Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1974 / 3972
(#) nightlife hozzászólása Ápr 21, 2013 /
 
Hali!
Egy 5kVAr/400V teljesítményű fázisjavító kondenzátor kapacitását szeretném megtudni, nagyjából.
Jó, ha ezt használom hozzá?

1/Z=2*Pi*f*C

100µF jön ki, reális ez? Mérésre jelenleg nincs lehetőségem.
(#) nightlife válasza nightlife hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Kiszerelés, és a kisütő-ellenállás eltávolítása után megmértem itthon, 95uF. A képlet jó, a gyár meg 5%-ot biztos spórolt a fólián :,)
(#) dbase válasza reloop hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
1 kimeneten 1-1 soros 1n4148 és rajta 1-1 fet irf 540 fet. Kösz azé hogy próbálsz segíteni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2013
(#) reloop válasza dbase hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
A gate gondolom nem lóg csak úgy a levegőben, mekkora ellenállás húzza testre? (Lenne ábra, már rég túl estünk volna rajta.)

Meghajtó.GIF
    
(#) proli007 válasza ElemElek hozzászólására (») Ápr 21, 2013 /
 
Hello! Kipróbáltam, 4,5V-ról BC182/BC212-vel, kb. 1 másodpercenként villog piros Led-el. Fehérrel, kb. 0,5 másodpercenként. (Az 1kohm helyett 2,2kohm-ot használtam, kis kondit meg nem, mert ezek voltak kéznél.) Ha a 10µF-os kondi nincs benne, vagy rossz helyen van, akkor éghet a Led folyamatosan. Egy ilyen tranyós kapcsolásban előfordulhat, hogy túl nagy a tranyók bétája és ezért esetleg teljesen kinyitnak a tranyók. Ha ez lenne, fordítsd meg az első tranyó kollektor-emitterét. Ekkor a bétája ennek csak 6 körül lesz. Kipróbáltam, de így is működött, csak gyorsabban. üdv!
(#) Mybuster hozzászólása Ápr 22, 2013 /
 
Sziasztok!

Van ez a kapcsolás Bővebben: Link és nemtudom értelemezni azaz hogy a NAND kapus 4082-t bemeneteire mit kössek,pontosabban hova mert ugye látom hogy van a 4026 azokhoz mennek a digitek. Vagy vele párhuzamosan van tehát mikor H szintet küld ki a 4026 akkor a digitet és a 4082-est is vezérli?

Választ,előre is köszi!
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2013
(#) kadarist válasza Mybuster hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Szia!
Az azonos számozású pontokat össze kell kötni.
(#) Mybuster válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Értem,köszönöm!
(#) Bakman válasza Mybuster hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
A kapcsolás hibás, leginkább abban, hogy a kijelzők közös pontjain van egy-egy ellenállás. Ez így nem jó, mert más feszültség esik rajta attól függően, éppen hány szegmens világít. A kijlezők közös katódját közvetlen a nullára kell kötni és minden szegmens elé egy-egy 330 Ohm-os ellenállást. Tehát kijelzőnként legalább hetet.

Az 1N4007 -es diódák helyett használhatsz nyugodtan sokkal kissebbet is, pl. 1N4148 -ast.
(#) szabónagymester hozzászólása Ápr 22, 2013 /
 
Olyan kérdésem volna, hogy a képen látható fesz osztót terhelt fesz osztónak, vagy terheletlennek számoljam? A poti kimenetele adna egy ref.fesz minimumot ill. maximumot, az adott oldalhoz tartozó ellenállás osztóval beállítva.
(#) kadarist válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Szia!
Mely pontokra kötjük az osztani kívánt feszültséget?
(#) szabónagymester válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Nos célszerű lett volna valóban a táppontokat is megjelölnöm...
Elvileg az ellenállások felső tagjai tápfeszen, az alsó tagjai testen vannak.
Azért írom elvinek, mert más megoldás is szóba jöhet, ami célszerűbb. Vagy maga az elmélet miatt is érdekel.
A tápfesz 5V és a poti végállásai adnak egy min. és max. értéket, mi között a csuszka mozgatásával nyerhető ki egy köztes érték.
(#) gkari válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Terheletlen fesz.osztónak nincs semmi értelme(merthogy akkor mire is jó?), a kérdés éppen a terhelés mértéke, meg hogy hol jelentkezik (pl. a jobb oldalon, balon meg a tápfeszej), ha mindez ismert, akkor a "Kirchoff" tv.-ekkkel számítható.
(#) szabónagymester válasza gkari hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
A tápfesz mindkét osztón egyidejűleg van jelen, és az 5V. A bal oldal osztás pontja kb. 1,5V, a jobb oldali osztás pontja kb. 2,5V feszültségű. A potival ezen két érték közül ehet feszt kivenni, ami egy komparátort hajt meg.
Egyébként a JLT forrasztó állomás hőszabályzó egysége lenne.
(#) kérdező hozzászólása Ápr 22, 2013 /
 
Sziasztok!
Nem biztos hogy jó helyen teszem fel a kérdést, de nem találtam kifejezetten számológép javítós témát. A lényeg, hogy van pár Híradástechnika PTK-1050 típusú számológépem. Mindnek az a baja, hogy tönkrementek a telepeik a 30 év alatt. Hálózatról tökéletesen megy, de szeretném órán is használni őket, ezért ki fogom cserélni a telepeket. A kérdés csak az, hogyha a két eredeti ceruzaakkumulátor (hibás nevén "újratölthető elem" ) helyett ideiglenesen sima cinkelemeket teszek bele, (1,2 helyett 1,5V, két elemnél 3V) nem árt-e az IC-nek. Kívülről bevezetett zsebtelepre is gondoltam, az 4,5V-ot adna neki.
Előbb-utóbb kapnak rendes ceruzaakkumulátorokat, és töltődni fognak a saját tápjukról, de míg ez nincs, addig elemről mennének.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2013
(#) pjg válasza kérdező hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Ceruzaelemről mehet, de lapos elemről már ne! Ha veszel akkut Eneloop-ot vegyél. Az nem merül le állásban.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2013
(#) kérdező hozzászólása Ápr 22, 2013 /
 
Még van egy egyszerű kérdésem: Ha egy elektroncső fűtőszála a katódhoz képeest negatív potenciálon van, akkor az nem okoz valamilyen gondot, esetleg élettartam csökkenést?
Erősítőt építek, és csak így lesz meg a fűtőfeszültség, hogy a táp negatív feszültségét is használnom kell.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2013
(#) pjg válasza kérdező hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Szép lassan elfogy a fűtőszál.
(#) kérdező válasza pjg hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Végül is érthető, mert a szál katódként viselkedik és "átsugározza" magát a katódnak, ami ez esetben anód. Gondoltam, hogy ez lesz. Ki kell találnom valamit, hogy pozitív feszről menjen.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2013
(#) pjg válasza kérdező hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Akkor meg anód lesz.
A Katód és a fűtőszál közt ne legyen potenciál.
(#) proli007 válasza pjg hozzászólására (») Ápr 22, 2013 /
 
Hello! Azt csak akkor lehet megvalósítani, ha nincs fűtés. Hiszen ha van, akkor a fűtés két végpontja nem ugyan azon a potenciálon van. Egyébként zajra kényes megoldásoknál, pont lezárják a katód-fűtés "diódát", hogy a fűtőáram ne "modulálódjon be" a katódáramba.
Mint pld. ahogy itt is tette a tervező.üdv!
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2013
(#) snowboarder hozzászólása Ápr 23, 2013 /
 
Sziasztok! Végre megvettem első forrasztópáka állomásomat. Mivel még nem forrasztottam ezért az elején gyakorlásra szeretném használni. Jól jön ehhez az elszakadt fülhallgatom. Nem akarok hülyeséget csinálni ezért (biztos ami biztos) inkább megkérdezem, hogy meglehet forrasztani a szakadt fülhallgató kábelt ugye?

Van egy régi hűtőgép is amiben ugyancsak elszakadt a kábel. Mivel ott már nagyfeszültség van, kérdezném, hogy azt is meg lehet forrasztani?

Köszönöm előre is és elnézést a hülye kérdésekért.
(#) ventihu hozzászólása Ápr 23, 2013 /
 
Sziasztok!
Lenne egy nagyon amatőr kérdésem. Vennék én egy 10W-os LED reflektort. Gondolom ismeri mindenki, olyan, mint a fém-halogén, csak egy led chip van benne.
Namármost. Nekem a reflektorban lévő 6000K hőmérsékletű led nem jó, helyette vennék egy kb. 12000K-est. Ezt ki tudom-e benne otthon én cserélni? Vagy egyáltalán meg lehet-e bontani ezt a reflektort?
(#) pjg válasza ventihu hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Miért jobb a 12 ezres? Az már szinte UV.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2013
(#) ventihu válasza pjg hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Akváriumhoz kell.
(#) pjg válasza ventihu hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Nem sok oda 10W?
(#) ventihu válasza pjg hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Inkább kevés lesz. Gondolkodom is, hogy 2db reflektort veszek.
Ezt tenném bele.
(#) bbalazs_ válasza snowboarder hozzászólására (») Ápr 23, 2013 / 1
 
Mindkettot meg lehet. A hutogepnel termeszetesen kihuzott allapotban kell forrasztani, kicsit tobb forrasztoont hasznalj es a vegen rendesen szigeteld le. Ha esetleg a foldre pont az a resz er le, akkor vizhatlanna kell tenned, nehogy egy felmosas megrazo elmeny legyen.
Erdemes zsugrocsovet is hasznalni, fillerekert kaphato kulonfele atmeroben.
(#) pjg válasza ventihu hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Próbáld ki a 6000-sel. Majd meglátod kell e a 12000-es.
(#) ventihu válasza pjg hozzászólására (») Ápr 23, 2013 /
 
Tengeri akváriumba a 6000 nagyon karcsú lesz.
Következő: »»   1974 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem