Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   578 / 842
(#) sny válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 10, 2014 / 1
 
Ma is be kell kapcsolni egy hiteles méréssorozat előtt a műszereket. Sőt, van olyan is, hogy soha nincsenek kikapcsolva, mindig üzemmeleg állapotban vannak. Számomra az alapvető követelmény, hogy a műszer ne tehesse tönkre a vizsgált eszközt. (Természetesen a felhasználó által elkövetett hibák nem sorolhatók ide)
És mielőtt acsarkodás lenne a vége, nem bántom, és nem minősítem senki munkáját, pusztán a véleményem mondtam el egy hiányosságról, melyet utólag is be lehet építeni, és sokkal üzembiztosabb lesz tőle a tápegység.
(#) Proci_85 hozzászólása Aug 17, 2014 /
 
Sziasztok

Pár hozzászólás erejéig egy közös beszélgetésre hívnálak titeket.

Előzmények:
2008-ban megépítettem ennek a 0-30V 0.02-3A labortápegységnek az eredeti kapcsolását. Azóta megelégedéssel, hiba nélkül használom.
Most építenék egy dupla labortápot, ehhez már évekkel ezelőtt beszereztem a méretes fém műszerdobozt, méretes hűtőbordát, teljesítmény tranyókat, toroid trafókat.

Most, hogy a padláson leporoltam ezeket a súlyos darabokat, hogy hozzáfogjak építeni, kicsit elbizonytalanodtam.

2014-ben még mindig van létjogosultsága az áteresztő tranyós megoldásnak? Az évek során mennyire hozzászoktunk a könnyű kis kapcsolóüzemű dugasztápokhoz. Az ebayen is kapni kapcsolóüzemű feszültség és áramszabályozós táp modulokat illetve emlékeim szerint ti itt a fórumban is építettek több kapcsolóüzemű tápot.

Magam részéről szivesen és örömmel megépíteném a korábbihoz hasonlóan áteresztő tranyóval, de érdekelne a véleményetek.

Véleményetek és mérési tapasztalatotok szerint a kapcsoló üzemű megoldással megépített táp lehet olyan jó, stabil, zajmentes, mint az áteresztő transziztoros?

Előre is köszönöm a hasznos gondolatokat
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2014
(#) szili83 hozzászólása Aug 17, 2014 /
 
Nekem alkotó féle 2.7.4 van, kisebb módosításokkal. Abban sok hiba javítva lett. De vannak gyengeségei.
Az atilla86 féle tápegység jobb paraméterekkel rendelkezik. De a két tápegység egészen más.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2014
(#) Ge Lee válasza Proci_85 hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
Kár a kérdést feszegetni, csak vita lesz belőle. Nekem van ilyen is meg olyan is, de áteresztőset nem építek 0,5A fölé mert minek. Arra ott a kapcsolóüzemű, amivel semmi baj nincs, csak van egy két remekül megtervezett PIC-es áramkör ami nem szereti.
(#) dara válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
Így van.Az SMPS labortáp,kapcsoló üzemű táppal,nálam is remekül működik vagy másfél éve.
(#) pjg hozzászólása Aug 25, 2014 /
 
Itt egy kapcsolóüzemű + analóg üzemű labortáp.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2014
(#) titi11 hozzászólása Aug 30, 2014 /
 
Sziasztok Tudna valaki nekem ellenőrizni egy nyáktervet nem tudom mi lehet a hibája! Privátban keresetek meg legyetek szívesek!
(#) dara válasza titi11 hozzászólására (») Aug 30, 2014 / 1
 
Keresünk,mivel ez egy olyan fórum ahol mindenki privátban beszélget.Ha szégyenled nem kell ide jönni.
(#) Monster02 válasza titi11 hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Helló! Tedd fel ide az megnézzük , ha csak nem valami tudományos kisérlet!
(#) Csupasz hozzászólása Aug 31, 2014 /
 
Sziasztok
Proli mester készített egy nagyszerű hőfokfüggő ventillátorvezérlést, ha jól emlékszem, az Alkotó labortápjához.
Sajnos nem találom, nem tudná valaki ismét feltenni?
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2014
(#) nzozz válasza Csupasz hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Helló!
Szerintem ERRE gondolsz. EZ nem olyan nagyszerű, de elméletileg működik, ez is hőfokfüggő fordulatszám szabályzó, én majd erősítőnél akarom használni, de még nem próbáltam ki.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2014
(#) Csupasz válasza nzozz hozzászólására (») Aug 31, 2014 /
 
Köszi! Igen, ez az. Én már egyszer megépítettem egy labortápba, és kiválóan múködik!
Köszönet érte proli mesternek!
Amit feltettél, az jóval egyszerűbb, és mivel egy besűrített forrasztóállomáshoz kell, biztos ki fogom próbálni!
Köszönöm!
(#) horváth lajos hozzászólása Szept 4, 2014 /
 
Sziasztok ! meg építeném az alábbi képen lévő tápegységet menyire meg bízható táp
a 2n3392-öt mivel válthatom ki mert sajnos níncs itthon de van 2n2222 2n2219 bsx62-16
bsx46-16 2n3495 üdv lali
(#) qvasz2 válasza horváth lajos hozzászólására (») Szept 4, 2014 /
 
Ha kérdést teszel fel, esetleg oda biggyeszthetnéd a kérdőjelet is, akkor egyértelmű.
Ez a rajz nem labortáp, így nem is ide való. Választhatnál egyet az itteni kapcsolásokból, azokat nagyon sokan megépítették, a megbízhatóságuk nem kérdés! (proli007, pioneer, alkotó nevekre keress rá, ha nem megy segítünk)
(#) granpa válasza horváth lajos hozzászólására (») Szept 5, 2014 / 1
 
Ez ugyan nem "labortáp", de tápegység. A tranzisztorok helyett bármilyen hasonló paraméterűeket használhatsz A készítőnek ezek voltak kéznél, "100" éve mi is megcsináltuk, egészen más tranyókkal, csak a 2N3055 volt az eredeti; kiválóan működött, míg az öcsém haverja el nem lejmolta, de szerintem ma is megy. Vedd igénybe a helyettesítő témát, vagy guglizd ki a hasonlókat.
Az igekötőket írd egybe az igével, tégy ki minden szükséges írásjelet!
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2014
(#) horváth lajos válasza granpa hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Szia! rendben van egy orister erősítő trafóm .az szerintem jó lesz hozzá üdv Lali
(#) mrex hozzászólása Szept 7, 2014 /
 
Sziasztok!
Szerettem volna építeni egy 2 kimenettel rendelkező SMPS labortápegységet.
Természetesen a panelmérőkkel együtt.
Igazából, ez az egység hiányzik még a műhelyből.
Elkezdtem gondolkozni a költségeken.
Először is kapható 80e.-től már elfogadható labortápegység.
Ha mindent bekalkulálok, akkor arra hajlok, hogy, bár jobbnak tartom az SMPSII-t a vásárolhatónál, de egy 50V10A es kettős labortáp fejegysége, a trafó elég szép summa önmagában is.
A tudásom, még nem elegendő, hogy egy nagyteljesítményű kapcsolóüzemű fejegységet készítsek.
Szumma szummárum arra a következtetésre jutottam, hogy vásárolok egy labortápot.
Annak ellenére, hogy az SMPSII szolgáltatásaiban meghaladja a gyári tápegység szolgáltatásait.
A megtakarítás ha az SMPSII mellett döntenék nagyon csekély. Vagy ha a dobozolást is bekalkulálom nem áll meg 80e ft-ból nyilván azonos esztétikai minőség mellett.
Üdv
(#) mrex válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 7, 2014 /
 
(#) Csupasz válasza mrex hozzászólására (») Szept 7, 2014 /
 
Köszi, de proli mester tápját már összeraktam, és kiválóan működik!
(#) Csupasz válasza mrex hozzászólására (») Szept 7, 2014 /
 
Tápegységgel kapcsolatban: Amit Te raksz össze, és olyanra, amilyenre szeretnéd, azzal soha nem vetekszik egy gyári készülék!
(#) mrex válasza Csupasz hozzászólására (») Szept 7, 2014 /
 
Tudom, csak időm nincs most, helyesebben nem erre kell most az idő.
(#) mate_x hozzászólása Szept 14, 2014 /
 
Erről a labortápról lenne egy kérdésem: Bővebben: Link . Nem teljesen világos számomra az SP és SN kivezetések szerepe, örülnék ha valaki felfedné a szerepüket.
(#) scooby_ válasza mate_x hozzászólására (») Szept 14, 2014 / 1
 
Szia!
SP és SN egy amolyan visszacsatoló kivezetés. Mivel a vezetéknek amit a labortápegység és a rá kapcsolt fogyasztó közé bekötsz, annak ellenállása van. Köztudott, hogy egy ohm-os ellenálláson (ami jelen esetben a vezeték <egyenes vezető> ellenállása) minél nagyobb áram folyik, azon az állandó értékű ellenálláson annál nagyobb feszültség fog esni, tehát a vezeték végén már nem biztos, hogy az a feszültség lesz amit te a labortáp közvetlen kimenetén mérsz. Ez az SN és SP kivezetés elvileg azt a célt szolgálja, hogy a vezetéken keletkező veszteségeket valamelyest csökkentse. Sokan ezt már a labortápon belül összekötik, nem vezetik ki külön banán aljzatra. Igazából a veszteség marad, a vezeték ugyan úgy "elfűti" a magáét, csak a vezérlés olyankor a vezeték végéről, a terhelésről szabályoz, és nem a labortáp kimeneti banánaljzatáról.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2014
(#) mate_x válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 14, 2014 /
 
Köszi, így már világos. Tehát akkor ha jól értem a csatolt mórickarajz szerint lehetséges 4 vezetékes labortápként használni.

Névtelen.png
    
(#) scooby_ válasza mate_x hozzászólására (») Szept 21, 2014 /
 
Igen! Ha minden igaz, akkor lehet!
(#) balint730 hozzászólása Szept 21, 2014 /
 
Sziasztok!
A 2.7.4-v2 -es labortápot szeretném megépíteni és az lenne a kérdésem hogy a mekkora teljesítményü trafót kellene vennem hozzá?
(#) balint730 válasza balint730 hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Vagy ezt a labortápot lenne érdemesebb megépíteni?Bővebben: Link
Melyik kapcsolás alkatrészeit lenne egyszerűbben és olcsóbban beszerezni?
(#) Alkotó válasza mate_x hozzászólására (») Szept 22, 2014 / 1
 
Ez bizonyos értelemben elvi lehetőség, mert nagyon körültekintő kezelés mellett lehetséges csak a használata, és csak hosszú vezetékek esetén jelentős a hatás.
Általában az ilyen tápoknál két gond lehetséges. Ha a "mérőkör" felszakad, akkor kiszámíthatatlan szabályozási helyzetek keletkezhetnek, illetve ha a "segéd" vezetéket terheled szintén galibáknak nézel elébe. Eltérő megoldásokkal próbálnak védekezni, több kevesebb sikerrel ezek ellen.
A dolog valódi értelmét szerintem az adja, hogy a labortápon belüli viszonyokat lehet vele optimalizálni, azaz ha a kimeneti csatlakozón közösíted a két pontot, akkor a belső vezetékeken eső feszültségek nem befolyásolják a kimeneti pont feszültségét, tehát ott lesz a stabil pont. Csak annyi lesz a hiba, amit a csatlakozó vezeték okoz.
(#) Alkotó válasza balint730 hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
(#) balint730 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 22, 2014 /
 
Ehhez milyen tápot kellene vennem?
Mert a táplálását nem nagyon értem. Gondolom ez a kapcsolási rajza: Bővebben: Link
Következő: »»   578 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem