Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   423 / 3972
(#) zolika60 válasza Lyuwos hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Igazad van valódan elrajzolták. Talán valamelyik moderátor kijavítja. Az URL gombot azért használhattad volna.
(#) salzergeza hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem van, hogy bc639-es tranzisztort szeretnék kapcsolóüzemben bekötni. Van valakinek erről kapcsolási rajza?
(#) salzergeza hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Vagy olyan kapcsolási rajza, melyben ilyen tranzisztor is van.
Előre is köszi ,ha tudsz ilyet.
Gezus@citromail.hu
(#) proli007 válasza salzergeza hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Hello!
Nem lett volna egyszerűbb elárulni, mit szeretnél?
Mert látom fogalmad sincs a kapcsolóüzemről. Először talán azt kellene tisztáznod magadban, akkor egyből kapsz választ a kérdésedre.
üdv! proli007
(#) HA3GX hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Sziasztok!

Igaz nem kezdő kérdés, de mivel ezt nem tudom azért ide írok és nem nyitok még egy Topick-ot Topi örömére.
Megvettem szinte minden alkatrészt a Pixie2 nevezetű 40 ill. 80 méteres adó-vevőhöz. Csak a kristályt kell még megvenni a L.o.m.e.x.b.ó.l ill. a 2.2uH és a 22uH tekercseket kellene beszereznem valahonnan. Azt szeretném kérdezni, hogy azt a 2 tekercset amit nem kaptam boltban, esetleg nem lehetne valahogyan megtekerni? A másik dolog amiért írok, hogy nem kristállyal szeretném megoldani a kapcsolást hanem egy kb.: 40-50 menetes rezgőkörrel amire párhuzamba menne egy forgókondi. Valaki meg tudná mondani, hogy ebben az esetben milyen átmérőre hány menetet tekerjek? A tekercs elé 1nF-ot gondoltam, hogy berezgesse a rezgőkört. Lehet, hogy nem lessz annyira stabil, de legalább lehet hangolni és nem csak egy frekin üzemel.
Ui.: Tisztában vagyok azzal a ténnyel, hogy a jelenlegi jogszabályok értelmében nem használhatok ilyen adót, csak teszt céljából szeretném megépíteni, majd ahogy megbizonyosodtam a működőképességéről utána meg fogom semmisíteni.
Mothaltem
(#) Csaplar hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Sziasztok!

Tudnátok a PS2501-4 -es optocsatolóval egytudású, itthon is könnyen beszerezhető típust ajánlani? PS2501

Köszi és üdv.:
Zoli
(#) zolika60 válasza HA3GX hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Úgy látom a HE store-ban vannak ezek a tekercsek.Bővebben: LinkTalán van hozzá kvarc is.
(#) szucsy3 hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Sziasztok!

kérdésem:

Az LM386 ( kisteljesítményű hangfrekvenciás erősítő IC), mivel lehet ezt az IC-t helyettesíteni?
TL071re gondoltam.. vagy lehet TL082-vel, esetleg uA741-el is?? Adatlapjaikat végigböngésztem...nem tudom melyik lehetne a legjobb.
Ja, amugy egy egyszerű Metronóm kapcsoláshoz kellene!

üdv,

(#) vicsys válasza szucsy3 hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Szerintem 1 az1-ben nem tudod helyettesíteni, de kiváltható valamilyen kis TDA-val. (pl.:2003)
(#) szucsy3 válasza vicsys hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
hmmm, de az már nem kis teljesítményű!!!

TDA2822?? szerinted az jó?
(#) Abika hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!

Segítsetek már nekem!Vettem külső antenna kábelt a HAUWEI E169 tipusú mobil internetemhez!Milyen antennát érdemes hozzá csatlakoztatni,ami növeli a jelerősséget is?A rendes tv antenna is jó hozzá?Köszönöm!
(#) jdani hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Hali. van itt ez a CMOS 4066 Quad Bilateral Switch. Egy IC-ben 4 kapcsoló. Amúgy mi is az a Bilateral? Szóval a kérdésem hogy hogy is működik, v agy mi célt szolgál egy ilyen ic? Mondjuk tápot adok neki. ÉS egy kapcsoló 1-2-13 as lábok.
1- IN/OUT
2- OUT/IN
13- Control A.
Hogy tudom ezt használni az elektronikában?
(#) watt válasza jdani hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Az ilyen kérdésekre adott válasz hihetetlenül terjedelmes lenne, és nem érne semmit, mert egy szavát sem értenéd. Haladj lépésenként, mert ha nem tudod mire jó, akkor mást sem tudsz még kellőképpen. Egyébként kétutas anyalog kapcsoló és millió dolog kapcsolására jó(analog, digitál, video, stb.) feltéve, hogy a kapcsolás jól illeszkedig a feladathoz. Magában az IC nem jó semmire, ha nem tudod áramkörbe tervezni!
(#) zoly15 hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Jó estét mindenkinek!
Az lenne a kérdésem hogy egy "BC141" es tranzisztort mivel tudnák helyettesíteni?
Ebbe a kapcsolásba kéne..

Üdv!
Előre is köszönöm!
(#) maTaKee válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Üdv!
Pl.: BC301
(#) kiszebra hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Hali!
Egy 55W-os, 12V-os autóizzó képes akkora fényt kibocsátani mint a 220-as 40-60W-os társa?
(#) bbalazs_ válasza kiszebra hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Talan kicsit tobbet is, mert ezek altalaban halogenek, de miutan mindketto elve ugyanaz, nagyjabol azonosak, ahogy kobzoli is irta.
(#) kiszebra hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Én is erre gondoltam, de valahogy kevesebbnek tűnik, na, majd egyszer jól összemérem. Köszi a válaszokat!
(#) nagy hoho válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Helló !
2N3019, BC639,BD139, Bc441, BFX84,én a BC301-et karcsúnak találom mert 500 mA -es tranyó.
(#) Lázár Péter hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Üdv egy rövidke kérdés. Egy régi lemezjátszó erősítő panelljában kisült a két IC nem tudom milyen lehetett benne. Csak a baj az hogy még képet sem tudok róla berakni. De nem ez lenne a lényeg hanem, hogy a TDA 800 IC mire is való valójában jó erősítőbe? (ebből a típusból van rengetegem) Bele merjem e rakni?
(#) brezinajanika hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Hello!

A BT138 meg a BT137-nél sokat számít,ha felcserélem?
(#) Doncso válasza Lázár Péter hozzászólására (») Feb 17, 2009 /
 
Szia, az IC amivel rendelkezel az TDA vagy TBA - 800?? TDA800 ra nem adott semmit a haverom (gugli) de TBA800 ra igen, 5W erősítő, bár én egy az egybe nem tenném bele, létezik egy olyan dolog, hogy láb kiosztás, ki tudja ami benne van IC az milyennel rendelkezik, nincs ráírva valamilyen tipusszám vagy bármi?
(#) Moderátor hozzászólása Abika hozzászólására (») Feb 18, 2009
 
Attól, hogy ismételgeted a kérdésed, nem fogszu hamarabb választ kapni rá. Légy türelemmel! Az, hogy nem válaszoltak, nem azt jelenti, hogy nem foglalkoztak vele, hanem azt, hogy nem tudták rá a választ.
Egyébként hova tennéd az antennát rajta? Ha jól tudom, csak egy mini-USB bemenete van.
Inkább az elhelyezésével kellene kísérletezned, tapasztalatom szerint néhány cm (!) elmozdítás is jelentősen javíthatja a jelerősségét.
(#) Imi65 válasza Lázár Péter hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Régi (főleg Tesla) lemezjátszók erősítőjébe előszeretettel rakták az MBA810 IC-t, ami megfelel a TBA810-nek. A 800-as forrasztható hűtőfüllel rendelkezik, a 810 csavarozhatóval. Mindkét IC 12 lábú.
(#) proli007 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Hello!
Régi emlékeim szerint, ez azért direkt módon nem olyan egyértelmű. Hőtermelésre lehet igaz, de az izzónál nem mindegy, mekkora áram folyik a fűtőszálon. Van itt valaki, aki az anno "izzókat gyártott", az meg fogja tudni válaszolni ezt a kérdést.
üdv! proli007
(#) Imi65 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
A szakirodalom szerint az alacsonyabb feszültségű izzók adják a nagyobb fényáramot. Mégpedig azért, mert a kisfeszültségű izzóknak vastagabb az izzószála, ezért magasabb hőmérsékletre izzíthatók, mint a vékonyabb szálúak. Ennek szilárdsági okai vannak elsősorban. Az azonos feszültségre gyártott izzók közül is a nagyobb teljesítményűnek van nagyobb fényárama.
(#) proli007 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Pontosan erre gondoltam! :yes:
(#) Gery hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
Találkoztam egy ilyen kérdéssel: Miért nem melegszik fel a vasalózsinór, annak ellenére, hogy a rajta ugyanolyan erősségű áram folyik, mint a vasalóban izzó ellenálláshuzalon?
Egyszerű kérdésnek tűnik, te pontos választ nem tudok rá kitalálni. Valaki tud egy logikus magyarázatod adni erre pontosan, valóban miért is van ez?
(#) zoly15 válasza nagy hoho hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Köszönöm a választ..
Többiekhez:
Nézegettem a tranyókat amik itthon vannak helyettesítenem kéne a BC557-est is..
Rajz
Ki is szemeltem magamnak a bc558-at de szerintem a maga 30V jával kevés ő ide nem?

Üdv!
(#) mex válasza zoly15 hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Egy nagyon mezei BC212 is megteszi.
Következő: »»   423 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem