Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2390 / 3965
(#) Raspun válasza pucuka hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Ha fúrószár van a tekercs közepén az légmagos?
A segédprogramban (légmagos tekercses) van a d(tekercs keresztmetszet) de ha jól értelmezem az ábrát akkor a d-ben benne van a a rézdrót fele is mind a két oldalon. De máshol meg csak annyi van tekercs keresztmetszete ami ugye a fúrószár átmérője vagyis 5 mm. De ha benne van a drót fele is (mind a két oldalon) akkor ugye az 6mm. (Mert hogy 1mm átmérőjű a drótom). Most akkor ez hogy is van? D=6mm vagy 5mm?
Meg ugye az l arra vonatkozik milyen hosszan van feltekercselve a drót?
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) ttindian hozzászólása Szept 21, 2014 /
 
Szép napot!

Tekercsel kapcsolatban kérdeznék én is .

Milyen magú tekercsben indukálódik több áram ha a mag közelében egy mágnest mozgatunk?
A mágnest hogy érdemes mozgatni ? Párhuzamosan a vasmaggal vagy merőlegesen ?
(#) csanyipal hozzászólása Szept 21, 2014 /
 
Vettem egy nagyon jó kis akkutöltőt - magyar találmány: MW 6398GS, Somogyi.
A kezelési útmutatóban - a doboz egyik oldalán írja, hogy a töltés ideje meghatározható a kapacitás és a töltőáram ismeretében a következő képlettel:
  1. kapacitás x 1,4 / töltőáram


Az akkutöltőn látom a következő kimeneti adatokat:
4x[1,2V === 120 mA]
2x[9V === 13 mA]

Az akkutöltővel tölthető egyszerre max. 4 db AAA/AA/C/D méretű azonos kapacitású újratölthető elem - azaz - akku, vagy kettő 9V-os cella.

Ha tehát én csak egyetlen AA ( 2700 C ) akkut töltök vele, akkor a töltőáram 30 mA?
Továbbá, a kapott érték ezek szerint 2700 x 1,4 / 30 = 126, de ez milyen mértékegység: perc?
(#) nedudgi válasza csanyipal hozzászólására (») Szept 21, 2014 / 1
 
Nem. Ezt töltőt nem ismerem, de valószínűtlen a 30mA érték. Inkább úgy kellene értelmezni, hogy 4x 120 mA a töltőáram, amit csatornánként kell figyelembe venni, tehát 4 darab 120 mA csatorna van.A töltés ideje így (2700[mAh]*1,4)/120[mA], a mértékegység óra.
Mitől jó ez a töltő? A szépsége, vagy praktikus felépítése miatt?
Nem nagyon szabad ilyen stílusú töltőt venni, nem tudod figyelembe venni, hogy milyen állapotú, töltöttségű akkumulátort töltesz. Ha ráadásul elbóbiskolsz, akkor még simán túl is töltheted - elméletileg. Gyakorlatilag ekkora áramot feltöltött állapotban még elviselnek az akkuk, bár nem szívesen. Csak olyan töltőt szabad megvenni, ami figyelembe veszi az akku reakcióját a teljes töltöttség elérésekor. (DeltaT, deltaV)
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2014
(#) elyelibator hozzászólása Szept 21, 2014 /
 
Sziasztok! Érdeklődnék, hogy egy led kijelzőnek mi szerint lehet meghatározni, hogy melyik lába hányas, és hogy melyik láb melyik bit éppen. Csak azért kérdezem, mert az adatlapok szerint nem megállapítható. Bármennyire is annak tűnik, nem megállapítható. Például:Bővebben: Link
És az adatlapja: Bővebben: Link
A két ábra teljesen ellentmod egymásnak. Hogyan gondolkozzak, hogy ugyan azt lássam, illetve hogy lássak valamit egyáltalán. Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) nedudgi válasza elyelibator hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Egy legfeljebb 5V feszültségű tápegység, egy 470-1000 Ohm ellenállás segítségével meg lehet határozni a bekötést. Ekkora feszültség ekkora ellenállással korlátozva nem tud tönkretenni egy LEDet, lehet próbálkozni. Ha nem világít, akkor felcseréled a vezetékeket. Általában az egyik láb az közös anód(katód), a többi pedig a szegmensek és a tizedesjel. Ha többszámjegyű a kijelző, akkor a helyzet annyival bonyolódik, hogy minden számjegynek van külön közös pontja.
(#) Csupasz válasza elyelibator hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Szia
Ha a kijelzőt magad elé teszed, akkor felülnézetből a bal alsó láb lesz az 1, és az alsó sor innen indul.Majd megy körbe, az utolsó láb fölötti a következő számú.
A táblázat megadja, hogy hanyas számú láb melyik katód, vagy anód( attól függően, közös katód, vagy anód ).
(#) elyelibator válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Köszi akkor most már ezt is tudom. Gondolom ez a lábkiosztás vonatkozik minden ilyen típusu kijelzőre. Meg vagyok mentve.
(#) dave500 hozzászólása Szept 21, 2014 /
 
Üdv!
Valaki tudna nekem egy kapcsolási rajzot küldeni a pc-kben használt 12v-os neon inverterről?
Van egy hibás monitor tápom, amiben van 2db nagyfeszültségű trafó, d1616 típusú meghajtótranyókkal (teljesen ugyan az a felépítés, mint a pc-kbe szánt verzióval) újra szeretném építeni, de kapcsolást nem találok hozzá!
Előre is köszönöm!
(#) Peet19 hozzászólása Szept 21, 2014 /
 
Sziasztok!
Melyik esetben kapok kevésbé lüktető egyenáramot vagyis melyik szűr jobban egyenirányítás után.
1 db 2000µF -os kondi, vagy 2 db 1000 µF -os?
Köszi a segítséget.
(#) Raspun válasza Raspun hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Látom erre nem kapok választ. A rádiómban Bővebben: Link serceg a hangszóró tehát gondolom működik csak be kell hangolni. De ugye én trimmer kondit vettem és több kérdésem is van ezzel kapcsolatban:
-azt olvastam hogy üzem közben nem lehet hangolni. Ezt nem értem mert hogy én állítottam de akkor ezek szerint a valóságban nem állítódott?
-rádiókban ugye forgókondenzátort használnak csak hogy sehol se láttam ilyet max régiségként. Ez miért van? Ezzel nem lenne könnyebb állítani?
Lehet hogy ostoba kérdések de még eléggé kezdő vagyok.
(#) elektroncso válasza Raspun hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Nem tudom hol laksz, van-e a közeledben nagy teljesítményű FM URH adó. Az oldal alján van egy szövegrész:
Idézet:
„Kaptam néhány visszajelzést, hogy nem működik az áramkör. Figyelembe kell venni, hogy csak nagy térerejű adókat képes fogni, egyszerű felépítése miatt, azokat sem High-End minőségben.”

Hozzá kell tenni, ha nem megfelelő a rezgőkör akkor nem azon a frekvencián üzemel a rádiód ahol az adók vannak. Ezért lehet hogy nem fog be semmit. Ismerni kellene a rezgőkör rezonancia frekvenciáját. Nagy hangoló kondenzátort már nem gyártanak, ezért nem tudsz beszerezni. Azért néha még lehet venni. Nem férne bele az újfajta rádiókba. Ma már kapacitás diódákat használnak helyettük. Nyugodtan hangolhatod üzem közben, csak szigetelt műanyag csavarhúzót használj.
(#) elektroncso válasza Raspun hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Most nézem, te benne hagytad a fúrószárat a tekercsben? Az csak addig kell amíg megtekered, hogy szép kör keresztmetszetű, megfelelő átmérőjű legyen. Azután el kell távolítani belőle. Az csak minta. Vedd ki belőle.
(#) kendre256 válasza Raspun hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Ez a kapcsolás nem rádió, csak összelapátoltak pár alkatrészt, aztán véletlenül megszólalt...
Az első két tranzisztornak semmi normális munkapontja nincs, vicc az egész.
(#) pucuka válasza Raspun hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
A fúrószár az csak a sablon. Ha erre tekered a drótot, (persze aztán kiveszed, mert a 4 menet megtartja magát) és a tekercsátmérő 6 mm lesz.
A trimmer kondi nem üzemszerű hangolgatásra való, arra forgókondit kell használni. Erre a célra elég nehéz forgőkondit találni, de nem lehetetlen. A forgókondival sorosan, és párhuzamosan, trimmerkondikat használunk, a párhuzamossal a hangolás felső határát, a soros kondival az átfogást, a hangolás alsó frekvenciáját az iduktivitás állításával lehet beállítani. az URH tartományú forgókondik szokásos értéke 20 - 120 pF
(#) amda hozzászólása Szept 22, 2014 /
 
Sziasztok! Munkába menet a busz kijelzőjén láttam pár rövidítést: Rs bs tco fr. Mit jelentenek?
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2014
(#) aramis hozzászólása Szept 22, 2014 /
 
Sziasztok!
Segítséget kérek ,hogyan tudom megállapítani egy ellenállás watt értékét
vagy van -e jelölve valahol-
(#) drink15 hozzászólása Szept 22, 2014 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem. Egy síkmágneszárat kötök be egy kódkapcsolóval együtt. Elméletileg mindent helyesen bekötöttem...vagyis valamit mégsem
Ha a zár pozitív vezetékét rákötöm a kapcsoló NC kimenetére, a COM-ra pedig a táp pozitív vezetékét, akkor a kódkapcsoló és a zár sem csinál semmit. Ha a tápot kihúzom a COM-ból, akkor működik a kódzár, illetve ha a kapcsolót a NO kimenetre kötöm, akkor működik a kódzár akkor is, ha táp rá van kötve a COM-ra, de a mágneszár sehogy nem húz be.
Alapvető bekötés egy önálló ajtózárhoz kapcsolási rajz alapján csináltam:
Kapcsolási rajz

A táp amit használok 12V 10A, szóval szerintem annak bőven bírnia kellene.

Tudja esetleg valaki, hogy mit csinálok rosszul?

Köszi előre is és további szép estét nektek!
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2014
(#) etm hozzászólása Szept 22, 2014 /
 
Hello! Azt szeretném kérdezni,hogy az LM339D mekkora feszültségről táplálható? Néztem az adatlapját ,de nem tudtam kinézni,hagy azt hol írja. Ha rákapcsolok a 3-as lábára +3.6Voltot amit egy zenner biztosít stabilan,akkor működni fog? Köszi
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Ha a két 1000 mikroF -os kondit párhuzamosan kötöd, akkor az éppen annyira szűr, mint az egy db. 2000 mikroF -os.
(#) Bakman válasza etm hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Adatlapban: Absolute maximum ratings. Ezek a határadatok, amiket átlépve szinte biztos, hogy tönkremegy. Elvileg már 2 V-ról is működik, ez pedig az adatlap első oldalán van.
(#) Bakman válasza aramis hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Teljesítményét, a W a mértékegység. Ha nincs ráírva, akkor a méretéből lehet következtetni, illetve az adatlapjáról, már ha van hozzá olyanod.
(#) Raspun válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Azért megpróbálom behangolni.
De néztem kapcsolásokat tda7000-el. Építenék én is ilyet de olyat amit varicap diódával lehetne hangolni és teleszkópantennája lenne. Tudnál e olyan kapcsolási rajzot küldeni amit már esetleg te is kiróbáltál vagy tudod hogy működik? Csak egy egyszerű fm vevőt ne túl bonyolultat. Én pl.ezt néztem de azt nem tudom hogy lehetne-e ezt hangolni (talán az L1-el?). De ilyet nem hiszem hogy tudnék szerezni. (L1-et)
Vagy esetleg ki cserélhetném e az L1-et egy sima légmagosra a diódát meg trimmer kondira?
Amúgy varicap diódát hogy kell állítani?
(#) vargaf válasza Raspun hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Szia!
A kapcsolásban ott van az L1 mellett a varicap dióda, azzal hangolható a rezgőkör. A hangoló feszültséget a 100 kohm potencióméterrel állíthatod be.
Üdv.: Feri
(#) etm válasza Bakman hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Hello! Köszönöm az infót! További kellemes napot!
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Értem, köszi. Azt hittem hogy a második kondi kimenete jobb lesz ha az már eleve egy szűrt feszültséget kap.
(#) Raspun válasza vargaf hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
De az L1 miért van áthúzva? Ha Lejjebb tekersz láthatod a webshopukban az elemeket. Nem volt dolgom még varikap diódàval ezért nem tudom hogy kéne ezt állítani és a képen sem látom. Amúgy szerinted ez jól fog működni?
(#) pucuka válasza Raspun hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Rajztechnika. Az elemek tulajdonságait különböző rajzjelekkel jelölik. Az áthúzás valamilyen változtathatóságot, változóságot jelent. Ha kalapácsfejű az áthúzás, az a trimmelésre, trimmelhetőségre utal. Ezt az elemet egyszeri beállítással lehet megfelelő értékre hangolni. (trimmerkondenzátor, trimmer potenciométer) Ha az áthúzás egyik végén nyíl van, az a folyamatos, szükségszerű hangolást jelenti, forgókondi, (pl. hangerő szabályzó) potenciométer.
Az egyes elemek használhatóságát, felhasználási módját az adatlapjaikból tudod megtanulni. Az egyes ismeretlen fogalmak magyarázatát, de az adatlapokat is pl. a google keresővel (gugli a barátod) tudod elővarázsolni.
Bővebben: Link
Amúgy szerintünk jól fog működni, ha betartod az adatlapján levő előírásokat. Még nyáktervet is találhatsz, ami sokat segít abban, hogy ne legyen gerjedékeny a megépített kapcsolásod.
(#) kérdező hozzászólása Szept 22, 2014 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy egyszerű frekvenciamérőt. Jó lenne egy digitális, de lehetőleg mikrovezérlő nélkül. Nem muszáj nagy frekvenciatartomány, bőven elég, ha olyan 40-60 Hz között mérne, de pontosan. Igazából a hálózati frekvenciát szeretném mérni ezredes vagy százados pontossággal. Tudom, értelmetlen, de akkor is szeretném dísznek az íróasztalra.
(#) Raspun válasza pucuka hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Kösz a választ. Működne szerinted akkor is ha 10-40 pF trimmer kondit használnék dióda helyett és normál tekercset(légmagosat)? Persze kiszámolnám Thomson-képlettel hogy legyen a tekercs.
Következő: »»   2390 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem