Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Wien-hidas oszcillátorokról bővebben
Wien-hidas oszcillátorokról bővebben
Szerző: kocsgab002, idő: Ápr 6, 2015, Olvasva: 14917, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   6 / 11

wien-hidas_oszc_izzo_index.jpgMásodik esetben az osztó alsó ellenállását cseréljük le egy pozitív termikus együtthatójú (PTK, PTC) kétpólusra. Legegyszerűbb megvalósítási lehetőség az, ha izzót alkalmazunk, hiszen tudvalevő, hogy az izzószál PTK jellegű.

A szabályzás menete

Amennyiben a kimeneti feszültség megnövekszik (torzításveszély), az Ohm-törvény értelmében az osztón áthaladó megnövekedett áram miatt az osztó ellenállásain nagyobb teljesítmény disszipálódik, mely nagyobb hőmérsékletet eredményez. A PTK jellegnek megfelelően az alsó ellenállás értéke megnő, melynek értelmében az "A" erősítőfokozat átviteli tényezője kisebb lesz A=1+(P1/Rizzo), így a kimeneti jel értéke csökken, kedvező (megkívánt) esetben az eredeti szint "visszaáll", vagyis a hurokerősítés ismét egységnyi lesz. Az izzószál hőtehetetlensége biztosítja, hogy a szabályozás ne okozzon jelentős jelalaktorzulást. Élettartam megfontolásból az izzólámpát úgy szokás megválasztani, hogy az árama a névleges áram alatt maradjon (általában vörös izzásig melegítse). A megoldás nagy előnye, hogy a környezeti hőmérséklet változására szinte érzéketlen.

Az izzólámpás megoldás hátrányai

  • Jelentős energiafogyasztás és hőterhelés, ami elemes táplálásnál különösen kedvezőtlen.
  • Amennyiben a kimeneti frekvencia nem jelentősen nagyobb az izzólámpa hőtehetetlenségénél, az izzólámpa hőmérséklet változás miatti erősítésváltozása torzítást okoz.
  • Magas kimeneti frekvenciánál az izzólámpa induktivitásának hatása kedvezőtlen.
  • Az izzólámpa mechanikai behatásra (például rezgés, ütés) változtathatja elektromos jellemzőit, ami modulációt okoz. 
probapanel_izzo_index.jpg oszcilloszkop_izzo_index.jpg

Néhány héttel a cikk írása előtt előtanulmányokat folytattam a témában. Több kapcsolást is megépítettem, kísérletezgettem. Akkor született ez a kis panel. És bár diszkrét elemekből épül fel, meglepően stabilnak és pontosnak bizonyult. Ebben az esetben is izzólámpás ampitúdóstabilizálást alkalmaztam. A NYÁK 25×20 mm lett.

 

diszkret4_index.jpg diszkret1_index.jpg
diszkret2_index.jpg diszkret3_index.jpg

A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   6 / 11
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem