Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   179 / 729
(#) h_ricsi hozzászólása Aug 27, 2009 /
 
sziasztok skacok!
Nagyon nem értek a szubláda készítéshez, viszont mindenképpen szeretnék egyet >bolondítani akarom a 3. emeleti szomszédomat!
én a földszinten lakok

szeretnék segítséget kérni az elkészítésben, az anyagiak nem korlátlanok, de majd úgy tervezem

Most nagyon komoly segítséget szeretnék kérni, de előre figyelmeztetek minden bátor fórumozót, hogy nagyon nem vágom a témát tehát mindent az alapszinten kérnék magyarázni!

a hangszóró még nincs beszerezve, tehát a terv képlékeny lényeg a lényeg, egyedül az oldalához való faanyag van meg , a többit még most szerzem be, és nem szeretnék hibázni ezért kérem a segítségeteket, ha valaki jobban szereti az msn-t ott is megdumálhatjuk(ez célzás volt, én jobban szeretem)

mindenkinek előre is köszönöm a segítségét, láttam itt egy hozzáértő társaság van

h_ricsi

Olvasd, értelmezd, a fórum szabályzatát, és e szerint próbálj az elkövetkező hozzászólásaidban megnyilvánulni!
szamóca
(#) pl13 válasza levaitamas hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
Idézet:
„Ha dolgoztál volna aktív rendszerrel nem írtál volna ilyet. Ne nekem magyarázd meg, wtc-nek segíts.”

ott sem úszod meg a váltó hangszórókhoz méretezését, nem csak keresztezési frekvenciák vannak aztán azon túl semmi több. Pont ugyanolyan feladatokat kell megoldanod mindkettővel, csak aktívnál valamivel kisebb a mozgástér. Ha valaha terveztél volna már akt, vagy passz. hangváltót. nem írnál ilyeneket.

Idézet:
„De ha a két mélye egy váltóról üzemel párhuzamosan és az egyik fordítva van bekötve máris kioltás jön létre.”

Aha, de ez nem életszerű.
(#) mhatalyak hozzászólása Aug 28, 2009 /
 
Sziasztok, csináltam már sok mélyládát, de abban bizonytalan vagyok, hogy egy 30cm es autó mélynyomónak jó lenne e a következő doboz méret: 34cm magas, 20cm mélysége, 120cm szélessége, a hangszóró a közepén lenne elhelyezve és a két szélén 1-1, 5cm es csíkot hagynák reflexnek. Valahol azt olvastam, hogy akkor jó egy láda, ha a hangszóró mágnese majdnem hozzáér a doboz hátuljához , nem magasabb mint a hangszóró és szélles, mert így képződik a mély hang.

Köszi!
Máté.
(#) ptesza válasza ptesza hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Mostmár látom be kell szereznem egy 24 bit 96 Khz SoundBlastert. Egyébként te milyen hangkártyát használsz az ARTA-hoz?
(#) levaitamas válasza pl13 hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
##rva okos vagy ülj előre. Hogy jön ide az 50Hz? Aktív rendszernél a keresztezési frekvenciát állítod és úgy mozogsz ahogy csak jólesik, de ha ez egy rendszerprociban van akkor még fázist is tologathatsz a megfelelő hangzás eléréséhez,amit az én hozzá nem értő fajtám szokott is. Nem az életszerűségről van szó, hanem hogy valakinek problémája van, próbálnám megoldani erre van ugye a fórum, de te csak kritizálsz, ép ötleted még nem volt a dologgal kapcsolatban.
wtc: ha a továbbiakban kell a segítségem keress meg e-mailben nekem nincs időm elméleti zsenikkel vitatkoznom, így nem jutsz előbbre!
(#) pl13 válasza levaitamas hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Idézet:
„Hogy jön ide az 50Hz?”

Sehogy. Épp ezért nem bántja a mélytartományt a fordított fázisú bekötés.

Idézet:
„Aktív rendszernél a keresztezési frekvenciát állítod és úgy mozogsz ahogy csak jólesik, de ha ez egy rendszerprociban van akkor még fázist is tologathatsz a megfelelő hangzás eléréséhez,amit az én hozzá nem értő fajtám szokott is.”

Ez gyakroaltilag még semmit sem ér, de egy jó váltáshoz mindenképp nagyon kevés.

Idézet:
„nekem nincs időm elméleti zsenikkel vitatkoznom, így nem jutsz előbbre!”

Ki mondta h. neked kell, neked csak azért írtam, hogy ne maradjonak az általad leírt butaságok korrigálás nélkül.

wtcnek tudom mi a problémája, de az fórumon keresztül nehezen oldható meg, főleg akkor ha hallgat. Ugyanis minden elérhető információra szükség van a hangszórókról, dobozról, jelenlegi váltóról, én a segítség előtt tájékozódni szoktam, és mindenki másnak (neked is) ezt javaslom. Ahelyett hogy megkeres mélben méginkább, mert az ilyen segítségekből jó megoldás nem sülhet ki. Lerövidítenénk a folyamatot, ha eleve jó tippeket adunk, nem kéne a mailezésetek után megint itt folytatni....
(#) pl13 válasza mhatalyak hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Mondta Mari néni a piacon..... konyhafizika.


Amíg nem ismered/nem ismerjük a hangszóró pontos (de leagalább hozzávetőleges) T-S paramétereit, meg a felhasználási körülményeket, addig nehezen tudunk bármilyen jó dobozt kitalálni.
(#) pl13 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Nekem egy sb live-al is tökéletesen ment anno a T-S mérés..
(#) bendoroland hozzászólása Aug 28, 2009 /
 
Sziasztok.Én szereztem egy utánépített garry joy ládát és soundking hangyszóró van benne 250watt papír membrán szövet szélű csak nem tudom hogy mekkora az érzékenysége?Elég szépen szól. Képeket még ma rakok fel.
(#) djgombi hozzászólása Aug 28, 2009 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy tudnátok a SAL-nál jobb minőségű 13 cm-es hsz-t ajánlani?
Kicsivel drágább az nem baj csak bírja a strapát.
Köszi előre is!
(#) ptesza válasza djgombi hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Mélyközép ? Közép? Vagy milyen célra?
(#) ptesza válasza pl13 hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Nekem sb live 5.1 -el bajok voltak , de már túladtam rajta. De végülis neked milyen hangkártya(ák) van a gépedben?
(#) pl13 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Most Terratec DMX 6fire (a driverei kicsit érdekesek de amúgy jó vas, és olcsó), előtte 4.1 SBLive, mindkettővel jól lehet mérni.
(#) pl13 válasza djgombi hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Attól már csak jobbat lehet szinte. A 79dB-s érzéketlenségével...
(#) pb hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
helló
sikerült beszereznem egy orion mélynyomót és ehez szeretnék ládát épiteni, szobába. itt vannak az adatai:
T/S parameters are as follows:
Qms = 1.84
Qes = 0.61
Qts = 0.45
FS = 28hz
BL = 9.2TM
Sd = 128sq.in.
Vas = 13.6cu.ft.
Xmax = 14.3mm
Pmax = 1000w
RE = 3.65ohms
Levc = 0.67mH
Sensitivity = 93dB
Outside diameter = 15.5in
Mounting diameter = 13.875in
Mounting Depth = 6.75in
Spk displacement = 503cd.in.
Recommended sealed = 1.71cf.ft net
Recommended vented = 2.61cf.ft net, 35hz tuning
(#) laj91 válasza pl13 hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Helló!
Engem érdekelne, hogy lehet számítógéppel megmérni a hangszórók paramétereit! Kerestem topic-ot, de nem találtam(vagy én voltam vak), azért írok itt! Hol tudnék programot leszedni, és valami leírást a használatáról?
Előre is köszi!
(#) szamóca válasza laj91 hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
(#) pl13 válasza szamóca hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Te viszont nem jó topikot mutattál neki, ha jól emlékszem, máshol írtam le a módszert.
(#) szamóca válasza pl13 hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
A topik címe szerint ott kellene lenni. Ha jól emlékszem a TS mérést Dj xy-nak írtad le egyszer a sérült hangdobozépítéses topikpan.
(#) ptesza válasza szamóca hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Az eredeti hozzászólás:

Elsőnek válaszd ki a hangkártyád a Limp programban. Setup menü, Audio devices pont. Beállítod, utána ok.
Keresd meg a loop kábelt, kösd össze megint a bmenetet a kimenettel, majd nyomd meg a CAL gombot a program eszköztárán.
Kalibráni fogjuk kicsit a programot a hangkártya hibáinak kiküszöbölésére.
Kinyitod a windows mixert, jöhet az alapállás, csak a Wave out, és a fő kimenet engdélyezve (nem tudom a hangkártyád pontos szintjeit, de valószínű, hogy az működőképes lesz, ha a fő kimenet max. álláson van, a Wave out meg 50%-on, lényeg, hogy ugyanezt az állapotot később is bármikor be tudd állítani), a bemenetek közül meg csak a line in. A programban megnyomod a Generate gombot, és a mixerben beállítasz egy olyan szintet a Line in-nél hogy a Limp-ben -10 körüli szintet láss. Ezután Generate kikapcsol. Calibrate megnyom, és ha kész, azt látod a Status ablakban.

Most jön a legbonyolultabb része.
Csatoltam egy képet a mérőkábelről, amire szükséged lesz, egyszerűen összeforrasztható, egy ellenállás, és némi madzag szükséges hozzá, nem kell h. rányékolt legyen, egy 0,5mm^2 körüli keresztmetszetű hangszórókábel pont elég hozzá.
Az ellenállás értékét valahova 10 és 100 ? közé kell megválasztani, teljesítményre a 0,6W elég. Én épp 10-et találtam, azzal raktam össze. Lényeg, hogy tudd a viszonylag pontos értékét. Tizedek is számítanak.

Következő lépés a mérési beállítások, ez a Setup menü Measurement pontjánál érhető el, vagy az eszköztáron a CAL melletti sávos gomb.
Amin változtatni kell, ha a csatolt képen látható mérőkábelt készíted el:
Ref. channel: Left
Ref. Resistor: ide kerül az ellenállás értéke
Low Cut-Off: 2
Sampling Rate: a hangkártya által még támogatott legmagasabb érték.
FFt-size: 65536
Averaging: Linear
Max. averages: 10

Kezdetnek ennyi elég is, csatlakoztatod a mérőkábelt, a végére hangszórót akasztasz, megnyomod az eszköztáron a piros háromszöges gombot, és indul a mérés. Amikor pedig már nem hallod a zajt, akkor kész van. Elvileg egy impedanciamenetet kell látnod, ami idővel az átlagolás miatt fokozatosan kisimul.

(#) laj91 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Köszönöm mindenkinek! Elég kemény dió nekem! De legyűröm, megkeresem a hozzá szólást, ott biztos ki is vesézték, a "Hangdoboz építés-miértek, hogyanok..." topic-ban van?
(#) ptesza válasza laj91 hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Ott nem találod meg mert valami csodálatos hiba folytán elveszett szinte az egész évi anyag ,vele együtt ez is.

Mentés meg csak májusi volt...

Rendszergazda ...
(#) Zupp87 hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
Hali!
Okoz e gondot az, ha a reflexcső kb. 1,5-2 centire van a hangszóró peremétől? Legyen kicsit távolabb?
(#) ptesza válasza Zupp87 hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Háát én úgy tudom ,az már jó ha legalább a cső átmérője a távolság.

Be biztos ami biztos , várjunk pl13 gyakran jön.
(#) laj91 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Hát ez nem túl jó hír! Majd másik topic-ban rákérdek még, remélem segít! "Hangszóró paramétereinek meghatározása" topic-ban, ha valakit még érdekel ott megtalálja!
Köszi
(#) djgombi válasza ptesza hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Mélyközép lenne kétutas a doboz.
Üdv!
(#) Gergő90 hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Sziasztok!
Az egyik kérdésem az lenne mikor beteszem a hangszórót a dobozba elég ha símán becsavarozom vagy kell alá valami gomigyűrű vagy szilikon?
A másik kérdésem meg az lenne ha a dobozt nem faragasztóval rakom össze hanem csavarokkal megfelel ha mondjuk belülről az élek mentén szilikonnal leszigetelem?
(#) M.Béla hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Sziasztok!

Építettem egy hangfalat aminél a mély hangszóró térfogata 56L.
A gond az hogy utólag más mély hangszórót választottam mint amire eredetileg gondoltam,és most sajnos 6L-el nagyobb a doboz a kelleténél.
A kérdés az hogy mennyire lesz ezzel gondom,hogyan lehetne orvosolni.
Ja és ráadásul reflex doboz.
A kérdéses hangszórót mellékeltem.

599.pdf
    
(#) Buck Miklos válasza Gergő90 hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Szia!
Ha kárpitozni fogod a dobozt, akkor nem muszáj alá, viszont ha nem, akkor nemárt alá valami szigetelés, gumigyűrű, vagy valami.
Teljesen jó ha a dobozt csavarozod és utána leszigeteled, én is így csinálom
(#) pl13 válasza Buck Miklos hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Mindig kell a hangszóró alá tömítőanyag, de ennek visszaszedhetőnek kell lenni, és olyan szerkezetűnek, ami évtizedek alatt sme veszít a rugalmasságából. A H2000-nél kapható FIDEKA plast, vagy a Teroson néven beszerezhető butyl-kaucsuk tömítő jó erre a célra.

A doboz csavarozása és szilikonnal tömítése nem jó módszer, így pont az a funkció sérül, ami a doboz alapvető feladata volna. Szóval csak akkor szabad ezt alkalmazni, ha mindegy milyen lesz az eredmény.
Következő: »»   179 / 729
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem