Fórum témák
» Több friss téma |
Az általad belinkelt oldalon:
[1] Author: According to their datasheets DDRAM addresses 0x80..0x8F + 0xC0..0xCF are used. Make/model: Emerging Display Technologies / EW162G0YMY (Local copy available as zipped file, approx 85kB). Én is ilyen kijelzőkkel találkoztam, a 0x80 --> 128 (első sor), a 0xC0 --> 192 ( második sor )! Steve
Nekem eddig az összes kijelző a 0ás és 40-hex címtől indult.
Szóval a pozicionálásnak a menete a következő. Első sor (0. címtől) RS =0 R/W=0 DB7 = 1 DB6-DB0 = 000 0000 Második sor (40h. címtől) RS =0 R/W=0 DB7 = 1 DB6-DB0 = 100 0000 Ezt kell elküldeni az LCD-nek és akkor ugrik az adott sorra. Innentől a karakterek autómatikusan egymás után íródnak. A karakterek beírásánál pedig nyugodtan lehet hivatkozni így is: movlw 'M' call lcdout Az eredeti programot én átalakítottam a saját LCD rutinomra és 16F883-as PIC-re.
A sztenderd kijelzőknél, amit ajánlottam pet-nek is, azok HD44780 kompatibilisek. A lábkiosztásokat is leírtam pár hozzászólással ezelőtt.
Mivel ezek a kijelzők 8bites adatbusszar rendelkeznek és ebből a MSB bit el van használva a parancs megadására, így 7 bit marad. 7 biten meg max 128 értéket lehet megadni. 192 decimálist hogyan adsz meg 7 biten? Azoknak a kijelzőknek szerintem több adatlábuk van. De ezek nem olyanok.
Ugyanarról beszélünk, csak másképp értelmezzük! Én nem választottam szét a 7. bitet a többitől, hanem az egész byteről beszéltem.
Köszönöm a bő válaszokat, de én ezzel nem sokra megyek sajnos mivel már sejtettem, hogy mit kell kiküldeni az lcdnek, a kérdés az, hogy ebben az adott programban mit kell hova írni, hogy működjön...
Ezt írd be a : "; new lines here for intro " után. Elvileg mennie kell. Utána a pozicionálás azon múlik, hogy melyik DRAM címet hívod meg. Ha vissza akarsz ugrani az első sorra, akkor újra a 10000000 címet kell meghívni.
Ez kellett nekem és működik is, köszi szépen
Még annyi, hogy Initializing közbe mit tölt és miért írja ki két féle, egymástól alig eltérő módon? És az intro közbe is tölti? Bocs a hülye kérdésér
Nem tölt az semmit sem.
Csak egy kis "parasztvakításvakítás". Ha akarod kitörlöd, és azonnal lehet vele frekit mérni.
Oké mondom hogy hülye kérdés gondolhattam volna, de tényleg drága idő pocsékolás és nem értem van-e valami lényege azon kívül hogy olyan comuteresen fog működni tőle
üdv.
Hali!
Vicsys frekimérőjével kapcsolatban lenne pár kérdésem: 1) 74HC132 helyett használhatok-e 74LS132-t? Ha jól mondták nekem, akkor az LS csak annyiban más, hogy alacsonyabb fogyasztású. 2) BF961 helyett BF966? Illetve G1-G2 lábak felcserélhetőek? Köszi Krisz
BF966 jó lesz, a G1-G2 nem felcserélendő.
A 74HC132 egy nagy sebességű CMOS áramkör (ez az újabb technika), a 74LS132 egy bipoláris TTL áramkör, igaz, azok közül az "alacsony fogyasztású" de gyors változat (talán mondhatjuk, hogy elavult). Sebességben ugyanazt tudják, de a régebbi (LS) valószínűleg nagyságrendekkel többet fogyaszt, persze ez alatt csupán annyit kell érteni, hogy az IC saját áramfelvétele kb. 10mA. A CMOS áramköröknél ez az érték tipikusan 1mA vagy az alatti. Sokkal érdekesebb kérdés lehet, hogy a kapuk bemenete más szinteknél billen, a 74LS132 és az azzal TTL szintekben is kompatibilis 74HCT132 billenési feszültségszintje alacsonyabb, mint a tisztán CMOS 74HC132-é. Ahogy nézem a kapcsolást, ennek az apró eltérésnek nem szabadna semmiféle problémát okoznia, tehát az LS is jól fog működni a kapcsolásban. Esetleg meg lehet kérdezni vicsys-t, hogy ő hogy látja a kérdést, netán próbálta-e ő vagy valaki más LS sorozatú IC-vel a kapcsolást.
Hello!
Bocsi, hogy még nem válaszoltam, csak időközben összeraktam az áramkört. Bár az újratervezett NYÁK-ot elrontottam, így a BF966 fejjel lefelé került a helyére, és a Gate lábak is felcserélve kaptak volna helyet, de ezt kiigazítottam (fólia átvág, vezetékkel beköt). Nos a helyzet az, hogy van üdvözlőképernyő, utána "0.00kHz" kijelzés kb 1mp-ig, majd folyamatos "Hz" kijelzés. Nyitott bemenettel sincs mért érték, és egy áramkörre (ultrahang közeli hangokat kiadó kutyariasztó) bekötve sincs. Hogyan lehetne kideríteni, hogy a BF966-tal, vagy a 74LS132-vel van-e a baj? Mert gondolom más nem igazán jöhet szóba...
Még a PIC programja is lehet "bűnös", illetve a cikkben Vicsys említi, hogy a NYÁK-tervből kimaradt egy "átkötés", amit pótolni kell. A cikk végén pedig szerepel, hogy a hibás kijelzés némi "áthelyezett alkatrész-lábakkal" korrigálható.
A javított NYÁK tervet Vicsys megküldte nekem, ha kell, szívesen továbbküldöm Neked is, vagy felteszem ide, de erre ma már szinte biztosan nem lesz időm.
Köszi, de a NYÁK-kal nincs gond, azt újraterveztem az én kijelzőmhöz (két sorban vannak a lábai, negatív tápot kíván a kontraszt), bár nem vagyok rá büszke, van benne jópár átkötés.
Azt a bizonyos 47k-t is már úgy terveztem, hogy a +5V-ra van kötve. A PIC-be égetett programról nem tudok mást elmondani, minthogy lementettem a cikkből, és PICkit2 klónnal hiba nélkül beégettem.
Megvan a hiba! Fordítva ültettem be a BF240-et. Pedig én csak az Eagle-re hallgattam, úgy raktam be az alkatrészeket, ahogyan mutatta (mindig is így szoktam).
A pontosságra nincs panasz, 1000Hz felett max 1Hz eltéréssel ugyanazt mutatja, mint amit itt a gyűjteményből letölthető jelgenerátor kijelez. Az 50Hz-es zaj is megvan, ha egy árnyékolt vezetéket kötök rá, de a másik felét szabadon hagyom. Viszont továbbra is jelgenerátorról hajtva 1000Hz alatt nagyon pontatlan, több 100Hz-es elérés is kialakul pozitív irányban.
Még egy utolsót kérdeznék. Mekkora a megengedett maximum feszültség, amit mérhetek vele, vagyis amit a mérőpontjaira köthetek? Vagy nem is tudom, hogy ezt hogyan nevezik. Fater munkahelyén lévő frekimérőre az egyik bemenet alá pl az van írva, hogy 7V (a másikra már nem emlékszem).
Tekintettel arra, hogy a BF961 gate letörési feszültsége max. 20V, sokkal többet nem engednék rá.
Persze kiegészítheted egy 1:10 vagy 1:100 feszültség osztóval úgy, hogy ne terheljen be a mérendő kimenetnek. Illetve kiegészítheted egy 5,6V-os zenerrel a bemenetet, hogy nehogy nagy bajt okozzon egy véletlen mérés...
Értelek. Akkor ezeket a módosításokat még lehet, hogy elvégzem.
Köszi!
Szia!
Ilyen kis frekvenciákon (<1000Hz) nem frekvenciát, hanem priódiusidőt kell mérni. Rendelkezésre áll a pic oszcillátora, és annak 4-gyel , 100-zal, 1000-rel leosztott értékét pedig CCP modullal könnyen elő lehet állítani. (1000Hz periódusideje alatt 20000 darab 20MHz-s impulzust lehetne számolni.) A pontosság javulna, de a mérés ideje kellemetlenül hosszúra nyúlhatna (10 - 100 s). Terveimben szerepel egy automatikus méréshatárváltós frekvenciamérő, ami 10kHz - 1kHz alatt periódusidőt mér, az eredményt szoftver számolná át frekvenciára.>
Hello!
Nos én ehhez ennyire nem értek, szóval marad az a felállás, hogy ha valaki közzétesz egy számomra érdekes/fontos PIC-es kapcsolást, akkor azt megépítem. Nagyra becsülöm a tudásodat, és ha esetleg lesz valami fejlesztés, szívesen fogadom, illetve fogadnák a fórumtársak. Mindenesetre amihez építettem ezt a frekimérőt, ott már bizonyított: 20kHz környéki frekvenciák mérése.
Csatlakozom Krisz03-hoz, egy ilyen frekvencia-mérő kapcsolásnak magam is nagyon örülnék.
Nos, én addig jutottam el, hogy legalább feléled a készülék. A kijelzőn megjelenik az első szöveg a szerzővel, verziószámmal, de innen nem lép tovább az "Inicializálás" szövegre, hanem itt "megfagy".
Nem tudom, mi lehet a baja, már vagy 3 példányban, két külön PIC-el is megépítettem, háromféle kijelzővel, legalább 10-szer felprogramoztam a PIC-eket, de ennél tovább nem jutok az Istennek se... Teljesen el vagyok keseredve.
Nekem ment, volt a szöveg, az inici... is, majd elkezdett számolni 1hz-től, de nagyon gyorsan, s újra indult a pic.. sajnos idő közben túl fesz miatt(labortápnak hála, bekapcsoláskor kiült a teljes 30V és a pic, kijelző megpusztult), de lehetséges, hogy a 4 lábú tranyó rosszul volt benne, és az volt a gondom, most már nem derül ki, panelt eldobtam pic még megvan de szerintem halott...
Azóta azon gondolkodok, veszek egy Maxwell 25306-s multit ami tud L, C, frekvenciát és hőmérsékelet is, meg persze a szokásos dolgokat is tudja mérni... Indok, amiért inkább veszek? Azaz hiába építés öröme, ha pl. nem sikerül össze rakni normálisan.. Meg amúgy KB összköltsége 4000 Ft, egy LC mérő színt úgy KB 4000ft és akkor még hőmérsékletet sem tudunk mérni, ezért inkább veszek egy multit ami, 9990 Ft... és tudja ezeket.. Bocs a félig OFF ért
Nekem is van ilyen multiméterem és a frekimérőt is megépítettem.
A frekvenciamérő sokkal pontosabb, mint ami a multiméterben van. Csak érdekesség képen ...
Megépítettem az lcdés frekimérőt jól működik
A kódból kiszedtem a lassító szövegeket és a vicsi feliratot
Közben gondolkodtam a dolgon (nem röhögni, szoktam!), és arra jutottam, hogy lehet, azért "fagy be" nálam a PIC, mert a táp nem kellően szűrt?
Egy sima 5V-os stab. kockás tápról kapja nálam a táplálást. (Extra szűrés nincs, csak a szokásos trafó-Graetz-puffer-stab-kondi összeállítás.) Gyanús, mert a legutóbbi próbálkozásaim alkalmával azt figyeltem meg, hogy betöltődik az első kiírás-sor, és onnan nem lép tovább. (A Vicsys... sor.) És(sel nem kezdünk mondatot ) mintha enyhén pulzálna a kijelző háttérvilágítása (talán a felirat is?), de csak nagyon enyhén vibrál.
Valamilyen puffer és a 100nF szinte kötelező az 5V-os körben.
A 100nF pedig a lehető legközelebb a PIC lábaihoz. Scoppal méregettem, hogy lehagytam a puffer kondit és szép fűrészjel volt az 5V-os ágon. Szóval a kondikkal nem szabad spórolni.
Meg van pufferelve, természetesen, és Vicsys barátomnak hála, a NYÁK terv is úgy készült, hogy a 100nF-os kondik majdhogynem a PIC lábaira vannak forrasztva.
Ellenben tegnap kicsit kísérletezgettem. Először egy 9V-os elemre tettem 5V-os stabot. Ezzel sem indult. Márgemben nekiláttam, kiforrasztottam a helyéről a BF961-es FET-et, majd rátettem a tápot, s láss csodát: Elindult! Sőt. Előbb kiírta, hogy 1Hz, majd a mennyiség eltűnt, maradt a Hz felirat, azután váltakozva írta ki, hogy 1-2Hz, illetve Hz. Szóval működik, csak a FET nem volt jó, vagy nem jól volt beforrasztva. Még kísérletezgetek vele, meg kell találnom a helyes bekötését, mert úgy tűnik, ez nem "szabványos", ebből következőleg 8 különböző bekötés lehetséges, amelyeket végig kell próbálnom. (Már csak egy apró problémám van: A kék, 2x16-os kijelző háttérvilágítása rosszalkodik, ugyanis ha feszültség alá helyezem az áramkört, akkor egy pillanatra teljes fényerővel felvillan, majd kialszik... Ez vajon mitől lehet?)
Sziasztok!
Örülök, létezik ez a fórum a kérdésben...hátha valaki tudna segíteni. Most építettem meg a kapcsolást, az elején bejött a Idézet: , aztán megállt az egész. Azt is akkor írta ki, ha megforgattam a trimmerkondit. Nekiálltam hibát keresni, leszedtem a dualgate FET-et, 100nF-ot tettem a PIC közelébe (amúgy a 7805 után 100µF szűr), semmi. WinPIC-kel égettem, ellenőrzésre is rendben volt minden. Égetőáramkörnek azt a kapcsolást használtam, ami a programban volt ajánlva. Lebányásztam a panelról a kijelzőt (BC1602a), lehet, hogy már az sem jó...kicsit megerőltettem talán. Nincs ezeknek a kijelzőknek egy demo üzemmódjuk?? Egy másik PIC-et is megpróbáltam, hiába. A kijelző első sora full fekete, ennyi. Nagyon el vagyok keseredve, még most is próbálkozok. Már átmértem minden kontaktust. Egy Rife-cucchoz kellene. „Vicsys'v.1.0” Üdv, vd [quote][/quote][quote] |
Bejelentkezés
Hirdetés |