Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » GPS alapú magasság és sebességmérő v3
GPS alapú magasság és sebességmérő v3
Szerző: Bakman, idő: Márc 26, 2025, Olvasva: 890, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   7 / 7

Megkérek mindenkit, hogy a beállításokat ne vezetés közben végezze el! Bárki, aki egy kicsit is úgy érzi, hogy az eszköz zavarja vezetés/egyéb tevékenység közben, kapcsolja ki! A tesztjeim/tesztjeink ellenére lehetnek hibák mind a SW, mind a HW oldalon! Az eszközre alapuló hibákért és az esetleges erkölcsi/anyagi károkért felelősséget nem vállalok!

 

A letölthető csomagban megtalálható a kontroller programja, a kijelzőre töltendő program a forrással együtt, az OpenLog modulba szánt memóriakártyára másolandó konfigurációs fájl, kapcsolási rajz, NYÁK tervek fotózáshoz, vasaláshoz, hátlap és antennatartó terv.

GPS_Auto_v3.zip (9.2 MB)

Akinek kérdése, észrevétele van a készülékkel kapcsolatban, megteheti a GPS házilag c. témában


OpenLog modul

A modulnak szüksége van egy konfigurációs fájlra, ez a letölthető csomagban megtalálható: config.txt. Ezt a fájlt egyszerűen a µSD kártyára kell másolni és már mehet is modulba. A modul induláskor automatikusan létrehozza a naplófájlt, "SEQLOG00.TXT" néven. Ha már lenne ilyen fájl a kártyán, akkor a meglévőbe fognak bekerülni az új adatok, folytatva azt. A memóriakártya kímélése érdekében javaslom, az elkészült fájlokat ne töröljük hanem nevezzük át valamire, így az új adatok mindig új fizikai területre íródnak, meghosszabbítva ezzel a µSD életét.

sd_kartya.jpg


Nextion HMI

A kijelzőre feltöltendő program a Nextion Editor 1.63.3-as verziójával készült. Azért nem a legfrissebbel, mert az ettől újabb változatokban egy gyártó által elismert hiba van, ami kb. lehetetlenné teszi az érintőfelület használatát. A dologról írtam korábban a fórumon, itt: Nextion érintőképernyős HMI, UART kommunikációval. A cikk írásakor a Nextion Editor legfrisebb változata 1.67.1 ami még tartalmazza a hibát. Direkt link nincs a Nextion oldalán a régebbi, még jól működő változathoz de letölthető az oldalukról: https://nextion.tech/download/nextion-setup-v1-63-3.zip.
A csomagban megtalálható a kijelzőre töltendő program forrásfájlja is. Ha valaki átszabná a kinézetét, megteheti, de a fentieket vegye figyelembe! Az elkészült fájl viszonylag nagy, eltart egy ideig mire a kijelző a belső memóriába másolja azt. Az új programmal az első indulás hosszadalmas lehet, hat-nyolc másodperc, ez normális, ilyenkor cseréli a saját alapprogramját (firmware).

A beállításokban viszonylag kis gombok találhatóak, javaslom az érintőfelület kalibrálását a használatba vétel előtt. Ehhez áramtalanítsuk a készüléket, nyomjuk le és tartsuk is lenyomva a panelen található gombot, majd kapcsoljuk be a masinát. A kijelzőn a kalibrációs képernyőnek kell megjelennie. Négy ponton kell megérinteni a felületet. A kalibrálás végeztével ismét nyomjuk meg a nyomógombot, ezzel készen is vagyunk. A kijelzőt érintésre érzékeny műanyag fólia borítja, éles/hegyes tárggyal érinteni tilos!


Beüzemelés

Maga a beüzemelés összetett lépéseket nem kíván. A kontrollerbe és a kijelzőbe kell programot tölteni, a memóriakártyára konfigurációs fájlt másolni. A feszültségmérés pontosítását (lásd Beállítások -> Egyebek oldal) a kijelző felszerelése előtt kell elvégezni, a poti a kijelző által takarásban van. Célszerű vagy egy ismert feszültségforrást, vagy egy jól működő feszültségmérőt használni összehasonlítási alapnak. Egyéb trükk nincs, programozások után első rúgásra indulnia kell.

A GPS vevő és OpenLog modulokon gyárilag vannak állapotjelző LED-ek. Én ezeket leforrasztottam, éjszakai vezetéskor nagyon zavaróak, a szélvédő visszaveri a fényüket.


Összeszerelés

Az autó szélvédőjének belső felére én egy GoPro autós tartó segítségével rögzítettem a műszert, a hátfal tervei is ehhez igazodnak. Maga a hátfal tartja az antennát is, a kettőt egy műanyag sarokelem köti össze egy-egy süllyesztett fejű M3-as csavar segítségével. PMB-1

tarto_1.jpg

tarto_2.jpg

tarto_3.jpg

tarto_4.jpg

A felhasznált modulokba két irányból is beforraszthatóak a tüskesorok, az alábbi képeken látható, melyiknek merre kell állnia. Katt a képre a nagyobb méretért!

alkatreszoldal_1.jpg

A DC/DC konvertert némi ragasztóval rögzítettem a NYÁK-hoz, a kiöntéséhez használt műgyanta magasabbra sikerült, mint a burkolata, tövig beültetve is billegett kicsit a helyén.

alkatreszoldal_2.jpg

A tápcsatlakozó NSG39-2 típusú, a szuperkondenzátor csatlakozójának lábai 2,5 mm-re vannak egymástól, pl.: JT-A2501H-2P. A kjelző csatlakozója NSG25-4. A NYÁK-ról lelógó alaktrész a DS18B20 típusú hőmérséklet szenzor, a feszültségémérés finombeállító potenciométere többfordulatú trimmer, pl.: 64Y5K.

A szuperkondenzátor a forrasztási oldalon kapott helyet.

forrasztasoldal_1.jpg

Néhány távtartó (hátlap és NYÁK között nyolc, NYÁK és kijelzö között 15 mm hosszú), valamint pár csavar segítségével összeállítható a szerkezet. Az antennát én kétoldali ragasztó segítségével rögzítettem.

osszeallitva_1.jpg

osszeallitva_2.jpg

osszeallitva_3.jpg

Praktikus lehet egy kapcsolós szivargyújtó dugó abban az esetben, ha az autó nem áramtalanítja az aljzatot a gyújtás levételekor. A műszer ugyan méri a feszültséget, de semmilyen módon nem figyelmeztet, és nem is kapcsolja ki magát alacsony akkufeszültség esetén.

szivargyujto_1.jpg

Az eszköz a szélvédő belső oldalára rögzítve:

tavoli.jpg

A készülék megépítéséhez és használatához minden jót kívánok!

Bakman

Letölthető mellékletek

gps_auto_v3.zip
Következő: »»   7 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem