Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1020 / 3965
(#) kadarist válasza szkkteam hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Szia!
Amiről tervezted annál 820 ohm van és nem 820 vagy 870 k ohm .
(#) szkkteam válasza kadarist hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Bocsi ezt elnéztem, köszi szépen Viszont a kérdés még akkor is, jó az amit összefirkantottam?
(#) kadarist válasza szkkteam hozzászólására (») Okt 19, 2010 / 1
 
Csináld meg így: H-bridge. NPN-tranzisztorral kellene meghajtani az összes végtranzisztort, hogy pozitív feszültséggel lehessen kapcsoltatni mindegyiket.
(#) szkkteam válasza kadarist hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Fúúú ... nagyon szépen köszönöm. Ezzel életeket mentettél )
(#) kadarist válasza szkkteam hozzászólására (») Okt 19, 2010 / 1
 
Nézz szét még itt is.
(#) Sanyig4 válasza Doncso hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Köszönöm a segítséget mindenkinek, mostmár teljesen világos!
(#) storm hozzászólása Okt 19, 2010 /
 
Sziasztok!
MBR10100 vagy MBR 1060-es schotty diódával szeretnék egyenirányitani 50Hz-es váltóáramot. Kb ~AC 23V és vagy vagy 5A kéne, hogy átmenjen rajta. Kérdésem az lenne, hogy jók-e erre a célra, vagy vegyek valami másfajta diódát?
Köszi!
(#) Balaa16 válasza storm hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Szia!
A link alapján 10A-t elbír, használhatod, de én raknék rá hűtőbordát.
Üdv: Balázs
(#) storm válasza Balaa16 hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Én nem arra gondoltam, hogy elbírja-e hanem hogy érdemes-e egyenirányitáshoz schotty diódát használni vagy erre a célra ez nem a legigazán megfelelő dióda
(#) Balaa16 válasza storm hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Én mindig egyenirányító diódával egyenirányítottam, hogy a schotty dióda jó e hozzá, azt nem tudom. Várd meg a profik válaszát! (én kezdő vagyok )
(#) qvasz2 válasza storm hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Ha tényleg csak AC 23V -ra kell, akkor használd nyugodtan! Ugyan nem erre való, de teljesen jó erre is.
(#) _JANI_ válasza storm hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
IGEN érdemes nagy áramú schotty diódával elkészíteni a tápegységet. Természetesem a megfelelő hűtésről gondoskodva... ( Kis nyitófeszültségével és nagy kapcsolási sebességével inkább a kapcsolóüzemű tápegységekben "kedvelt" egyenirányító. )
(#) sromi hozzászólása Okt 19, 2010 /
 
Pár butának tűnő kérdés: a mellékelt képen látható kondenzátorok értéke mekkora? az mikron akar lenni vagy milli? és az ellenállások értéke? Valamint akkor most ez a kapcsolás, hogy is működik? A tranzisztor értem, a kondikat értem, a biztosíték világos, és az IC bemenete illetve a testelése is világos, annyit nem értek, hogy ha az IC 12 V "állít" elő, akkor a tranzisztor által átengedett áram feszültsége nem zavar be a képbe? Vagy az IC rá korrigál úgy, hogy ha több feszültség van a tranzisztor után, akkor azt leszabályozza magán keresztül?

kapcs.jpg
    
(#) Dániel X hozzászólása Okt 19, 2010 /
 
Hali!

Van egy trimmer potméterem és annak van 3 lába. Hogyan kössem be?
(#) Balaa16 válasza Dániel X hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Szia!
Ha jól tudom: A két szélső lába közt van egy megadott ellenállás érték(pl:1kOhm). A középső és a szélsők között változik az ellenállás, ahogy forgatod.

névtelen.JPG
    
(#) blackdog hozzászólása Okt 19, 2010 /
 
Potméter tisztításra mi a 'legjobb' megoldás?
Régi 20-30 éves potikra gondolok.
Ne nyekeregjen, ne szoruljon és jó legyen a kontaktusa.

Kontakt spray? Műszer olaj? esetleg zsír?
Hogy pofozzátok helyre a potikat?
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Szia!
Petróleum, vagy WD40. Esetleg olajos kontaktspré.
(#) Balaa16 válasza blackdog hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Szia!
Én WD-40-el szoktam befújni, szerintem ez a legjobb.
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Idézet:
„Petróleum, vagy WD40. Esetleg olajos kontaktspré.”

És ez meddig tartós?
WD40 később nem okoz galibát? (leromlott vezető képesség? zárlat?..)
A zsír vagy műszer olaj itt nem járható?
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
A zsír vagy olaj miért lenne jó? A WD40 kifejezetten jó csúszókontaktusokhoz, és az egyik alapanyaga a petróleum. A kontaktspének a nevében van, hogy mire használják.
(#) _JANI_ válasza sromi hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Szia! Az általad mellékelt tápegység-(Bővebben: Link)-ben a szűrőkondenzátorok 2.2µF-( mikro )-osak lesznek. ( Tantál kondenzátort azt hiszem max 100µF-ig készítettek, amíg gyártották. )
A Kapcsolás a következőképp működik:
Kis terhelésen a ( 1A alatt ) a T3 tranzisztor lényegében zárva van, mert az R1 ellenálláson nem lesz elég feszültség a tranzisztor kinyitásához. Az R1-en átfolyó áram növekedésével a T3 tranzisztor is kezd kinyitni és a kimenő áram egy részét átvezeti magán, mintegy árveszi a terhelő áramot az IC-től. A T3-tranzisztoron sokkal nagyobb áram is folyhat mint az uA7812-őn, mert az R1 - IC által létrehozott feszültségosztót "zárja rövidre", az R1-en létrejövő nyitófeszültségtől függően. A C1-C2 a kialakuló feszültségeket szűri meg.
Az R2 a tranzisztoron átfolyó áramot korlátozza. Bár kicsi értéke nem egészem erre utal.
A 8A-s biztosíték ( F1 ) értéke alapján, KB: 6-7A lehet a tartós kimeneti árama a kapcsolásnak.
(#) _JANI_ válasza blackdog hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
A WD40 a kontakt tisztító sprék királya!
Egy csepp műszerolaj a tengely tövén, meg csodákra képes! :kalap:
A régi kikopott potenciométer recsegése helyre hozható a csúszka óvatos átállításával. Ezt a módszer csak legvégső esetben érdemes alkalmazni, mert ha letörik a csúszka, akkor lehet kicserélni a potenciométert.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Két dologra nem jó ugyanaz. A potméter tengelyéhez jó a WD40, de a csúszkához, Tuner 600 at használj, tisztít is, ken is.
(#) blackdog válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Jahhh....
Észre vettem. Addig akartam tökéletesíteni míg a tengely hernyócsavarját eltörtem.
"A tekerő gombot egy 15cm hosszú rúd köti össze a potival"
(#) sromi válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Köszönöm a gyors választ!

üdv.: sromi
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Ezek szerint tengelyre wd40, poti házába meg tuner600.?
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Bizony
(#) ECL82 hozzászólása Okt 19, 2010 /
 
Sziasztok, valaki tudja a 108 pólusú Harting csatlakozó bekötési vázlatát? 2 napja keresem, de nem talalom...
(#) tojci hozzászólása Okt 19, 2010 /
 
Szevasztok!

Nekem egy elég lökött kérdésem lenne... fősulit végeztem elektronikábol, de mivel gimibe jártam életben soha nem épitettem egy áramkört sem. Nagyon érdekel az összes téma mait itt olvastam és szeretnék elkezdeni áramköröket épiteni ill. tervezni, csak nem tudom, hogyan kezdjek hozzá... Tudna vki tapasztalt pár tanácsot adni???

Köszönöm!

Király az oldal!
(#) dtomi86 hozzászólása Okt 19, 2010 /
 
Sziasztok!

Elektróból feladtak pár kérdést, és az egyikre nem tudom a választ. Így hangzik: Miért nem használnak elterjedten digitális áramkörökhöz JFET-eket? Kérlek segítsetek megválaszolni.

Előre is köszönöm, Tamás
Következő: »»   1020 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem