Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1569 / 2208
(#) szili83 válasza granpa hozzászólására (») Okt 17, 2013
Pedig most este szeretzem egy rossz videót, annak a doboza is esélyes. (42*31*8cm)
(#) Orbán József válasza granpa hozzászólására (») Okt 17, 2013
Én pedig nem leszek a véresszájú hifisták közt pária, azér' se vasra szerelek, hanem finom korr lemez, meg ilyesmi, amit csak a lézer vágja...
Akárki meglássa!
Ha egyszer kész lesz...
Mondják, el kéne kezdeni. De ez a legszebb, a tervezgetés.
(#) FordPrefect válasza pucuka hozzászólására (») Okt 17, 2013
Idézet:
„A tunereket a mai napig ónozott vaslemezbe burkolják.”

Csakhogy a tunerekben nincs belül egy 100-300W-os trafó. Meg tunerek sem sokáig lesznek már, sajnos.
(#) palko0125 hozzászólása Okt 18, 2013
Üdv Mindenkinek!
Egy régi, mindig előjövő kérdést szeretnék feltenni. Építeni szeretnék PL500-ból PP erősítőt, sztereo kivitelben természetesen.
A kérdésem az lenne, hogy a sokféle kapcsolásból melyiket érdemes megépíteni? Gondolok itt a Plathovich félére, az rték 79' számában közöltekre stb. Melyiknek van a legjobb hangja.
Aki már épített ilyet, kérem írjon.
Előre is köszönöm.
Üdv, Palkó.
(#) konyak6 hozzászólása Okt 18, 2013
Sziasztok!
Van egy régi rádióm, amit át alakítok. A kérdésem az hogy 220V helyett 250V-val üzemel, ezért a csövek fűtése kb. 8V. Ezzel mit tudok csinálni, vagy nem gond?
(#) Orbán József válasza konyak6 hozzászólására (») Okt 18, 2013
Szia! Nincs leágazás a hálótrafón, hogy feljebb menj?
A 8V szerintem nagyon is gond...
(#) konyak6 válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 18, 2013
Sajnos nincs
Videoton R4430 Szimfonia De Lux rádióról van szó
(#) Orbán József válasza konyak6 hozzászólására (») Okt 18, 2013
Stabilan ennyi a hálózat? Hány Watt az össz fogyasztása elméletileg a rádiónak?
Ha stabilan 250V, akkor van egy egyszerű és jó megoldásom.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2013
(#) konyak6 válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 18, 2013
48W
Rámértem a hálozatra:235V
(#) Orbán József válasza konyak6 hozzászólására (») Okt 18, 2013
Az eljárás a következő: Meg kell nézni, a hiányzó/többlet feszültség hány %-a a kívánt, készülékre szabott feszültséghez képest.
Ez működik krónikusan kevesebb, vagy több hálózati feszültségnél is.

Pl. 230V helyett van 250V-od és 50W az igény.
Kb. 10% az eltérés, ennyit kell elvenni a hálózati feszültségből.
Kell egy 5-10VA 230/24V trafó - hangsúlyoznám, hogy nem fog teljesen pontos lenni a végeredmény, de a túl sok/alacsony feszültségnél biztosan jobb.
A trafó megkapja a fázis-nullát. A szekunder egyik végét összekötjük a fázissal.
A készülék felé elmegyünk a nullával és a szekunder szabad végével. Attól függően, hogy milyen feszültség iránnyal kötöttük a szekundert, hozzáad/elvesz a hálózati feszültségből/hez egy nagyjából szekundernyi feszültséget.
Természetesen megmérjük, mit csináltunk, mert lehet ám 275V körüli is a kimenet!
Ekkor megcseréljük a szekunder kötéseket és levonás lesz.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2013
(#) konyak6 hozzászólása Okt 18, 2013
Néhány másodperces üzem után elkezd halkulni, az ECl86 meg szerintem tulmelegszik. Terhelés alatt 7,5V a fűtése. Az egyenirányítóról 273V jön le, a gyári 225V helyett. Kisérlet képpen beraktam egy 820 Ohmos ellenállást ae egyenirányító után.
Fűtés: 6,9V
(#) konyak6 hozzászólása Okt 18, 2013
A 273V lement 207V-ra. Gyárilag 225V (230)kell.
Ecl 86 6.lábán 193V van. Gyárilag 213V(218)kell.
9. lábon 86V Gyárilag 89V(92).
Közel van. Ez így már jó, vagy még kell finomítani?
Mellékelem a kapcsolást. Én csak a végfokot akarom használni. Gitár erősítő lesz belőle.
(#) mofesa válasza konyak6 hozzászólására (») Okt 18, 2013
Szerintem ahhoz kell még 1-2 dupla trióda. Én addig nem is "finomítanék" rajta, és az R-C szűrés is változhat.
(#) kristikoma válasza konyak6 hozzászólására (») Okt 18, 2013
Ezt neked kell látni/hallani. Ha kis hangerőn is torz, akkor állj be a gyári értékekre.
(#) konyak6 hozzászólása Okt 18, 2013
2 db 6N2P-vel akarok építeni egy plexit. A rádióban volt EBF 89, ECC 85, ECH81, EM84. Ezek fűtése elvileg elég a 2 db 6N2P-nek. Illetve a 209V is elég nekik.
Az EM84-et lehet hogy felhasználom, ha már megvan és működik.
A rádión van vonal bemenet. Ide csatlakozna a plexi.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2013
(#) konyak6 hozzászólása Okt 18, 2013
Már egy órája tesztelem. Szép tiszta a hangja, nem gerjed, nem melegszik. Az ellenállás bevált.
(#) Tomi94 válasza konyak6 hozzászólására (») Okt 18, 2013
Ha esetleg a továbbiakban mégis elkezd torzítani a bemelegedést követően, akkor érdemes megpróbálni a csőcserét egy más gyártmányú ECL86-ra (RFT, Telam stb. aránylag hamar beszerezhető), mert a kb. 40 éves Tungsram ECL86-ok nagy része hajlamos ezt a hibát produkálni.
(#) pucuka válasza Tomi94 hozzászólására (») Okt 19, 2013
Ha megszakadt a rácslevezető, vagy túl nagy, akkor is ilyen jelenség van.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2013
(#) konyak6 hozzászólása Okt 19, 2013
Egy-két dolgot megigazítottam rajta, és megdöbbentő a teljesítménye(4W!). Jók a mélyei, nem gerjed. Fél hangerőn már zavaró a hangereje. 2 db RFT L3402-re kötve(4Ohm).
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2013
(#) konyak6 hozzászólása Okt 19, 2013
Potmétereket kell cserélnem. 1,5M helyett berakhatok 1M-t?
(#) mofesa válasza konyak6 hozzászólására (») Okt 19, 2013
Szerintem nyugodtan, lehet az 500K -s is.
(#) bta válasza konyak6 hozzászólására (») Okt 22, 2013
Idézet:
„Rámértem a hálozatra:235V”

Hietelesített műszerrel? A rádióban E-vel kezdődő típusjelű (Uf=6.3V) csövek vannak?
(#) bta válasza zimi1991 hozzászólására (») Okt 22, 2013
Idézet:
„Igen tudok róla, hogy az egyen cső után csak 47uf ot szabad kötni általában, de egy helyenolvastam, hogy folytó tagokkal lehet ezt az értéket növeni.”


CLC szűrőben is csak a fojtó utáni kondi kapacitása növelhető, de nincs sok értelme túlzásba esni, a hangja is rosszabb lesz úgy. (Jól méretezett, viszonylag kis értékekből álló CLC-hez képest.)
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2013
(#) bta válasza szili83 hozzászólására (») Okt 22, 2013
Ha igazi retrós hatást akartam, akkor ezt a gyönyörűséget
(#) palko0125 hozzászólása Okt 25, 2013
Üdv Mindenkinek!
A múltkorában kérdeztem a PL500-al felépített végfokról. Kaptam is privátban választ, ezúttal köszönöm még egyszer.
Arra a döntésre jutottam, hogy ultralineárt fogok készíteni PL500-ból. Nos a kérdésem az lenne, hogy elegendő e M85/45 vasmagra készíteni a kimenőt? Ennek 13 négyzetcentiméter a keresztmetszete.
A válaszokat előre is köszönöm.
Üdv, Palkó.
(#) crapgame válasza palko0125 hozzászólására (») Okt 25, 2013
q=10...20*gyök(N/fa)

10 PP esetében, 20 SE-nél.
N= teljesítmény
Fa= alsó határfrekvencia

Pl. 40w, 25Hz-értékeknél ez 12,65 cm2. Elméletileg.
(#) palko0125 válasza crapgame hozzászólására (») Okt 25, 2013
Ahha, igen ezt már olvastam valahol, tényleg.
Akkor ezek szerint elégnek kellene lennie.
Köszönöm a választ.
Üdv, Palkó.
(#) szili83 hozzászólása Okt 27, 2013
Imi65 és Mofesa 1000 köszönet!

Ami biztos, hogy én ha erősítőt építek, akkor abban elektroncső LESZ!

Még dobozolni kell.

22.jpg
    
(#) silent15 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 27, 2013
Jól néz ki! Szép igényes munka!
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2013
(#) mark.budai hozzászólása Okt 28, 2013
Csináltam egy gitárerősítőt, AX-84, Hi-Octane kapcsolása szerint. A hangereje elég kevés, de ez a kisebbik baj, ezen még magam is tudok orvosolni. Viszont van más probléma is. Mindhárom potit (gain 1,2, master) maximumra tekerve, egy erős súgás hallatszik. Emellett, ha megkocogtatom a sasszit, hallom a hangszóróban. Nem volt nehéz a 3 cső közül megtalálni, hogy a legelső 6N2P a sáros. Kicseréltem, már kevésbé, de még mindig hallani. Ez ilyen is lesz, vagy válogassak bele kevésbé mikrofóniás csöveket?
Ekkora erősítésnél az 50Hz-es alapzaj is elég nagy, ez mind rövidre zárt bemenetnél. Ahogy egy kábelt dugok a bemenetre, elszabadul a pokol. Elég ha félig tekerem mindhátom potit, elképesztően elkezd sípolni, pedig a gitár nem gerjedhet, a hangszóró el van szinte barikádozva, meg messze is voltam tőle a gitárral.
A potik és a kapcsoló azért lóg, mert egy fém lapra lesznek felcsavarozva (Orion 520a dobozba, a fém lap a skálaüveg helyén lesz), a fűrész lap csak azért van a potiknál, hogy egyben legyenek, ne lógjanak mindenfelé.
Ja, a hűtőbordán a fet az egy táp stabilizátor, de mondom inkább aktív ellenállásnak. Jó nagy feszt ad le a trafó, és ennek 285V kell, azzal állítottam be, nem akartam 10W-os ellenállásokat betenni, hogy 100V-ot elejtsek rajtuk.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2013
Következő: »»   1569 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem