Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Köszönöm. Akkor maradok az Sn99Cu1-nél. Eddig azt használtam, gondoltam hátha jobb az ezüst tartalmú.
Más: használok egy GPS modult Arduinoval. Sajnos eléggé megrángatja a tápot a modul amikor kommunikál. Eddig egy 100nF-os fóliakondit használtam a betáp és az Arduino tápja között zavarszűrés gyanánt. (1-es Kép) Viszont így eléggé érdekes dolgokat művelt az Ardu analóg mérésekkor. Amint hozzáadtam egy 1000µF-os kondit a GPS modul elé minden probléma megszűnt. Kérdés hogy szerintetek ez a kapcsolás működhet hosszabb távon? Nem veszik össze a fóliakondi, és az 1000µF-os elko kondi ha ilyen módon kötöm be őket? (2-es Kép) Méretezés megfelelő? Semmi más aktív eszköz nem lesz a kapcsolásban...
Mitől veszne össze? Szidják egymás anyósát?
Kondiból bármennyit, bármilyen típusút párhuzamosan köthetsz, a kapacitás értékek össze adódnak. Csak arra kell vigyázni, hogy ha polarizált kondik is vannak, például elkók, akkor azokat azonos polaritással kösd be. Az már egy másik kérdés, hogy milyen típusút hol, milyen célra akar használni az ember fia. Idézet: „"Mitől veszne össze?"” Franc se tudja, nem értek hozzá Ezért is kérdeztem Egyébként van jelentősége, hogy hol teszem be a kapcsolásba őket? Tehát lehet hogy elég lenne, ha az ardu elé tennék nagyobbat? Vagy inkább az Ardu előttit vegyem ki, és a kettő közzé tegyek nagyobbat? Zavarszűrés úgy is érvényesül az ardura is, attól függetlenül hogy "később" csatlakozik be a vezetősávokon? Laikus vagyok, bocsi A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2022
Igen, számít a bekötés helye. Ahhoz az eszközhöz legyen közel a nagyobb kapacitású elkó, amelyik jobban rángatja a tápot.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2022
Köszönöm!
Akkor marad mindkettő a biztonság kedvéért, és a lehető legközelebb rakom a táplálási pontokhoz.
Nyugodtan rakhatsz még egy 100nF-ot közvetlenül a GPS tápfesz bemenetére.
Nézd meg a mellékelt képet. Szinte minden TTL, meg CMOS IC mellett látsz egy kis kék kondit, ( többnyire 100nF ) amelyek a lehető legközelebb vannak az adott IC-k tápfesz bemeneteihez. Ez ma is így megy, a tápvonalakon terjedő zavarjelek csökkentése érdekében. Az SMD kondikkal meg még közelebb lehet "hidegíteni" a zavart keltő, vagy a zavartól óvni kívánt alkatrészek tápfeszültségét.
Az első az volt, hogy a GPS modul tápbemenetére direktbe ráforrasztottam egy szintén 100nF-osat, de attól a probléma nem szűnt meg... Kevés lett volna?
Idézet: „Sajnos eléggé megrángatja a tápot a modul amikor kommunikál.” Kezdjük ott, hogy a GPS nem "kommunikál", hanem csak "fülel". Ha mondjuk "mobil telefonálni" is tud/akar, akkor viszont borzasztóan meg tudja rángatni a tápot. Csak abba gondolj bele, hogy az a 2 W még 5 V-on is mekkora impulzusokat jelent. Nem véletlen, hogy az adalapokon külön fejezet szokott lenni a PCB layout-nak és a tápellátásnak. Esetedben a táp csatlakozót áttenném a másik oldalra, és tennék mindkét helyre is 100 nF-ot. A GND-t pedig nem ilyen vékonyan vinném...
A 100nF kondik a "szőröket" tudják csillapítani. A nagyobb energiájú zavarokhoz kellenek a nagyobb kondik, 100-1000uF, ahogy a csillapítás kívánja.
Sziasztok,
Ebben az FM transmitter kapcsolásban mehet az R3 39k helyére 22k, illetve a C1 10pF helyett 33pF? Vagy fontos, hogy pontosan a rajzon lévő értékek legyenek?
Mehet. A kondenzátor a berezgetéshez kell, nem frekvencia-meghatározó alkatrész.
Szia!
Azok az értékek a tranzisztortól is nagyon függnek. A C1 a berezgés miatt érdekes, az R3 pedig az egyenáramú beállítás miatt. Messziről ezt nem lehet megmondani. Ha tudod egy vevővel érzékelni már azt a pontot ( frekit ), ahol teljesen elnyomja az alapzajt és csend lesz, akkor működik az oszci. Utána inkább mindig távolabb viszed a panelt, úgy tudnál különbséget tenni, hogyan jobb. Gondolom, nincs komolyabb szkópod. Aztán mehet rá a moduláció.
Köszönöm, akkor összerakom a 33pF-os kondenzátorral.
Szkóp? Még normális pákám sincs.
Egy régi rádió roncsból szedtem ki az alkatrészeket, azokból gondoltam összerakni. A tranzisztor D471AY Bővebben: Link
A D471AY tranzisztor kisteljesítményű hangfrekvenciás végtranzisztor, azzal nem fog menni a transzmittered. A transzmitter frekvenciája a 100 MHz -es sávba esik, a tranzisztor határfrekvenciája 130 MHz. Nemigen lesz erősítése a kívánt sávban, nem fog berezegni. Valamilyen nagyfrekvenciás tranzisztor kéne ide.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2022
Akkor az a tranzisztor kilőve.
Volt még a panelen C1674-es Bővebben: Link Annál 300 MHz a frekvencia, az jó lehet?
Az már jó lesz. Annak idején BC182-vel meg BC238-al készítettem rádiós mikrofonokat 100 MHz környékére.
Köszi.
Viszont lenne még egy kérdésem. A transmitter és a kapcsolás ebből a videóból származik. Bővebben: Link Itt BD139-es tranzisztorral van megépítve, és azt látom, hogy ez egy jóval erősebb darab. Viszont az adatlapján a frekvenciára csak 50MHz-et ír. Akkor azzal hogyan tud mégis működni? Nem mintha értenék hozzá, csak kíváncsiságból kérdezem.
Az oszcilláció még csak-csak beindul egy ilyen kis tranzitfrekvenciájú tranzisztornál, de erősítése már nem nagyon lesz, de ide nem is kell. Egy komolyabbnak tűnő verzió: Bővebben: Link. Arra azonban számíts, hogy kéz közelítésre, tapizásra eléggé elhangolódik, tehát a frekvenciája nem lesz stabil.
Értem (nagyjából)
Ez csak egy próba a kéznél lévő alkatrészekből, és ha olyan 15 méteres sugárban működne, az nekem már elég. Köszönöm a segítséget.
Sziasztok!
Régen volt ilyen dolgom, ezért nem emlékszem, hogy mi a kulcsszó illetve paraméter, ha olyan kondira van szükségem, amit soros ejtő elemként használhatok trafó nélküli 230 AC táplálású, kis fogyasztású kontrolleres kütymütyhöz? A 250V~ gondolom az egyik bűvszó? Mi a többi? A kapacot ki tudom számolni, az nem gond. Mintha pár napja (hete?) valaki hirdetett volna az apróban hasonlót, de már nem lelem... A mai "ferci"-t látom, de nekem nem kell 100 db
330 nF / 280 V-ból tudok adni egy marékkal.
Szuper! Előre is köszönöm. Én is találtam néhány 220 nF-ost, így tutira összehozom azt, ami kell. Írok privátot...
Üdvözlök mindenkit! Sony ta-f220 erősítőbe beszerelhető 2sa1302/2sc3281 2 pár tranzisztor?
A gyári 2sa1490/2sc3854 az emitter base voltage 6v míg a fent említett tranzisztoroknál 5v. Ez jelenthet gondot?
Szinte kizárt, hogy gondot okozna.
Az adott feszültségek a tranzisztorok bázis-emitter záróirányú feszültségtűrését jelzik. A tranzisztorok bázis-emitter átmenete szinte kizárólag nyitóirányban van előfeszítve (erősítőkben biztosan), ezért a záróirányú feszültségtűrés nem érdekes. Szerk: A két tranzisztor egyéb paraméterei (kollektoráram, kollektorfeszültség, teljesítmény) eléggé eltérnek, azok sokkal fontosabbak. De úgy látom, hogy amit betennél az eredeti helyett, az nagyobb teljesítményű, áramú, az valószínűleg nem okoz gondot. A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2022
Pont a Veb0 miatt ne aggódjál, normál esetben csak nyitó irányban van előfeszítve.
Túlélés szempontjából nagyjából minden paraméterében kétszer jobb a 2SA1302. Magát az erősítő rajzát nem néztem meg, sokat segíthetne az áramköri környezet... Meg párban, beállítások, stb...
Köszönöm szépen. Nem teljesítmény növelése a cél. Csupán ilyen tranzisztorok vannak itthon. Az előző tulajdonos cserélt benne rellét,de a tranzisztorokat nem találta meg. Kellemes ünnepeket!
A forrasztóón nem vegyület, csak keverék. Gyerek koromban rágcsáltam a légpuska lőszert. Nem mondom, hogy Einsteint leverem, de nem volt soha gondom, csak az ólommentes vackokkal.
Idézet: „Gyerek koromban rágcsáltam a légpuska lőszert.” Vashiányod volt? |
Bejelentkezés
Hirdetés |