Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Időzítés többszöri be-ki kapcsolással villanymotorokhoz
Témaindító: tpet8, idő: Nov 23, 2013
Témakörök:
Szia!
Ha 1mp felbontással szertnél 30 percig időzítőket, akkor 1 motorhoz 30x60 bithossznyi tároló kell. Ez 225 byte memória több tucat-> 48 db 10800 byte (2 irány miatt még X2). Tehát első lépésben ekkora EEprom,vagy más adattároló kell neked. Ez belefér simán egy PIC18F252 be. Az alap időzítést 1mp-re kell beállítani és letárolni a Flash memóriában. Hogy ne fáradjon el A PIC flash memóriája (100.000) olvasás/ írás a táblázatot retlW utasításokkal lehet megoldani. A kimeneteknek kell 4 motoronként 1db Hc273-as IC és megcímzésükhöz 1db HC154 elsőre ez jut eszembe. üdv: Foxi
foxi63 köszi ez már valami.
Esetleg tudnál még segíteni a kapcsolási rajzban és a mikrovezérlő programban is? Ha ezek megvannak a nyákot már megoldom.
Szia!
Szerintem ennél egyszerűbben és rugalmasabban nem tudod megoldani a dolgot: 16+32 bemenet és 32 tranzisztoros kimenet, RS232 programozás Omron CQM1H PLC
Kb ilyen lenne, de ez csak skicc még...
köszi így már nagyjából el tudom képzelni
Még kicsit sok előre az információ. Egyébként ha kijelzőn lehetne programozni sokkal bonyolultabb lenne megépíteni? De persze először megépítem egyszerűbb változatban aztán ha már teljes egészében megértettem a működését jöhet a fejlettebb változat. Építés előtt meg fejben átgondolom részletesen magát az eszközt és annak elemeit.
Tehát a skiccen még csak négy darab relé van ahová majd a motorok csatlakoznak, de majd gondolom a végkifejlet az 12 lesz.
szia
Idézet: „De hogy érted azt hogy egyszerűbb újat írni amikor még nincs is program?” Erre reagáltam: Idézet: „http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/univerzalis_idozito_pic16f628...l.html Ha ezt valaki tudná úgy módosítani hogy nem csak egy db időzítést tud végrehejtani hanem többet”
Szia!
Biztos jó ötlet egy járó motoron polaritást váltani? Nem lenne jobb előtte megállítani és csak utána polaritást váltani? Nem gyilkolná szét a reléket és az aksit se, sőt szerintem a programot se így kellene megcsinálni, hanem csak ki és bekapcsolásokkal. 2:11 be-2:15ki polaritáskimenet=0 kimenetszam=1 2:16 be-2:29ki polaritáskimenet=1 kimenetszam=1 3:00 be-3:12ki polaritáskimenet=0 kimenetszam=1 4:07 be-4:30ki polaritáskimenet=1 kimenetszam=1 4:31 be-4:41ki polaritáskimenet=0 kimenetszam=1
Mate78 Ja valóban, tehát akkor célszerűbb új programot írni és akkor új eszközt tervezni is.
Amit foxi63 tervezett szerintem az lesz a nyerő, persze majd végleges változatában. kokozo Tehát akkor polaritás váltás helyett megszakítás 1másodpercre és újra bekapcsolás fordított polaritással.
Használd a válasz gombot, könnyebb kideríteni, kinek válaszolsz!
Nem feltétlenül 1 másodperc kell szünetnek. Kérdés, hogy a motor, illetve az általa mozgatott mechanikai titok mekkora tehetetlenséggel rendelkezik. Ezért feszegettem, hogy milyen célra kell ez a vezérlés.
Ablaktörlő motorok melyek lemezekből készült erőkarokat mozgatnak és néhány esetben még másik ablaktörlő motort is emelnek. Egy db ablaktörlő egynél többet nem emel.
Az általam felvázolt tárolós progiban annyi jel és szünet lehet amennyit csak akarsz, beleéertve az irányváltási szüneteket is.LCD-vel és nyomógommal is lehetne programozni, de akkor folyamatosan kellene a PIC flash memóriáját olvasni. Ezért írtam, hogy egy adott sorozatot érdemesebb táblázatba megírni(exel). és a pic felprogramozásakor belekerül a táblázat is.
Ettől még simán lehet a táblázat adatain változtatni, és 5 mp alatt beégetni a PIC-be Nem hiszem, hogy jelentősebb időmegtakarítás lenne,az ldc-n való piszmogás hiszen egy PC ,billentyűzetete és egy monitor mégis kényelmesebb. mint agy 2x16 karakteres LCD. Ha mégis a tesztüzem miatt kellene a helybeni változtatás, akkor meg statikus ram, és kikapcsoláskor elmenteni az adatokat. Egyenlőre pontosabban megkéne hatátozni az igényeket. üdv. Foxi
Valami ilyesmi lenne az adat....
Remélem érthető A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2013
Sajnos nem értem ezt a leírás, vagyis képett. De mit értesz az alatt hogy pontosabban meg kéne határozni az igényeket?
Arra gondoltam, hogy most ténylegesen hány motorról lenne szó és jó-e ha első lépésben a motorok egy előre leírt táblázat adatai szerint működnének?Elég lenne-e a 2Ss felbontás?
akkor fele adat kéne... A felvázolt kép a motor(ok) működési idejét ábrázolná. Jelen esetben 1 s időzítéssel . Ha a piros adatsor a jobbra irány és a kék a balra akkor ez a motor 1s ideig jobbra megy 2sec szünet, ezután 2sec ideig balra megy 2 sec idő után 4sec ideig jobbra Minden működő másodperc 1 bit ezért: a pirosjel: 10000001 11100000 = 0x81, 0xe0 a kék : 00011000 00000111 = 0x18 0x07 záámokból áll Ezek a hexadecimális számok kerülnének be a PIC-be. Megadhatod exelben is be-> perc/ másodpec ki ->perc másodperc adatformátumban ,de a végső eredménynek ilyennek kell lennie.Azaz dekódolni kell.
Azt is jó lenne tudni, hogy egy motort maximum hányszor kell ki be kapcsolgatni, mert ugye 5x vagy 15x nem mindegy.
12 db motor, de az előre leírt táblázat nem elfogadható mivel magam szeretném beállítani a ki-be kapcsolások idejét.
Egyébként a PIC programozásához gondolom meg kell vásárolnom a szükséges eszközt, és még gondolom a megfelelő szoftwerekre is szükségem lesz hozzá? A ki-be kapcsolás pedig úgy zajlana hogy helyzettől függő de legyen először a maximuma 10 db ami vagy ki vagy pedig be. Még esetleg az-sz ötlet jut eszembe hogy ha valamelyiket 10-nél többször szeretném bekapcsolni de egy másikat 10-nél kevesebbszer akkor esetleg annak a rovására működhetne?
Szia!
Akkor menü: nyomógombokkal kb 5 nyomógomb kell neked. és 1x vagy 2x16-os LCD Ha van nyomtatóport a PC-den, akkor egyszerű LPT portos programozó kell neked. Én is magam csináltam. Ingyen letölthető teljes programszerkesztő/tesztelő : MPLAB 8. keress rá !Égető egyébkét többféle Watt fórumtárs honlapján. A be és kikapcsolgatások számának nem nagyon van korlátja. Ha perc/ másodperc alapon adjuk meg, akkor elég kevés a helyigény. Rajzolok 12 motorra.
Bocsi örülök a kijelzőnek de legutóbb nem arról volt szó hogy PC-ről programozom?
Persze ha nem bonyolít a készüléken vagy nem sokkal nehezíti a megépítését benne vagyok.
Ha menetközben is szeretnél változtatni, és nincs közelben PC akkor LCD, ha van PIC programozó akkor pedig PC . Mi legyen?
Akkor legyen LCD.
Talán nem szemvedek sokkal többet a megépítésével.
Szerintem összekeverted a pic programozását az idők programozásával. A picet fel kell programozni, hogy működjön ehhez kell pc, és utána a kijelzőn gombokkal lehet az időt beállítani, vagy lehet olyan programot írni ahol az időket csak a pic újraprogramozásával lehet változtatni.
Ja most már értem.
Tehát akkor a pic amibe beleégetik a programot és az kell ahhoz hogy tudjak időzíteni. De mivel nekem lesz egy szép LCD kijelzőm és gombok, PC nélkül tudom állítani az eszköz időzítését tetszés szerint.
Ez olyan mint a számítógép. Kell a windóz hogy utána tudj játszani
Egyébként szerintetek gyorsan beletanulok ennek az időzítőnek a kezelésébe?
Szia!
Szerintem nem ! A PIC tekinthető egy kisebbfajta számítógépnek. A közepes szintű tudáshoz is kell vagy fél év... Egyébként töltsd le pl. a PIC18F252.pdf fájlt a NET ről. és nézz bele mit is tud ez a kis jószág. Szinte mindent meg lehet vele oldani. Ha rászánod magad a tanulásra,van itt topic és segítenek neked.(Akár én is) üdv.
Üdv
Örömmel elfogadom a segítségem de annyit meg tudnál tenni értem hogy elkészíted a tervezett eszközöm kapcsolási rajzát?
Szia!
Kb. ez lenne. A rajz nem 100%-os pl a HC273 resetlábai nincsenek bekötve, de adatlapbókl ki tudod nézni. Egyébként jó. A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |