Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Autós erősítős kérdések, problémák
Témaindító: Thomas10100, idő: Dec 28, 2005
Témakörök:
Sziasztok.
Úgy tűnik,hogy RCA kábel hibám van.Ma megjött az árnyákolt mikrofonkábel,emellett döntöttem és napokban össze is rakom a csatikkal. u.i.:középen a váltó mellett hátravezetve a jelet úgy át az utastéren nem tapasztalható semmilyen zaj.
Koszonom mindenkinek a tanacsokat,ez volt a baj.
Sziasztok!
Úgy gondolom, az erősítő(k) bemeneti szintjének (gain) beállítása itt mindenki előtt ismert, a net is tele van tanácsokkal, van aki fülre, van aki szkóppal, stb végzi ezt el. Ezt az érdekes cikket elolvasva (Bővebben: Link) azonban felmerült bennem a kérdés, hogy egy több utas AKTÍV rendszerben ezeknek a hagyományos metódusoknak semmi értelme sincsen, kivéve a sub csatornáját, ahol is a fejegységből érkező, alacsony frekvenciájú jel rendelkezik a legnagyobb energiával, ehhez kell igazítani a bemenet érzékenységét. Ahhoz, hogy egy célgörbét tartani tudjak, nem emelhetem meg a mélyközép/közép/magas csatornák gain-ját, mert elszállna a görbe. Ezzel párhuzamosan lenne viszont egy olyan kérdésem, hogy amennyiben a bemeneti érzékenység az erőn alacsonyra van állítva a fejegység kimeneti jeléhez képest, az milyen hátrányokkal jár(hat)? Zaj?
Sziasztok.
Blaupunkt BSA160 erősítő az alany. Gyári javításmentes állapotban van. Bekapcsoláskor mindket csatorna szépen tisztán szól viszont 10-15mp múlva mindket csatorna torzítva kezd szólni illetve megjelenik némi brumm. Stk-n mért tápfeszültségek +-32V. Testpontok ki/bemeneten,Stk-n és a tápnal egy potenciálon vannak. Ha egy pillanatra megszakítom a remote szálat és visszakapcsolom akkor újra szól tisztán. Rövidrezárt benetnél is megjelenik a búgás. https://kepkuldes.com/image/PCE3Fi https://kepkuldes.com/image/PCEhoc https://kepkuldes.com/image/PCEZfl https://kepkuldes.com/image/PCEbEj
Sziasztok autó rádió végfok ic-t szeretnék elindítani beépitve van a rádióba de nincs meg az elolapi kezelő panelja es arra gondoltam erositokent ki tudnám használni a 4x45w ot azthiszem tda8589bj vagy ilyesmi van benne addig eljutottam hogy pdf leirásban megvan melyik lábának mi a neve de itt elakadtam melyik lábra kell pozitív/negativot adni hogy elinduljon
Idézet: „tda8589bj vagy ilyesmi” Ezt érdemes lenne pontosítani! De ha ilyen van benne, nem fog csak tápfeszültséggel elindulni, mert I2C kommunikációval beszélget a rádió központi processzorával, és ha az nem mondja neki, hogy "múkodj" akkor az sz@rik mindenre!
Üdv, sziasztok , bocs , hogy ide írom a kérdésem , de nem akarok e miatt újat indítani.
Egy régi autó erősítővel kapcsolatban lenne kérdésem egy 4 csatornás mac mp4000- es, nem tudom , hogy ez milyen szintű erősítő , lehet -e otthoni hifiként alkalmazni ? , jelenleg egy pc-s tápról próbálgattam és jó hangzásúnak tűnik , persze az én fülemet inkább egy szamár fülhöz hasonlítanám zenei dolgokban. Tudom , hogy a pc-s táp 400W al gyenge hozzá , de a rákapcsolt hangfalak sem nagyok 2.1 ben kötöttem be , 2db sony 60W os és egy dögös mély nyomóval (DLD-500+) van a rendszerben még egy doboz , amiben egy +-12V os hangszín szabályozó van (aliexpress -ről rendeltem) , és egy 12V os szabályozó a sub basszushoz és pluszban van benne egy kis bluethoot panel is, az erősítő szabályzói ki vannak kapcsolva , egyszerűbb a hozzákötött dolgokkal szabályozni, szóval nem tudom ,hogy ez az erősítő csak döngetésre jó , vagy otthoni hifiként is elmegy . Valamiért a hifi erősítők nagyobb feszültségről mennek +-30Volt vagy nagyobb , persze a 12V az autó használat miatt van , de ez jelenthet hátrányt a benne felhasznált anyagokkal kapcsolatban?
Ha belenézel akkor látni fogod, hogy az is kb. +/-30V-ról megy, csak van előtte egy ellenütemű konverter ami megcsinálja azt a 12V-ból. Nem muszáj 12V-ról használod, építhetsz hozzá egy külső trafós tápot is, csak akkor nagy eséllyel bukod a védelmet mert ezek általában úgy vannak megtervezve, hogy baj esetén letiltják a konverter működését azaz elveszik a tápot és kiadnak egy protect jelzést egy led-re.
Üdv, köszi a hozzászólást , nem terveztem bele matatni , jó a védelem benne , ez jelent valamit a hangminőségben? , természetesen a 12V -ot majd egy nagyobb teljesítményről hajtanám meg. Akkor végül is , attól függetlenül , hogy autós cucc , felveheti a versenyt az otthoni hifis cuccokkal ? , (nem a felső kategóriás cuccokra gondoltam , hanem közepesre.)
Átlagos kapcsolás van benne átlagos alkatrészekkel, ahogy az olcsóbb kategóriás hifikben is, szóval nagy különbség nincs. Ami számomra egy kicsit kiemelkedett ezek közül hangzását tekintve az a SAF2070 vagy a 4 csatornás változata a 4050, ennek fetes a vége, ez valamivel szebben szól mint az összes többi, ez már elmegy szobába is.
Idézet: „lehet -e otthoni hifiként alkalmazni ?” 15 ezer felé már simán ki lehet fogni egy asztali erősítőt! (az utolsót 5ezerért, az egyel előtte 10ért vettem házimozi erősítőt) Én biztos nem kínlódnék mókolással!
Igen , ezen én is gondolkodtam , de nem láttam olyat , ami nekem kellene . Sok erősítő van , de nekem elég lenne a 2.1 es rendszer , viszont a mély láda kimenet kellene frekvencia szabályzással , úgy láttam hogy csak a jel kimenete van meg , de ha jól értem aktív láda kell hozzá , vagyis a mély ládát beépített erősítővel gondolják . Nekem van több mély ládám is , de ezek 4ohmos bass reflexes nincs benne erősítő.
Idézet: „elég lenne a 2.1-es rendszer” "Háztartási" 2.1 vagy 5.1 hangszórós szettek, vagy aktív mélyek kb. 20ezertől indulnak használtan! Ez még mindig az az ár ahol nem mókolnék! A következő szint, ez már drágább, ritkábban fellelhetőek a jó cuccok apróért, és itt van esély a vágási frekit állítani, ez a PA rendszerek! Kell egy aktív váltó, és pár erősítő! Ezek együttes ára már 100 ezer környéke. Egyébként előfordulnak amatőr gyártású, kifejezettem mély hajtására szakosodott asztali erősítők is, amik ezt az űrt próbálják kitölteni! Egy ilyen építése kiváló tanulási lehetőség! Ez kb. 50 ezerből meglehet. De lehet vadászni csak beépíthető szub erősítő modult is, bár ehhez meg a ládát kell szétfaragni. Nekem is kell itthonra külön mélyláda, külön erősítővel, és hangváltó is, de még elgondolásom sincs melyik úton indulok el! Van itthon pár PA erősítő, még talán hangváltó is akad, idő nem jut rá. Most javítok egy Teufel 2.1 rendszert, amiből csak a .1 van meg
Nem tudom, hogy jól látom -e a dolgokat , de biztos helyre teszitek. Érdemes , akkor fettes erősítőt néznem , a telken van nekem is néhány dolog , van egy sony 4 csatornás erősítő , de 8ohmos hangfalak kellenek rá , ezt majd eladom, van egy pioneer mosfettes erősítőm is ez már kezel 4ohmos hangfalakat is , de ez A B csatornás tulajdonképp 4 hangfal köthető rá , de elég csak az egyik párt használni , ez jó lesz a közép és magas tartományhoz , ha jól értem a mély ládához nem kell nagy minőség , elég lenne egy olyan is , amit autóban láttam 12V 200W és lehet állítani a mély hangerőt és a frekvenciát is. A telekre is akarok egy rendszert és otthonra is , a telekre jó lesz ez mac audiós rendszer , otthonra meg ez a pioneer erősítős ,aztán majd meglátom , sok felesleges dolgot el kellene adnom.
Össze kell rakni egy normális hifi rendszert és ahhoz nem kell se szub, se .1 meg mély hangerő meg freki tekergetés meg hangszínszabályozó se.
Igen , de több dolog van , ami miatt én erre gondoltam , ha az ember hozzá jutott , vagy épített , mindegy, egy jó hangzású hangfalhoz , ami nem olcsó , akkor a mély hangokkal igen csak rövid életűvé lehet tenni a cuccot , a külön sub láda , pedig pont erre van készítve , hogy bírja a terhelést . A hangerő és a freki állítás , pedig jó dolog , hiszen többféle módon keverik kutyulják a zenei hangzásokat és így lehet finom hangolni , ha kell. Nem tudom ki hogy van vele , de én már sub láda nélkül nem tudom igazából élvezni a zenét , igazi jó mély hangokat ad ki , persze nem panel lakásban hallgatva , mert ott nem lehet kihasználni. Panel vagy ahol a fal másik oldalán mások is vannak , oda elég egy normál hangfal is . Ezért gondoltam arra , hogy a mélyeket jó külön választani és szabályozni és a méretek sem utolsó szempont , egy jó bass reflexes sub láda és 2 vagy 4 vagy 5 kisebb polc hangfal nem olyan sok helyet foglal .
Az a baj, hogy a Hi-Fi-nek hívott berendezések nagy része nem üti meg a Hi-Fi követelményeit!
Másrészt az emberek nagy része nem szeretne szekrényi hangdobozokat kerülgetni a lakásban. Pl az én HS 500-as dobozaim sem elegendőek a megfelelő mély visszaadására, a kisebbekről ne is beszéljek. Az újabb gyártmányok még ezeknél is kisebbek, ha jót akar az ember fia, bokáig bele kell nyúlni a zsebbe. 2.1 nem véletlenül lett kitalálva! Könnyebb kezelni a szekciók erősen eltérő energia igényét, aktív váltás miatt nem kell drága és nagy passzív váltót gyártani, az egyetlen nagy méretű dobozt könnyebb ideális helyre rakni, anélkül, hogy a sztereó hangképbe beleszólna!
Keress rá a DIN 45500 szabványra (ez ugye a hifi), utána linkelj be olyan ma használatos berendezést ami ezt nem tudja teljesíteni. Nem hiszem hogy létezne ma ilyen, még a létező összes csöves erősítő is teljesíti ha nincs túlságosan kihajtva.
Szerintem hangfalba simán találunk olyat aminek nem sikerül az alsó határfreki! Bár durván megengedő az a 8dB !!
(Frekvenciaátvitel: 50 - 12 500 Hz -8 dB..) Elektronika oldalról szinte bármi tudja.
Sziasztok. Elakadtam egy autós erősítő javításában.
Bővebben: Link
Szia! Már vártalak a topicban, a kapcsoló üzemű táp javítás nem igazán illik az Erősítő mindig-be.
A Protect LED ebben a készülékben azt mutatja, hogy van Remote jel, de nem ad ki feszültséget az inverteres táp. Először megmérjük van-e feszültség az L02 tekercs primer középkivezetésén.
Ez de ciki...
Nézem a rajzon amit mondasz, a trafó közepe honnan van táplálva. Egyenesen a +rol. Gondolom magamba, ember, ha a led világít, akkor bizonyára van feszültség az erősítőbe a biztosíték után. Aztán nézem, hogy a protect led, a Remote ágról van táplálva.. A fetek cseréje után rákötöttem 12Vra, a biztosítékot el is felejtettem megnézni, és láttam hogy a protect világit, nem is gondoltam a hibás biztosítékra, hisz legalább a led világit, tehát áram van benne. Tehát, a biztosíték ki volt égve. Most annak cseréje után csak hirtelen megpróbáltam, átvált már zöldre. Többet nem próbáltam most, de mindenesetre jobbnak tűnik mint volt.
Sziasztok!
Autóm zenei feljavításával kapcsolatban tennék fel kérdést. A gyári rendszerhez szeretnék nyúlni. Már a gyári ajtó hangszórókat kicseréltem, jobban is szól. Viszont lenne még egy kipróbálni való. A gyári 200mm-es 2ohm-os ménynyomót esetleg kiváltanám. A probléma az előző mondatban van. Az, hogy 2ohm-os a gyári hangszóró. Tehát, olyan jel jön rá, ami egy 2ohm-os hangszórót hajt ki. Ennek megfelelően, a csere hangszóró, ami 4-ohm-os, szinte meg sem szólal. Nos. Nem is nagyon szeretném, hogy a gyári kb 50Wattos(és ezt max saccolni tudom) mélynomóhoz tervezett pici gyári elősítő ezt hajtsa. Annyi kérdésem lenne, hogy amennyiben egy erősítőre kötöm a gyári mélynyomóra érkező jelet, azt fel tudom-e használni egy erősítő bemeneti jelének? Nem lesz-e kevés neki? Ugyebár ez a jel már szűrve van, nem megy rá csak a mély, nem tudom én állítgatni, ezért felmerül egy másik megoldás. Másik elképzelés, hogy az egyik ajtóra menő jelet használnám fel az erősítő bemeneti jelének. Csak ugye, a mélyhangok általában hídba vannak kötve az erősítőre. Lehet mind a kettő oldalat kéne megcsapolni. Ha viszont megcsapolom azokat a csatornákat, amiken eleve hangszórók is vannak, akkor nem gyengül-e rajtuk a jel? Nem szólnak-e halkabban majd azok az ajtó hangszórók? Vagy ha nem, akkor nem terhelik-e jobban meg a gyári erősítőt? Szóval..izé. Vannak kérdések, amik alapján lehet inkább további 10 évig a szekrény tetején marad a 12"-os JBL GTO A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2024
Szia!
3 jó megoldás van, az egyik, hogy keresel olyan erősítőt, ami kezel magas szintű jelet, a másik, hogy egy magas/alacsony jelszint átalakítót teszel a kábelre, és ezután teszel egy szimpla erősítőt. A harmadik, hogy a gyári rendszerben van alacsony szintű RCA kimenet, de ez nem valószínű. Háttérinfók: - A két oldalról nem tudsz jelet levenni, mert azok már a DSP után csak a vágott jelet kapják meg, mély pont alig van benne. - Ha "levennéd" mégis a jelet, nem gyengülne hallhatóan, mivel az oldalsó csatornák kb. 4 Ohmosak, egy erősítő bemenete pedig több ezer Ohm impedanciájú, tehát csak arányosan folyna az áram, és így a teljesítmény is. - Itt az Ohmok és Wattok nem igazán számítanak, feszültség (Vp-p) szempontjából érdemes nézni a kérdést - Közvetlenül a jelenlegi hangszóró kábelét nem tudod egy RCA-n keresztül új erősítőre kötni, mert a bemenet max. 4-6V-ot tud fogadni, a hangszórót pedig legalább 12V hajtotta, de lehet, hogy a gyári erősítőben volt táp, akkor több is lehet. Ezért kell az átalakító. - Azért szól halkan, mert egyrészt igazad van, dupla impedancia, feleannyi áram és így teljesítmény, de emellett egy hangszóró minél mélyebb hangot tud lejátszani, annál rosszabb az érzékenysége, tehát ugyanolyan teljesítménnyel is halkabban szól. - A leendő erősítőt az akksinál biztosított, csak ennek behúzott rendes keresztmetszetű teljesen réz (nem rezezett alu) kábellel táplád meg, vannak erre kalkulátorok. Ha jól láttam kb. 350W a hangszóró, 500-as erősítóvel már jól fog szólni, az AB osztályban zenében ~30A, legalább 16 mm2-es kábel lenne jó. Persze minél vastagabb, annál jobb.
Idézet: „A gyári 200mm-es 2ohm-os ménynyomót esetleg kiváltanám” Garantáltan megbukik a projekt már akusztikailag is!!
Ládában volt az a 30cm-es JBL? A láda a zárt csomagtartóban?
Nagy valószínűséggel a gyári 20cm-es hangszóró jóval érzékenyebb, és egy jól hangolt dobozban van az autóban...
Köszönöm!
Nem gondoltam, hogy átalakító nélkül csapolnám meg az ajtókon lévő jelet. Csak nem írtam bele a hozzászólásba. Nincs a gyári rendszernek RCA kimenete, mivel ezt nem további fejleszésekre alakították ki, hanem arra, hogy a szalonból kijött állapotában használják. A háttérinfók első mondatára: Nem tudom, mi az a DSP. De leteszteltem már. A hátsó ajtókra Szerintem teljes hangtartomány érkezik. A két hátsó ajtóra egy 3 utas koaxiális hangszóró párt kötve, teljes értékű zenét hall az ember. Hacsak nem azért szól kicsit halkabban, mert a mély van vágva. Hogy lehetne ezt szakszerűen megmérni? A további infókat értem és szerencsére tudom is. Csináltam már másik autómat. Csak ugye, ott még 1dines saját rendszerben tudtam gondolkodni. Oda olyan rádiót tettem, amilyenre pénzem volt és szerettem volna.
Szia! Miért? A többi hangszórót már lecseréltem. Sok munka árán elég jól sikerült behangolni a rendszert. Még annyi kellene, hogy kicsit legyen benne több erő. Nem szétdöngetve a kasznit, hanem csak annyira, hogy pont tegyen hozzá kicsit.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2024
A 30-as JBL nálam egy reflex ládában lenne kipróbálva. Egy olyan ládában, amiben szerintem a JBL jól érzi magát. Egy Magnat Xpresson reflex ládát másoltam le mm pontosan. Nagyon szépen lement az is mélyhangban. Tudom, hogy a gyári hangszóró valószínűleg érzékenyebb, de hát, ezért akarnám külön erősítőről hajtani.
A gyári mélynyomó jól hangolt dobozáról annyit mondanék, hogy A kombi 7-es Accord csomagtartó oldalában van egy vaslemezre szerelve, aminek a hátsó része a jobb hátsó sárvédő lemeznek szól neki. Eredetileg "lobogott" a kocsi oldala. Azóta van türhető mélyhang, mióta csillapító kátrányokat tettem a lemezre. Addig egyszerűen hullámzott minden mélyhang. Az ajtókba ragasztva a csillapító anyagokat, kifejezetten károsnak bizonyult. De a mélynyomó hangján sokat hozott. Gyakorlatilag, az egész kerékjárati dob feletti rész, ami a burkolat mögött van, az a tér, amit megmozgat a mélynyomó. Szerintem nem fordított túl nagy gondot erre a rendszerre a japán. |
Bejelentkezés
Hirdetés |