 -es kondenzátor feszültsége elkezd emelkedni, és ha eléri a P2-ről az OP5 bementére kapcsolt referencia -feszültséget, akkor a komparátor átbillen, a kimenete földpotenciálra kerül. Így az optocsatoló LED-je világítani kezd, és a tranzisztor vezetni fog benne, ami begyújtja a triakot. A triak begyújtásától számítva a legelső nullátmenetben (később még lesz róla szó!) elkezd világítani az izzó. Mindaddig világít, amíg az R16-on a kondenzátor ki nem sül annyira, hogy a komparátor visszabillenjen alapállapotba.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem