Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   133 / 2501
(#) gyula1 hozzászólása Ápr 14, 2008 /
 
Sziasztok van 4 db 10000uf kondenzátorom és 40 voltos azt köthetem sorba? igy 80 v lessz a tápfeszük.

Kell még hozzá valami?
(#) aflmor válasza gyula1 hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
80V igen, de a kapacitás osztódik. (pont fordítva, mint pl. az ellenállásoknál)

(a lesz, meg 1 "sz")
(#) gyula1 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Hy magyar gyártmány 10000u/a 40 v De a rádio technikában is 63 v-s t ir erre az erőlködőre.

A kondiról itt egy kép erre gondoltál?


Ez a trafó jó lessz hozzá?
https://www.hqvideo.hu/info/hu/trafo_40vx2_300.html
Thx

PIC00127.JPG
    
(#) gyula1 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Ok akkor ezt meveszem van 40 voltos kondimbol még 4700µF-esem is de gondolom jobb ha ezt használom.

Most találtam 10db 63 v1000u/a -s mm gyártmányú kondit azt csak párhuzamosan kell kötni ugye?

Maradok inkább a 2x28v-nál de csak, hogy neked legyen igazad mert segítessz rendes vagy.
(#) gyula1 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
12v vel tudom tölteni az elég és mit kell mérjek sajna kapacitásmérőm nincsen. De van 4 db kondim abbol a nagyból.
(#) pb válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
hellósztok
lehet helyettesiteni a 10wattos tip tranyós erősitóben a bc548b-ket (t5 t3) bc546Cre?
(#) gyula1 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
Sajna ma nem tudom kimérni de holnam megnézem.

Köszi
(#) gyula1 válasza pb hozzászólására (») Ápr 14, 2008 /
 
bc 548b-t még gyártják én egy hete vettem 10 dbt a bc546c-t nem találom a katalógusomban.
bc548b n ons 30v 100ma 500mw 300MHz to-92
bc546c-t nem gyártják de nem lehet vele helyettesíteni. Mert a frekvenciája csak 100 mhz
bc549c n ons 30v 100ma 500mw 300MHz to-92
A frekvencia nem lehet kissebb.
A nyitófesz legyen ugyanakkora.
A teljesítménye ne legyen kissebb
(#) Mayan hozzászólása Ápr 15, 2008 /
 
Mekkora max. teljesítményű push-pull erősítőt lehetne csinálni BD139 - BD140 párral ?

Ezt meg lehetne vajon csinálni végtranyónak ezekkel ?
(forrás:http://www.redcircuits.com/Page52.htm)

4tr_amp.jpg
    
(#) lamalas válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
A belinkelt vegfokot nem lehetne BD139-140 parossal megcsinalni, egyreszt mert nem darlington tranisztorok masreszt eleg kis teljesitmenyuek. Talan ha a BD139-140-esekbol + vmi nagyobb teljesitmenyu tranyokbol darlington parokat kialakitanal akkor esetleg menne a dolog. De inkabb "gyari" darlingtonokat kellene hasznalni hozza.
(#) Mayan hozzászólása Ápr 15, 2008 /
 
Ezt egy régi rádiótechnikában láttam, berakom érdekességnek, 1W B-osztályban, a műveleti erősítő erősítése kompenzálja a B-osztályú végfok torzítását, állítólag jól. Érdemes ilyet csinálni ? És ha ezt megcsinálom BD139-140 párral akkor mekkora teljesítmény lehetséges ? 5W lehet ?
(#) proli007 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Szia!

Hát ez egy régi tévhit!
A végfoknak nincs munkaárama semmi, hangja kásás lesz. A műverősítőnek kimenete nem tud a tápra felmenni, a kimenetnek, meg egyszeres erősítése van. Így a veszteség elég tetemes.
Keress másik rajzot.

üdv! proli007
(#) Imi65 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Én nem szeretem ezeket a kapcsolásokat. Működik a dolog, de gondolj csak bele. Kis jelszintnél (1,2V p-p alatt) az IC +- 0,6V-ot villámgyorsan kell "repkedjen", mert addig "süketek" a tranyók. Utána, viszont szinte azonnal a jelváltozási sebességre kell lassuljon. Amikor viszont gyors kéne, hogy legyen, a hurok "nyitva" van, ilyenkor jóval kisebb az IC sávszélessége.
(#) lamalas válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Sztem a megfelelo tranzisztorokat a megfelelo helyen kellene hasznalni. Ezek a tranyok meghajtoknak jok, esetleg nagyon kis teljesitmenyu vegfokba, de nem olyanba mint amit belinkeltel (meg lehet azt is csinalni, de en nem varnek tole tul sokat). Ha mar mindenkepp vegtranyonak akarod oket hasznalni akkor talan fejhallgatoerositot egesz jot lehetne beloluk faragni. Pl. a klasszikus JLH A osztalyu vegfokot at lehetne kicsit alakitani fejhallgato erositonek. Termeszetesen megfeleloen atszamitva az alkatresz ertekeket ahol szukseges ill. a nyugalmi aramot es tapfeszt a fejhallgato impedanciajanak es a max. kiveheto teljesitmenynek figyelembe vetelevel kellene beallitani.
(#) szilva válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Meg lehet építeni egy ilyet, bár a végtranyók kis áramerősítése miatt elég macerás, ahogy lamalas kollega is említette. Maximum pár W teljesítményt lehetne úgy kihozni belőle, de egy PC-hez asztali zörgőnek bőven elég lehet.

A felső végtranyó kollektor-bázis körénél lévő ellenállásokat a tizedére, vagy kisebbre kellene csökkenteni, a booster elkót emiatt legalább a 10szeresére növelni, hogy a frekvenciamenet ne romoljon. A kisebb teljesítmény miatt én ekkora tápfeszt sem adnék neki, teljesen felesleges. A végtranyók emittereinek potenciálját féltápfeszre kellene beállítani, ha jól gondolom, akkor a 470k-s ellenállás csökkentésével.

Kísérletezni, ismerkedni, tapasztalatot szerezni szerintem egy jó kis alapkapcsolás. A végtranyókat a BD135-tel közös hűtőbordára kell felfogatni.
(#) szilva válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Mi építettünk anno a seregben ilyen jellegű "tecsogazdaságos" erősítőket, igaz, nem 741-gyel, hanem talán TL07x volt bennük. Folyósói hangosításra használtuk őket, de meghallgattuk a "studió"-ban is rendes hangfalakon, nem volt az annyira rossz.

Egyébként a végtranyók B-E pontjai közé ha tesz az ember egy ellenállást, akkor némiképp lehet segíteni az OPA-nak, hogy a "holtsáv"-ban ne lebegjen a kimenete, és ne kezdjen el oszcillálni emiatt.
(#) Skyline hozzászólása Ápr 15, 2008 /
 
üdv minenkinek!!

Erösitö nézegetés közben ráakadtam a Crown XTI és a DSI sorozatára,nagyon jó kis végfokok majdnem mind a kettö ugyan azt tudja csak a DSI mozi erősitö ha jól olvastam?
Mondjuk megkérik az árát rendesen de nagyon ötletes kis végfokok EQ-val és sub szürövel ha jól olvastam!
Az a baj h az adatlapok angol nyelven iródtak és vannak hiányosságaim az angollal ha valaki már találkozott ilyen végfokkal vagy hallot róla valamit szivesen meghallgatnám a véleményét az erősitöröl!!
Üdv mindenkinek!!
Szép napot!!
(#) szilva válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Asszem, valamelyik RT-ben volt anno cikk arról, hogy ezek az OPA tápáramát kihasználó ilyen-olyan hekkelések mennyire nem jó megoldások. Én semmiképp nem javaslom az ilyen jellegű erősítőket, akkor már inkább egy rendeset kell építeni.
(#) szunyi válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Heló!

Ez egy tipikus B-osztályú (Icny = 0 mA) végfokozat.
Egyszerű jó hatásfokú kapcsolás, hátránya a mindíg jelenlévő keresztezési torzítás! Ez azonban nem annyira drasztikus mint néhányan írták, ugyanis a műveleti erősítő nagy feszültségerősítése és a kimeneti pont két fokozaton keresztül történő negatív visszacsatolása nagymértékben csökkenti az átváltási torzítást! Persze így sem számíthatunk csodára, de egy kommersz rádió vagy Tv végfokot azért így is túlszárnyalna, és néha ez bőven elég.(pl kocsiba,hangisításra vagy műhelybe). Megyfelelő tápfeszültséggel meghajtva egy nagyobb teljesítményű, darlington párt alkalmazva igen nagy teljesítményre is megépíthető, de ebben az esetben a ME - nek külön kisebb tápfeszültséget kell biztosítani!
(#) pb hozzászólása Ápr 15, 2008 /
 
hellósztok
megépitettem ezt a kapcsolást de nem tudom hogy mit hova kossek. az erősitőből kimenő jelet (azta két vezetéket) hova kössem és a hangfalból kijövő vezetéket hova kössem??
és a 150nanos kondik gnd-jével mit csináljak?
le tudná valaki ralyzolni hogy ezt hogy kell bekötni?
(#) szamóca válasza pb hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Egy kis tévedésben vagy! Amit építettél az nem az erősítőd ki, hanem a bemenetére kell csatlakoztatni.

szűrő.GIF
    
(#) pb válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
helló
én azt hittem ez olyan hangváltóféleség amit az erősitő kimenetére kell kötni
igy ki is próbálom köszi
(#) Csabixszusz hozzászólása Ápr 15, 2008 /
 
Hello

Én is csatlakoznék a fórumhoz. Még kezdő vok a hangtechnika terén. Most építem életem első erősítőjét. Remélem sikerül egyből.
(#) lamalas válasza Csabixszusz hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
Udv a fedelzeten!

Milyen erositot epitesz ha nem titok?
(#) Pet91 hozzászólása Ápr 15, 2008 /
 
Üdv!
én is kezdő vagyok, én a quad 405-el próbálkoznék, a 200w-ossal. kinek mi a tapasztalata ezzel kapcsolatban?
(#) Pet91 válasza Pet91 hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
mármint a készülékkel kapcsolatban, mennyire jó? stb... :vigyor2:
(#) Tomi20 válasza Pet91 hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
A tapasztalat az, hogy nem ezzel a végfokkal kellene kezdeni. Pl.: vannak a TDA-nak nagyon jó és egyszerű IC-s erősítői, mindenképpen azokkal kellene kezdened. A vége az lenne a quadnak, hogy nem sikerül, és beleölsz 5-6 TDA IC árát. De a te pénzed, te tudod, hogy mire szeretnéd költeni...
(#) Pet91 válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
TDA-s erősítő ugye nem annyiból áll hogy felrakok 2 ic-t meg 1 potit a nyákra (ha nem akkor lehet h. megpróbálom.)
(#) Tomi20 válasza Pet91 hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
típustól függően változhat a külső alkatrészek száma. De többnyire 2-3 darab ellenállás, meg pár kondi. Tehát ezzel tanulhatsz is. Például TDA7294 az tud kb 70W-ot, és egész szépen is szól.
(#) Pet91 válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 15, 2008 /
 
tudsz mutatni rajzot? mennyibe kerül egy ilyen?
Következő: »»   133 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem