Fórum témák
» Több friss téma |
Szerintem ez porvasmag, a kinézete is olyasmi. Ilyeneket csak zavarszűrőben alkalmaznak, de teljesítmény- átvitelre tudtommal nem igazán alkalmas...
Az ETD-magokkal van konkrét gondod? Vagy nem értelek miért kellene pont torroid? A lapossága miatt? Ne érts félre, nem rosszból kérdem.
Azért kérdem csak, mert az ETD magokat, ami erre a célra jó pár száz forintért megkapod, ráadásul tekerni is könnyebb. Üdv.
Így gondolom én is mint zolee, ennek nagyon alacsony az Al értéke. Tehát ugyan akkora induktivitáshoz talán 10-szer annyi menet kéne, mint normál "sárga színű" toroid vasmagokra. De nagy teljesítményt nem tudnál átvinni vele.
De alátámaszthatom Doncsót is, EDT ferrit magokat könnyebben elkészítesz. Az is sárga színű szalaggal van betekerve, pl. egy PC tápban.
Ismeretlen jellemzőjű vasmagról csak teszteléssel (méréssel) lehet eldönteni mire jó. Pár menetet rá kell tekerni és megmérni induktivitásmérővel -> ebből kiderül az AL, és lehet az anyagára tippelni.
Ha nagy az AL (>1500....2000) akkor érdemes trafóként kipróbálni, pár menet rá (méretezni a keresztmetszetre és az adott frekvenciára) és meghajtani pl. 60....100kHz-es négyszöggel. Ha nem melegszik számottevően akkor még akár trafó is lehet belőle....
Oké, köszi
Ha élesben próbálom ki, a meglévő tápommal attól lehet valami baja a tápnak? Persze áramkorlátozással gondoltam.
Igen lehet.
Ha egy porvasmagról van szó akkor a fetek majdnem hogy egy darab vezetéket látnak majd. mert annyira kicsi lesz az induktivítása a trafónak. Könnyen elszállhatnak a fetek. Persze ha van áramkorlát akkor az talán megfogja. Talán.
Akkor nem is kisérletezek vele. Maradok az ETD magnál :yes: Ez legalább bevált.
Köszi
Nekem beváltak a számítógéptáp EI33 as trafójai ! Ezeket méh telepről szerváltam be az egész tápegységért darabonként kb 40-50forintot fizettem. Van már ithon vagy 40darab táp
Ebből a trafóból gond nélkül ki lehet hozni folyamatosan 200W-ot csúcsban 3-400 at is pár másodpercre. Aki erősítőt tákol annak szerintem elég ez ha nem akkor tegyen bele kettőt. De megnézném azt mijen erősítő vesz fel folyamatosan 300w-ot talán diszkós? Meg ahoz már hangszóró is kell. Bár nekem már sokszor eggyetlen watt is sok kifejezetten kellemes a halk zene is. Na mindegy de szerintem erősítőhöz nem kellene ETD49 mag ami heggesztőhöz is jó lenne
Remélem nem arra gondolsz, hogy egyenáramú tápegységgel próbálod ki... induktivitásmérés
Nem bizony. Ilyesmi meg sem fordult a fejemben
Nekem ETD49 és 59 magom volt itthon bontva, azért csináltam a 49-essel a tápomat, ami szerintem pont jó hozzá, mert 2 db hidalt 7294-et akarok táplálni vele. Ha jól sikerül, akkor zenekari monitor ládákat fog hajtani.
Sziasztok!
Sajnos egyáltalán nem vagyok otthon a kapcsolóüzemű tápok világában, de most kellene építenem pár darab akkutöltőt és egy kapcs üzeműre esett a választásom, a kis méret és súly miatt. A kapcsolás az Rt2008/1-es számában jelent meg a rajza itt van a töltésvezérlő nélkül. A problémám a következő, a trafó nagyon melegszik és furcsa jelalakokat mérek rajta. A TR adatai: ETD34 mag (N27) 0,1mm légréssel AL=800 frekvencia: 120kHz primer menetszám: 28 szekunder menetszám: 2x4 primer induktivitás: 620uH Az eredeti rajzon ETD39 szerepel de volt itthon ETD34-em ezért megemeltem a frekvenciát 100-ról 120kHz-re, hogy bírja a max 150W terhelést. Tudom hogy az N27 anyagnak kicsit sok ez a freki de okozhatja ez a tulzott melegedést? 80% teljesítményen járatva 15 perc múlva kb 60°C a hőmérséklete. A feteknek is kb így alakul a hőmérséklete bár azokon csak egy-egy 3x3cm-es hűtőzászló van. Én a melegedés egyik lehetséges okának a trafó primer tekercsén jelenlévő "berezgést" tartom Video Ez a rezgés csak akkor jön létre ha csökkentem a kitöltést (a videón is ezt teszem), ha max kitöltéssel megy akkor szép négyszög marad a jelalak még maximális terhelésen is. Még egy jelalak S-G terhelten Nem tudom hogy ez mennyire normális, már mindent próbáltam az eltüntetésére. Ha valaki tudna segíteni hálás lennék.
- N27-nek még a 100kHz is sok egy kicsit.
- Nem tudom az ETD34-nek mennyivel kisebb a keresztmetszete, de lehet, hogy a menetszámokat kellett volna növelni. Utánaszámoltál mekkora lesz az indukció ezzel a vasmaggal? - Ehez a táphoz (töltőhöz) szerintem nem kell légrés a trafóba
A jelalakok bár nem túl szépek, normális működést mutatnak. A G-S jelen a negatív tüskét egy schottky diódával le lehetne vágni, ha valóban ott mértél közvetlenül a fet lábán, mert egyébként lehet mérési hiba vagy rossz nyák elrendezés miatt is.
Szia Cimó!
Érdeklődni szeretnék, hogy a Tali Bt.-féle torroid magod, konkrétan melyik tipusszámú és anyagminőségű? Gondolom hogy inkább az M5,M6 anyagúakból lenne érdemes rendelni. Ugye?
Hali!
Én a 1180-as típusszámú magot használtam és M2TN-B az anyaga.
És hogy vált be ez a gyűrű? Érdemes ilyet venni?
Mellékeltem képeket az ETD49 trafómról. Vannak rajta különféle jelölések. Lehet ezekből az anyagára és az Al számára következtetni? Jól megy a tápom, de a ferrit egy kicsit melegszik, kb 40 fokig. Segítenél meghatározni az optimális menetszámot? Jelenleg 30 menet a primertekercs, 8 szál 0.35mm-es drótból.Szeretném a lehető legjobbra megcsinálni, de az induktivitás méréséhez sajnos nincs műszerem.
N67-es típusú anyagból készült a magod. Az egy elég jó minőségű anyag. 150kHz-ig biztosan jó.
Nekem kicsit melegedett a mag, de jól megy vele a táp. A melegedés frekvencia és frekvencia függő. Tehát attól hogy egy N27-es mag ami adatlap szerint 100-150kHz ig jó, használható alacsony indukció mellett 200kHzn is. Legfeljebb magasabb gerjeszásen sokkal nagyobb a vesztesége.
Oké, köszi.
Akkor tehát nem nagy gond a melegedés. Milyen primer menetszámmal hozhatnám ki a maximumot belőle?
Csináltam néhány egyszerű mérést a tápomról. Kiváncsian várom hogy mit szóltok hozzá.
230V-ról 20mA a nyugalmi áramfelvétele. A pufferelt 60V-os feszültség 46V-ra esett vissza 5,7A áram mellett (kb 8 Ohm-os terheléssel) Ekkor 230V-ról 1.3A-t vett fel. Szerintem ennek a tápnak ennél többet kéne tudnia. Hogyan tekerjem meg a trafót hogy ne essen ennyit a feszültség?
Méretezéstől függ, hogy ez a feszültségesés hibás vagy jó működésre utal. Ha nem tudod mennyi a szórási induktivitás, akkor hogyan, mi alapján állítottad be a rezonancia frekvenciát?
Az átvihető teljesítmény szintén függ a frekvenciától és a szórási induktivitástól is, ez utóbbi meg többek között a tekercselés módjától is függ. Legalább egy mérés erejéig kellene műszert szerezned, vagy elvinni valakihez aki meg tudja mérni neked.
Még semmit nem állítottam be rajta, csak összeraktam a rajz szerint és beüzemeltem Jelalakot sem tudtam nézni rajta, mert a remek RFT szkópom nem hajlandó normálisan működni Sajnos ez a helyzet.
Nekem pl a jelenlegi feljesztés alatt álló tápban a szórási induktivítás (40uH) bekorlátozta a kivehető teljesítményt 450W környékére.
Azóta áttekertem 5uH-re meg berakok egy külső 10-15uH-st és vélhetően jó is lesz 700-800W-ig.
Kipróbáltam ezt a sodratos dolgot és eggyáltalán nem vált be A trafó vasmagja üresjáraton is melegedet és sokkal több felharmónikust termelt ! Pedig próbáltam a jól bevált menetszámokkal megoldani. ha 0,7 zsinórral tekerem meg az teljesen jó a mag hideg és jobb a hatásfok :no:
Ismeri valaki ezt a műszert ?
Induktivitást is tud mérni. Ha ez használható a kapcsitápokhoz, akkor rendelek egyet.
Nekem is légyszives egyet
Tehát megfelel arra amire nekünk kéne?
Van esetleg jobb vagy olcsóbb ötleted?
Tessék mondani,ez mitől 4 digites?
valószínűleg egy elírástól... inkább 3 1/2 Egyébként én őt néztem ki magamnak, ugyanazt tudja méréshatároktra + háttérvilágítás és peak hold+ sokkal szebb
Én 3 és félnek nézem. De nem is ez a lényeg számomra hanem az hogy a kapcsitápok méricskéléséhez jó legyen.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |