Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Nulláról a robotokig - PIC Mikrovezérlők I rész Nulláról a robotokig - PIC Mikrovezérlők I rész
Szerző: Topi, idő: Jún 12, 2007, Olvasva: 119863, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Figyelem! A JDM programozók csábítóan egyszerűek, de a folyamatosan változó számítógépes támogatottság miatt, használatuk problémába ütközhet.
Javasolt, a párhuzamos port alapú, vagy USB-s programozó! (A szerző) Az égető kifejezés még az EPROM-ok hőskorából örökölt kifejezés, ahol tényleg "égették" a biteket. Ez a PIC-ek esetében már nincs így, hiszen a 16F877-esünk is már Flash technológiára épül, ami már inkább az EEPROM-okhoz van közel. A PIC-ek programozásához egy ún. ICSP-t használunk, ez (az előző oldal miatt) már tudod mi. Programozás szinkron soros úton történik, tehát külön lábon "jön" a CLOCK és a DATA. Ebből következően a két programozáshoz használt legfontosabb láb a ProGrammingClock vagyis a PGC, és a ProGrammingData vagyis PGD. Kezdőknek programozáshoz én a JDM programozó klónokat ajánlom. Először is a párhuzamos port már alig van a gépeken. Sorost még esetleg találunk. De ha azunk sincs, akkor egy 1-2 ezer forintos USB-Soros átalakítóval máris nyertünk egy soros portot. Míg USB-Párhuzamos port átalakítót egy 10 ezer forint körül kaphatunk kézhez.
Mielőtt egy sorosporti programozót megépítesz, vegyél elő egy műszert, és mérd meg a sorosportról kijövő feszültségeket! Emberek egy részénél hiba nélkül elsőre megy, valakinél meg reménytelen, hogy valaha is életre keljen. A programozó
Többféle programozó áramkört és programot mutatok be. Első az a JDM és IC-Prog kombó, a második Deguss kollégám által preferált JDM változat és a WinPIC programozó. Válaszd azt, amelyik jobban tetszik!
Ez a kapcsolás már fel van készítve az alacsony tápfeszültséggel rendelkező alaplapokhoz és USB adapterekhez.
A zárójelben mellette a 16F877-es lábait látod. Programozáskor azzal kell összekötni! A lábak elnevezését ki tudod nézni az adatlapból, minden típus esetén. A fentebb említett típusnál így néz ki: A debuggerA PIC-eket ezeken a lábakon keresztül nem csak programozni, hanem debugolni is lehet. Informatikában a "bug" szó nem bogarat jelent hanem apró kis hibát. A "de" mint tagadó szó mostmár megmutatja mit is jelent összetéve a kettő: debug. Kezdetben elég egy sima programozó, de amint elkezdesz komolyabb áramköröket készíteni jön a probléma hogy esetleg nem tudod kiszedni az alkatrészt, vagy csak menet közben, miközben a program fut, tudod csak kideríteni a hibát. PIC képes olyanra, hogy a processzor az áramkörben csücsül miközben Te programozod és futás közben tudod kiolvasni pl. egy regiszter értékét. Bővebben a debugolásról és a programozásról kicsit később... A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |