Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » PIC-es panelmérő
PIC-es panelmérő
Szerző: Attila86, idő: Márc 18, 2011, Olvasva: 37083, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   4 / 4

A műszer élesztése:

A PIC-es panelmérő vezérlőpanelján a J1, J2, J3, J4, J5 és J6 jumpereket ónhíd átfolyatásával állítsuk be, ezzel megadva a mikrovezérlőnek hogy hogyan működjön. Ha szeretnénk hogy méréshatárt váltson akkor a J1-et folyassuk össze. Ha nem akarunk méréshatár-váltást és a K1, K2 reléket sem ültettük be, akkor a J3 és J4 jumpereket is össze kell zárni! Ha közös katódos kijelzőket használunk akkor J2-t úgy folyassuk össze hogy a jumper középső részére a DGND kerüljön, közös anódos kijelzők esetén pedig a +5V. Ha azt akarjuk hogy a panelmérő 400V-osméréshatárban legyen maximum akkor J5-öt össze kell folyatni. Ha a méréshatár-váltást bekapcsoltuk akkor ezáltal a műszerünk 40V és 400V-os méréshatárokkal fog működni. Ha kikapcsoltuk a méréshatár-váltást, akkor mindig 400V-osban marad. Ha a J5-ös jumpert nem folyatjuk össze akkor méréshatár-váltás nélkül mindig 40V-osban lesz a panelmérő, de ha bekapcsoltuk a méréshatár-váltást akkor 4V-os és 40V-os méréshatárokkal fog üzemelni. Hasonló a célja a J6-os jumpernak, csak ezzel az áram-mérés méréshatárai állíthatóak be 400mA, 4A illetve 4A és 40A közt választva.
Ha LCD modult használunk akkor a vezérlőpanel szélén lévő csatlakozósor 15. és 16. vezetékét egy ónhíddal össze kell folyatni, ÍGY.
Az LCD modul a csatlakozósor 1. és 13. vezetékeire kerül. Ezek lábkiosztása a következő ábrán látható:

A nyákon réz-szigetekből kialakított, ónhidakkal összezárható jumperek így helyezkednek el:

A PIC-es panelmérő elsősorban LED kijelzőkhöz lett megtervezve, LCD kijelző csak kis kompromisszumokkal csatlakoztatható a vezérlőpanelre: Az LCD modul háttérvilágítását ugyanis a PIC nem tudja az I/O lábain keresztül ellátni mint a modul tápfeszültségét. Ezért a háttérvilágítást valahova máshova kell kötnünk. Illetve a vezérlőpanelnek nincs külön egy analóg kimenete az LCD kontrasztjának állításához, ezért ezt a VSS és a VDD lábak közé között 5k-s trimmerről oldhatjuk meg (KÉP).
Ha a műszert a jumperokkal beállítottuk és a kijelzőt is megválasztottuk, akkor már csak rá kell kapcsolni a labortápegység áramkörére. Ezt a következő rajz szerint kell megtenni:

Ha ezzel is megvagyunk, akkor kapcsoljuk be a PIC-es panelmérőt és persze a labortápegységet! A panelmérő a szoftververzió és annak dátumának kiírása után kész a mérésre. De még be kell hangolni a műszert; először is állítsuk be a labortápegység kimeneti feszültségét 0V-ra! Ezt külső digimultival mérjük, nagyon fontos hogy valóban 0V legyen (0,000V) a PIC-es panelmérő bemenetén! Ha ez megvan, akkor a P2-es trimmert tekerjük el úgy hogy a panelmérő 0001-et mutasson feszültség-mérés esetén. A tizedesvesszőt most szándékosan nem írtam oda, az teljesen lényegtelen hogy hol van. A fontos az, hogy a felső három digit 0 legyen, a legalsó pedig 1. Ez után nagyon óvatosan még egy hangyányit tekerjük lefelé a P2-es trimmert csak addig, hogy a legkisebb digit is éppen hogy 0 legyen! Ez után a labortápegység kimeneti feszültségét állítsuk a műszer végkitérése közelébe de ne haladjuk meg azt! Tehát próbáljunk meg mondjuk 3992-t beállítani. Azért ne menjünk 4000 fölé mert akkor túlcsordul a műszer. Szóval állítsunk be majdnem 4000 körüli értéket és a P1-es trimmerrel állítsuk be hogy a PIC-es panelmérő feszültség-kijelzése hiteles legyen! Természetesen a 400V-os méréshatár beállításához nem kell 400V-ot beállítani a labortápon hiszen ennyit jó eséllyel nem is tud. Ez esetben a labortáp maximális kimenő feszültségéhez állítsuk be a kimeneti feszültséget. Ha az automata méréshatár-váltás be van kapcsolva akkor a hitelesítést az alsó méréshatárban is el kell végezni, ez esetben a P4-es trimmerrel és szintén végkitérés közelében. Viszont arra figyeljünk hogy ekkor a panelmérő az alsó méréshatárban legyen!

Az árammérő kör beállítása nagyon hasonló, itt is először a műveleti erősítő offsetjét kell beállítani, a P3-as trimmerrel. Tekerjük le teljesen a labortáp kimenő feszültségét, majd ugyan úgy mint a másik offset-állításnál, most is addig tekerjük a trimmert amíg éppenhogy 0000-ba vált át a 0001-ről. Erre az offset-állításra egyébként azért van szükség mert a PIC belső A/D-ja is offsetben kicsit el van tolva. Ha a nulla-beállítás megvan, akkor kapcsoljunk terhelést (vagy akár rövidzárat) a labortápunk kimenetére és állítsuk be a kimenő áramot a végkitérés közelébe, majd az előbbiekhez hasonlóan állítsuk be a pontos kijelzést a P5 helitrimmerrel, vagy ha be van kapcsolva a méréshatár-váltás akkor a P6-al is. Ha a labortápunk maximális kimenő árama kisebb mint a PIC-es panelmérő méréshatára, akkor természetesen nem végkitéréshez hitelesítünk itt sem, hanem a maximális kimenő áramhoz.

A műszer utódja, a PIC-es panelmérő II is már elkészült. EZEN a linken tekinthető meg.

Sikeres utánépítést kívánok!

www.pa-elektronika.hu

2010

Következő: »»   4 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem