Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1401 / 2208
(#) havranarpi hozzászólása Júl 24, 2012
FAF801 csőnek hol találok adatlapot?
Google semmit sem tud róla
A fűtése 4-5 láb 6.3 V-al?
(#) DaviS válasza havranarpi hozzászólására (») Júl 24, 2012
Az EAF801 lesz, csak megkopott az "E" betű! Amúgy sok mindenre nem jó, max rádióhoz tartaléknak.
(#) skylooker válasza sturbi hozzászólására (») Júl 24, 2012
Köszi a választ, ezek a megoldások felmerültek végső menedékként. A cucc gitárt erősít és nincs semmilyen visszacsatolás, jobb szerettem volna elkerülni, de lehet, hogy ráfanyalodok.
(#) sturbi válasza skylooker hozzászólására (») Júl 24, 2012
Ha gitárt erősít, akkor nem biztos, hogy erőltetni kell a hurkos visszacsatolást (legfeljebb valamilyen hangzás elérése érdekében). Szereléstechnika is segíthet a zaj csökkentésben, lábtól-lábig légszerelt, gubancos kivitel, funkcionális helyükre rakott csatolásmentesítő (szűrő) kondik, zajszegény ellenállások (helyi, fokozatonként lezárt csillagpontok kialakítása (+ és test oldalon is). A bemenethez közeli (estleg befektetett) előerősítő cső, rövid, árnyékolatlan becsatlakozással. A bemenettől, a végcsövek anódjáig kiküszöbölni minden vezetőt, ami kiküszöbölhető valahogy, a megmaradó vezetékezéshez ezüstözött szigeteletlen vezetékek alkalmazása (nagyon kevés maradhat), testelést sasszítól független vastag ezüstözött vezetékekkel megoldani (persze azért jófajta réz vezetők is jók). Ilyen módon szélesebb frekvenciaátvitel esetén is kisebb zaj lesz. Egy fokozatban (az elsőben leginkább), azért érdemes lehet némi kompenzációt is megpróbálni az anódellenállás mellé. Gyári készülékeknél is néha szélzajos szokott lenni, a nagyon tiszta , kemény, csengő hangzás (néha még kicsit brummos is), de a gitáros inkább bevállaja....
(#) küzmös Gergely válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Júl 24, 2012
Most találtam ezt a rajzot és látom hogy az általam mért feszültségértékekkel eléggé hasonlóak.. Na de mind1.. tény hogy a tévéről vett feszültségekkel nem csinált semmit sem.. azon kívül hogy a PCL86-os tetején lévő "zászló" egyik vége halvány vörös volt.. tehát izzott.
(#) Szpisti válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Júl 24, 2012
Erről a csöves tv-be walkman-ról eszembe jutott életem első találkozása az elektromos árammal (ami ugye az ember jóbarátja...)
Úgy '68-69 környékén lehetett, mikor a család Alba regia tévéjét szemeltem ki hangerősítőnek. Józanparasztgyereki logikával azt találtam ki, hogy fater Sokol fülhallgatóját ha bedugom az antenna bemenetbe, akkor annak illene szólnia majd a hangszórón hangosan. (lehettem olyan 9-10 éves)
Hát persze hogy úgy megrugott mint a patásló.
Nyilván akkoriban még nem nagyon alkalmaztak hálótrafót, aztán pechemre a fázis ott vigyorgott a sasszin.
Na azóta mélyen tisztelem a vellanyos energiát!
Gergelyt is csak óvatosságra bíztatnám, elég veszélyes lehet a pcl körül forrasztgatni egy tv-ben.
(#) skylooker válasza sturbi hozzászólására (») Júl 24, 2012
A szerelés annyira légszerelés, hogy az egész a foglalatok lábaira épült. Brumm az zéró, csillagpont 1, a pufferre 3mm átmérőjű rézdróttal megy, magán a kondin helyhiány miatt nem lehet.
Ebben a dobozban 3 végfok van, gond csak ezzel a pcl86-ossal van, a többi egy rúgásra indult.
Azért gondoltam, talán ez a típus hajlamosabb a zajongásra.
(Pláne, hogy bontottak, igaz, az összes többi is.)
Mindenesetre marad a sávszél korlátozás, mindenképpen érdemesnek tűnik, felül 10kHz-nél több úgysem kell.
A visszacsatolás csak a fázisfordítóig megy vissza, minden gyári cuccban is így megy.
Az elején csak a nyers kapcsolást próbálgatom effektekkel,
aztán a hallottak alapján egészül ki.
Kösz még egyszer.
(#) keszeg01 hozzászólása Júl 24, 2012
Jó estét.
Tisztelt fórumozók.
Ma szereztem egy régi csöves tv-t bontottam belőle kimenőtrafót és pl500-at összeraktam belőle a mellékelt kapcsolást kezdetnek de a tv kimenővel csak torz hang jött kísérlet képpen belekötöttem egy 220/36 voltos trafót ami képen is látszik aval tűrhetően szól, kicsit búg.
Azt szeretném kérdezni légrésesen jobban szólna-e vagy kísérletezni hagyjam így?
Ja és életem első csöves erősítője.
(#) bakos13gab válasza keszeg01 hozzászólására (») Júl 25, 2012
A TV kimenővel áttekereés nélkül nem fog jól szólni, mert az vagy a hangkimenő, amit nem ehhez a csőhöz találtak ki vagy a sorkimenő, amit meg ugyan ehhez a csőhöz találtak ki, de nem hangra... Keress rá olyanra, hogy PL504 SE és szerintem muszáj lesz hozzá áttekereni a kimenőt.

A próbált trafó helyett olyat keress, ami az ajánlott 10:1 arányos és azt lehetne légrésre esetleg (bár 1W-nál nem hiszem, hogy a légrés annyit számítana). Olyasmi trafó kellene, ami 230/23V körül mozog. Ezzel a kapcsolással ezen túlmenően javaslom, hogy ne foglalkozz. Nagyobb, hosszan tartó sikerélményt nem fog adni.
(#) Kovácsgabi hozzászólása Júl 25, 2012
Az ágoston könyv GU50-esének bemenetén nincs becsatoló kondi. Viszont a jelforrásom (amiről üzemeltetném) kimenetén van 30mV DC offset.

Okozhat ez a 30mV problémát, használjak becsatoló kondit, vagy ilyen kis feszültség nem számít?
(#) spirik válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 25, 2012
Szia.
Egy kérdésem lenne , ez a nyák ez 2 oldalas ha jól sejtem,,,,
El köszi a választ.
(#) Szpisti válasza spirik hozzászólására (») Júl 25, 2012
Az a nyák kétoldalas, de annyira nem ijednék meg tőle, mert fullos a dokumentáció hozzá. Ha az oldalon a nyákrajz alatti linkekre kattintasz azonnal lehozza a pdf-et amiben mindkét oldal fotózásához ott a rajzolat plusz a beültetési rajz. Alatta az egész röntgenrajza beültetéssel, az alatt pedig a gyártáshoz szükséges gerber fájlok .

Nekem mániám a vastagabb vonalvezetés, ezért azt csinálnám, amit az el84se megkapott rajzával is.
Be a sprint layoutba, és saját szájízre átrajzolom.
Azért nem kis segítség,hogy valaki már megtervezte előttünk a bevált kapcsolást, nekünk csak reprodukálnunk kell.
Vagy ott a másik lehetőség, 41 juróért megküldik a kész nyomtatott áramkört.
De abban semmi izgalmas nincs - az árán kívül
(#) Szpisti hozzászólása Júl 25, 2012
Érdeklődnék, mik a tapasztalatok?
Érdemes innen vásárolni?
Mert választék az van rendesen. Eddig az ebayt nézegettem, de pl. a csövek itt olcsóbbak valamivel.
Vagy a kimenőik (Indel) elfogadható minőségűek ?
(#) silent15 hozzászólása Júl 25, 2012
Sziasztok, erre a kapcsolásra: Bővebben: Link
nem tud valaki, egy háló tekercselési adatot, ahogy a kimenőlje is le van írva ?

Köszi!
(#) silent15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 25, 2012
Köszi!
(#) mayky válasza silent15 hozzászólására (») Júl 25, 2012
Persze azért nem árt egy csapolás 6,3 V-nál is, hátha véletlen úgy hozza, hogy tudsz ECL86-os csövet szerezni. Én nem teszteltem, de itt valaki írta, hogy az ECL86 szebben zenél mint a PCL.
Én úgy csináltam meg a trafót, hogy van rajta 2 db fűtőtekercs
7.3 V - 6,3 V-nál megcsapolva
8,7V - 6,3 V-nál megcsapolva
Ezzel a módszerrel fel lehet fűteni az ECL... csöveket a PCL86-os a PCL82-es és plusz hozadékként akár a PCL84-est is
A menetszámokat viszont tényleges terheléssel határoztam meg.
(#) silent15 válasza mayky hozzászólására (») Júl 25, 2012
Hát nekem csak PLC86 lenne benne, főleg hogy abből van 2 tucat A többszekunderes trafókat hogy kell kiszámolni???
(#) havranarpi hozzászólása Júl 25, 2012
Szeretnék csinálni egy GU81M-re alapuló erősítőt de sehol sem találok ,hozzá rajzot
Tudnátok valamit ajánlani?
(#) Szpisti válasza havranarpi hozzászólására (») Júl 25, 2012
Jól meggondoltad ezt??? A fűtése 11A, és másfél kilovoltos anódot szeret leginkább, a meghajtásához meg egy El34 sem elég, a 6c33c esetleg ...
Vitrinbe szép darab, de audióra ?
(#) Szpisti hozzászólása Júl 25, 2012
Ma sikerült beszabadulnom egy elektronikai bontóba.
Kezembe került egy gyönyörűség, egy usa gyártású nagyfesz labortáp. Mikor közelebbről megnéztem, kishíján gutaütést kaptam. A hat darab 7581 (6l6gc ipari változat) mindegyikét összetörte valami vadbarom. A tarafókat flexszel kigyógyították már belőle, mutatós műszerek , preciziós helipotok összetörve (
Na azért még maradt annyi apróság benne hogy megérte így is elhozni (oktál foglalatok, 450V-os elkók stb).
Hogy megvígasztaljam magam, túrtam még két Tünde tévét(sm85), 10 darab 120mikró/385V elkót , kb. 30m szűz Klotz mikrofonkábelt , uhh... holnap is megyek ))
(#) bakos13gab válasza Szpisti hozzászólására (») Júl 25, 2012
Azért egy 6n6p is meghajtja, de egy EL84 PP mindenképpen.
(#) geri12 hozzászólása Júl 25, 2012
Üdv mindenkinek!

Volna egy olyan gondom hogy vásároltam egy trafót a neten, de nem gondoltam teljesen végig a dolgot... A lényeg hogy 2X360V-os az egyik sekunder feszültsége a 3db 6,3V-os mellett. Tudni kell hogy eddig 2db régi rádióból kibontottat használtam, ami 2X285V-os volt és 1 db 6,3V-os ága volt 3 helyett. Ezért akartam lecserélni, mert EZ80-at használok egyenirányításnak ahhoz meg ugye illik a külön fűtőfesz és dobozolásnál nem akartam két trafót alkalmazni... Na de hogy a lényegre térjek. Az erősítő működik evvel a 360V-os anodfesszel is, de szerintem marha sok a EZ80-nak, és a Mullard féle kapcsoláson is 300V-ot írnak. Ráadásul földhurok féle brum is megjelent, ami a régi trafónál nem volt. A trafó egy toroid amugy. Az első kérdésem hogy a 2X360V-os secunder feszültséget toroidnál hogy lehet 300V-ra csökkenteni? Menetszám növeléssel vagy csökkentéssel? Persze ez csak elméleti kérdés, mert szerintem nem fogok nekiállni. Köszi!
(#) bakos13gab válasza geri12 hozzászólására (») Júl 25, 2012
Ha szerencséd van és türelmed, akkor letekeréssel. A brummot okozhatja a növel anódfesz miatti emelkedett cső igénybevétel is. A munkapontok is bizonyosan máshová kerültek.
(#) frecsko válasza geri12 hozzászólására (») Júl 26, 2012
Az EZ80 max 350V-ot képes egyenirányítani. Lehet emiatt van brummod ahogy bakos írta.
(#) mayky válasza silent15 hozzászólására (») Júl 26, 2012
Legegyszerűbb az ismert magoknál táblázatot használni. Ugye ezekben a táblázatokban meg van adva egy menet/V érték, ami azt határozza meg hogy 1V feszültséghez hány menetet kell feltekerni. Ebből kiszámíthatóak az értékek.
(#) silent15 válasza mayky hozzászólására (») Júl 26, 2012
Ez több szekunder esetében is érvényes, tudnál küldeni egy ilyen táblázatot?
Köszi!
(#) mayky válasza silent15 hozzászólására (») Júl 26, 2012
Valaki itt feltette régebben. M és EI vasakhoz volt.
Itt pedig a hipersilekhez:

http://www.fastrongroup.com/part!show?categoryId=11

Wdg/V ez az adat. Meg van adva a primer és szekunder oldali érték.
(#) gkari válasza silent15 hozzászólására (») Júl 26, 2012
Melléklet
(#) geri12 válasza frecsko hozzászólására (») Júl 26, 2012
Aha. Köszi az infót. Végülis az éjjel úgy döntöttem sokat nem vesztek vele, mert 2600Ft-ért vettem. A 3db 6,3V-os secundert már le is tekertem róla korán reggel. Most vagyok ott hogy a 2X360V-os menethez értem. De mielött annak nekiállnék nézelödöm a neten hogy nadjából mégis hány menetet kell leszednem ennél a toroidnál.
(#) mayky válasza geri12 hozzászólására (») Júl 26, 2012
A 6,3 V-os tekercs hány menetes volt ? Ugye abból vissza lehetne számolni a menet/V értéket, (bár jobb lenne valami nagyobb fesz tekercs menetszáma) abból a 360 V-os tekercset a 300 V-hoz szükséges menetszámot a kettő különbözete adja hogy mennyit kell vissza tekerni. Ezzel a trafóval csak egy gond lesz, hogy kicsi az egyenáramú ellenállása. Ha rámérsz hány ohm most a 360 V-os tekercs ellenállása ?
A menet/V értékhez vissza is tekerhetsz mondjuk 20-30 menet teszttekercset, ezen lévő feszből visszaszámolható a menet/V- érték.
Tartok tőle, hogy az egyik 360 V-os tekercset teljesen le kell tekerni, ha a másik alatta van.
Következő: »»   1401 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem