Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fluoreszcens kijelzők (VFD) használata
 
Témaindító: eSDi, idő: Márc 23, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   39 / 51
(#) rockersrac válasza sanyika45 hozzászólására (») Dec 16, 2014 /
 
Egyébként köszi hogy megtaláltad ezt, így lesz végre egy vélhetően normális iv-6 órám...
(#) moderboy hozzászólása Dec 22, 2014 /
 
Üdv!

Van valakinek ötlete ez milyen kijelző lehet? Adatlap? Ebből a készülékből bontottam...
(#) vicsys válasza moderboy hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
VFD?
Ahogy elnézem, ez valami spéci kijelző mert a hátulján levő eprom, nagy valószínűséggel a karakterek kódját tartalmazza. A többi IC meg talán a címzés-kiolvasás-meghajtásért felelős. Az alsó csatit lekövetve megtalálhatod a táp lábakat (szerintem 5 vagy 12V kell neki). A többi a kommunikáció lehet(?) Az, hogy soros, párhuzamos vagy egyéb kommunikációt kíván, nem tudom...
(#) Hp41C válasza moderboy hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
NEC 8741 mikrokontroller, az Intel 8051 EEpromos változata. A jobb alsó sarokban egy MC1489 egy RS232 szint illesztő. A többi sajnos nem látszik jól a csillogás miatt. Az RN3 és C8 melleti IC típusa lenne a legfontosabb.
(#) moderboy válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 22, 2014 /
 
C8 és RN3-tól balra a csatlakozó felett: 74LS245N
(#) lajos1969 hozzászólása Jan 9, 2015 /
 
Sziasztok!
Hozzám került egy ilyen, ebből lehetne valamit csinálni azon kívül amire való, mármint a kijelző vezérlésére gondolok? RS232 aljzat van a hátulján.

SDC10095.jpg
    
(#) zenetom válasza lajos1969 hozzászólására (») Jan 9, 2015 /
 
Szia!
Ez így elég kevés infó. De gondolom valami gépnek volt az egysége, ami RS232-n küldte a kijelezni kívánt tartalmat. Tehát jobb esetben van rajta egy kijelző vezérlő IC, és egy MCU.
Belsejéről tudnál esetleg képet mutatni? Amin jól látszódnak az alkatrészek.
(#) lajos1969 válasza zenetom hozzászólására (») Jan 9, 2015 /
 
Majd holnap szétszedem s rakok fel képet!
(#) edison14 hozzászólása Feb 7, 2015 /
 
Sziasztok!

Én is belekezdtem egy VFD-s óra tervezésébe. Rendeltem TPIC6B595-ös shift regisztereket amikkel majd hajtom a kijelzőket. A kijelzők fényerejét itt csak a kiírási sebesség növelésével tudom csökkenteni vagy megoldható a dolog PWM-el is? Ha igen akkor melyik feszültséget kéne a PWM-el vezérelnem, hogy tudjam a fényerőt szabályozni?
(#) Bakman válasza edison14 hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Megoldható PWM-mel is, a rács feszültségét vezérelve.
(#) edison14 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 8, 2015 /
 
Értem köszönöm
(#) baloghvl hozzászólása Ápr 29, 2015 /
 
Sziasztok!

A képen látható kapcsolásban használok 2db IV-15-ös csövet. De az egyik fele olyan fényes mint a másik. Ha a halványabb csövet átteszem a másik helyére, akkor ott is fele olyan fényes mint a másik. A 100k-s ellenállásokon feszültséget mérve, 10V különbséget tapasztalok. A cső rossz, vagy az ellenállás értékén kellene variálni?

Köszönöm a segítő válaszokat!

iv-15.JPG
    
(#) sanyika45 válasza baloghvl hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
A fűtő áram is egyforma? A rajzból nem derül ki, hogy hogyan vannak kapcsolva a csövek.

Az is lehetséges, hogy nem ugyanazon a potenciálon vannak a katódok.
A fűtést a katódpotenciálhoz szimmetrikusan szokás megoldani. Például középleágazású tekercs segitségével: a közép a test, a két vége a fűtés.
Ha egy hosszabb kijelzőt úgy fűtesz, hogy az egyik végén van a test, a másik vége 3-5V-nyi fűtés, akkor a magasabb feszültségű vége észrevehetően halványabb.
És persze lehet, hogy a halványabb cső hibás(abb), kisebb a katód emittáló-képessége.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2015
(#) baloghvl válasza sanyika45 hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
A 8db cső fűtése sorba van kötve, 5V-ról megy. A két IV-15 fűtésével párhuzamosan van 1-1 12ohm-os ellenállás. Ezeken 0.6V esik egyformán. Ennyi az adatlapban ajánlott fűtési fesz. is.

Ha a szimmetria lenne a gond, akkor az a csövek megcserélésekor kiderült volna. Jól gondolom?
(#) wbt hozzászólása Ápr 29, 2015 /
 
Sziasztok, fura kérdésem lenne. Van pár vödör 10 karakteres VFD-m (meg más is) és van, amihez van vezérlő IC is a panelen (ezek bonyolultabbak). Utánanéztem becsületesen, pdf-ekben -24V segédfeszt kívánnak az IC-k. Tehát a rendszert nézhetjük kvázi pozitív testelésűnek (az IC kér még +5V-ot, de az a logika).
No, de a fűtés tudtommal a legnegatívabb feszhez van kötve és eléggé zabál is. Egy normál, általános uC-s környezetben ezt hogyan tudnám megoldani? Van Gnd-+5V-om, rendben, -24V-ot elő tudok állítani, de a fűtést hogyan tudnám megfelelő árammal ellátni? (a "gyári" készülékekben könnyen vannak, csináltak egy külön tekercset a trafón és oda kötik, ahova akarják).
JAni
(#) Bakman válasza wbt hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
Ha már uC -es környezet, ebben az esetben a legtakarékosabb a PWM használata.
(#) sanyika45 válasza baloghvl hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
Igen, bár nem szerencsés a fűtés ilyen megoldása.
És mint irtam elképzelhető, hogy a csövek nem egyformák. Ha megoldható, egyenként kellene tesztelni, hogy ugyanabban a környezetben mekkora áram folyik a csöveken. Előirt fűtés mellett az összes szegmenst bekapcsolni és a közös anódáramot kellene mérni. Amelyik halványabb annak az árama is kevesebb.
Ha jól sejtem multiplexben vannak a csövek meghajtva. Tuti ugyanakkora időszeleteket kap minden cső? Szkóppal ellenőrizd! (Bár ebben az esetben a fényerő a helyhez lenne kötve.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2015
(#) nemgyuri válasza wbt hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
Szia! Az a -24V nekem nem tiszta. Tudtommal a VFD-k tulajdonképpen elektroncsövek, tehát a katódhoz (fűtés) képest kb +20V körüli rács és anódfeszültség kell.
(#) baloghvl válasza sanyika45 hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
Kissé félreértettél, az IV-15-tel van gondom. Ez így néz ki:

http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_iv-15.html

Nincsenek szegmensek, és nincs multiplex vezérlés.
A rácsfeszültség 100kohm-os ellenállásának változtatásával nem lehetne javítani a fényerőn? Persze nem szeretném kivégezni a csövet, inkább kérdezek...
(#) wbt válasza nemgyuri hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
Most, este nem túrom ki, de az intelligens "self-refress" vezérlők mindegyike GND/+5V/-24V feszt kér. kifejezetten van ilyen pata az IC-n, ezt kapcsolgatja (mert virtuális GND-t könnyebb kapcsolni,mint nagyfeszt a Chip-en). Tudom, hogy 15V-tól már szépen elet hajtani, csináltam is normál IRFxxx shiftregiszteres SPI IC-vel (némelyik VFD alatt ez csücsül), de a komoly, NEC IC-knél
ez a -24V.... Holnapra metúrom Neked, lehet, csak én vagyok ám az értetlen.
JAni
(#) sanyika45 válasza baloghvl hozzászólására (») Ápr 30, 2015 /
 
Igaz, nem figyeltem melyik csőre gondolsz.

Azt írod, hogy a két rácsfeszültségben eltérés van. Meg kellene próbálni az ellenállás változtatásával egyformára állítani. De még mindig valószínű, hogy nem egyforma a két cső.
És mert csak egy anódja van könnyebb anódáramot mérni. Amíg nem haladod túl a megadott 850mikroampert nem kell nagyon félned.

mod: az Y mellett balra van a husszú í, javítva!
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2015
(#) baloghvl válasza sanyika45 hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Szia!

Először a rácsellenállás értékén próbáltam változtatni, ez nem hozott semmi eredményt.
Ezután a fűtés párhuzamos ellenállása helyett csíptettem fel egy potmétert. Először úgy tűnt 12ohm-ról, 20ohm-ra kell növelni a halványabb cső ellenállását. Majd miközben máson ügyködtem lepattant az egyik csipesz és majdnem fehéren világított a cső. Gyorsan lelőttem a villanyt. Újbóli bekapcsoláskor örültem, hogy még "él" a cső, viszont immár a 12ohm is elég neki. Úgy tűnik le kellett "kormolni" a fűtőszálat.
(#) sanyika45 válasza baloghvl hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Csöveknél ismert, hogy kicsit emisszió-csökkent fűtés javítható pici túlfűtéssel. Úgy látszik a baleset jó volt erre.

Meglepő, hogy csökkentened kellett a fűtést, hogy jobb legyen. Ha tényleg gyenge a cső, akkor növeléstől kellene javulnia.

Akkor most már jó a kijelzés?

sanyika45
(#) baloghvl válasza sanyika45 hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Hát én nem vagyok nagy "csőszakértő", nem tudtam, nixie cső esetében halottam efféle regenerálási lehetőségről. De az nem fűtőszál. Így inkább gondoltam kérdezgetek. Meg is van az eredménye, egyformán világít a két cső.

A fűtés ellenállását növelnem kellett, de ez így is írtam az előbb...

Köszönöm a segítséget!
(#) Tomi94 hozzászólása Júl 1, 2015 /
 
Sziasztok!
Én igazából nem építek, hanem javítok, mégpedig egy Technics magnódecket (M215), amiben VFD-s kivezérlésjelző van. Az eredeti hiba a trafóval volt, és sajnos csak olyanra tudtam cserélni, ami sima 2x12V-os, a 3.3V-os fűtőtekercs nélkül. Utóbbi egyenirányítás nélkül, és a 12V-os körtől függetlenül csatlakozott közvetlenül a kijelző csőhöz (és semmi máshoz). Az én megoldásomban pedig a főtápfeszből soros ellenállással adok neki fűtést. Tehát ugyanaz a feszültség, csak DC-ben. (Tudom, ez nem a legjobb hatásfokú megoldás, de szerintem nosztalgiaüzemben megteszi..)

Nos, a fenti elrendezésben a gép működik, és a kijelző is a korábbi fényerejével üzemel, viszont fellépett egy furcsa probléma. A kijelző egyik csatornáján a +2-es mezőt elérve teljesen kialszik a fény, míg a másikat ki lehet ,,akasztani" elsötétülés nélkül. Lejátszás közben nagyon zavaró villogást okoz, ha 0..+2 környékén vannak a zenei csúcsok (egyébként pont így optimális elvileg..). Ez az én javításomból ered, csőhiba lehet, netán a vezérlő IC kezdi feladni?

A cső típusa: QSIFL00IF, és egy AN6870 IC hajtja meg.
(#) Tomi94 válasza Tomi94 hozzászólására (») Júl 4, 2015 /
 
Úgy néz ki, sikerült rájönni a gondra, azért ha másnak lesz hasonló jelenség, okulásképp leírom a megoldást..
Szóval, a hiba mégis csak az átalakított fűtőkörből származik, de nem elvi, hanem csak méretezési probléma van vele. Egyelőre - mivel bolt ma nincs nyitva - párhuzamos ellenállásokkal, de pontosítani kellett a feszültségen, túl sok esett le az ellenállásokon. Még nem tökéletes, a hibát produkáló oldalon a két utolsó szegmens még mindig ,,lefullasztja" a kijelzést, de hétfőn megcsinálom potméteresre, azzal pontosabban be lehet majd állítani. Érdekes mindenesetre, hogy a hiba aszimmetrikusan jelentkezett, mert a másik oldal végig tökéletes volt. Azért mértem rá még egyszer amúgy, mert a színes plexin keresztül már gyanúsan halvány volt a fény, de a fényerő egyenletes maradt.
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2015
(#) didyman válasza Tomi94 hozzászólására (») Júl 4, 2015 /
 
Pedig jó lenne maradni AC fűtésnél. És meg is lehet oldani. Mivel a tápfesz valószínűleg graetzről származik, a cső egyik végét kötheted akár GND-re is, a másik végét pedig egy kondezátorral az AC egyik ágára. Ezzel a megoldással egyrészt megspórolod a melegedő ellenállást, másrészt a fűtőszál nem a GND felett fog lebegni, hanem akörül, így a csík is rendben lesz és a cső élettartama is. Nekem hasonló felállásban azt hiszem, 47 µF-nyi kapacitás reaktanciája elég volt, most nem szedem szét a végfokot, de abban 15 éve így üzemel a cső, mert meg kellett oldanom a kikapcsolt állapotban leválasztását extra relé nélkül, egy kontaktussal (a vezérlés, védelem, és kijelző egy trafóról kap tápot). A kondinak semmi speciálisat nem kell elviselnie, bár a nagyobb áramú típus, alacsonyabb ESR-rel azért nem baj. Én lehet, hogy párhuzamosan kötöttem vele egy 100k körüli ellenállást is.
(#) Tomi94 válasza didyman hozzászólására (») Júl 4, 2015 /
 
Az mondjuk jogos, hogy az egyenirányítás előtt is levehetem a feszültséget a trafóról - nem gondoltam, hogy ennek gyakorlati jelentősége van. Ezek szerint ennek volt köszönhető a féloldalasan jelentkező hiba? Remélem, ezzel a pár perces kísérletezgetéssel még nem tettem nagy kárt a kijelzőben..
(#) eSDi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 4, 2015 /
 
Üdv!

Szükségem lenne egy kicsit a segítségedre, ha még megvan ez a kijelző. Megint előszedtem ezt a csodát és miközben élesztgettem megint (más PIC és nem ment a HW SPI-vel), véletlen valamihez hozzá ért a hátulja. Azóta szép szellemképes, de működik. Talán nem a vezérlő ment tönkre... Kimérnéd nekem a tiéden a D4-es diódát?
Testhez képest:
1. -> 4.1kOhm (20k-s állás)
2. -> Végtelen (20M-s állás)
3. -> 9.5Ohm (200Ohm-os állás)
Dióda vizsgálóval nekem egyik irányba tuti szakadt, szóval mindenképpen csere.

Köszönöm!

bav99rwt1.pdf
    
(#) eSDi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 5, 2015 /
 
A Google valamiért nekem ezt a SOT-323 változatot dobta ki. Akkor viszont látszólag minden jó, csak a vezérlő bolondult meg kicsit.
Következő: »»   39 / 51
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem