Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LCD monitor probléma
 
Témaindító: Squall, idő: Aug 14, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   14 / 313
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Rendben. Remélem van elég új kondim itthon, és nem kell bontottat tegyek máshonnan. Java 470µF-os.
U.I: most néztem meg és sajnos nincs elegendő új kondim a dobozomban. Bontok nem púposokat más panelről. Remélem megfelel. Köszi.
(#) benjami válasza nagy_david1 hozzászólására (») Márc 15, 2010 / 1
 
Szerinted azokat az elkókat szándékosan púposra gyártották mert úgy jobb a dizájnjuk ? Azért púposak mert a melegedéstől a benne levő elektrolitban túlnyomás keletkezett és valószínűleg jelentős része ki is szökött belőle. Sima kapacitásmérővel megmérve lehet hogy nem sokat csökkent a kapacitása, de az ESR értéke igen gyatra lehet. Lehetőleg 105°-os LOW ESR típusúra cseréld ki őket, és örülj neki hogy szinte kiabáltak hogy engem cserélj ki mert én vagyok a rossz alkatrész.
(#) nagy_david1 válasza benjami hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Most írtam, hogy amilyen típust ajánlotok az nincsen elegendő a "raktáromon", csak 4-5 db van ilyen, ezért megpróbálom nem púpos bontottal helyettesíteni. Amúgy én is tudom, hogy melegedéstől tágúlt ki benne az elektrolit oldat. Viszont köszi, hogy leírtad azt, hogy nem minden a mért kapacitásváltozástól függ.
(#) san398 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
A púpos kondik 100% hogy hibásak, nem véletlenül írtuk többen is.
(#) benjami válasza nagy_david1 hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Azt még hozzátenném, hogy nem feltétlenül csak a púpos elkó lehet rossz, eltávozhat belőle az elektrolit szép csendben púposodás nélkül is. ESR mérő nélkül én a bontott elkóval történő helyettesítéstől is óvakodnék.
(#) kadarist hozzászólása Márc 15, 2010 /
 
MINDET ki kell dobni a szemétbe! És valóban low ESR, 105°-os típust szabad beleépíteni, kivéve a hálózati puffert, oda nem kell kis veszteségű.
(#) nagy_david1 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Az a baj, hogy kb. 1-2 hét múlva gyűl össze megint annyi dolog, hogy rendeljek, de akkor fogok azt is. Kb. fel éve rendeltem ilyenből 15-20-at de most látom én is, hogy nem sok maradt. Addig megpróbálom bontottal s hanem férerakom míg megjön az utánpótlás. Köszönöm mindenkinek. Esetleg holnap-holnapután beszámolok, hogy bontottakkal hajlandó volt-e elindulni. Remélem ezzel megoldódik a baj és nem félvezető a ludas. Amúgy elfelejtettem írni, de az eredetiek is amik most púposak mind 105°-osak.
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Márc 15, 2010 / 1
 
Várom a fejleményeket!
(#) didyman válasza nagy_david1 hozzászólására (») Márc 15, 2010 / 1
 
Nem a melegedés a fő baja ezeknek, hanem az, hogy az elektrolit az alacsony ESR kondiban vízbázisú. Ez kezd el bomlani feszültség hatására, és a meleg környezetben úgy tűnik, a bomlást gátló anyag nem tud hatékonyan dolgozni a gagyi elkókban, mert a japánoknál nagyon ritka (eseti hiba) az ilyen jelenség tartós nagy hőmérsékleten is. De ez az adalékanyag mindig az Achilles-íne volt a kínai tömegsz.roknak.
(#) didyman válasza nagy_david1 hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Emmeg a leggenyább része a dolognak, se nem púpos, se nem pukkan, egyszerűen csak kiszikkad. Cseréld ki feltétlenül.
(#) nagy_david1 válasza didyman hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Sokat okosodtam ma. Köszönöm a válaszokat. Azért meglepődök. Az IBM név hallatán az ember többet várna. Sok 10 évesnél idősebb IBM még működik és ez 5 év után eltávozott. Igaz ez is sok idő, de akkor is. Tényleng ezt se tudtam soha felfogni, hogy miért van az, hogy egyforma paraméterü kondik méretben eltérhetnek, csodálkoztam is, mostmár értem. És még ESR-ről se hallottam, de most, hogy szóba hoztátok elolvastam a cikket az oldalon erről. Mégegyszer köszönöm.
(#) Dave87 hozzászólása Márc 15, 2010 /
 
Sziasztok! Nekem nincs semmilyen gondom egyelőre, csak szeretném megjegyezni, akinek Philips 190V típusú monitorja van és szeretné elérni a service menüt, az így teheti meg: Auto + Menu + Power gomb nyomva tart pár másodpercig, majd miután kikapcsolt a monitor, visszakapcs, és belelépsz a menübe. A menü legalján meg fog jelenni a service menü. Nálam pl ez: HUDSON 190S6/V6 V203 2005/08/11 Fel/le gombokkal ráállsz és már lehet is babrálni. De csak óvatosan!
(#) nagy_david1 hozzászólása Márc 16, 2010 /
 
Sziasztok!
Elindult az LCD monitor miután kicseréltem a kondenzátorokat bontottakkal. Gondoltam, hogy baj ha a kondik púposak, de hogy ennyire nagy baj lenne arra nem. Tanúlságnak elég volt, hogy ezentul kapcsolóüzemű paneleken először kondikat vizsgáljak. Sokat tanúltam az esetből. Köszönöm mindenkinek mégegyszer.
(#) patexati válasza nagy_david1 hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Szia! Az elkonál nincs rosszabb tulajdonságú alkatrész! Hiába mérd jónak lehet rossz! Én is most építettem egy LCM3-at és azért az 99%-ban megmutatja melyik a jó. ESR-t kell mérni az a kondenzátor "jósága". A mikroprocesszorok,kontrollerek,stb nem szeretik a szűretlen feszültséget sokszor még tönkre is mennek tőle Általában azonban vagy meghülyül vagy be sem kapcsol,lefagy. Örülök,hogy működik!
(#) janocsi válasza patexati hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Szia Patexati!
Volt megint időm egy TFT/LCD monitor javításához. Sokat méricskéltem, mert egy 5V-os táp csak 1.7V-ot tudott produkálni.
Kicsit bővebben írok erről okulásképpen.
Ez a feszültség kell a kijelzőpanel meghajtásához. Nem is gondoltam, de külső táppal 500-800mA is mértem. Ennyi volt a kijelző áramfelvétele, mint kiderült, ez a valós érték körül van. Ez egy AG Neovo F-317 monitor, multimédiás, és külön van még S-Video és Kompozit Video bemenete is. Csak ezért fogtam hozzá, mert "kép a képben" funkióval is működik. Lassan megtaláltam a probléma okát, (milyen jól jött volna kapcsolási rajz is hozzá), egy SMD SO8 tokozású FET, AP 4435 cseréje, és egy f89 (0603) is, talán biztosíték, (de ebből a panelen rengeteg van). Ezután bemérve, mindent rendben találtam. Most örülök a sikeres javításnak, mert majdnem csak alkatrésznek szedtem volna szét ezt is.
Néhány kép erröl is.
(#) gubík gábor válasza janocsi hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Szia látom sikersen javítasz gratula. Az én problémámmal nem találkoztál még? Nálam a Benq-nál minden jol funkcionál kivéve azt hogy amint konektorba dugom máris világítanak a fénycsövek nem kapcsolja ki a táp folyamatosan világítanak.
(#) kadarist válasza gubík gábor hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
szia!
A fénycsőinverter tápfeszültségét kapcsoló soros FET lett zárlatos. Esetleg a FET meghajtása is lehet rossz, de ez ritka.
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Örülök a sikernek! Csak így tovább!
(#) gubík gábor válasza kadarist hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Az összes FET vadonat uj mivel az elso javításánál ez volt a gond akkor egyáltalan nem mentek a fénycsövek illetve pár sec-re villantak fel. Kizártnak tartom hogy az összes FET zárlatos
(#) kadarist válasza gubík gábor hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Nézd meg a FET-ek vezérlését szkóppal, valamint a vezérlő IC "dimming input" lábát.
(#) gubík gábor válasza kadarist hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Én táphibára tippelek mivel ha az optocsatlakozo tranzisztoros felét zárlatba teszem szimulálva azt hogy kinyit a tranz., akkor lekapcsol a táp rendesen a vilagitast is
(#) kadarist válasza gubík gábor hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Arra nem gondolsz, hogy így tönkreteheted az invertert is, meg mást is? Lehet, hogy a túlfeszültség miatt kapcsol le a vezérlő ebben a helyzetben. Mekkora a tápfeszültség? Van rajzod?
(#) gubík gábor válasza kadarist hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Sajnos csak részleges rajzot találtam róla a típusa Benq Q7T4 a kimeneti feszültségek egyenirányítás után 12V és 5V. Ez a probléma az első javításnál nem volt jelen
(#) kadarist válasza gubík gábor hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Valami akkor a javításnál történt. Rossz forrasztás, összefolyt ón, fordítva beépített alkatrész stb. Esetleg valami közben-utána elhalálozott.
(#) gubík gábor válasza kadarist hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Egy ideig jól működött de ez egy új hiba sajnos komolyabban neki kell ülnöm. Köszi a tippeket
(#) didyman válasza kadarist hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Őhm. Nem akarok nagyon drasztikus lenni, de ha az inverterben üzemelő FET-ek zárlata esetén te folyamatos fénycsőüzemelést valószínűsítesz,akkor nagyon nem lenne szabad tanácsot adni ilyen témájú elektronikák javításában!
Itt egy inverter van, ami kapcsolóüzemben dolgozik, valamekkora frekvencián. Az inverter előtt egy kapcsolóüzemű áramgenerátor üzemel (DC kapcsolás, ha megnézed, a Gate kör soros kapacitása miatt sem lehetséges). Ha itt zárlat van, akkor egyrészt a vezérlő védelme leállítja az oszcillátort, ha ez nem sikerül neki időben, a két tranzisztor az inverterben is diszkrét hang- és fényjelenségek közepette elhalálozik, esetleg egy soros biztosítékkal/ellenállással együtt. Akármelyik eset is áll be, a transzformátoron DC feszültség nem vihető át, következésképpen nem fog világítani a cső.
Az inverter engedélyezése régóta nem soros, nagyáramú kapcsolóeszközzel történik, hanem a vezérlőn egy enable láb nógatásával. Esetünkben ennek fix állapota valószínű szakadt fólia, alkatrészhiány okán.
(#) kadarist válasza didyman hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Igen, valószínű tévedtem. Köszönöm a kiigazítást. Ha ez az áramgenerátoros üzem ennyire kritikus, akkor elnézést. Mindig tanul az ember! A Royer (inverter) akkor nem mehet a FET-es szabályzó nélkül?
(#) didyman válasza kadarist hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Nem szokás manapság használni ezt a megoldást, elsőre elég meglepő is, csak a soros tekercs, aztán a gate kör buktatja le a dolgot , de a régebbi LCD-k inverterében még az ilyen kombinált megfejtés volt a gyakoribb. Ha jól megnézed, maga a trafó és az oszcillátor egy teljesen önálló kör, közvetlenül független a vezérlőtől, egyedül az árama szabályozott a csőről visszacsatolt hálózat révén, manapság az OZ960-jellegű megoldásban minden üzemi paramétert a vezérlő tart kézben.
(#) kadarist válasza didyman hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Az én rajzom nem a konkrét eset rajza, csak egy példa, hogy milyen helyen kereskedjünk, ha már FET-ről van szó. Legközelebb jobban odafigyelek. Még egyszer köszönöm a javítást!
(#) janocsi válasza gubík gábor hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Szia!
Nem találkoztam ilyen hibával még, de szerintem is javítható, egy jó rajz birtokában.
Néhány rajzom van a Beng Q7T4-ről, talán ugyanazok amelyek Neked is megvannak. Kettőt felrakok közülük, nézd át.
Következő: »»   14 / 313
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem