Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1905 / 3967
(#) blackdog hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Sziasztok!

A kapcsolások többsége ugye úgy kezdődik, hogy végy egy transzformátort és csökkentsd a hálózati feszültséget a neked szükséges szintre majd egyenirányítasz stb-stb....
Ebben az esetben a szükséges teljesítményhez választok ugyebár trafót.
De mi van abban az esetben mikor nem használok trafót hanem a kondenzátor reaktanciáját használom áramkorlátozásra?
Ebben az esetben mekkor teljesítményig mehetek el? Ilyenkor jobb ha egyenirányító hidat használok vagy ekkor is megteszi az egyutas egyenirányítás?
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Szia! Az egyutas egyenirányító feltölti a kondit! Esetleg paralell fordított irányúval sütögetheted. Így tudsz a hálózat nullájához képest egyenfeszültséget előállítani, ha fixen installálod.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Igazából a kész diódahíd sem foglal sok helyet.
Az érdekesebb kérdés a számomra az a teljesítmény. Hány Wattig mehetek el.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Attól függ hány voltot szeretnél elérni a kimenetén. Az ilyen üzemre tervezett kondenzátorból végül is annyit köthetsz párhuzamosan amennyit csak akarsz. Amikor ennek a hely és költségigénye nagyobb lesz mint egy kapcsolóüzemű tápé akkor gondolom lemondasz róla.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Igazából kisebb kapcsolásoknál használtam eddig ahol 10-100mA volt az áram igény 12 vagy 24VDC esetén.

Azon gondolkodtam, hogy ha 7812-t használok akkor 1,5A is lehet az áramfelvétel ami 18W. Ezt még bírja-e a kondenzátoros megoldás? Hol a határ? Mi a hátrány?

Szerk.:
Egy jelentős hátrány eszembe jutott. Nincs galvanikus leválasztás a hálózatról. Jól gondolom?
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2013
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
A határ a csillagos ég. Ha belőttél egy kondenzátort 20mA-re és ebből 100-at párhuzamosan kapcsolsz akkor 2A-t érhetsz el.
Hátránya, hogy csökkenő terhelésnél (lévén szó feszültségosztóról) felszökik a feszültség. A stabilizátorok nem örülnének neki.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Mindegy, hogy egy diódát használsz, vagy diódahidat, csak az előállított feszültségen a brumm lesz kisebb, vagy nagyobb. Az előállított feszültség ígyse, úgyse lesz független a hálózattól.
A kondenzátor tulajdonképpen egy előtét ellenállás, az az értéke, ami a kapacitás impedanciája a hálózati frekvencián. Ezt ki tudod számolni. A kondenzátoron átfolyó árammal vigyázni kell, mert nem minden kondenzátor képes nagy áramokat átengedni magán, mert ez konstrukció függő. PL. egy motorindító, kondit erre terveznek, de egy egyszerű kondit nem. Általában ez az áram összefüggésben van a feszültség tűréssel, minél nagyobb feszültségű annál nagyobb áram folyhat át rajta károsodás nélkül. Erre nézve képet kaphatsz alkatrész katalógusokból. az átfolyó áram a kondenzátoron, a veszteségein, ahogy egy ellenálláson hőt termel.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Idézet:
„az átfolyó áram a kondenzátoron, a veszteségein, ahogy egy ellenálláson hőt termel.”

De jóval kevesebbet mint egy ellenállás.
Amúgy nyilván X2 fólia kondit használnék min. 400V.
Persze kitudom számolni a reaktanciát 1/(2PI*FC). Viszont ebből még nem világos számomra a max. teljesítmény. 230VAC hálózat esetén minden adott. 50Hz kb. 234-240V feszültség.
(#) NVP hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Sziasztok!
Van egy elég nagy tervem.Vezeték nélküli kamera. Kb. annyit tudna hogy valahol(nem túl messze) van egy kamera aminek a képét vagy a számítógépemen vagy egy külön kis képernyőn látom.
Tudom hogy NAGYON bonyolult,de azért próbálkozom
De sajnos nem tudom hogy hogyan lehetne a képet vezeték nélkül átvinni(lehetőleg szabad frekvencián) és kijelezni. [Tehát semmit ]
Ebbe kérnék segítséget.Előre is köszönöm.
(#) reloop válasza NVP hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Építs ilyet!
(#) Clyde8821 hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
szep jo estet mindenkinek,a kerdesem a kovetkezo lenne : ezen a rajzon mi nincsen jol? mert megepitettem lemertem es rovid zarlatos, meg nem tudom hogy a tranzisztorak meik laba a c es az e a bazist azt tudom,koszonom a valaszokat elore is.
(#) NVP válasza reloop hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Jól néz ki.Csak nem tudom mi kell egy ilyenhez
(#) Clyde8821 válasza NVP hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
na hat ezt en is megepitenem.
(#) NVP válasza NVP hozzászólására (») Jan 19, 2013 / 1
 
Helo!
Van egy ilyen kapcsolás az oldalon.
szerintem erre gondoltál
(#) reloop válasza NVP hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Témája. Esetleg megnézném használtban.
(#) NVP válasza NVP hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Az előző kommentet nem saját magamnak szántam
(#) Clyde8821 válasza NVP hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
hat igen ez is jo csak nem tudom ezen a rajzon a haromszog helyebe mi jon,eleg kezdo vagyok,amugy koszi nagyon szepen
(#) reloop válasza Clyde8821 hozzászólására (») Jan 19, 2013 / 1
 
A TIP31 típust írd be a googli-ba, keress datasheet-et (adatlap). Abban szerepel a lábkiosztás.
(#) Clyde8821 válasza reloop hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
ja igen,rosszul fejeztem ki magam,a rajzon nem tudom melyiket hova forrasszam,amugy koszonom
(#) NVP válasza Clyde8821 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
A háromszög egy IC de szerintem anélkül is megpróbálhatod.
A tranzisztoron(rajzban)ahol befelé megy a nyíl ott NPN.
Ahol ki ott PNP.
De a legtöbb multiméteren meg tudod nézni hogy melyik láb melyik.
(#) reloop válasza Clyde8821 hozzászólására (») Jan 19, 2013 / 1
 
Az emittert a nyilacska jelöli.
(#) kadarist válasza Clyde8821 hozzászólására (») Jan 19, 2013 / 1
 
Beírod a keresőbe a kérdésed és már kapod is a választ: Bővebben: Link
(#) Clyde8821 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
koszonom nagyon szepen nektek, nelkuletek meg lennek halva, tovabbi szep estet kivanok nektek.
(#) granpa válasza Clyde8821 hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
És mondat kezdéskor lenyomod a shiftet (nincs ékezetes klaviatúrád?)
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Általában véve nincs max kivehető teljesítmény, ahogy egy előtét ellenállásnál se. A kivehető teljesítményt az ellenállás, a kondenzátor terhelhetősége korlátozza. Míg ellenállásoknál ezt ráírják, kondenzátoroknál ezt csak katalógus adatokból tudod meg, (már ha van) ott egy maximális áram rovatban jelzik.
(#) blackdog válasza granpa hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
[off] A srác (gondolom, hogy ffi) Romániából ír így lehetnek gondjai az ékezetes betűkkel. Igaz a SHIFT gomb elég nemzetközi.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Megnéztem pár kondi adatlapot, de nem találtam semmit. Van ahol találtam olyat, hogy "Dissipation Factor", de nem tudom mit jelent.
Ellenállásnál könnyű a helyzet: P=U*I. R=U/I stb...
Ez alapján próbáltam tovább menni. Ami adott: Xc=1/(2PI*fC) Ebből a "kakukk tojás" a C.
Tovább feszegetve: C=Q/U mert Q=C*U Aztán tudjuk, hogy még, hogy Q=I*t Innen jön, hogy I=Q/t
Mivel P=U*I akkor:
P=Q/C*t? Ha igen akkor már csak"t"-n kell elgondolkodni.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2013
(#) granpa válasza blackdog hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Esetleg a használt frekvencia (50Hz)? Periodikusan; feltölt-kisüt.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jan 19, 2013 /
 
Ott van, Dissipation Factor.
Rajzolj fel egy kondenzátor helyettesítő képét, veszteségi ellenállással, soros induktivitással. Ebből számolhatod.
(#) jdani hozzászólása Jan 19, 2013 /
 
Hali. Motorra készítettem egy sebesség fokozat mérőt. A mérőből 5 vezetéknek kell kijönnie. 2 a táp, és 3 jel. Kérdésem az lenne, hogy, (mivel egy vezetéket akarok csak kivezetni a mérőből, amiben több szál van) lehetne-e mondjuk USB kábelját használni erre? Abban van 4 ér, +5. az árnyékolás. Mondjuk az árnyékolás része lenne a minusz..
Következő: »»   1905 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem