Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   462 / 563
(#) bistvan196700 válasza zolee1209 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Szia! A képeket elnézve, nagyon szép igényes munka. Ezzel nincs is semmi gond, viszont a primer- szekunder közötti szigetelés tintasugaras írásvetítő fólia valamint a zsugorcső. Ezek sajnos a hőt nem igazán bírják, megolvadnak, deformálódnak. Nehéz így mit mondani a későbbiekre vonatkoztatva amikor majd melegedni fog a gép. Rétegszigetelésnek festő maszkolószalag, másoknál is bevált, jól bírja a hőt. Zsugorcső helyett varniscső jobb lenne. Én a primer és szekunder között először szigetelő lakkal lekenem, majd hőálló teflon szövettel tekerem be 3-4 rétegben, és ezután jöhet a szekunder tekercs.
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2016
(#) zolee1209 válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Szia!
A hőállóság jogos felvetés. A fóliat öngyújtóval próbáltam, kellett neki egy kis idő, mire olvadásnak indult. Igaz, elég vastag is. Majd kipróbálom forró vízben mit mutat, legaláb tudjam mire számítsak. A szekundert nem is terveztem eredetileg szigetelni, de mikor láttam, hogy mászik szét az egész... A teflon tényleg sérülékeny, meg már nem is volt, ezért került rá zsugor. Varniscsövem meg egyáltalán nincs ilyen méretekben.
(#) KissAttila válasza zolee1209 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Vékony harmincas korkülömbség.
(#) KissAttila válasza bistvan196700 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Zsugor csövet használtam én is az első hegesztőmbe( inkább Kosoy némi Bocs beütéssel).
Most nemrég kellett megbontsam, a segéd tápegység adta meg magát(nem megfelelő távólság két nagyfesz rész között, de lehetett flexelés is a hiba forrása).
A zsugor cső birja a kiképzést, nincs semmi baja.
(#) KissAttila válasza KissAttila hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Megprobálom feltenni a szkóp jeleket, hátha kiokosítotok, és egy fényképet a vezérlőről.

Vezerlo.jpg
    
(#) KissAttila válasza KissAttila hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
No mégegyszer.
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2016
(#) KissAttila válasza KissAttila hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
És az utolsó.
(#) zolee1209 válasza KissAttila hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Képet a paneltervről esetleg tudsz feltenni? A panel alkatrészoldalára nem látni így át...
(#) KissAttila válasza zolee1209 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Csak így tudom feltenni.
(#) szabados hozzászólása Jún 14, 2016 / 2
 
Sziasztok! Sokat olvasgatón a fórumot nézegetem miket csináltok milyen jó kis gépek születnek itt sorra. Én is építettem egyet még 2010-ben. És most még egyet amit még 2010 végén kezdtem el csak valahogy félbe maradt. De most elővettem és be fejeztem szerencsére indult elsőre aminek nagyon örülök még a hővédelem és a leragadás védőt kel valahogy bele zsúfolnom. Gondoltam meg osztok veletek egy pár képet ha nem gond.
(#) szabados hozzászólása Jún 14, 2016 /
 
Régi gép! Ö az első!
(#) szabados hozzászólása Jún 14, 2016 / 1
 
Kicsit zsúfolt.
(#) szabados hozzászólása Jún 14, 2016 /
 
Első gép teljes rövid zárban mértem. Lakatfogóval trafó kimenetnél 132A mértem. Nem tudom menyire valósak a számok!
(#) zolee1209 válasza KissAttila hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
Nem vettem észre kötési hibát a tervedben. Amiket képeket feltettél, hol mérted? Mindegyik a gate jel lenne? Működési zavart nekem a poti okozott, összeszedett mindent, és így a vezérlés nem tudta mire szabályozzon. A poti házának testelése megoldotta ezt. Viszont ilyen jelalakokat nem produkált...
(#) KissAttila válasza zolee1209 hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
2-es kép: Egy vezérlő trafo primerje rákötve, szekundere terhelés nélkül.
3-as kép:trafo nélkül, szkóp a vez.trafo helyére téve.
4-es mint a hámas.
5-ös szintén.
6-7-8-9-10 trafoval, mint a 2-es, külömböző pillanatokban mentve a jel alakokat.
A BCP52-BCP53(BD 139-BD140 helyett)-as párok nagyon melegednek amikor ezek a rossz jel alakok vannak.
Viszont, amikor teljes kitöltéssel( - holtidő) mennek akkor nem melegednek.
(#) zolee1209 válasza KissAttila hozzászólására (») Jún 14, 2016 /
 
A negatív periódus "kissé hiányos"... Én kivenném a tranzisztorok 100ohm-os ellenállását és mérnék közvetlenül az IC két kimenetén. Ha úgy is el-eltűnik valamelyik csatorna, akkor valószínűleg meghibásodott az IC. A vezérlő egyébként mekkora feszültségről jár? A szkópon 15V-os jel látható. Nekem 14V-ról jár csak, de még így is érezhetően meleg az UCC, 15V-ról forró volt. 4,7ohm előtéttel természetesen. A tápegységed földfüggetlen? Vagy a szkópod. Bár az sem így mutatkozna. Illetve most néztem a hővédelem részt. A bemenet rövidre van zárva?
(#) bistvan196700 válasza KissAttila hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
A zolee1209 hozzászólásával egyetértek. Milyen tápegységet használsz a vezérlőhöz? Ha kapcsolóüzemű akkor olyat kell választani ami 15V és minimum 1A-es. Az nem jó ide amire 15V van ugyan ráírva, de ha megméred a kimenő feszültséget akkor 18V-nál is több lehet, és terheléstől függően változik a feszültség. Én olyat használok ami még 110V-os betáp esetén is tarja a 15V-ot, és túláram védett. Ugye az ucc3808-ban 14V-os belső zéner található és ha ráteszel pl:18V-ot akkor az ic jócskán melegedni fog. Ha rámérek az ic 8-as lábára akkor stabil 13.8V mérek. Én ezért raktam a 15V csökkentése miatt 2db diódát és ellenállást sorba. Az ic 12.5V-nál indul el és 8.3V-nál kapcsol ki. Az igbt-nek viszont kell a stabil 15V betáp, itt se szerencsés ha sokat változik a feszültség.
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2016
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Köszi az infót!

Fettel meddig menne a cucc! Mondjuk párhuzamosan 2-2 darab oldalanként?
(#) black1989 válasza erdgab hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Üdv!

Hát az élesztés nem jött ösze! Nem gondoltam volna, hogy az a pici tt toroid is hazavághatja az igbtket.
Volt egy kis szikra a főtrafó primer kábelén a saruknál ,nem volt összeérve sehol, mert mértem!
Aztán kipróbáltam fetekkel mert csak az van itthon ,de azt már úgy indítottam hogy felcserélte a tt tekercs lábait, és habár fütyülve , de elindult! Tesztként visszakötöttem a tt tekercset ahogy volt legelsőnek , és bizony ugyan úgy szikra, tehát az vágta haza az igbtket!
sajna a diódák semmilyen védelmet nem biztosítanak az igbt-nek!
Mivel lehet a probléma? Módosítottam egy két alkatrészt , lehet hogy az a baj?A mellékelt képen bejelölteket módosítottam!
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2016

51209453.gif
    
(#) dokidoki válasza black1989 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
A probléma egy részről az az, hogy nem tartod be az élesztés szabályait.
(#) erdgab válasza black1989 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Sajnálom,de ne add fel.Nem biztos,hogy csak a toroid okozta a bajt,van ott szerintem más gond is,lehet,hogy elrontottad a Tp2 trafót is.Kár volt bármit is módosítani,de a legnagyobb baj,hogy nem olvastad tovább a fórumot,sok kérdésre választ adhatott volna.Én BIZTOS vagyok bent,ha valaki a rajznak és leírásnak megfelelően építi meg a gépet akkor az elsőre indulni fog,négy gépet építettem,máig hibátlanul mennek.Olvass és türelem,türelem,odafigyelés!!
(#) BarnaPili válasza black1989 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Hello!
Amikor én élesztettem a gépemet,szintén a vezérlőtrafón vérzett el egy adag IGBT,meg két HFA dióda is. Utána újracsináltam a kistrafót,nézegettem jelalakokat... és jó lett. Szóval kitartás! Lesz ott még ív
István
(#) black1989 válasza BarnaPili hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Szkóp híján csak kísérletezni tudok!
Nekem az áramváltó kis trafó lőtte el!
(#) black1989 válasza erdgab hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Nagyon sok áramkört építettem már és élesztettem!
Eddig hiba nélkül! Multiméterres méréseket végzek még azelőtt hogy bármit is rákapcsolok!
Szkóp híján nem tudok más méréseket végre hajtani !
Az áramváltó volt fordítva kötve sajna!
(#) erdgab válasza black1989 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Idézet:
„Nekem az áramváltó kis trafó lőtte el!”

Biztos vagy bent (?),mert én nem.Abban a körben módosítottál egy nagyon fontos alkatrészt is,de minek? Aztán ott van az a bizonyos szikra is,mi okozta,ki kellene deríteni.Szkóp hiányra nem kell fogni semmit,nekem sem volt anno és még sok másnak sem.Továbbra is hivatkoznék az előbbi hozzászólásom utolsó mondatára!Le van írva a szkóp nélküli élesztés is egy darab mezei multiméter segítségével.
(#) erdgab válasza black1989 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Én azt kívánom,legyen igazad!Én csak örülni tudok egy sikeres után építésnek,segítek is,ha tudok!
Elnézést kérek,ha némelyik megfogalmazásom keményebb lenne vagy ingerültségről árulkodna,nem szándékom!
(#) black1989 válasza erdgab hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
akkor az miért van, hogy megcserélem a kivezetéseit, és se szikra sem lövöldözés, a fetek megmaradnak, ahogy visszakötöm azonnal ellövi inditástól számítva 2 sec alatt!
(#) lac12345 hozzászólása Jún 15, 2016 /
 
Szia

Bár én nem építettem meg ezt a kapcsolást csak tervezem..De ha a GDT vel van a gondod akkor ott figyelembe kell venni hogy milyen fázissal kötöd be.Van ott egy kis fekete pötty az nem véletlenül van odarajzolva.. Tehát ha azt a GDT egy toroidra tekerted akkor tudnod kell melyik a kezdő pontja a tekercseknek.Hogy azonos fázisban dolgozzanak..
(#) black1989 válasza lac12345 hozzászólására (») Jún 15, 2016 /
 
Ez egy alap dolog! Ennek ismerete nélkül nem is kezdtem volna el csinálni!
Csak sajna én egy már meglévőt szereltem be bontásból, aminek nem igen látszik hogy melyik a kezdete!
Ezekkel az elméleti részekkel tisztában vagyok, de azért köszi a segítséget!
(#) lac12345 hozzászólása Jún 15, 2016 /
 
Oké

akkor esetleg megpróbálhatnád azt is hogy kiszereled a GDT és meghajtod valami ellenállaton keresztül négyszögjel gen. el..És szkópal nézed a jelalakot ..Mert az is lehet hogy a magod nem bírja pl ezt a frekit Nem tudom milyen magot használsz de ide ferrit kell minél nagyobb Al el..
Aztán láthatod hogy mikor kezd eltorzulni..Én próbálkoztam több toroiddal , és némelyik kapásból felejtős.Esetleg ha feltennél egy képet a GDT ről. Mert nagyon nem mindegy hogyan van megtekerve hány menet stb..
A hozzászólás módosítva: Jún 15, 2016
Következő: »»   462 / 563
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem