Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
Kipróbálom köszi.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2017
Sziasztok!
Van egy 130A-os Hetra hegesztőm, azt szeretném kiváltani, vagy a mellé szeretnék egy MMA invertert. Erre az inverterre gondoltam, kérlek írjatok véleményt róla, szerintetek milyen a kialakítása, érdemes foglalkozni vele. Még a Rilon 160-200-as gépekről halottam jókat, hogy könnyen javíthatók, megbízhatók. Meg azok még Fet-es elektronikát tartalmaznak nem Igbt. A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2017
Ha az a fehér anyag beleöntve műgyanta, akkor hibásodás esetén ez nagy valószínűséggel kuka...
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2017
A fene megette ezeket az invertereket, ez elpukkant, az elfüstölt, mást nem hallok mostanában. 40-60ezer nem lenne sok egy ilyen berendezésért, ha bírna tizenx évet, de egy hobbistának 2-4 évente, újat venni, vagy a gép árát rákölteni az már sok. A Hetrám már az újabb ventilátoros típus, biztos van már ez is vagy 20éves, de még mindig működik. A Froniust mindenki dicséri, de egy hobbista nem engedheti meg magának hogy 200ezres gépet vegyen.A lényeg, nem igazán találok jó gépet, úgyhogy marad az öreg Hetra. Meg ahogy látom, nem is mernek itt sem ajánlani egy típust sem, mert lutri mindegyik. De köszi hogy lebeszéltél erről a típusról, ha esetleg tudsz jó gépet, ne tartsd magadban.
Ezért kell sajátot építeni, azt olyanra csinálod meg amilyenre akarod, valamint rajzod is lesz hozzá, ha mégis tönkremegy nem lesz nagy kunszt javítani. Az enyém lassan 8 éves lesz, mondjuk nincs sokat használva, illetve ismerem a korlátait is, így eddig még nem ment tönkre.
Ügyes vagy, sajnos én nem értek hozzá.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2017
Szia, Nekem egy olcsó kínai klón van FET-es, 200A 12Db. Egyszer ellőtte az eredetieket, gondolom, nem a legmárkásabbakat építik bele, kicseréltem minőségibbre, azóta nincsen gond vele.
Szevasz. Egy jó tapasztalatot szeretnék megosztani. Nekünk a gyárban egy WALMER 180 -as van.
8 éve strapálva 3 műszakban karbantartó munkára. Az eredeti hegesztőkábelei már elolvadtak így lecseréltük újra meg a kis fölkapcsolója ami ki lett cserélve egy bütykősre. Nagyjából ennyi. Maga a gép kapott már vizet is meg mindent és hiba nélkül működik. Csak ajánlani tudom.
Mindenkinek Kellemes ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánok!
Üdv. Van egy GYSMI 135 hegesztőm, nem vagyok vele megelégedve (nem vágom nagyon a hegesztést, faterom szokott hegeszteni) mert olyat csinál, hogy gondol egyet és az istenért sem akar hegeszteni, csak sípolgat nyöszörög, de ív az nem nagyon van, ezt random csinálja, valamikor amikor előveszi és egyből nem tud hegeszteni, de valamikor akkor amikor 3-4 2,5-es pálcát elvarrt vele, aztán gondol egyet és nem megy, a ki-be kapcs az nem segít, van amikor úgy sikerül újbóli működésre bírni hogy letekerem az ampert 20A-re aztán vissza 80A-re és már megy is de ez sem mindig segít, van amikor minden nap használja egy héten keresztül és egyszer sem jön elő a hiba. Általában OK48.00 2,5 és OK46.16 2,5 pálcákat használ. Elég idegesítő.
Valakinek van valami tippje mit kezdjek vele? Haverja mondta neki hogy fordítsa meg a polaritást, de nem merte, lehet olyat egyébként? Nem teszi az tönkre? Köszönöm előre is. B.U.É.K A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2017
Moderátor által szerkesztve
A polaritáscsere az csak abból áll hogy a munkakábel és a testkábel csatlakozó dugóit felcseréled. Miért kell ettől tartani? De egyébként a probléma a gépben lesz, még pedig a lemágnesező áramkör kontakt vagy alkatrész hibája okoz efféle "sipolós" problémát.
Üdv mindenkinek!
A cégnél (keveset) használt, Centroweld EM-1300 -as teljes hidas inverteres trafónk nemrég elszállt. Gyors javításra volt lehetőségem, az IGBT-k eredetileg K50T60 típusok voltak, de nekem csak IRG4PC40FD-k voltak. Gate elektronikák (BD136, schottky diódák gate körben és gate zenere-ek), valamint néhány gate ellenállás is elszállt, ezeket mind cseréltem, javítottam. Néhány óra hegesztés után ismét elszállt. Úgy gondoltam mielőtt bikább (drágább) alkatrészekkel újra megjavítom megkérdezem a kollégákat itt a fórumon, hátha ismerős valakinek a szerkezet, van e valami típushibája ennek a konstrukciónak, hátha van valakinek rajza hozzá, vagy hasonlóhoz. Az első pillanattól volt olyan érzésünk a használat során, mint ha időnként valaki egy-egy pillanatra feltekerné az ampert., ezért nem csodálkoznék, ha valami meghajtási gondja is lenne. Köszönöm!
Nem ismerem az adott gépet, de IGBT ritkán megy tönkre ok nélkül, már ha rendesen van méretezve a meghajtása és jó a hűtése is. Az előfordulhat hogy van valami kontakt vagy forrasztási hiba valahol a nyákon és ez okozza a gondot. Ha forrasztási hiba van az általában szabad szemmel nem is látható, nagyító alatti erős fényben történő alapos átvizsgálást igényel. Ha jót akarsz magadnak akkor az IRG sorozatú IGBT-t nem teszed bele, nagyon lassúak, nem egy ilyen inverterbe valóak. Főleg nem akkor ha ez valami újabb konstrukció, mert azok akár 100kHz-en vagy még magasabb frekin is üzemelhetnek. A HGTG sorozatból vagy hasonlóból válogass, azok eléggé gyorsak. Illetve ha van az IGBT-ken vagy a trafó primer körében snubber áramkör azt is át kell nézni, lehet ott is tönkrement kondenzátor, vagy elégett esetleg megnyúlt ellenállás.
Ez itt nem reklám! Inkább az ellenkezője.
A képen szereplő hegesztőt 250 A-esnek reklámozzák, a maximális teljesítményének nagy merészen kiírják, "3,9 kW". 250 A-hez az bizony nagyon kevés. Az elhegeszthető pálcáknál már óvatosabbak, mert 4-est írnak legvastagabbnak, annak pedig 180 A elég. Ennyi még talán ki is jön a 3,9 kW-ból. Persze keverik a hatásfokot a bekapcsolási idővel "60%", de legalább hatékonyságot írnak, ami akármi is lehet. Heginfo Szerintem ez is csak reklám. Itt meg még olcsóbb: Még egy forgalmazó
Annyi ilyet láttam már a neten. Valaki nem akasztott még rá egy ilyenre lakatfogót?
Kínaiak ráírnak bármit. Akik dolgoznak a gyárakban még a karakterket sem ismerik.
Itt egy másik példa a Straus (Made in Austria felirattal a dobozán) a harmadik képen lévő Holly gép ami tudja azt ami a Straus-ra van írva. Jól látszik hogy kispóroltak néhány alkatrészt Strausból, kb 90A-t tud.
Hali!
Én vettem egy Royalkraftot, ha valaki meg akarja nézni/mérni, Kispesten vagyok. Ilyen (nem itt vettem)
Szia! Kösz a felajánlást, annyira mondjuk nem izgat, hogy Kispestre menjek, de én is azt tartom reálisnak amit Phile80 írt, hogy olyan 90A körül lehetnek ezeknek a gépeknek a maximumai. Annyi mondjuk bőven elég a 2,5-es pálca teljes ház körüli felhasználásához.
Idézet: „Névleges teljesítmény: 4700 W Leadott teljesítmény: 3760 W Hegesztési ívenergia: 7,5 KWA” Ezek is lógtak a fizika órákról. Bár lehet, hogy az a kWA valami újfajta kínai mértékegység, amit mi még nem ismerünk.
Nem tudni hogy mi van benne. A zöme 2 T forward azoktól nem kell sokat várni, de ha hídkapcsolású az simán tudhat akár 250A-t is.
Az nem lehetetlen. De hogy 3,9 kW max. teljesítménnyel 250 A-es ívvel hegesztesz, az kétséges.
Ez pontosan így van ahogy írtad. Ha a szabvány szerinti ívfeszültséggel számolunk, akkor 250A áramhoz 32,5V ívfeszültség tartozik. Tételezzük fel hogy a masina veszteségmentes, azaz 100% hatásfokkal dolgozik, akkor az ívteljesítmény 250*32,5=8,125kW. Ha egyfázisú a gép akkor ez a hálózatból több mint 35A-t kíván, és még a veszteségeket, teljesítménytényezőt, stb. el is hanyagoltuk. Sőt azt is, hogy mekkora áramcsúcsokkal kell tölteni a pufferkondikat, mert ugye ezek a gépek nem PFC-sek.
Sajnos már ez is olyan kategória lett mint a ceruzaelemmel működő zsebrádió, amelyiknek a hangszórója 2x120W-ot ad le. Idézet: „Sajnos már ez is olyan kategória lett mint a ceruzaelemmel működő zsebrádió, amelyiknek a hangszórója 2x120W-ot ad le.” Rögtön be pisilek! Idézet: Ezt a mondatot csak én nem értem? „Ha a szabvány szerinti ívfeszültséggel számolunk, akkor 250A áramhoz 32,5V ívfeszültség tartozik.” Az én inverterem most 4-es trafóáttétellel dolgozik, a szekunder feszültsége 75V körül van, a poti végállása pedig 120A szekunder áram körül. Amikor még csak tesztelgettem akkor 5-ös trafóáttétellel működött, 60V-os szekunder feszültséggel, és 155A hegesztőáramot is mértem rajta, a B16-os kismegszakítóval. Ha leveszem az áttételt a felére (miért ne vehetném le), és teszek bele egy plusz graetz hidas gyújtást akkor ugye 30V lesz a szekunder feszültség, 60V a gyújtófeszültség, és akár 300A a hegesztőáram. Mindez ugyanúgy a 16-os automatáról. Vissza kell olvasni, hogy meddig azt meg nem mondom, de ott vannak az adatok és az instrukciók amikor valaki a rajzommal éppen ezt tette. Ha jól emlékszem 250A-es hegesztőáramot is mért rajta.
MSZ EN 60974-1:1988+A1:2001 Ivhegesztő berendezések c. szabvány 11.2.1. pontja szerint a bevont elektródás kézi ívhegesztés (MMA) ívfeszültsége 600A-ig: Uív=20+0,04*Iív
11.2.3. pont: MIG/MAG hegesztésnél 600A-ig: Uív=14+0,05*Iív
A hegesztőpálcák se mindig ragaszkodnak a szabványhoz, gyártótól, bevonattól függően fel-le néhány százalékot eltérhetnek. Egy jobb 5-ös pálcánál ebben a tartományban akár 30 A-t is jelenthet mínuszban. De ha nincs meg a szükséges feszültség, nem lesz meg a beolvadási mélység és hegesztésből csak taknyolás lesz. Kivágnak egy darabot, megvizsgálják a laborban, aztán téged is kivágnak.
Ha csupán a számítási alapot nézzük "hozzáadott érték" nélkül, már az 5 kW ívteljesítmény. Hol van ez a kifogásolt gépek 3,9 kW-jához? Idézet: Ezt nagyon jól látod, mert azok nem olvassák a szabványt. „A hegesztőpálcák se mindig ragaszkodnak a szabványhoz” Idézet: Akkor az áram sem lesz meg, beszélni sem lesz miről. Az inverter áramgenerátor, az is csak a feszültségből tud áramot csinálni. Ha a kolléga leírja itt hogy 250A-t mért lakatfogóval az inverteremen én akár el is hiszem neki, mert én is tudnék vele annyit csinálni. Csak minek... „De ha nincs meg a szükséges feszültség”
A villamos ív egy dinamikus ellenállás. Ha hosszabbra húzod az ívet, magasabb lesz a feszültség, ha röviden tudod tartani, alacsonyabb lesz. Miközben az áramgenerátor tartja az áramot. Legalábbis igyekszik.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |