Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3178 / 3965
(#) BEMcorp válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Mekkora a tápfeszültséged, és milyen típusú a relé?
(#) proli007 válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Hello! Ha szagosodik a relé, akkor annak feszültsége nem megfelelő a táphoz. Ha a bázisba teszel nagyobb ellenállást, a tranyó fog füstölni. Inkább a relével sorba egy akkorát amivel a relé csak a névleges feszültségét kapja meg. (Amúgy hogy jött ki a 28k számítással?..)
(#) Szasza9668 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Avr lábról kap a tranzisztor bázisa 5vdc. A kollektor emitter dc 12v kap. A gnd közös. Mértem hfe-t és aböl számoltam ki mekkora ellenállás kel, hogy a kimeneten legyen kb 50mA. A relé bipoláris.
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2018
(#) proli007 válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Ha a tranzisztorral korlátozod az áramot, akkor az fog fűteni. Inkább a relével soros ellenállással kellene. (Egyébként is ha valamivel méred a Hfe paramétert, az nem 50mA kollektoráramnál lesz, hanem 1-2mA nél. És tranyó függő is az érték.)
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Nekem már "büdös a dolog", hogy AVR és és PNP...
(#) sany válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Mi a kapcsoló PNP tranzisztor típusa?
(#) Tomi111 válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Bipolárist írsz, nem bistabil akart lenni? Mert annak csak impulzus kell, nem folyamatos áram. Nem azért melegszik?
(#) nagym6 válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
A tranzisztornak teljesen nyitva kell lenni, pld.: 2.2K bázisellenállás jó lehet.
(#) pucuka válasza Gj hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Egész pontosan úgy értettem, hogy a töltő tölti az akkukat, a sorbakapcsolt cellákon balanszer, és a + feszültséget közvetlenül a cellákról viszed tovább. A rajzodon valamilyen gyári töltő látszik, lehet hogy egyesével, lehet párosával tölti a cellákat, ritka eset, hogy a négy cellát sorbakötve tölti.
(#) Kovidivi válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Bővebben: Link Ha a nagyon kis értékekkel nem számol az oldal, akkor az ezerszeresét írd be mondjuk, vagy válassz valami nagyobb nagyságrendet. Utána kidobja, hogy miből lehet összerakni.
Én mondjuk a söntöket úgy készítem, hogy 0.1 vagy 0.01ohm-okkat használok, sorosan, párhuzamosan, a végén kijön a kívánt érték. Be kell egyszer tárazni belőlük.
3db párhuzamos 0.01ohm pont 0.0033ohm-ot ad.
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2018
(#) Szasza9668 válasza Tomi111 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Nem bistabil. Dc12v relé aminek mindegy a bekötése. Lehet negatív is meg pozitív is a sorrend az a1, a2 lábakon. A tranzisztor meg bc546b. És valóban nem pnp hanem npn. Bocsánat a félrevezetését! Megkéne jegyeznem de nagyon nem megy. Én is utálom amikor kiderül ,hogy tök más a valóság meg a gyakorlat. Sűrű elnézésetek kérem!
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2018
(#) sany válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Dióda van párhuzamosan kötve a relé tekercsével?
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2018
(#) reloop válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Szia! Ha beírod a gugliba az AVR és a relay (relé angolul) keresést, kidobja a megoldást
Bővebben: Link.
(#) Chipmunk1960 válasza pont hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Ki mondott ilyet? Ilyen csatlakozó, vsak a GB s "gyarmatain" használatosak, azok valóban mekülönböztetik a az L és N pontokat, mivel fordítva bedugni nem lehet, valamint bizti is található benne. De egy magyar, fóleg 2 villás cstinál, honnan tudod melyikre kell a fázis, s a nulla????
(#) proli007 válasza Szasza9668 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Itt valami árulás van. Egy 12V-os relé 12V-ról nem füstölhet. Egy gépkocsi relé tud meleg lenni, mert annak tekercse elég nagy áramot fogyaszt. De egy "sima" 12V-os relé, csak 40..50mA-t. Megmérhetnéd a tekercs ellenállását, meg a 12V tápfeszt. Mert így csak a sötétben való tapogatásban szenvedünk.
(#) Tylla1 hozzászólása Jún 16, 2018 /
 
Sziasztok!
12 voltos "ezeréves" ajtócsengővel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Sajnos 46 év után elhallgatott . 12 voltot betáplálva csak egy enyhe vibrálást érzek rajta, de a kalapács nem üti meg a harangot. Mi a probléma? Javítható vagy csere?
Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) proli007 válasza Tylla1 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Hello! Vélhetően a kontaktus égett el vagy korrodált a hosszú idő alatt. Azt kellene ellenőrizni és esetleg ha épnek tűnik, akkor tisztítani és a rugóerőn állítani. Leginkább közelebb vinni a kontaktus zárását a csengő harang felé. Ha nincs benne érintkező (mert volt/van olyan is), akkor csak az 50Hz rángatja a mozgó részt, akkor azt is közelebb kell vinni. Egy fénykép hasznos lett volna..
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2018
(#) Tylla1 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Én laikusként nem látok benne érintkezőt.
A képeket pótoltam
(#) proli007 válasza Tylla1 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Akkor ez "már" az érintkező nélküli típus. A mágnes rugóját úgy kell beállítani, hogy a kalapács éppen ne érjen a haranghoz. Ha meghibásodáshoz lehet a tekercs menetzárlatos (bár ennek valószínűsége kicsi, mert nem látható hevülés nyoma), vagy a mágnes elgyengült az idők folyamán. Ez tulajdonképpen egy trafó, aminek a szekunderét rövidrezárva erősen megemelkedik a gerjesztés, ezért rángatni kezdi az 50Hz a mágnest. De alaphelyzetben is rezeghet cseppet.
Harang nélkül látható a mágnes mozgástartománya. Ha az kicsi, akkor már csak a csere segít.
Ja, és célszerű a nyomógomb kontaktusát is ellenőrizni, mert ha az korrodált, nem alakul ki a zárlati áram..
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2018
(#) Tylla1 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Ha a csengő megkapja a 12 voltot (trafóról, tehát a nyomógomb hibája kizárva) akkor a kalapács kb. 1 mm-t mozdul felfelé és annyi. A kör alakú mágnes a kalapácsnál "fogja" a vasat, de nem tudom megállapítani, hogy elég erősen-e, vagyis elgyengült-e a mágnes?
Hevülés nyomát a tekercsen nem látok.
(#) Tylla1 válasza Tylla1 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Gyenge a mágnes...egy másik mágnes sokkal erősebben fogja a csavarhúzó végét. Marad a csere.
proli007 köszönöm a segítséget!
(#) RoliNyh válasza RoliNyh hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Találtam egy kereskedőt, ahol lehet elég sok értékben venni, belinkeltem hátha érdekel valakit.

2512SMD méretű mΩ értékű ellenállások / csomagban rendelhető...

2512SMD méretű mΩ értékű ellenállások / értékenként rendelhető...

(Lentebb tekerve az oldalon választható a megfelelő érték.)
(#) Szasza9668 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
A táp egy led szallag 12v dc tápja. Az 5v a tiny2313-nak meg 7805 stab ic csinálja. Nem füstöl csak szagosodik. Igaz legalább 8 éve állt a polcomon, de elvileg ennek semmi jelentősége. Holnap este megmérem!
(#) gyulank hozzászólása Jún 16, 2018 /
 
Van olyan ragasztó, ami időjárásálló, és vezeti az áramot?
(#) antikzsolt válasza gyulank hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Kérdés: Mire használ ilyen ragasztót?

MUREXIN EL 300 VEZETŐKÉPES RAGASZTÓ
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2018
(#) gyulank válasza antikzsolt hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
http://www.rad-x.hu/csiga-stop#kieg10m
Szúnyoghálóra ragasztani, és impregnálni a drótot.
(#) gyulank válasza antikzsolt hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Köszönöm! Olyan nincs, amiből van kisebb? Szerintem ebből 100m-re is elég lenne 60g, nem 14kg. Nekem még az FBS is beszárad, meg a pillanatragasztó, pedig sokkal kisebbek.
(#) kezdomotoros hozzászólása Jún 16, 2018 /
 
Szevasztok!
Hozzájutottam egy kis kapcsolóüzemű táphoz,és sajna nem működik.A jele PLIU-1077 ,12V 2000mA.
Szétszedtem,-kérlek benneteket,aki látott ilyent,írja meg,hogy a két bekeretezett alkatrész mi?,-és
érdemes-e javítani?Előre is köszönöm,szevasztok
kezdomotoros
(#) tbarath válasza kezdomotoros hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
Az a TO-220 tokozásúnak tűnő IC akát maga a buck IC is lehet, pl. LM2596 vagy hasonló.

Érdemes-e javítani? Érdemes lehet ha tudod mi a baja, vagy ha tanulni szeretnél. Ha csak egy működő 12V/2A táp kell, akkor nem gazdaságos, mert árgépen kb. 1000 Ft-tól kezdődnek az ilyen tápegységek.
(#) elektroncso válasza kezdomotoros hozzászólására (») Jún 16, 2018 /
 
A bal oldali átlátszó bekeretezett valami egy biztosíték. Ha szakadt akkor zárlatos a táp, hogy megéri-e foglalkozni vele azt csak te tudhatod. Én megjavítanám magamnak, feltéve ha a hibás alkatrész nem drágább mint egy új.
Következő: »»   3178 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem