Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   305 / 843
(#) Akashi válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 3, 2010 /
 
Az árammaximum problémát megoldottam, az 5K-s trimmert kicseréltem egy 47K-ra és egyszerűen beállítottam a kívánt értéket.
Ne haragudj hogy állandóan hülyeségeket kérdezek, de szeretném meg is érteni a működését (még csak kapisgálom)
Szépen be tudom állítani az áramkorlátot most akár 10mA-re is, egy ledre is bekapcsol
Mostmárcsak a műszereket kell valahogy összehozom. Attól félek azért "rossz a kijelzés, mert a két segédtáp nemcsak a müszereket hajtja, hanem az egyik műszer+ kis ventillátor, másik műszer+hővédelem elektronika.
Elvileg bírnia kellene a 7812-nek, de baromira melegszenek, pedig a max.500 mA-t bőven el kellene birniuk. Ahogy felforrósodik a 7812 hűtőbordája, a kijelző elkezd ugrálni.
(#) Akashi hozzászólása Dec 3, 2010 /
 
Tanácstalan vagyok...
Csináltam egy segédtápot a műszereknek, de nagyon melegedett a stab ic. Lekötöttem róla minden fogyasztót és még mindig melegszik. Alig bírom megfogni. Normális hogy terhelés nélkül is forró a hűtőborda?
Mellékeltem egy rajzot. Próbáltam a kimenetre egy 100nF kerámiát is tenni, de meleg igy is. Az egyutas egyenirányitás a gond?
(#) Alkotó válasza Akashi hozzászólására (») Dec 3, 2010 /
 
Első lépésben mérd meg mekkora áram terheli a kimenetet (hátha sokat fogyaszt valami). Esetleg egy fotót tegyél fel, hogy láthassuk milyen és mekkora az a borda ami melegszik.
Ha valóban 15VAC-val táplálod az egyutas egyenirányításod, akkor abból nehéz terhelhető 12V-ot csinálni. Célszerűbb lenne greatzet használni, főleg ha valóban jelentős a terhelés.
(#) solti_imre válasza Akashi hozzászólására (») Dec 3, 2010 /
 
Ha lekötöttél róla minden fogyasztót és akkor is melegedett, akkor vagy sz@r a stabod (Feltételezem, hogy jól kötötted be!), vagy átvezet a kimenetén lévő 10 µF-os elko. Az egyutas egyenirányítás nem okozhat melegedést, max. kevés lesz a stabnak a bemenőfesz.
(#) Akashi hozzászólása Dec 3, 2010 /
 
A "borda" egy 3,5*5cm-es rézlemez.
Most el kell menni tecsó, de ha megjöttem lekötöm a kimeneten az összes kondit és próba.
Ha a kimeneten semmi nincs (se kondi se semmi) akkor nem szabadna melegednie ugye?
(#) solti_imre válasza Akashi hozzászólására (») Dec 3, 2010 /
 
Nem szabadna. De ha (jó) kondi van a kimeneten, akkor sem! Ha a kondit (és minden mást a kimeneten) lekötve is melegszik, akkor
- a) Rosszul kötötted be a stabot
- b) Rossz a stab
(#) Alkotó válasza Akashi hozzászólására (») Dec 3, 2010 /
 
Ne köss le róla mindent, hanem éppen azt mérd meg mekkora a kimeneti áram mikor rajta van amit hajtani akarsz róla.
A borda elég kicsi, persze attól függ mekkora az a bizonyos terhelő áram.
(#) Akashi válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 3, 2010 /
 
Nos méregettem... Az összes fogyasztó stabkockánként max 500 mA, de inkább kevesebb.
Kipróbáltam graetz hiddal, kipróbáltam másik stab kockát. Üresen nem melegszik, de amint rákötöm mondjuk a műszert langyosodik... Nem gondoltam volna hogy ennyire forró tud lenni párszáz milliamper terheléstől...
Rájöttem hogy alapvetően rossz koncepciót követtem.
- A doboz belső hűtését teljesen elfelejtettem..
- a segédtápról akartam járatni az összes segédelektronikát, műszerekeket, kijelző ledeket, ventillátort... pedig azt jobb lenne a labortáp tápjáról vinni mert ott van bőven szufla, csak valahogy le kell redukálni a 34V egyenfeszültséget 12-15 voltig.
- a doboz belső hűtését össze kellett volna kombinálnom a végtranyók hűtésével. (valahogy átvezetni a levegőt a dobozon aztán rá a hűtőbordára..

Na mostmár mindegy. Csinálok egy új segédtápot amiről csak a műszerek mennek majd. 2db 7809 stabbal.
Kell egy külön táp a hővédelemnek és a ventillátornak, és kell egy panel amire a műszerek osztóját építem..
ahhh..
(#) solti_imre válasza Akashi hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
"Az összes fogyasztó stabkockánként max 500 mA, de inkább kevesebb. "

Akkor ne csodálkozz!! 500mA-es terhelésnél a stabon kb. 3-4W disszipálódik, ezt hűtés nélkül nem tudja leadni!
(#) solti_imre válasza Akashi hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Most akkor melyik az igaz?

"Lekötöttem róla minden fogyasztót és még mindig melegszik. Alig bírom megfogni."

"Üresen nem melegszik, de amint rákötöm mondjuk a műszert langyosodik"

Csak mert nagyon nem mindegy!
(#) Akashi válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Az elsőnél a helyén néztem, lekötöttem róla mindent, kivetem az LM358 ic-t is, csak azt nem vettem észre hogy rossz egy ellenállás a panelon és azt fűtötte...
A másodiknál (mivel nem hagyott nyugodni a dolog) kiforrasztottam és úgy próbáltam ki.
Megyek tervezek egy új segédtápot, jó nagy hűtővel..
(#) solti_imre válasza Akashi hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Ha csak a műszereket akarod járatni róla, nem kell még hűtő sem! Én 78L09-eket (TO-92 -es tok) használok - az 1,5VA-es trafók jobban melegszenek, mint a stab!
(#) emmzolee válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Attól függ, hogy milyen műszert tesz rá. A TO-92-es tokozású stabok 0.1A-esek. Ez bőven elég egy lcd-s műszerhez, ami 50-60mA-t kajál, de az ICL7107-tel, és led kijelzővel megoldott voltmérő 300mA-t igényel.
(#) solti_imre válasza emmzolee hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Az LCD-s panelműszer fogyasztása 1(!) mA.
(#) emmzolee válasza emmzolee hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Amit én csináltam magamnak, abban van egy 2X16-os LCD világítással, meg egy pic.
Megmértem, nekem meg annyi volt.

Mindegy. Nem árthat, ha megnézi, hogy ne legyen gond később.
(#) solti_imre válasza emmzolee hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Háttérvilágítással persze annyi! Egy biztos: háttérvilágítás nélküli, LCD műszer terhelésétől egy TO-220 -as tokozású stabnak nem szabadna melegednie!
(#) Akashi hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Az én LCD-s műszerem is 60-70mA-t fogyaszt, mert háttérvilágítás van benne.
(#) Ghoost válasza emmzolee hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Idézet:
„...de az ICL7107-tel, és led kijelzővel megoldott voltmérő 300mA-t igényel...”
Valoban, az enyem alapesetben "000" ~200mA-t kajal.

en magam is itt futottam zatonyra mikor a [9V 1.8VA] traforol probaltam meghajtani es Alkoto hathatos segitsegevel, derult ki, hogy az bizz ide nem eleg nekem.
(#) solti_imre válasza Ghoost hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Nekem 4 db ilyenről mennek a műszerek: Bővebben: Link
(#) emmzolee válasza Ghoost hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Igen az Alkotós változatnál muszáj egy kis energiát pocsékolni, mert abban van egy stab ic, és ha azt stabilan akarod üzemeltetni, akkor nem árt, ha magasabb a stab bemenetén a fesz,. Ettől lesz stabil. Ez viszont energiába kerül. Na meg a led kijelző is kajál.
Én aszszem amikor ahhoz vettem trafót, akkor 2 műszerhez vettem egy 3.6VA-es trafót 2X7.5V fesszel.
Na az volt a tuti.
(#) solti_imre válasza emmzolee hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Miért kell 300mA-es LED? Miért nem jó az 1mA-es LCD?
(#) mex válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Tápegységnél nem probléma a plusz áramfelvétel,és sokan, (köztük én is) jobban szeretik a ledes kijelzést.
(#) rascal válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Pl Virít, jobban látni "rossz" látási körülmények között. Nekem is 1mA-es háttérvilágítás nélküli LCD-m van, és ha nem pont szembe vagyok vele, akkor néha nehéz egy gyors pillantással leolvasni, tornázni kell hozzá.
(#) emmzolee válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Én nem mondtam, hogy kell a ledes. Azt mondtam, hogy az egyik ennyit eszik, a másik annyit.
A részemről annyi a bajom a pic-es, lcd-s mérőmmel, hogy 200mV-al följebb van csúszva az offset. Tehát nem tudom így hitelesíteni, mert csalni fog a legkisebb feszültségnél.
Majd ha lesz időm, megcsinálom. A ledes az meg az ICL7107-tel van megoldva, és rettenetesen pontos.

Különben az lcd-s lesz a tuti ha elkészül egyszer.
(#) solti_imre válasza rascal hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Kinek a pap, kinek a papné... Mindkettőnek van előnye és hátránya is. A LED-es pl. akkor látszódik a legrosszabbul, amikor az LCD-s a legjobban: ha szemből rásüt a Nap. Igazság szerint nekem egy nagy (min. 10-12 cm magasságú) grafikus, háttérvilágításos LCD tetszene, ami alaphelyzetben 5 sorban tájékoztatna a 2 kimenet V-A értékeiről és a hűtőborda hőmérsékletről, nyomógombbal pedig be lehetne állítani, hogy csak egy adatot írjon ki, de azt teljes magasságban, a gyors és könnyű leolvasás érdekében. (Azt nem igazán értem, hogy a gyári LCD panelműszerekbe miért nincs mindegyikbe beépítve háttérvilágítás. Szedett már szét valaki ilyet? Megoldható lenne utólag belebarkácsolni?)
(#) Akashi válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Az enyém ilyen. Bővebben: Link Természetesen szétszedtem A led a betáp csatlakozóra van rádrótozva a panelon egy smd ellenállással. Eléggé hülyén világít mert a kijelző bal oldalán van elhelyezve a led (az üveg szélére van ráragasztva, és ezért a jobb oldalon átlátszik a led fénye. Szóval nem olyan szép egyenletes. Olyan barkács jellegű az egész.
Ha a müszer hátoldalán az oldallapot középen megfúrod akkor egy sima 3mm-es ledet be lehetne építeni. de szerintem ha valaki elég ügyes még smd vel is próbálkozhat. Van hely "bőven".

Most jutott eszembe, hogyha csak simán kiszedsz a panel hátlapján az oldallemezből egy darabot középen és egy erős fényű leddel, (amit nem is muszáj beépíteni a műszerbe) rávilágítasz akkor is szép. A lednek egy kis panelt kell csinálni és a műszer mellé szerelni a dobozba. Az üveg hátlap szépen elosztja a fényt.
(#) Akashi válasza Akashi hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Valahogy így gondoltam.
(#) Akashi hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Na összeállt életem első labortápja. (V1.0) Végre úgy müködik ahogy kell. 0-30V 0-3Amper. Hővédelem ami lekapcsolja a kimenetet (DC-off kapcsolóval párhuzamosan) és bekapcsolja a hűtőventillátort. Igy nem terhelem feleslegesen a segédtápot, csak ha szükség van rá. A DC off kapcsoló és a visszajelző led még hiányzik, de nem volt itthon.

Tudom,-tudom.. kábelrengeteg...
Rengeteg mindenre jöttem rá építés közben, úgyhogy a következő tápom építésénél sokmindent másképp fogok csinálni.
Tanulásnak, tapasztalatszerzésnek jó volt, ráadásul végre van egy műszerem ami elengedhetetlen.
Hálás köszönet mindenkinek aki segített.
(#) Doncso válasza Akashi hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
szia, nem rossz ez, pláne első tápnak, gratulálok hozzá, és kívánom, hogy sok áramkör éledjen a táp segítségével.
Üdv. Doncso.
(#) Akashi válasza Doncso hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Köszönöm. Bár már ki is végeztem az egyik műszert. Állandóan ugrált a kijelző. (0-és a mért érték között 5 mp-ént) Felcseréltem a két műszert próbából, és az egyiket fordított polaritással kötöttem figyelmetlenségből a tápra. Most semmit se jelez.
Következő: »»   305 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem