Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hűtőborda
Sziasztok! Szeretnék építeni egy nagy teljesítményű elektronikus műterhelést és szeretném ventilátorral hűteni. A sima hűtőborda számítás megy, viszont nem tudom, hogyan számoljak hűtőborda méretet a ventilátor légszállításának segítségével. Tud valaki segíteni ebben?
Sziasztok!
100W hőt kellene elfűtenem két KD503 teljesítménytranzisztorral. A rendelkezésemre álló hűtőborda összfelülete 1030cm2 körül van és feketére van eloxálva. 24 darab 18X117mm-es borda van rajta. Mind a két tranzisztor ugyan azon a hűtőbordán van szimmetrikusan elosztva. Együtt kell max. 100W-ot elfűteniük. A kérdésem az, hogy aktív (szóval ventilátoros) hűtéssel megfelelő lesz-e a borda mérete? A borda egy "szélcsatornában" foglal helyet vagyis a bordákkal párhuzamosan fogom a levegőt átszívni. Előre is köszönöm!
Legalább 4 db-ot kössél párhuzamosan.
A borda elég nagy lenne. A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2018
Köszönöm!
Előbb fejeztem be a tápmodult, most már valós értékekkel tudok számolni. 3A terhelés hatására 30V a pufferekben mérhető feszültség (üresjáratban 36V), így maximum (rövidzárban) 90W-ot kell tudni elfűteni. Mivel nem tervezem rövidzárban üzemeltetni így egy reálisabb példát nézve 5V kimenőfeszültségnél 3A esetén már csak 75W az elfűtendő teljesítmény. A KD503 adatlapja itt látható. Biztosan kell a négy darab? Ahhoz ugyanis a bordát teljesen át kell faragni és úgy fog kinézni mint egy ementáli, a sok lyuk pedig csak rontani fog a hővezetésen. A borda a tranzisztorokkal szerelve adott egy régi ipari (100V 1kW kim. telj.) erősítőből (ott össz. 12db. KD503 dolgozott 6 bordán párosával). Az adatlap szerint a 150W akkor igaz, ha a Uce 30V (nálam annyi) a kollektor hőmérséklet nem haladja meg a 100oC-ot és a kollektor teljesítmény a 65W-ot. Sajnos a hűtőbordám hőellenállása nem ismert (plusz van szigetelőcsillám is ami szintén nem ismert) így nem tudom kiszámolni, hogy mennyire melegedik fel a kollektor. A hűtőbordát 40oC-nál kezdem ventilátorral hűteni (légszállítása 0,05m3*s-1). A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2018
Közben elvégeztem egy próbát. Beállítottam 12V-ot és beterheltem a kimenetet 2,85A-el. Kézzel nézve is érezhetően gyorsabban melegednek a tranzisztorok, mint amennyire a hűtőborda eltudná vonni tőlük a hőt. Először is kicserélem az öreg hővezető zsírt újra ha nem lesz javulás (ezek után nem bízom benne) akkor megduplázom a tranzisztorok számát egy újabb párossal külön hűtőbordán. Így összesen 2060cm2 hűtőborda fog rendelkezésére állni a négy tranzisztornak.
Illetve még egy triakos/tirisztoros előszabályozón gondolkozom, ami mindig 5-6V-al magasabban tartaná a pufferfeszültséget a beállítottnál, így max. 15W körül kéne elfűteni. A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2018
Milyen vastag a hűtőborda gerince (hátlap, vagy mi a neve)? A fő kérdés az, hogy a tokozás, és a hűtőborda közötti hőellenállás elég alacsony, vagy pedig a hűtőborda, és a környezet között alacsony a hőcsere? Ha a tok közelében sokkal magasabb, akkor túl vékony a hátlap.
3mm vastag. Ezen a képen látható hogy milyen a borda, a felénk néző fele a sima ezen van a két TO-3 tokos tranzisztor a nekik kialakított helyen, a másik felén vannak a nyitóhozzászólásban leírt bordák.
A linkelt képen egy másik táp van, nem arról van szó.
Kicseréltem a hővezetőpasztát (eddig az öreg volt benne, amit még a '70-es évek körül kentek bele) és eltávolítottam a csillámot (nincs rá szükség). Jobb lett, de még mindig lassan veszi át a borda a kőmérsékletet. A TO-3-as kalapja ujjal "mérve" gyorsabban melegszik (ez ám a pontos mérés ).
Most mértem hőmérővel. A TO-3-as alaplemezén 6-8oC-al mérek magasabb hőmérsékletet, mint a toktól 20mm-re a hűtőborda gerincén. Egyenletesen melegedik a borda és a 6-8oC különbséget is aránylag lineárisan tartja a hőmérséklet emelkedésével (kb. 55W-ot fűtők el jelenleg).
Mégiscsak jónak minősítem a hűtőbordát. 5V kimeneti feszültség és 3A kivett áram mellett a táp 75W-ot fűt el, amit ventilátoros hűtéssel (most csak egyszerű ráfújással) a maximális tok alaplemez hőmérséklet (az emiter láb mellet alulról) 51oC és ez 10 perc után sem emelkedett. 12V 3A esetén csak 41oC a tokhőmérséklet. Szerintem meg fog felelni. Főleg, hogy a végleges kialakításban a bordát teljesen körbe fogja ölelni az áramló levegő, magukat a TO-3-as tokokat is. Jelenleg csak a bordás felét fújattam egy 8m3/perc -es asztali ventilátorral, a tranzisztorokat nem is érte a légáramlat.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2018
Sziasztok.
Azt szeretném megkérdezni a nagyérdeműtől, hogy ic-re mivel lehet kicsi hűtőbordát felragasztani. Nincs kéznél spéci hővezető ragasztó.... Tehát mivel lehetne ezt DIY helyetesíteni? Pill.ragasztó, szilikon, kétoldalas ragasztó, ........ Köszönöm a segítséget.
A felsoroltak egyike sem, hacsak a szilikon nem hőálló. Bármelyik epoxigyanta (vékonyan!), mert azt a hőfokot mind bírja (amit a tok).
A szilikon olyan vegyszer és hűálló autóipari szelepfedél, dekli mitudomén220fokigjó féle. És roppant büdös is Akkor azt mondod jó lehet?
Egy kis segítség kellene
Építek egy hordozható autós rádiós boom box szerű de rétegelt lemezből készűlt dobozt. Aminek a teteje aluminium lemez, az egyik oldalára meg egy nagy méretű aluminium hűtőborda van betervezve. Ablak vágva a dobozba és oda besűlyesztve a borda ami kifelé szellőzni tud. Ami a gond az autós fejegység jelentős hőt termel még kis hangerőn is. Mivel poros helyen lesz használva a rádió így teljesen zárt tömített a doboz.. A rádio hője nem tud sehol távozni így melegíteni fogja benn a levegőt.... Szerintetek az aluminium hűrőbordát meg az autórádió hűtőbordáját egy réz hőcsővel összekötve átvezethető lenne-e a rádió hője? A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
Csak érintőleg kapcsolódva a kérdésedhez. Az autós fejegységeket kimondottan úgy tervezik, hogy azok kicsi helyre kerülnek beépítésre, ahol szinte nulla a szellőzés (mert az autóban éppen ilyenek a körülmények). Ráadásul a környezeti levegő is jelentősen felmelegszik egy felhőtlen nyári napon.
Ezért ezt érdemes ellenőrizni: Idézet: „... az autós fejegység jelentős hőt termel még kis hangerőn is.” A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
Így van.
Ezért nem is értem közepes hangerőn használva. Pár perc után alig állja a kezem ha megfogom a hátulján a hűtőbordát. Lehet valami hibás lenne benne? Elvileg mértem kb 50°C-ig melegszik..... A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
50°C nem kritikus. Elfogadható hőmérséklet.
Csak azért gondoltam a hőcsöves átvezetésre, hogy ne melegítse a többi áramkört.
Mert lesz a dobozban egy STK mono végfok egy TDA előfokkal illetve egyenáram védelemmel stb..... Igaz a fedlap aluminium lemez de nem tudom ilyen nagy melegben elég hőt letud-e majd adni? A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
Az rendben, hogy hőcsöves, de hogyan töltöd fel azzal a spéci gázzal (talán ammónia?) ami benne van?
Az 50°C nem kritikus, maximum az elektrolit kondenzátorokat kell megnézni, azoknak jó ha 105°C-ak vannak benne.
Bontott laptop cooleről szedném ki a hőcsövet.......
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2019
Láttam itthoni web árúházban hővezető csövet.
Valaki dolgozott már ilyennel, mennyire lehet ezeket óvatosan hajtogatni? Leginkább a lapos formájra gondolnék. A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2019
Sziasztok.
Van egy borda, mérete 100x41x8mm, rengeteg lamellás. 2db 40x40mm-es ventivel tervezem hűteni. Vajon hogyan érhetném el a legjobb hűtést? Ha az egyik venti fújja, a másik szívja a levegőt közvetlen közelről (ezt tartom a legjobbnak)? Vagy ha mindkettő fújja közvetlen közelről (szerintem a levegő ilyenkor túl nagy ellenállásba ütközne, főleg a borda közepéről mire kijutna a széléig)? Esetleg mindkettő fújja a levegőt, de a venti és a borda között lenne egy kis távolság, mondjuk 5mm (szerintem ez az eset rontaná a hatásfokot)? Ti mit gondoltok? Ma kipróbáltam egy 40x40x8mm-es bordát, a venti közvetlenül felette volt, és 30W-nyi hőt tudott leadni (a műterhelésemet próbálom kisebbre, kompaktabbra elkészíteni). Számításaim szerint minimum 60W-ot kellene tudnia, de lehet a 80W is menni fog. Ha nagyon optimista vagyok, és két FET-et használok (a ventik alá rögzítve), szerintem a 100W is menne. Köszi.
Szia!
Általában arra szokás törekedni, hogy legyen egy légcsatorna az áramló levegőnek, de egy ilyen kis bordánál ez nem feltétlen szükséges. A 40x40-es ventilátort én nem választanám, inkább nagyobbat, és légterelővel rávezetném a levegőt. Egyébként ebben a teljesítmény nagyságrendben egy processzor hűtővel lehet hogy jobban jársz; kompaktabb kialakításúak, és elég nagy ventilátor van rajtuk.
A ventin én is gondolkozok, a nagyobb méretű, még ha a borda szélén túl is lóg, több levegőt tud megmozgatni.
A proci hűtő sajnos nem jöhet szóba. Túl nagy, túl drága. Még azon gondolkozok (vagy letesztelem), hogy ha a borda és a venti között van mondjuk 0.5cm, az milyen irányba befolyásolja a hűtés hatásfokát.
Mitől drága egy kidobott alaplap procihűtője?
Ki gondolt arra, hogy újat vegyél boltban? Méretben meg van ezerféle a 486-ostól a túlméretes AMD-ig. Van bontatlan dobozban csöves turbohűtőm. A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2020
Nekem is van vagy 10db, a probléma, hogy vennem kell, akár 1 év múlva is, ugyanazt a bordát, ugyanazzal a ventivel, nem 1db-ot.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |