Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   692 / 3965
(#) kadarist válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Szia!

0,01µF az 10nF= 10000pF, 100nF=.1uF
(#) slave557 hozzászólása Nov 12, 2009 /
 
Az epokitt bírja a hőt? Nagyjából 50-90°C-ról van szó
(#) bbalazs_ válasza slave557 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Annyit egeszen bizonyosan.
(#) _ampervadasz_ válasza petya85 hozzászólására (») Nov 13, 2009 / 1
 
A helyedben az egész tápvonalat átlesném. Valszínű megfut a tápegységed, és az küldi örök nyugalomba a verkiális eltérítő Ic -d.

Javaslat:

- Forrasztd ki az IC-t
-a sorkimenőn tekerd(jobbra) le a Brightness (fényerő) potméterét, és biztonsági okokból a képcső fűtését is ideiglenesen szakítsd meg, vagy szabályozd le, ha erre lehetőség van. Erre azért van szükség, hogy a képcső foszfor rétege ne károsodjon, mert arra a kis felületre, az egész ernyő elektronmennyisége jut. A katód fűtés megszakításával nem válnak le az elektronok a katódról, így azok beleverődni sem tudnak az ernyőbe, ezzel megakadályozva a károsodást.
-kapcsold be a monitort
-az IC adatlapját kerítsd elő, és nézd meg, mely lábakon kapja a tápfeszültséget, és mérd ki.
-Kikapcsolt állapotban (15 perc után!), vagy bekapcsolás előtt rántsd le az elétrítőtekercs kábeleit, és mérd meg műszerrel, hogy nem zárlatos e.
-FONTOS! Soha ne taperáld a képcső anódkábelét csupsz kézzel, mert rontod a szigetelési tualjonságait, és idővel le fog húzni a maszkra, az meg károsítja maszkot, és romlik az emisszió. (mintha letekerték vona akontasztot)


Remélem tudtam segíteni, minden jót.
(#) szabónagymester hozzászólása Nov 13, 2009 /
 
Abban lenne nagy szükségem tanácsban, hogy kétoldalas PC minőségű nyákról hogy tudok kiforrasztani?
(#) feryxxl hozzászólása Nov 13, 2009 /
 
Hello, szeretnék építeni a szobámba két hangfalat, de nem tudom, hogy milyen típusu legyen, videoton, és hifi között gondolkozom. Azt szeretném hogy legyen hangereje, de nem kell túl hangos legyen( 1szobába lessz ), de azt is hogy nagyon tisztán, szépen, akusztikusan szoljon, h jo legyen a térhatás. szerintettek milyen típusu lenne erre a celra a legideálisabb?
(#) Action2K válasza szabónagymester hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Pár lábas alkatrész simán pákával. Passzív, hőre nem annyira érzékenyt, 8-10 lábú trafókat is sikerült pákával. De pl. tüskesort csak úgy, hogy lehúztam róluk a műanyag házat, majd egyenként kiforrasztottam a lábakat, s visszadugdostam a házukba. Még nem próbáltam, de a hőlégfúvót igen hatásos "fegyvernek" tartják, de az visz mindent. Javítani nemigazán alkalmas, de kitermelni annál inkább.
(#) Action2K válasza feryxxl hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Szia! A vidi hangszórók baráti áron, jó minőségben elérhetők. Egy jól megtervezett ládában nagyon szépen szólnak. Háromutas rendszert javasolok, a hangszórókhoz egyedileg méretezett, házilag készített hangváltóval. Bár a hangszórók összeválogatása sem könnyű. Van ezekre külön ilyen topik (hangfal építés, hangváltó készítés...), a részleteket ott.

Idézet:
„videoton, és hifi között gondolkozom”

Ezt amúgy kifejtenéd bővebben?
(#) szabónagymester válasza Action2K hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Nos telibe trafáltad, tüskesorról van szó! Ráadásúl 90 fokos. Minek fogdosok ilyen meleg vackokat mi?!
Na de félre a hülyeséggel.
Egy PC táp vezérlő panelje lenne az illetékes, mit vissza
is kéne rakni utána. Próbáltam egy minta darabon hűlégfúvóval, IC foglalatot kivenni. Minden baromi forró lett körülötte is, de az ón nem olvadt fel. Addig meg nem mertem melegíteni, nehogy felégjenek a vezető sávok. Azon még nem is lett volna gond, de a munkadarabot nem szívesen tenném "tönkre".
Eddig wllerrel nyösztettem, némileg sikerült kiszipákolni az ónt a furatgalvanizálásból, de nem tartom tökéletesnek. Attól félek, a másik oldalon fel ne égjen a for szem. De lehet hogy eldarabolom a tüskéket, és majd kicserélem.
Köszönöm a javaslatot!
(#) pajti2 válasza szabónagymester hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Ha a panelt akarod menteni, akkor darabolni kellene azt a tüske sort, és darabonként elbánni vele. Furatgalvánnal átlag elég erős, kibírja, ha fogsz egy intarzia kést, és megdolgozod. Ha más nincs, rakj a pákába egy régi szétégett fejet, és azzal darabold fel a foglalatot. Csak nyiss előtte ablakot, mert cián párája is van a puhább műanyagoknak. Ha hőre keményedő műanyag, akkor peched van.

Az ónt pedig ne kipiszkálni akard, mert kiszedésnél éppen az védi meg a nyákot. Inkább nyomj rá annyi ónt, mint a disznó. A jó sok ón tudja igazán átforrósítani az egész környéket, és arra van szükséged, hogy kiemelhesd azt a vacakot.

Ragasztó csíkot olyankor tépsz fel, ha nem melegítettél át mindent rendesen, és pld egy nagyon kicsike területen még tapad az alkatrész, de már csak azon a max fél mm^2-en, te pedig elkezded izomból húzni. Nem kellene spórólni sem a hővel, sem az ónnal, és akkor túlélőbb lesz a fólia.
(#) Action2K válasza (») Nov 13, 2009 /
 
A SAL olcsó. Ennyi és nem több. Más nem szól(na) mellette. Minden másra ott a megfelelő topik.
(#) proli007 válasza Lucif-R hozzászólására (») Nov 13, 2009 / 1
 
Hello!
Építsd meg ezt a kis kapcsolást. Ha a sorba kötött Led sor anódját nem a 12V-ról táplálod, akkor akár 10db Led-et is sorba köthetsz. AQ4 tranzisztor működéséhez, kb. 4V kell. Így a Led tápfeszültségnek, minimum ULed*Ledek száma+4V szükséges.Természetesen ebben az esetben illik a Q4 tranyót, pld. BD139-re cserélni.
A működési sebességet a C5 és R14 változtatásával tudod a kívánt ütemre állítani.
üdv! proli007

Pislog.png
    
(#) HA3GX hozzászólása Nov 13, 2009 /
 
Sziasztok!

A csatolt képen látható relé nem tudom, hány V-os. Ennek kiderítésében kérnék segítséget. 1980-ban gyártották.

rele.JPG
    
(#) proli007 válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Hello!
Nagy kaland! Megméred hol van a tekercs ellenállás, majd ráteszed a labortápra, és addig szabályozod, míg nem kattan. Ettől a "gyári" működtető feszültség, kb. 1,5-ször több.
üdv! proli007
(#) pucuka válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Üdv!
Egy ilyen relé 10 - 20 mA -os meghúzóáramot igényel kb. Megméred hány ohm, és ohmtörvény. . .
De meg is mérheted. Adod rá a feszt, ahol meghúz leírod hogy hány mA, lassan leveszed, ahol elenged mA, és mindent tudsz a reléről.
(#) gg630504 válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Hobby Elektronika 1998-03-103 KATALÓGUS: Orosz gyártmányú jelfogók (2.) RESZ 10, RESZ 15, RESZ 22. Tokrajzok is.
(#) Sam Vitviki hozzászólása Nov 13, 2009 /
 
csak 1 kérdés, meg tudná vki mondani, hogy hol lehetne Panasonic SA-AK 220 - as hifi hangfaljának tervezeteit letölteni
(#) HA3GX hozzászólása Nov 13, 2009 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a segítségeteket! Egy másik kérdésem lenne, mégpedig a következő LCD kijelzőnek milyen színű a háttérvilágítása? ew162g0ymy
(#) Action2K válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Utolsó betű Y, azaz yellow green, sárgás zöld.
(#) pajti2 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Milyen programmal készítetted a #554960-ban a Pislog.png kapcsrajzot ?
(#) mate_x hozzászólása Nov 13, 2009 /
 
Hello!
A TO-220 tokozású 7905-ic hez küldene valaki egy rendes bekötési rajzot(gyártó: St)? Néztem az adatlapot, és ott a gnd az elős szélső láb, de amikor így próbáltam, akkor az ic forró lett. Aztán amikor úgy próbáltam, ahogy a 78xx-eseknél szokás úgy nem volt forró, de nem mértem rendes értéket. Mert ugye a kimenet és a gnd között -5 voltot kell mérni?
És még azt megkérdezném, hogy ha egy 7805öst és egy 7905 öst egymással kötünk a be akkor a kettő kimenete között 10voltot kell mérni(5-(-5)=10)?
A választ előre is kösz.

üdv.: mate_x
(#) mate_x válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Köszi! Szóval akkor egymagában nem is használható?
(#) petya85 válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Nagyon köszi a segítséget!

Végignéztem a táp oldalt egy csomó forrasztás fel volt lazulva gondolom a hű és regzés hatására fellazult! Ezeket újra forrasztottam, mértem ahogy mondtad és minden oké lett be az új IC és megy!

Köszi még egyszer a segítséget!
(#) mate_x válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Aha, értem, kösz a segítséget!
(#) sany hozzászólása Nov 13, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!

Megépítettem a csatolt kapcsolást. A TxD LED folyamatosan világít, ha rákapcsolom az áramkörre a tápfeszültséget.De ha küldök jelet a PC -ről akkor ez a LED pislog egy kicsit.

A folyamatos világítás normális működés, vagy hibás az IC?

/ Gondoltam ,előbb jobb megérdeznem mielőtt összekötném a PIC-cel. /
(#) _ampervadasz_ válasza petya85 hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Szívesen máskor is! Örültem, hogy tudtam segíteni.
(#) Stefan válasza sany hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Még nem építettem semmilyen rs-232 áramkört, de tudtommal a Tx vonalon folyamatosan magas szintnek kell lennie, hiszen a 1-0 átmenet indít.
(#) _ampervadasz_ válasza sany hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Semmi probléma nincsen. A led pislogása arra következtet, hogy tényleges adatáramlás volt, csak azt az emberi szem nemtudja követni.

Minden jót. Amper.
(#) m.joco válasza sany hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Hello
Ha jól tudom, akkor alapállapotban táp van a tx rx vonalon. Szóval szerintem nincs semmi baj. A Ledeket úgy kösd be, hogy az anódjukat húzd fel tápra egy-egy ellenálláson ellenálláson keresztül, a katódjukat pedig kösd a tx rx vonalakra.
Üdv.
(#) slave557 hozzászólása Nov 14, 2009 /
 
Üdv!
Szeretnék csinálni egy kapcsolós órát, ami az óra bekapcsolásától számítva 1 óra után bekapcsol, és utána 5 perc múlva kikapcsol, hogyan tudnám megcsinálni?
Következő: »»   692 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem