Fórum témák
» Több friss téma |
Ez a leghasznosabb anyag, amit eddig láttam. Köszi. Csak az a bajom hogy szinte olvashatalanok az értékek. Kinyomtattam A4,A3-ba , de úgy sem látszanak.
Szia, itt találsz 3 oldalnyi oszcilloszkóp szervízkönyvet, rajzot. (van digitális is)
http://www.eserviceinfo.com/index.php?what=search2
Köszi. Valóban.
Izgatja a fantáziám a László zs által belinkelt scope anyag is. Igazán csak inkább az analóg része. Nem megy a letöltés. A scope szóra kerestettem rá, de mindenre azt írja hogy szabadon nem tölthetem le, pedig már töltöttem le készülék adatlapokat korábban.
Látom regisztrációval esetleg megy a dolog. Remélem ingyenes.
A Conrad német oldalán számos Welleman szkópnak megtalálható a kapcsolási rajza. Egyet belinkelek. itt
Ennek elég egyszerűnek tűnik az analóg része.
Sikerült elérni hogy oda vissza menjen a kommunikáció. A szkópot parancsokkal lehet irányítani (Mérés elvégzése, órajel állítás, eddig). Hogy pontot tegyek az FT232 megbízhatóságakor felmerült kérdésekre, állításokra, elindítottam a szkópot, úgyhagytam kb fél órára, hozzá se nyúltam, 240 bájtos csomagokkal összehordott kb 4MB-ot, nem fagyot le egyszer sem, ahányszor néztem egyszer se volt hibás adatcsomag (az ábra mindig jól nézett ki) Nekem nagyon megbízhatónak tűnik
Gratulálok. Én is nagyon örülök neki. Nagyon csodálkoztam volna ha nem lenne megbízható az FT232RL.
A Conrad német oldalára visszatérve. Nemcsak szkóp kapcsolási rajzok vannak fent. Letöltöttem a Welleman PCG10 függvénygenerátor kapcsolási rajzát is, nagyon érdekes egyszerű megoldások vannak benne.
Próbálgatom az újratervezett analóg panelt. Úgyanúgy gerjed az üvegszálas nyákra épített is mint korábban a bekelitesre készült. A gerjedés lehúzásához a 68pF-os kondit kellett használnom. A sávszélesség azonban nagyobb.
17Khz 2.67V 170Khz 2.67V 670 Khz 2.35V azonban a jelgenerátorom feszültsége is csökken már 670Khz-nél amit még nem mértem ki. A bemeneti osztón kell még finomítani a 100-as osztó résznél, mert kevesebb feszültséget mérek mint kellene.
Megnéztem valójában 670khz-nél a jelgenerátoromhoz képest csak 0.1V-ot csökkent a jelszint.
Viszont négyszögjelet adtam rá és nagyon torzította négyszögjelet. A C2-öt 170pF-ra csökkentettem 220pF-ról. A C3-at pedig 4.7nF-ről 2.2nF-re. :1 és :10 állásban az állítható kondikkal sikerült beállítani szép négyszögjelet. Azonban :100 állásban a négyszög kinézete borzalmas. Azthiszem még jónéhány órát elfogok vele tölteni mire jó lesz.
Nálam érdekes módon a a jelgenerátom feszültsége a frekvenciával nő De ez igazából csak a sáv végén látszik.
Nálam is előfordult korábban. Most jöttem rá hogy szerintem valami induktív tag okozhatja a visszacsatoló ágban. Nem jó , mert torzítja a jelet.
Na sikerült végre beállítani az analóg panelt cirka 6 óra alatt. Persze sok tapasztalatot szereztem. Talán mostmár 2 óra alatt is menne. A lényeg hogy szinuszjellel elég csak nagyoltan megvizsgálni az áramkört első körben. Minden fokozatban be kell állítani az erősítést + az offsetet. A lényeg a négyszögjeles beállításon van. (1-2khz) Az állítható kondenzátorok szolgálnak a szép négyszögátvitel beállítására :1 :10 állásban. A :100 állásban pedig a beforrasztott kondenzátort kell másik kondenzátorral korrigálni, azaz párhuzamosan rá kell forrasztani egy megfelelő értékűt. Nálam a végleges 1.7nF-ra adódott. A szép négyszög átvitel beállítása fontos, mert ha nem szép akkor torzulni fog a jelátvitel is. (pl.szinusz,stb.) Utánna megtörténhet minden fokozatban a szinuszjellel történő utánellenőrzés, de ekkor már nemszabad a trimmer kondikat tekergetni.
Délután dobozba került az analóg panel. Elég jó.
Csatoltam néhány képet.
Gratula, szépen alakul Főleg a négyszögjelek tetszenek. Jól be van kompenzálva.
Meg az FFT analízis is tetszik nekem. Hol találtál hozzá segédletet?
FFT nem annyira nehéz, mint gondolod...
pl PIC18-hoz van FFT library, de a net is tele van FFT algoritmusokkal, ha csak használni szeretnéd, akkor keress rá, és találsz dögivel ha magát az FFT transzformációt szeretnéd megérteni, akkor ahhoz még picit tanulnod kell (Jelek és rendszereket (BME), vagy Villanytan (Kandó)) Először érdemes tanulgatni a diszkrét mintavételezésű hálózatokat, meg folytonos időben megnézni mit is jelent a Fourier transzformáció... Kezdetnek itt van pár link: http://en.wikipedia.org/wiki/LTI_system_theory http://en.wikipedia.org/wiki/Discrete-time_signal http://en.wikipedia.org/wiki/Causal_system http://en.wikipedia.org/wiki/BIBO_stability http://en.wikipedia.org/wiki/Dirac_delta_function http://en.wikipedia.org/wiki/Fourier_transform http://en.wikipedia.org/wiki/Fourier_analysis http://en.wikipedia.org/wiki/Convolution http://en.wikipedia.org/wiki/Discrete_Fourier_transform http://en.wikipedia.org/wiki/FFT
Köszi, belevetem magamat az FFT tanulmányozásába. Hasznos funkció lenne az biztos.
Szerintem muszály lesz az elméletét is tanulmányoznod. Van egy forrásom VB6-ban majd elküldöm.
Hát az analóg panel beállítása nem semmi idő. És a kondenzátorok hőfokfüggése nagyon befolyásolja az osztó müködését !!! Amikor a már beépített 1nF-os kondihoz párhuzamosan forrasztgattam a különféle méretű kondikat, akkor minden forrasztás után 10 percet várni kellett hogy szobahőmérsékletre hűljenek.
Nehezet kérdezel. Amit éppen találtam.
Csak azért írtam le hogyha MaSTeRFoXX készíti az áramkörét , akkor igényesebb legyen , mint én. Lehet hogy rákényszerülök majd én is a kondik cseréjére, mert úgye most 30C°körül van a lakásban, de egyébként 22C° körül szokott lenni.
Találtam egy újabb szkópos projectet.....
Bővebben: Link
Arra a helyre(de nemcsak oda), ahol csak lehet NP0-as kondikat kell rakni. Tovabba minden olyan helyre is ahol idoallando tagkent szerepel(es fontos is az idoallando. Ezeknek a kondiknak eleg kismertekben fugg a kapacitasa a homerseklettol...
Csak az problémám hogy miről tudom felismerni hogy NP0-ás. Csatolom a két kondenzátorról a képet , amelyeket párhuzamosan kapcsoltam. Neked elárul valamit a rajtuk látható jelzés ?
Szerintem NP0, X7R és Y5V, meg ehhez hasonló anyagokat csak SMD verzióknál használnak...szerintem vega55 arra gondolhatott, hogy SMD kondikat raktál a szkópba :yes:
A zold kondi szovjet gyartmany, fejbol nem tudom az adatait, de szinte 100% hogy nem NP0-as kozeli!
A masik kondirol meg nem mondom micsoda... Ezeket a kondikat ugy kell megvenni, hogy tudod az alapanyagot, ez a legegyszerubb...
Nem, nem..., ezek csak annyit jelolnek, hogy a keramia milyen anyagbol keszult!! Lehet SMD es labas is!
ezekről hol lehet bővebben tájékozódni?
tudnál mondani oldalcímet? köszi szépen előre is!
Sajnos konkret osszefoglalo irast nem tudok..., de tajekozodni lehet pl a nagy kondigyartok honlapjain(pl yageo). Ott vannak pontos leirasok, legalabbis a sajat gyartmanyukrol...!
Köszi a választ.
Egy alternatív megoldás hogy esetleg ki is lehet mérni a kondik hőfokfüggését. Nem nagy szám, csak sok idő. Idézet: „Egy alternatív megoldás hogy esetleg ki is lehet mérni a kondik hőfokfüggését” Hajaj...szinte mindig bekovetkezik... A szarabb alapanyagu, nem kompenzalt keramiabol keszult kondikra eleg ralehelni, es mar jol merheto kapacitasvaltozas lesz tapasztalhato!!! Es ez csak 1 parameter a sok kozul... Egyebkent bemeneti osztonak inkabb SMD alkatreszeket ajanlanek, mert - bar ha jol ertem eleg alacsony frekis analog resz van csak - joval kisebb parazita induktivitassal rendelkeznek, mint labas tarsaik.
Valóban viszonylag alacsony frekvencia van, de a négyszögjelnél így is nagyon látszik a hatás, mert a sokkal nagyobb frekvenciás összetevők adják az éles sarkokat. Lehet egyszerűen fogalmaztam, de érted a lényeget.
A következő szkópom analóg része SMD-vel lesz megépítve. A digitális panel pedig vegyes lesz, mert már megvettem hozzá 1 éve az alkatrészeket és nem fogok pocsékolni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |