Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Pedig most este szeretzem egy rossz videót, annak a doboza is esélyes. (42*31*8cm)
Én pedig nem leszek a véresszájú hifisták közt pária, azér' se vasra szerelek, hanem finom korr lemez, meg ilyesmi, amit csak a lézer vágja...
Akárki meglássa! Ha egyszer kész lesz... Mondják, el kéne kezdeni. De ez a legszebb, a tervezgetés.
Idézet: „A tunereket a mai napig ónozott vaslemezbe burkolják.” Csakhogy a tunerekben nincs belül egy 100-300W-os trafó. Meg tunerek sem sokáig lesznek már, sajnos.
Üdv Mindenkinek!
Egy régi, mindig előjövő kérdést szeretnék feltenni. Építeni szeretnék PL500-ból PP erősítőt, sztereo kivitelben természetesen. A kérdésem az lenne, hogy a sokféle kapcsolásból melyiket érdemes megépíteni? Gondolok itt a Plathovich félére, az rték 79' számában közöltekre stb. Melyiknek van a legjobb hangja. Aki már épített ilyet, kérem írjon. Előre is köszönöm. Üdv, Palkó.
Sziasztok!
Van egy régi rádióm, amit át alakítok. A kérdésem az hogy 220V helyett 250V-val üzemel, ezért a csövek fűtése kb. 8V. Ezzel mit tudok csinálni, vagy nem gond?
Szia! Nincs leágazás a hálótrafón, hogy feljebb menj?
A 8V szerintem nagyon is gond...
Sajnos nincs
Videoton R4430 Szimfonia De Lux rádióról van szó
Stabilan ennyi a hálózat? Hány Watt az össz fogyasztása elméletileg a rádiónak?
Ha stabilan 250V, akkor van egy egyszerű és jó megoldásom. A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2013
48W
Rámértem a hálozatra:235V
Az eljárás a következő: Meg kell nézni, a hiányzó/többlet feszültség hány %-a a kívánt, készülékre szabott feszültséghez képest.
Ez működik krónikusan kevesebb, vagy több hálózati feszültségnél is. Pl. 230V helyett van 250V-od és 50W az igény. Kb. 10% az eltérés, ennyit kell elvenni a hálózati feszültségből. Kell egy 5-10VA 230/24V trafó - hangsúlyoznám, hogy nem fog teljesen pontos lenni a végeredmény, de a túl sok/alacsony feszültségnél biztosan jobb. A trafó megkapja a fázis-nullát. A szekunder egyik végét összekötjük a fázissal. A készülék felé elmegyünk a nullával és a szekunder szabad végével. Attól függően, hogy milyen feszültség iránnyal kötöttük a szekundert, hozzáad/elvesz a hálózati feszültségből/hez egy nagyjából szekundernyi feszültséget. Természetesen megmérjük, mit csináltunk, mert lehet ám 275V körüli is a kimenet! Ekkor megcseréljük a szekunder kötéseket és levonás lesz. A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2013
Néhány másodperces üzem után elkezd halkulni, az ECl86 meg szerintem tulmelegszik. Terhelés alatt 7,5V a fűtése. Az egyenirányítóról 273V jön le, a gyári 225V helyett. Kisérlet képpen beraktam egy 820 Ohmos ellenállást ae egyenirányító után.
Fűtés: 6,9V
A 273V lement 207V-ra. Gyárilag 225V (230)kell.
Ecl 86 6.lábán 193V van. Gyárilag 213V(218)kell. 9. lábon 86V Gyárilag 89V(92). Közel van. Ez így már jó, vagy még kell finomítani? Mellékelem a kapcsolást. Én csak a végfokot akarom használni. Gitár erősítő lesz belőle.
Szerintem ahhoz kell még 1-2 dupla trióda. Én addig nem is "finomítanék" rajta, és az R-C szűrés is változhat.
Ezt neked kell látni/hallani. Ha kis hangerőn is torz, akkor állj be a gyári értékekre.
2 db 6N2P-vel akarok építeni egy plexit. A rádióban volt EBF 89, ECC 85, ECH81, EM84. Ezek fűtése elvileg elég a 2 db 6N2P-nek. Illetve a 209V is elég nekik.
Az EM84-et lehet hogy felhasználom, ha már megvan és működik. A rádión van vonal bemenet. Ide csatlakozna a plexi. A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2013
Már egy órája tesztelem. Szép tiszta a hangja, nem gerjed, nem melegszik. Az ellenállás bevált.
Ha esetleg a továbbiakban mégis elkezd torzítani a bemelegedést követően, akkor érdemes megpróbálni a csőcserét egy más gyártmányú ECL86-ra (RFT, Telam stb. aránylag hamar beszerezhető), mert a kb. 40 éves Tungsram ECL86-ok nagy része hajlamos ezt a hibát produkálni.
Ha megszakadt a rácslevezető, vagy túl nagy, akkor is ilyen jelenség van.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2013
Egy-két dolgot megigazítottam rajta, és megdöbbentő a teljesítménye(4W!). Jók a mélyei, nem gerjed. Fél hangerőn már zavaró a hangereje. 2 db RFT L3402-re kötve(4Ohm).
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2013
Szerintem nyugodtan, lehet az 500K -s is.
Idézet: „Rámértem a hálozatra:235V” Hietelesített műszerrel? A rádióban E-vel kezdődő típusjelű (Uf=6.3V) csövek vannak? Idézet: „Igen tudok róla, hogy az egyen cső után csak 47uf ot szabad kötni általában, de egy helyenolvastam, hogy folytó tagokkal lehet ezt az értéket növeni.” CLC szűrőben is csak a fojtó utáni kondi kapacitása növelhető, de nincs sok értelme túlzásba esni, a hangja is rosszabb lesz úgy. (Jól méretezett, viszonylag kis értékekből álló CLC-hez képest.) A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2013
Ha igazi retrós hatást akartam, akkor ezt a gyönyörűséget
Üdv Mindenkinek!
A múltkorában kérdeztem a PL500-al felépített végfokról. Kaptam is privátban választ, ezúttal köszönöm még egyszer. Arra a döntésre jutottam, hogy ultralineárt fogok készíteni PL500-ból. Nos a kérdésem az lenne, hogy elegendő e M85/45 vasmagra készíteni a kimenőt? Ennek 13 négyzetcentiméter a keresztmetszete. A válaszokat előre is köszönöm. Üdv, Palkó.
q=10...20*gyök(N/fa)
10 PP esetében, 20 SE-nél. N= teljesítmény Fa= alsó határfrekvencia Pl. 40w, 25Hz-értékeknél ez 12,65 cm2. Elméletileg.
Ahha, igen ezt már olvastam valahol, tényleg.
Akkor ezek szerint elégnek kellene lennie. Köszönöm a választ. Üdv, Palkó.
Imi65 és Mofesa 1000 köszönet!
Ami biztos, hogy én ha erősítőt építek, akkor abban elektroncső LESZ! Még dobozolni kell.
Jól néz ki! Szép igényes munka!
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2013
Csináltam egy gitárerősítőt, AX-84, Hi-Octane kapcsolása szerint. A hangereje elég kevés, de ez a kisebbik baj, ezen még magam is tudok orvosolni. Viszont van más probléma is. Mindhárom potit (gain 1,2, master) maximumra tekerve, egy erős súgás hallatszik. Emellett, ha megkocogtatom a sasszit, hallom a hangszóróban. Nem volt nehéz a 3 cső közül megtalálni, hogy a legelső 6N2P a sáros. Kicseréltem, már kevésbé, de még mindig hallani. Ez ilyen is lesz, vagy válogassak bele kevésbé mikrofóniás csöveket?
Ekkora erősítésnél az 50Hz-es alapzaj is elég nagy, ez mind rövidre zárt bemenetnél. Ahogy egy kábelt dugok a bemenetre, elszabadul a pokol. Elég ha félig tekerem mindhátom potit, elképesztően elkezd sípolni, pedig a gitár nem gerjedhet, a hangszóró el van szinte barikádozva, meg messze is voltam tőle a gitárral. A potik és a kapcsoló azért lóg, mert egy fém lapra lesznek felcsavarozva (Orion 520a dobozba, a fém lap a skálaüveg helyén lesz), a fűrész lap csak azért van a potiknál, hogy egyben legyenek, ne lógjanak mindenfelé. Ja, a hűtőbordán a fet az egy táp stabilizátor, de mondom inkább aktív ellenállásnak. Jó nagy feszt ad le a trafó, és ennek 285V kell, azzal állítottam be, nem akartam 10W-os ellenállásokat betenni, hogy 100V-ot elejtsek rajtuk. A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |