Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
FAF801 csőnek hol találok adatlapot?
Google semmit sem tud róla A fűtése 4-5 láb 6.3 V-al?
Az EAF801 lesz, csak megkopott az "E" betű! Amúgy sok mindenre nem jó, max rádióhoz tartaléknak.
Köszi a választ, ezek a megoldások felmerültek végső menedékként. A cucc gitárt erősít és nincs semmilyen visszacsatolás, jobb szerettem volna elkerülni, de lehet, hogy ráfanyalodok.
Ha gitárt erősít, akkor nem biztos, hogy erőltetni kell a hurkos visszacsatolást (legfeljebb valamilyen hangzás elérése érdekében). Szereléstechnika is segíthet a zaj csökkentésben, lábtól-lábig légszerelt, gubancos kivitel, funkcionális helyükre rakott csatolásmentesítő (szűrő) kondik, zajszegény ellenállások (helyi, fokozatonként lezárt csillagpontok kialakítása (+ és test oldalon is). A bemenethez közeli (estleg befektetett) előerősítő cső, rövid, árnyékolatlan becsatlakozással. A bemenettől, a végcsövek anódjáig kiküszöbölni minden vezetőt, ami kiküszöbölhető valahogy, a megmaradó vezetékezéshez ezüstözött szigeteletlen vezetékek alkalmazása (nagyon kevés maradhat), testelést sasszítól független vastag ezüstözött vezetékekkel megoldani (persze azért jófajta réz vezetők is jók). Ilyen módon szélesebb frekvenciaátvitel esetén is kisebb zaj lesz. Egy fokozatban (az elsőben leginkább), azért érdemes lehet némi kompenzációt is megpróbálni az anódellenállás mellé. Gyári készülékeknél is néha szélzajos szokott lenni, a nagyon tiszta , kemény, csengő hangzás (néha még kicsit brummos is), de a gitáros inkább bevállaja....
Most találtam ezt a rajzot és látom hogy az általam mért feszültségértékekkel eléggé hasonlóak.. Na de mind1.. tény hogy a tévéről vett feszültségekkel nem csinált semmit sem.. azon kívül hogy a PCL86-os tetején lévő "zászló" egyik vége halvány vörös volt.. tehát izzott.
Erről a csöves tv-be walkman-ról eszembe jutott életem első találkozása az elektromos árammal (ami ugye az ember jóbarátja...)
Úgy '68-69 környékén lehetett, mikor a család Alba regia tévéjét szemeltem ki hangerősítőnek. Józanparasztgyereki logikával azt találtam ki, hogy fater Sokol fülhallgatóját ha bedugom az antenna bemenetbe, akkor annak illene szólnia majd a hangszórón hangosan. (lehettem olyan 9-10 éves) Hát persze hogy úgy megrugott mint a patásló. Nyilván akkoriban még nem nagyon alkalmaztak hálótrafót, aztán pechemre a fázis ott vigyorgott a sasszin. Na azóta mélyen tisztelem a vellanyos energiát! Gergelyt is csak óvatosságra bíztatnám, elég veszélyes lehet a pcl körül forrasztgatni egy tv-ben.
A szerelés annyira légszerelés, hogy az egész a foglalatok lábaira épült. Brumm az zéró, csillagpont 1, a pufferre 3mm átmérőjű rézdróttal megy, magán a kondin helyhiány miatt nem lehet.
Ebben a dobozban 3 végfok van, gond csak ezzel a pcl86-ossal van, a többi egy rúgásra indult. Azért gondoltam, talán ez a típus hajlamosabb a zajongásra. (Pláne, hogy bontottak, igaz, az összes többi is.) Mindenesetre marad a sávszél korlátozás, mindenképpen érdemesnek tűnik, felül 10kHz-nél több úgysem kell. A visszacsatolás csak a fázisfordítóig megy vissza, minden gyári cuccban is így megy. Az elején csak a nyers kapcsolást próbálgatom effektekkel, aztán a hallottak alapján egészül ki. Kösz még egyszer.
Jó estét.
Tisztelt fórumozók. Ma szereztem egy régi csöves tv-t bontottam belőle kimenőtrafót és pl500-at összeraktam belőle a mellékelt kapcsolást kezdetnek de a tv kimenővel csak torz hang jött kísérlet képpen belekötöttem egy 220/36 voltos trafót ami képen is látszik aval tűrhetően szól, kicsit búg. Azt szeretném kérdezni légrésesen jobban szólna-e vagy kísérletezni hagyjam így? Ja és életem első csöves erősítője.
A TV kimenővel áttekereés nélkül nem fog jól szólni, mert az vagy a hangkimenő, amit nem ehhez a csőhöz találtak ki vagy a sorkimenő, amit meg ugyan ehhez a csőhöz találtak ki, de nem hangra... Keress rá olyanra, hogy PL504 SE és szerintem muszáj lesz hozzá áttekereni a kimenőt.
A próbált trafó helyett olyat keress, ami az ajánlott 10:1 arányos és azt lehetne légrésre esetleg (bár 1W-nál nem hiszem, hogy a légrés annyit számítana). Olyasmi trafó kellene, ami 230/23V körül mozog. Ezzel a kapcsolással ezen túlmenően javaslom, hogy ne foglalkozz. Nagyobb, hosszan tartó sikerélményt nem fog adni.
Az ágoston könyv GU50-esének bemenetén nincs becsatoló kondi. Viszont a jelforrásom (amiről üzemeltetném) kimenetén van 30mV DC offset.
Okozhat ez a 30mV problémát, használjak becsatoló kondit, vagy ilyen kis feszültség nem számít?
Szia.
Egy kérdésem lenne , ez a nyák ez 2 oldalas ha jól sejtem,,,, El köszi a választ.
Az a nyák kétoldalas, de annyira nem ijednék meg tőle, mert fullos a dokumentáció hozzá. Ha az oldalon a nyákrajz alatti linkekre kattintasz azonnal lehozza a pdf-et amiben mindkét oldal fotózásához ott a rajzolat plusz a beültetési rajz. Alatta az egész röntgenrajza beültetéssel, az alatt pedig a gyártáshoz szükséges gerber fájlok .
Nekem mániám a vastagabb vonalvezetés, ezért azt csinálnám, amit az el84se megkapott rajzával is. Be a sprint layoutba, és saját szájízre átrajzolom. Azért nem kis segítség,hogy valaki már megtervezte előttünk a bevált kapcsolást, nekünk csak reprodukálnunk kell. Vagy ott a másik lehetőség, 41 juróért megküldik a kész nyomtatott áramkört. De abban semmi izgalmas nincs - az árán kívül
Érdeklődnék, mik a tapasztalatok?
Érdemes innen vásárolni? Mert választék az van rendesen. Eddig az ebayt nézegettem, de pl. a csövek itt olcsóbbak valamivel. Vagy a kimenőik (Indel) elfogadható minőségűek ?
Sziasztok, erre a kapcsolásra: Bővebben: Link
nem tud valaki, egy háló tekercselési adatot, ahogy a kimenőlje is le van írva ? Köszi!
Persze azért nem árt egy csapolás 6,3 V-nál is, hátha véletlen úgy hozza, hogy tudsz ECL86-os csövet szerezni. Én nem teszteltem, de itt valaki írta, hogy az ECL86 szebben zenél mint a PCL.
Én úgy csináltam meg a trafót, hogy van rajta 2 db fűtőtekercs 7.3 V - 6,3 V-nál megcsapolva 8,7V - 6,3 V-nál megcsapolva Ezzel a módszerrel fel lehet fűteni az ECL... csöveket a PCL86-os a PCL82-es és plusz hozadékként akár a PCL84-est is A menetszámokat viszont tényleges terheléssel határoztam meg.
Hát nekem csak PLC86 lenne benne, főleg hogy abből van 2 tucat A többszekunderes trafókat hogy kell kiszámolni???
Szeretnék csinálni egy GU81M-re alapuló erősítőt de sehol sem találok ,hozzá rajzot
Tudnátok valamit ajánlani?
Jól meggondoltad ezt??? A fűtése 11A, és másfél kilovoltos anódot szeret leginkább, a meghajtásához meg egy El34 sem elég, a 6c33c esetleg ...
Vitrinbe szép darab, de audióra ?
Ma sikerült beszabadulnom egy elektronikai bontóba.
Kezembe került egy gyönyörűség, egy usa gyártású nagyfesz labortáp. Mikor közelebbről megnéztem, kishíján gutaütést kaptam. A hat darab 7581 (6l6gc ipari változat) mindegyikét összetörte valami vadbarom. A tarafókat flexszel kigyógyították már belőle, mutatós műszerek , preciziós helipotok összetörve ( Na azért még maradt annyi apróság benne hogy megérte így is elhozni (oktál foglalatok, 450V-os elkók stb). Hogy megvígasztaljam magam, túrtam még két Tünde tévét(sm85), 10 darab 120mikró/385V elkót , kb. 30m szűz Klotz mikrofonkábelt , uhh... holnap is megyek ))
Azért egy 6n6p is meghajtja, de egy EL84 PP mindenképpen.
Üdv mindenkinek!
Volna egy olyan gondom hogy vásároltam egy trafót a neten, de nem gondoltam teljesen végig a dolgot... A lényeg hogy 2X360V-os az egyik sekunder feszültsége a 3db 6,3V-os mellett. Tudni kell hogy eddig 2db régi rádióból kibontottat használtam, ami 2X285V-os volt és 1 db 6,3V-os ága volt 3 helyett. Ezért akartam lecserélni, mert EZ80-at használok egyenirányításnak ahhoz meg ugye illik a külön fűtőfesz és dobozolásnál nem akartam két trafót alkalmazni... Na de hogy a lényegre térjek. Az erősítő működik evvel a 360V-os anodfesszel is, de szerintem marha sok a EZ80-nak, és a Mullard féle kapcsoláson is 300V-ot írnak. Ráadásul földhurok féle brum is megjelent, ami a régi trafónál nem volt. A trafó egy toroid amugy. Az első kérdésem hogy a 2X360V-os secunder feszültséget toroidnál hogy lehet 300V-ra csökkenteni? Menetszám növeléssel vagy csökkentéssel? Persze ez csak elméleti kérdés, mert szerintem nem fogok nekiállni. Köszi!
Ha szerencséd van és türelmed, akkor letekeréssel. A brummot okozhatja a növel anódfesz miatti emelkedett cső igénybevétel is. A munkapontok is bizonyosan máshová kerültek.
Az EZ80 max 350V-ot képes egyenirányítani. Lehet emiatt van brummod ahogy bakos írta.
Legegyszerűbb az ismert magoknál táblázatot használni. Ugye ezekben a táblázatokban meg van adva egy menet/V érték, ami azt határozza meg hogy 1V feszültséghez hány menetet kell feltekerni. Ebből kiszámíthatóak az értékek.
Ez több szekunder esetében is érvényes, tudnál küldeni egy ilyen táblázatot?
Köszi!
Valaki itt feltette régebben. M és EI vasakhoz volt.
Itt pedig a hipersilekhez: http://www.fastrongroup.com/part!show?categoryId=11 Wdg/V ez az adat. Meg van adva a primer és szekunder oldali érték.
Aha. Köszi az infót. Végülis az éjjel úgy döntöttem sokat nem vesztek vele, mert 2600Ft-ért vettem. A 3db 6,3V-os secundert már le is tekertem róla korán reggel. Most vagyok ott hogy a 2X360V-os menethez értem. De mielött annak nekiállnék nézelödöm a neten hogy nadjából mégis hány menetet kell leszednem ennél a toroidnál.
A 6,3 V-os tekercs hány menetes volt ? Ugye abból vissza lehetne számolni a menet/V értéket, (bár jobb lenne valami nagyobb fesz tekercs menetszáma) abból a 360 V-os tekercset a 300 V-hoz szükséges menetszámot a kettő különbözete adja hogy mennyit kell vissza tekerni. Ezzel a trafóval csak egy gond lesz, hogy kicsi az egyenáramú ellenállása. Ha rámérsz hány ohm most a 360 V-os tekercs ellenállása ?
A menet/V értékhez vissza is tekerhetsz mondjuk 20-30 menet teszttekercset, ezen lévő feszből visszaszámolható a menet/V- érték. Tartok tőle, hogy az egyik 360 V-os tekercset teljesen le kell tekerni, ha a másik alatta van. |
Bejelentkezés
Hirdetés |