Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2610 / 3975
(#) Gj hozzászólása Júl 31, 2015 /
 
Üdv!
A fóliakondenzátoroknak van polaritása?
(#) ferci válasza Gj hozzászólására (») Júl 31, 2015 / 1
 
Nincs.
(#) pauer98 hozzászólása Júl 31, 2015 /
 
Sziasztok!
Egy 7815-ös IC kimenetén nem probléma, ha csak 14,8V van? Vagy meg kell lennie a 15nek?
Köszönöm!
(#) ferci válasza pauer98 hozzászólására (») Júl 31, 2015 / 1
 
Szia!
Általában van egy kis eltérés, adatlapon is megnézheted +/- .
Van olyan Fairchild adatlap pl, ahol 14.4-15.6 között is lehet.
Kerámia hidegítők ( 100 nF pl. ) vannak a lábaknál?
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2015
(#) Gafly válasza pauer98 hozzászólására (») Júl 31, 2015 / 1
 
Ennyi eltérés teljesen normális. Még akár a műszered is csalhat ennyit
(#) Gafly válasza Gj hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Attól függ milyen.
Ha például hengeres feltekert fajta, akkor sok esetben nem mindegy, hogy a külső réteg melyik. Ez egy fekete csíkkal szokták megjelölni. Ha van ilyen, akkor azt szokás a föld (vagy a kevésbé érzékeny rész) felé tenni.
(#) venndi hozzászólása Júl 31, 2015 /
 
Vélemény a ZD-99 és ZD-708A-ról? Megfelelnek ilyen egyszerű munkára?
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 31, 2015 / 1
 
Jó a ZD-99 és nagyobb wattos is, ha ebből a 2-ből választasz - a Wellerek drágák eléggé.
Ide megfelel.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2015
(#) nedudgi válasza venndi hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Néha lehet használtan venni "kattogós" Weller pákát. Azt is érdeme megvenni.
(#) venndi hozzászólása Júl 31, 2015 /
 
A 2. képen ezeknél a téglatest alakú kondenzátoroknál nincs jelölés a + és - ra. Azt akkor mindegy hogy hogy helyezem el ugye? Na most említettem, hogy ezeket a narancssárga kondenzátorkat nem találtam, és arra jutottunk, hogy oda is tehetek téglalap kondenzátorokat. Akkor ezeután itt se játszik szerepet a + és minusz. KÉP
Vagy mit jelent ez a letört sarok rész a "téglalapokban"? A kerámiás kondiknál ott a + és -. Ellenállásoknál, diódáknál mik ezek a jelölések?
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2015
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Ahol a kapcsrajzon elkó jelölést látsz, de pl. csak 1 uF, oda jó a fóliás is, mivel van pici méretben. Nagyobb és jelölt már csak elkó lehet a paneleden, mert fóliásban túl nagy méretes lenne.
A narancssárgáknál nincs megkötés, lényeg a jó minőség legyen, tégla vagy sem.
Ha gyanús vagy kérdéses alakú a kondi, de jelölt, az lehet tantál elkó is ( tégla, csepp, stb..)..
Egyéb kérdéseknél vmi kinagyított minta kellene. Ellenállást biztos nem jelölnek + és --szal, diódáknál pedig a csík a katódot jelenti.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2015
(#) venndi válasza ferci hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Szóval akkor, ellenállásnál mindegy, a kondenzátoroknál: az elkóknál van + és -, a kerámiásnál, és téglatestnél is? Mert a rajzon csak ilyen letörés van, az lenne a +? Végül a diódáknál a katódos része az, amelyik felén van egy kis jelölés van. A rajzon a katódos fele szintén az amleyik meg van jelölve ugye?

Melyik kondenzátorok, ellenállások, diódák kell, hogy minőségesek legyenek?
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2015
(#) johnkiss hozzászólása Júl 31, 2015 /
 
Udv mindenkinek. A kerdesem az lenne, hogy valojaban mi az az arduino, vagy hol tudnek anyagot talalni rola.
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Azt írtam, hogy a kérdéses kondiknál jól látható képet tegyél fel..
Ha a kondi kerámia (lencse, tárcsa..) esetleg, úgy jobban felismerhető, de azokon nincs +/-.
A rajzon is csik van a katódnál.
(#) johnkiss hozzászólása Júl 31, 2015 /
 
Elore szeretnem tudatni a tisztelt nagyerdemu kozonseggel, hogy a helyesirasom nem a lustasagom miatt olyan amilyen, hanem azert mert Irorszagban vasaroltam es nincsenek ekezetes betuk a klaviaturan.
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Egyébként azokra a helyekre, ahol az elkó nem szűrésre van beépítve a paneleden, célszerű tantált használni, mivek kisebb a szivárgó árama. Bocs, de annyira nem nézem át az egészet, de integráló, időzítő rész esetében tantált tegyél be.
(#) venndi válasza ferci hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Azt hittem így ránézésre megtudod mondani, hogy melyik kell, hogy minőségi legyen . Egyébként német oldalról rendeltem egy THAT2181C-t, mert azt nem találtam sehol, fórumon ahol ezt a Gstringet kibeszélték, azt írták, hogy csak a C-s verzió a jó bele, szal se a 2181B se a 2181A nem jó. Néztem a többi dolgokat is, minden jóval drágább, mint nálunk....szeintem durván 3szor drágább minden, persze ha a legolcsóbb verziót vesszük figyelembe.
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Figyelj... - amit meg tudsz venni jobbat, az teszed bele. IC bemenetre ha elkó kell, tantál legyen - ha kimenet után van vmi funkcióban, szintén. A többi pedig pénz és gyártó-kérdés.
(#) venndi válasza ferci hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Jaja világos . Csak csodálkoztam, hogy ennyire drága a németeknél...laikus szemmel nem hiszem, hogy olyan óriási minőségi különbségek lennének, de lehet tévedek. huuhh, inkább úgy csinálom, mint a képen, mert nem tudom melyik a bemeneti, kimeneti .
Szerinted megéri az 5x drágábbat venni mindenből? Német oldalon látom volt Panasonic-tól dolgok? Mondjuk én tuti az olcsót veszem, mert más nincs, meg különben is
(#) devergo74 hozzászólása Júl 31, 2015 /
 
Sziasztok.
Adott egy régi orosz gyártmányú távirányítású autó. A bökkenő vele kapcsolatban, hogy egyszerűen nem reagál semmire, olyan értelemben, áramot kap, de meg sem nyikkan. Hogyan lehetne kideríteni, hogy mi lehet a gond vele?
Már ilyen állapotban kaptuk, nem tudom az előéletét, de szemre semmi repedés, törés, vagy valamiféle elektromos zárlatra utaló jelet nem látni rajta.
Előre is köszi
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Azért ezt nem kellett volna.. - azt nem árt, ha megnézed egy ic esetében, melyik láb a ki és bemenet..- legalább a jövőre való tekintettel, ha hibát kell esetleg keresned, vagy egyszerűen beállítani, mérni, stb.
Írtam: a megéri gyártótól is függ, na meg hol kapsz egyáltalán valamit. Ez már nem téma.
(#) Gj hozzászólása Júl 31, 2015 /
 
Üdv!
A szerelhetőségen kívül van más hátulütője annak, ha TO-126 tokozású tranyòkat paszta és csavar helyett raforrasztok a hűtőbordára? (Nem kell szigetelve lenniük)
(#) ferci válasza Gj hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Semmi gond, csak ne melegítsd el és a lehető legvékonyabb ónréteggel.
Ha meg tudod oldani, kis perforáció a lemezen közvetlenül a fémfelület mellett, ill. 3,5-ös lyuk középen és jobban hozzáférsz.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2015
(#) Daniel-91 hozzászólása Júl 31, 2015 /
 
Sziasztok,

netről megépítettem egy akku töltőt, azonban nem működik tökéletesen. A leírás szerint elkezd tölteni, aztán, ha eléri a 13,8Voltot akkor kikapcsol, aztán ha leesik az akku feszültsége egy általunk a potival beállított szintre akkor újra tölt. Azonban nekem úgy működik, hogy akkor kapcsol ki, ha eléri a potival beállított feszültséget és ott ki-be-ki-be kapcsolgat. A kommenteket olvasgatva alatta, másnak sem működik, szóval nem én rontottam el. Továbbá megcsináltam circuit wizardban is és ugyanúgy működik, mint élőben.

Ez lenne az áramkör:
12v battery charger circuit with auto cut off

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) ferci válasza Daniel-91 hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Próbálj korrigálni az 5. lábra menő zenerrel. Az befolyásolja az Ut*1/3, Ut*2/3 billenési szinteket.
(#) ferci válasza Daniel-91 hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
A wizardban állítsd be az 5 láb feszültségét 1..12 volt között voltonként pl. és nézd meg, jegyezd fel, hogyan változik a hiszterézis.. - 12 volt körül kb. 2 volttal nagyobb, mint 1-2 volt körül, tehát az 5v1-es zener nem okés.
Ezért biztos sokkal hamarabb vissza is kapcsol töltésre nálad.
(#) proli007 válasza Daniel-91 hozzászólására (») Júl 31, 2015 /
 
Hello! Ez a kapcsolás így eleve nem lehet jó. Mert a TH bement a CV feszültség értékénél billen. Ha a zéner 5,1V-os, akkor ott billen. Hogy billenne így 13,8V-nál? A poti is minimálisan 50% felet kell hogy álljon. Hogy egyáltalán működőképes legyen, alakítsd át a kapcsolást a következő módon. Ha a 13,8V billenési szintje nem megfelelő, a 33kohm értékét kell változtatni, vagy változtathatóvá tenni. (poti+ellenállás, vagy két ellenállásból összerakni)
Ha a felső billenési szint már jó, lehet az alsót beállítani a potival. De egy aksi feszültsége töltés kikapcsolása után visszaeshet. Ha az osztót szűröd a 100µF-al, akkor legalább nem kapkod, lehet tanulmányozni mit is tesz..

CHG-555.png
    
(#) merisot hozzászólása Aug 1, 2015 /
 
sziasztok
egy 9 voltos elemet szeretnék szabályozni 0 - 9 volt között lehetőleg potival lineálisan stabilan, mi a legegyszerűb módja ? előre is kösz a megoldást
(#) venndi hozzászólása Aug 1, 2015 /
 
Még egy utolsó kérdés áradat a rendelés előtt

Ellenállások: azt mondtátok, hogy mivel 9V-on működik és nincs semmi megterhelő dolog, ezért elég 0.125, 0.250W, amiket én találtam, azok 0.4, 0.6, 1W-osak, nem baj ha a Watt nagyobb? A fémesnél van metaloxid és metalfilmes, melyik a jobb?

Kondenzátorok: 50V, 100V-osakat találtam...nem baj ha ilyen nagy a Volt, de közben 9V-os lesz a kütyü? Lehet akár 500V is ha nem találok kisebbet? RM érték kisebb vagy nagyobb legyen?
Ránézésre: 1 2 3 Melyik kondenzátorok legyenek minőségibbek?
(#) ferci válasza venndi hozzászólására (») Aug 1, 2015 / 1
 
A nagyobb watt és volt sose baj.
C2, C11, C7 pl... amik be és kimenetnél vannak, 1x már megírtam. Tápszűrő nem gond.
Következő: »»   2610 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem