Fórum témák
» Több friss téma |
Nemrég építettem egy 3D nyomtatót, és gondoltam jó lenne hozzá egy 3D szkenner is, találtam egy olcsó open source megoldást:
Sardauscan Az elektronikát összeraktam, még a mechanikát kell összerakni meg kinyomtatni az alkatrészeket, amit vennem kell az lézer line modul Lézer vonal Léptetőmotorom van igaz bipoláris azt egy L293D IC vel hajtom meg, illetve az eredeti rajzon a lézert közvetlen a portok hajtják oda raktam tranzisztort. Illetve hogy a léptető motor működjön ezt át kellett írnom: //change the HALFSTEP value to 4 & REVOLUTION_STEP to 2048 #define HALFSTEP 8 #define REVOLUTION_STEP 4072 mert az innen letöltendő accelstepper.cpp és accelstepper.h nincs megírva fél lépésre. A másik gond még hogy a PC program csak WIN7 es 64 bites gépen indult el XP alatt lefagyott. Illetve még nem tudtam a szkennelést elindítani így összerakva web kamera meg az arduino-s hardware csak quick scan módban ami a beállításhoz kell. A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2015
Bővebben: Ciclop
Inkább ezt épitem meg.
Már nincs kérdés az első változara volt, a tervezője szerint a kész változat van fent de nekem nem az töltődött le meg xp alatt nem is menne, erre a kérdésre senki nem adott választ sehol, a ciclops drágább lesz de jobb is meg ez legalább elindult a PC men.
Azt hittem feltettem egy érdekes témát de nincs rá érdeklődés. Mikor néhány éve láttam a tv-ben ahogy egy ilyen géppel szkenelni egy kopnyát álmodni sem mertem volna hogy lesz egy ilyen gépem pár ezer forintból.
Engem speciel megfogott a téma, és ha lesz rá időm, készítek is egyet. Amennyiben megosztanád az építés közbeni tapasztalataidat, én megköszönném.
Én is épp ez ügyben nézelődök.
Egy kicsit combosabb tárgyakat is szeretnék szkennelni, és elakadtam az elérhető árú építőelemek felkutatásánál. Technics Lego jellegű elemeket keresek, nem ipari felhasználásra (ipari áron) Nyilván 3d printerrel nem fájna a fejem, de az még odébb van.
Eddig készen vannak a kinyomtatott alkatrészek, meg a vezérlő elektronika.
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2015
Végre készen van a Horus 3D szkenner, még csak úgy sikerült jó szkennelés hogy a kettőből egy lézert használtam.
Minden szép és jó csak egy baj van hogy a generált .ply fájlt még semmivel nem sikerült megnyitni, a meshlab-bal próbálkoztam mert ez való a javításokhoz és további formátumba konvertáláshoz.
Ügyes kis gép. Töltsd már fel légy szíves ide a .ply fájlt ha lehetséges, kíváncsi lennék rá. 3-féle formátuma lehet, ASCII meg kétféle bináris.
Éppen most építek Prusa 3D nyomtató klónt, utána érdekes lenne egy ilyen gép.
Most készítettem egy sakkbáburól de nem tudom feltenni mert kicsit több lett mint 2megabájt.
Ez van a fejlécben a többi bináris: ply format binary_little_endian 1.0 comment Generated by Horus 0.2b3 element vertex 161680 property float x property float y property float z property uchar red property uchar green property uchar blue element face 0 property list uchar int vertex_indices end_header
Nem tudnád valahova feltölteni vagy a mail-omra elküldeni a fájlt? Magára a modellre lennék kíváncsi, hogy milyen minőségben szkennel a gép.
Biztos meg tudnám oldani a megnyitását valahogy. Végülis a .ply egy egyszerűsített Wavefront .obj-szerű fájl, a binárisban is csak jönnek egymás után az adatok a formátum szerint. Legfeljebb dolgozok vele egy kicsit és OpenGL-ben megjelenítem ha muszáj...
Elküldöm az email címedre, ami nem jó lehet az
element face 0 Nem hinném hogy 0 kell legyen, lásd: Bővebben: PLY format
Köszi.
Hát igen, elég furcsa, hogy nem mentett bele a program face infókat. De ettől a vertexek még ott vannak, tehát a csúcspontokat simán lehet ábrázolni. Csak nagy meló lesz kézzel bejelölni a lapokat belőle.
Mivel nyílt forráskódú, megtaláltam ply.py fájlban a save_scene_stream függvényt, ebben
frame += "element face 0\n" a face száma nincs is változóba téve, fix szöveg. De nem én vagyok az egyetlen felhasználó, meg a manuál is a meshlabot írja a további feldolgozáshoz.
Ha most belegondolok, logikus mégis. Hiszen a szkenner nem tudhatja, milyen felületek tartoznak össze, csak csúcspontokat tudja detektálni. Ezért 0 a face érték és ezért kell utófeldolgozni.
A fejléc érthető: little-endian vagyis legkisebb helyiérték van elől (Intel bytesorrend), 161680 csúcspont ami szerintem elég részletes, az adatok a binárisban x,y,z,r,g,b csoportokban követik egymást, az értékek típusa is adott. Köszi a fájlt, összedobok egy GL megjelenítést, nagyon kíváncsi vagyok a részletességre.
Nagyon jó a szkenner géped.
Nekem megnyitotta a Meshlab, egy nagyon részletes modell lett az eredmény. Érdemes lesz megépíteni a gépet, ha eljutok odáig. (Azért megírom majd GL-ben is az importot ha lesz időm...)
Milyen oprendszer alatt fut a meshlab illetve mi a verziója?
Win XP SP3, Meshlab v1.3.3. 32bit.
Letöltöttem az 1.3.0 verziót, ezzel már működik!
Akkor mi a következő lépés? Pontosan mit fogsz csinálni a modellel? Amúgy elégedett vagy az eredménnyel?
Ahogy nézegettem a terveket, a vonallézer egy sima mezei egyszerű piros lézer? Amik nekem vannak lézerek, azok dekopírfűrészek "célzóvonala" volt. Megfelelne hozzá? A vezérlőpanelt (Zum scan) a motorvezérlőkkel végül kiváltottad az L293-as megoldással? Melyik fajta Arduino-val csináltad meg?
A legfontosabb kérdésem kimaradt: milyen webkamerát használsz hozzá?
Nem annyira vagyok elégedett, ennek több oka van, igazából ki sem fogom használni, meg ezzel csak szinte forgástesteket lehet szkennelni.
A vonal lézer egyszerű sima ebayes, vezérlőpanel mindegy valami arduino kell meg egy step dir motorvezérlő, nincs erőkifejtés a motornak, két FET vagy tranzisztor a lézernek kapcsolgatni. A kamera viszont a Logitech C270 kell ez HD így nem a legolcsóbb kategória 7000Ft körül van.
Köszi a választ.
Nekem már ez is jó lenne kezdésnek. Gondolom az is probléma, hogy nem lát "bele" a tárgyba, ha valami rés vagy lyuk van benne. Ettől függetlenül meg fogom próbálni összerakni. Vonal lézereim vannak, Arduino van, A4988 step/dir panel van (a Ramps 1.4 második extruder paneljét venném le), motor van. Néztem webkamerát boltban, 4500-ért lenne egy "majdnem-HD", 1600x1200-at tudna 30 fps-el. Gondolom a webkameránál a HD-n kívül nincsenek nagy elvárások? USB-n akármelyikkel tud kommunikálni a firmware?
Üdv!
Bocs, hogy belevau, de az általad talált kamera jóval felülmúlja a Logitech C270-es felbontását. HD:1280X720 Full-HD:1920X1080 <-Te valószínűleg erre gondoltál.
Másik kamerával nem működött, nem mindegyikkel kompatibilis de nem látom át miért.
Az lenne jó ha lenne nem csak forgatós része hanem egy sík mint a lap szkenner. A mach3 ban van tapintós sík szkenner, az ad egy x, y, z koordinátákat, azt még át lehet alakítani szabványos ply fájlra.
Hát igen, járt nekem minden a fejemben amikor írtam. Keveredett már bennem a HD-FullHD, aztán hirtelen nem tudtam hova tenni ezt a felbontást. Köszi a kiigazítást.
Hát ez annyira nem jó hír. Akkor ezek szerint bukni lehet vele ha nem megfelelő a kamera. Esetleg felprogizom az Arduinot és beballagok vele az üzletbe és kipróbáljuk.
Én most is azt mondom, hogy kezdésnek jó ez a gép, ad némi sikerélményt. Viszont akkor érdemes lenne egyszer a sík részt is kifejleszteni.
Tehát akkor van egy PC-s program ami a gépre kötött webkamerát felhasználva vezérli az Arduino rendszert. Úgy tűnik, a scanner készítője erre a Logitech C270-re írta a programot. Angol fórumokon kérdezték, hogy más webkamerákkal is működik-e, de a felsorolt típusok is mind Logitech volt. Valószínű, hogy ehhez a tipushoz volt SDK vagy direkt támogatás amikor írta az OpenCV-s részét. Elvileg mindennel működnie kéne, ami megjelenik a Horus listájában.
Sokan panaszkodtak, hogy csak egy lézerrel működik a kettőből. A válasz az volt, hogy frissítsenek új firmware verzióra és kalibrálják újra a lézereket.
A modell megjelenik de a legfontosabb lépés ez lenne, itt lefagy a meshlab megint:
Filters -> Normals, Curvatures and Orientation -> Compute Normals for Point Sets Ez köti össze a képpontokat ha ez megvan csak utána lehet elmenteni .stl fájra. |
Bejelentkezés
Hirdetés |